Saturday, July 02, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Tuesday, July 19, 2011
R-G pašíci na Standardu – rozbor jednoho netradičnějšího balíčku
Autor: milape @ 10:37 PM :: 5556 Přečtení :: 7 Komentáře :: :: Standard, Reporty, Tvorba balíků
 
Zdravím všechny čtenáře u mého dalšího článku ze světa Magicu.
Tentokrát nebudu psát o nějakých nových produktech Wizardů, žádné Duel decky, žádné Event decky či Toolkity. Dnes bychom se spolu podívali na rozbor jednoho mého turnajově docela úspěšného balíčku na formát Standard.

 Pokud jste četli můj předchozí článek, část věcí pro vás nebude novinkou, ostatně, nepůjde o revoluci, ale o evoluci. Během doby do publikace byly vydány dvě nové edice Scars of Mirrodin bloku / Mirrodin Besieged a New Phyrexia/ a v těchto dnech navíc vychází nový core set M12, takže jsou zde de fakto 3 nové edice, které obsahují hodně hratelných a použitelných karet. A došlo ještě k jedné věci. Obrovské změně na Standardovém fieldu v souvislosti s bannem Jace the Mind Sculptora a Stoneforge Mystika, který pohřbil různé Caw-blade, BOROS a jiné konstrukce založené na hledání v novém Mirrodin Bloku vydaných supermečů. Pokud jste aspoň trochu Standardový field sledovali, museli jste si všimnout, že Caw-blade vládlo s naprosto neotřesitelnou pozicí, kdy ostatní balíčky byly v roli statistů a souboje na velkých turnajích se zvrhly v boj mirrorů (stejných balíčku) proti sobě. S tím je (a já klidně dodám naštěstí) konec, Standard se bude vyvíjet novým směrem a objeví se nové konstrukce, či budou oprášeny staronové. Tak i proto vám můj článek může přijít vhod, třeba jako zamyšlení.

Když jsem před časem psal článek o zelenočervené kombinaci, kde jednou z hlavních karet byla Destructive Force z edice M11 – viz zde, na konci jsem sliboval, že se k článku a balíčku třeba někdy vrátím. Jelikož mi článek a konstrukci balíčku v něm rozebíraném čtenáři nehodili na hlavu, balíček se dále vyvíjel, hraní s ním bylo zábavné a poměrně úspěšné, proč se tedy nepodělit o zkušenosti a nenabídnout vám k možnému hraní jeden ne zcela tradiční a běžný balíček.

 

Tak, toť na úvod, pojďme spolu na balíček jako takový.

Co mě vedlo ke změně a přestavbě prvotní konstrukce? Krom známého řčení, že „změna je život“ a přísunu nových karet to byla ještě jedna věc. Destructive Force není špatná karta. Ostatně, viděl jsem na jednom velkém zahraničním magicovém foru celkem aktivní debatu nad balíčkem, který jí hraje. Umí zajistit převahu, soupeře nechat s prázdným stolem a bez zdrojů many, a když jste na ní vy připravení, je hra vaše. Jenže.. je to karta manově náročná (stojí 7 many), takže jí rozhodně nehrajete hned, pokud jí máte na úvod na ruce, je to vyloženě mrtvá karta, pokud přijde na draw hned 2x na ruku, je to na zastřelení, předpokládá zahrání „něčeho“ před ní – tím myslím silného pašíka, který jí přežije, protože jinak nemá smysl jí hrát a pokud se vám jí na stůl dostat nepovede – i třeba kvůli counterspellu soupeře, je tu problém. Sami vidíte, že těch nepříznivých podmínek je zde docela dost.

Proto jsem jí z decklistu úplně odstranil a nahradil jí kartami jinými, některé další ne moc užitečné vyhodil a nové přidal. Nově vzniklý balíček se nedá úplně zařadit do nějaké škatulky – aggro, kontrol, rampa. Kamarád Jirka Lebka, který zde píše články na limited o něm říká, že to je zelenočervený kontrol, já ho pro sebe nazývám takovou..nedokončenou rampou, hodně by se – až na neexistenci modré barvy - mohl blížit konstrukci balíku RUG Titan. Tím už jsem asi hodně napověděl, jaké je jeho zaměření a jak funguje, tak pojďme na to. I když, ještě chvíle zdržení a před decklistem samotným ještě jedna věc. Balíček funguje. Není to žádný T1 deck, nedovedu odhadnout, jak by se umístil na velkém turnaji, na něj by to asi přece jen s Top nadějemi nebylo, ale podařilo se mi s ním 3x vyhrát místní turnaj za účasti 12 a více hráčů a většinou jsem s ním končil v nějakém TOP4-5 kolem 2 a 3. Místa a bral odměnu…v mnou navštěvované, nyní již bohužel zavřené nejmenované pražské herně. Takže balíček je vhodný na nějaké FNM nebo menší hernu, kde chcete překvapit něčím ne úplně tradičním. Mé většinové skore na turnaji bylo ze 4 zápasů 3:1, výsledek 4:0 se mi také zadařil – o tom bude i report na konci článku a na MWS (program Magic Workstation) jsem s ním při testování jsem proti různým deckům většinu her vyhrával. Takže i proto jsem si řekl, že bych mohl o něm něco sepsat, protože mi fungoval a byť je to taková domácí konstrukce, není to úplně šlápnutí vedle a vyhozené peníze za karty.

A právě pokud na něj máte karty, zelenočervená kombinace vám je sympatická nebo alespoň nevadí a nechcete hrát Valakut (který navíc soupeř hned čeká) je to jedna z možností.

A ted už slíbený decklist, uzpůsobený částečně i metagame v bývalé herně Dungeon.

R-G pašíci milape
Main Deck Sideboard
4 Rootbound Crag
4 Copperline Gorge
4 Raging Ravine
6 Forest
6 Mountain
4 Overgrown Battlement
1 Lotus Cobra
3 Thrun, the Last Troll
3 Inferno Titan
3 Wurmcoil Engine
4 Lightning Bolt
4 Beast Within
4 Slagstorm
3 Explore
3 Cultivate
4 Garruk Wildspeaker
 
3 Urabrask the Hidden
2 Pyroclasm
2 Autumn´s veil
2 Nature´s Claim
2 Creeping Corrosion
2 Combust
2 Melira, Sylvoc Outcast
 


 

Celkem 24 zemí, 14 nestvůr a 22 kouzel, z toho je 8 instantů.

Manová křivka vypadá takto:

                                       


 

Jaký je způsob hraní balíčku? No vcelku podobný právě manové rampě smíchané s kontrolem. Co nejrychleji se dostat na ideálních 6 manových zdrojů – což nemusí být jen 6 zemí, máte manového Garruka a manovou zeď s kobrou, abyste mohli seslat nějakého silného dupala, který začne soupeře tlačit. Soupeř už v tu chvíli může sedět nad prázdným stolem s vykuchanou rukou, protože Slagstorma na českém fieldu plném aggro decků umí se slabými potvorami udělat rychlý proces, v čemž jí zdatně pomůže i Blesk. Samostatnou kapitolou je pak Beast Within, karta s obrovským potenciálem pro zelenou, o které se zmíním dále. Prostě a jednoduše, ať si soupeř 3 kola blázní, pokud vás do té doby nezabije, tak začne mít solidní problém, protože se na něj začnou valit silní a kolikrát i těžko odstranitelní borci. Proto i ten název článku R-G pašíci.

K jednotlivým kartám v mainboardu:

Zemí je v balíčku 24, méně je málo, 25 je už dle mého moc, protože dalších manových zdrojů nebo manuhledajících karet máte navíc celkem 15. S tím by právě ten počet 6ti man/manazdrojů neměl být v nějakém 4. kole problém. 12 zemí je duálních, z toho Raging Ravine funguje i jako oživovací nestvůra, takže zvýší počet vašich použitelných útočníků (bez zdí) na 14. Pokud ve vašem okolí hrají soupeři hodně Valakut (který teď zažije nejspíše ještě krátkou renesanci) nebo ve větší míře dvoubarevné země, asi bych místo základních zemí či jedné Raviny přidal několik Tectonic Edge.

Nestvůr není v balíčku moc, jsou vybrané takové, co mají hodně užitečné vlastnosti tak, aby na stole vydržely nebo aby dávaly zajímavý bonus. Plus máte výše zmíněné oživovací země a jednou ze schopností Garruk Wildspeakera je přidávání 3/3 Beast tokenů, takže přísun masa do mlýnku je zajištěn i touto cestou.

Overgrown Battlement je prostě zelená zed, která za tapnutí navíc dává manu a je schopná minimálně částečně zadržet počáteční nápor rychlejších protivníků. Proto 4x.

Lotus Cobra – výborná karta na další manu, protože zemí byste měli vykládat dost. Díky své abilitě landfall (1) při každé vyložené zemi přidá do manapoolu jednu manu libovolné barvy. Na druhou stranu bývá prvním cílem jakéhokoli removalu či damage-dealingové aktivity soupeře a na stole málokdy vydrží. Jednu mám z toho prostého důvodu, že víc ..jsem jich nesehnal, není taky úplně nejlevnější. Pokud jich máte víc, určitě bych jí vyměnil za nějaké to manové kouzlo nebo třeba jednu zeď.

Thrun the Last Troll je první ze zařazených novinek po vyjití Mirrodin Besieged. Stojí jen 4 many, 4/4 tělo, je necílitelný a ještě se umí regenerovat. Pokud ho soupeř nezničí hned po seslání nebo neodešle do nuceného exilu, velmi pravděpodobně vám na stole vydrží celou hru. A zapomněl bych ještě na jednu důležitou schopnost – zvláště dnes, kdy se opět vrací kontroly do hry jako T1-2 balíčky. Nedá se zcounterovat, takže kouzla ala Mana Leak či Deprive na něj použít nelze. No neberte ho. Možná se ptáte, proč je zařazený jen 3x, když pozitiva zatím převažují. Bohužel je to Legendary creature, která na vašem stole může být vždy pouze jedna.Takže mít v balíčku 4, už je dost velká pravděpodobnost, že se vám sejdou bud dva na ruce nebo jeden na stole a přijde další na draw a pak je ten druhý většinou mrtvá karta.

Wurmcoil Engine je pro mě nejlepší mythic rare z edice Scars of Mirrodin. Stojí 6 bezbarvých man, takže si netřeba dělat hlavu s nutnou barvou many, 6/6 tělo, které má ability deathtouch (2) a lifelink(3), takže zničí blokera/útočníka a ještě za to dostanete životy. Což je pro balíček kolikrát klíčové, protože rychlejší balíčky mu umí životy snižovat poměrně rychle. A tímhle si životy vrátíte zpět a máte klid. Samo o sobě by ale tyhle vlastnosti nemohly z červa udělat takovou bombu. To z něj udělá až jeho rozpadavost v případě zničení. Pokud ho soupeř dokáže zničit, okamžitě na něj koukají dvě červí mláďata 3/3, jedno s deathtouchem a druhé lifelinkem = jasná karetní výhoda, kdy na celkové zničení jedné vaší karty jich soupeř musí vynaložit zpravidla více. Snad s výjimkou karet se schopnosti Exile target ala Journey to Nowhere či v M12ce reprintnutý Oblivion Ring. 3 kousky červa v balíčku je myslím dostatečný počet vzhledem k poslední nestvůře, kterou je..

Inferno Titan – za 6 man, červené 6/6 tělo, co při příchodu do hry dá 3 rozdělená zranění jednomu či více cílům a totéž zopakuje s každým útokem. O možném kombu s jednou sideboardovou kartou se zmíním později. Současně je možné ho posílit, takže pokud soupeř nemá blok a nebo způsob jak se ho zbavit, prakticky hned bude po něm. Prostě váš ideální zakončovatel.

Kouzel balíček hraje hodně, jedna jejich část je především manazdrojová a druhá kontrolní.

Z těch manazdrojových se v balíčku nachází Explore a Cultivate. Díky první z nich můžete ve svém kole zahrát zemi navíc /takže ideálně hrajete v jednom kole 2/ a navíc si líznete kartu. Druhá vám umí najít 2 země v knihovně, kdy jednu dáváte taplou do hry ihned a druhou si berete do ruky, takže jí můžete zahrát i ve druhém tahu. Kontrolní karty zastupuje nejprve klasické červené střílení – Lightning Bolt / i když u něj mluvit jen o kontrole je lehce zavádějící, v mém balíčku ale plní hlavně tuhle funkci. Prostě 3 damage do cíle – nestvůry, planewalkera či hráče. Vyloženě kontrolní je pak Slagstorm. Jak vyšla v Mirrodin Besieged, okamžitě mi šla do balíčku právě za Destructive Force. Má dvě možnosti, budto dá 3 zranění do všech nestvůr a nebo 3 zranění do všech hráčů – takže umí zasáhnout i soupeřova planeswalkera. Jak jsem již psal výše, na český aggro field skvělá věc, malé potvůrky ji málokdy ustojí. Poslední kartou je instantní Beast Within. Což je opět bomba a (zase osobní názor) pro mě nejlepší uncommon edice New Phyrexia. Karta, jejíž schopnosti zelená doteď – snad s výjimkou dávno zapomenutého a manově drahého Desert Twisteru – postrádala. Umožňuje totiž zničit jakýkoli permanent – nestvůru, enchantement, artefakt, planeswalkera, zemi. Sice držitel onoho zničeného cíle obdrží 3/3 beasta, ale takový zničený Tezzeret, Titán, Eldrazi Monument, Splinter Twin… (prostě jakákoli vás ohrožující karta) jej nepotěší víc. Je instantní, dá se hrát v soupeřově kole a pozor..i na vás. Už jsem několik her vyhrál díky tomu, že jsem si zničil v soupeřově kole vlastní nepotřebnou zemi a měl po ruce 3/3 nestvůru útočící na soupeře v kole následujícím, takže soupeř obdržel často poslední 3 nutná zranění k mojí výhře.

Poslední kapitolou je jediný přítomný planeswalker – Garruk Wildspeaker. Asi jej všichni znáte. 3 ability, 1. odtapovává vaše země = manový zdroj pro seslání pašíků ve 4. kole, 2. abilita přidává 3/3 beasty a jako 3. je tu Overrun (všechny vaše nestvůry dostanou +3/+3 a trample (4)) do konce kola. Častokrát je tahle třetí abilita konec, protože pašíci nebo beastové prostě soupeři přerostou přes hlavu.

 
 

Jak je na tom sideboard?

Ten je třeba tvořit hlavně s přihlédnutím k možným soupeřům, takže takové univerzální karty jsou doplněny specifickými proti jednotlivým balíčkům nebo typům. A záleží jen na vás, jestli si jej případně přetvoříte. Já jej v tuto chvíli hraji – co se karet týká, počty berte přibližně, protože je upravuji plus tam, mínus tam - takto.

První kartou (a takovou, co by měla vždy zůstat) je Urabrask the Hidden z edice New Phyrexia. Také Legendary creature, takže na výměnu bude chodit proti Thrunovi. Záleží i na vašem fieldu v herně, hrál jsem jej s úspěchem i v mainboardu a naopak Thruna v side. Proč je zařazený do mého sideboardu? Dává totiž všem vašim nestvůrám haste – takže dovedete si představit tu spoušt s právě zahraným Inferno titánem? Ten dá 3 damage při příchodu, okamžitě zaútočí, takže znova 3 damage do cíle a ještě jeho tělo. Takže jste schopni v jednom kole udělit 12 zranění soupeři. A nebo podobná kombinace s Wurmcoilou = bud 6 zranění soupeře a 6 životů pro vás, nebo životy přidané a soupeř se zničeným blokerem. Plus má Urabrask ještě jednu výhodu. Soupeřovy nestvůry jdou do hry taplé, takže je použije až o kolo později. A to se počítá. Jediná nevýhoda je, že stojí 5 man a také má „jen“ 4/4 tělo. Proto s Urabraskem opatrněji co se útočení týká. Prostě pokud vaším soupeřem není kontrol nebo balíček s množstvím removalu /Go for The Throat, Doom Blade atd/ je ideální stav vyměnit obě legendární nestvůry.

Pyroclasm slouží jako doplnění Slagstorm. Je jen za 2 many, ale dá zranění všem nestvůrám také jen za dvě. Užitečná věc hlavně proti rychlým balíkům či balíkům s hodně nestvůrami. Takže..ideální cíl jsou vampýři na všechny způsoby a třeba Kuldotha. Proti té potřebujete co nejvíce mass destrukce a zahrát jí nejpozději ve 3 kole, jinak vás stihne zadupat. Pokud je zařazuji při side, podle situace odstraňuji většinou Blesky nebo Cultivate/Explore. Pokud jsou kolem vás samé aggro decky, zařadte ji ve větším množství na úkor karet hlavně proti kontrolům. Jednu dobu jsem měl v side hned 4 a nebyla to špatná volba.

Autumn´s Veil je ochrana hlavně proti kontrolům. Za jednu manu vám totiž umožní seslat vaši kartu i přes soupeřovo counterování. A nebo jí využijete v situaci, kdy vám soupeř chce cílovat svým modrým či černým kouzlem (nejčastěji ničícím) vaší nestvůru. Pak je to karta za kartu, ale vaše potvora přežije.

Nature´s Claim – ničení soupeřových artefaktů a enchantementů. Je možné je kombinovat či zaměnit s Naturalize, která má stejný účinek, obě jsou navíc instanty. Obě mají výhody a nevýhody. Claim stojí 1 manu, ale soupeři přidá 4 životy. Navíc se proti ní dá hrát Mental Misstep, i když je soupeř zatapovaný. Naturalize oproti tomu stojí 2 many, takže si musíte šetřit o jednu manu více (i třeba na doplacení Mana Leaku) a kolikrát druhá volná mana na seslání prostě chybí. Volba je na vás..cílem pro obě jsou jakékoli artefakty – a že jich bude přibývat nebo soupeřovy kolikrát nepříjemné enchantementy.

Creeping Corrosion je plošné ničení artefaktů. Vy krom Wurma žádný nemáte, ale soupeř jich může mít dost a dost, užívají je kontroly – hlavně balíčky s Tezzeretem, hraje se Tempered Steel balíček – artefakty posílené právě kartou Tempered Steel a proti nim je koroze prostě smrtící.

Melira, Sylvoc Outcast – můžete narazit na infect. Pokud ten infect bude hodně rychlý – G nebo GR kombinace, může vás zadupat velice rychle díky různým posílením svých malých potvor, na které (pokud) nemáte Blesk na podstřelení, máte vážný problém. Přesně to se mi stalo jednou na testu na MWS, prostě mě soupeř ukousal tím, že na Glistener Elfa/Blight Mambu naházel posilovačky a ten poslední jedík už protlačil. Proto je v side Melira, díky které nemůžete dostat jedové countery a soupeř vás může vesele uzobávat klasicky, což by pro něj díky slabosti většiny infectových potvor bude konečná.

Combust slouží zase proti modré a bílé. Nedá se zcounterovat a dá 5 zranění potvoře s touto barvou. Ideální věc třeba proti Deceiver Exarchům, kdy rozbíjí kombo se Splinter Twin, ale samozřejmě i jinam..prostě kde je modrá či bílá jako hlavní barva, šup tam s ním.

Určitě by se daly do balíčku doplnit jak do side tak mainboardu i další jiné karty, možná se ptáte, proč tam není zelený Primeval Titán. Zkoušel jsem ho .. a Wurmcoil je v něm proste lepší. Jak máme 6 many, víceméně další není potřeba a Valakut nehrajeme. Z nestvůr by se mohli hrát 7 manoví Avenger of Zendikar nebo Gaea´s Revenge. Bohužel, ta jedna mana navíc, to už může být znát, nicméně Avenger v kombinaci s Garrukem a jeho Overrunem je určitě pěkné kombo. Gaea by se hodila nejen proti kontrolům. Zkoušel jsem také nějaké létavce, v balíčku byl hraný Moltensteel Dragon, protože jej bylo možné hrát už ve 3. kole, když jsme se trochu obětovali a pak dokázal nadělat hodně paseky. Jako levnější, byť dočasné řešení jsem jeden čas hrál i Mitotic Slime, kterému nějaké smrt nevadila a dokázal se báječně rozpadat. A z edice M12 mě zaujala jedna karta – Primordial Hydra. Seslat jde „dříve“, postupně roste a získává i trample. A útočící 20/20 s trample soupeře opravdu nepotěší..

   

Co balíčku vadí?

Counterování – to asi každému balíčku, který hraje proti kontrolu, který jím disponuje v míře větší než malé. A když máte na ruce jednoho pašíka, potřebujete ho protlačit na stůl a on tam ani nedojde, je to problém. Zde si chce dát „pozor“ počkat si na případné zatapování soupeře, mít dostatek many na případné doplacení /u Mana Leaku u čehokoli, co sesíláte, Spell Pierce pokud jde o noncreature kouzlo/ či nasidovat karty counterování rušící – Autumn´s Veil. A i proto hrajeme v balíčku Thruna.

Nadbytek removalu – tím nemyslím mass removal jako Day of Judgment či Black Sun´s Zenith. Ty vadí vždy, ale my nehrajeme aggro, kde budeme mít 5 nestvůr na stole. Občas se jich tam díky různým tokenům může sejít víc, ale pravidlo to není. Spíše mám na mysli balíčky s většími počty Go for The Throat, Doom Blade, Geth´s Verdict v barvě černé, Journey to Nowhere či znovuvydaný Oblivion Ring v barvě bílé a další. Sice zde jde o výměnu karty za kartu, ale ta vaše ztráta bolí víc. A jelikož vy jako druhou část balíčku máte manové věci, zatímco soupeř tam bude mít nestvůry, máte problém. Proto je

Zdržování – nemyslím ted pomalá hra soupeře. Ale mám na mysli Tumble Magnet, Rust Tick a jiné „zdržovací karty“ či tapovače. Ty právě soupeři dají čas na vaše zdržení, on může najít odpověď na vašeho pašíka a získat pak převahu. Co s nimi? Ničit, ničit, ničit..minimálně v sideboardu karty máte ( Naturalize/ Nature´s Claim/cokoli jiného)

Moc rychlé balíky – přece jen, vám chvíli trvá, než se rozjedete. To něco jsou většinou 3-4 kola, do té doby se jen bráníte a musíte případný soupeřův nápor přežít. Pokud to je aggro, díky Slagstormě jej můžete spláchnout, ale pokud je vaším soupeřem třeba zelený nebo červenozelený infect..ten je schopný vám těch 10 jedů udělit velice rychle, zvládne to ve 2. kole a na to je odpověd snad jen Blesk na ruce


 

Ne každý má neomezené zdroje a finance a při tvorbě balíčku...co si budeme povídat..jde o peníze často až na prvním místě. Jak si stojí balíček finačně?

Inferno titan               3x v průměru 180 = 540,-

Wurmcoil Engine         3x 110 = 330,-

Garruk Wildspeaker     4x 120 = 480,-

Thrun                         3x 190 = 570,-

Lotus Cobra                1x 200,-

Slagstorm                   4x 30 = 120,-

Beast Within               4x 30 = 120,-

Rootbound Crag          4x 30 = 120,-

Copperline Gorge        4x 35 = 140,-

Raging Ravine             4x 60 = 240,-

Lightning Bolt              4x 20 = 80,-

Urabrask the Hidden    3x 75 = 225,-

Creeping Corrosion     1x 15,-

Zbytek karet za cca 3-5 Kč x 35 = +/- 160 Kč.

Celkem tedy balíček v cenách nejmenovaného českého obchodu ke dni 14.07.2011 vychází na cca 3350,- Kč. Přičemž některé dražší karty – Cobra či Ravine se vzhledem k blízské rotaci už asi kupovat nevyplatí, takže byste se dostali s „novým“ balíčkem na 2900,- Kč. Navíc, pokud karty seženete od kamarádů nebo na různých forech či aukcích, dostanete se na cenu minimálně o ¼ nižší.


 

Rotace a trvanlivost balíčku.

Rotace se „bohužel“ neúprosně blíží a s příchodem říjnové edice „Innsitrad“ zmizí ze Standardu Zendikar blok a edice M11. Cože je na jednu stranu docela citelný zásah do konstrukce balíčku, na druhou stranu jeho silnější polovina zůstane. Silných nestvůr se rotace nedotkne, Inferno Titan se dočkal reprintu v M12ce, totéž i dualová země Rootbound Crag. Thrun a červ vyšli nedávno ve Scars of Mirrodin Bloku, budou tu ještě více jak rok. Většina finančně náročných karet nám tedy zůstane, Lotus Cobru bych přece jen už nekupoval, ta se dá nahradit další Explore/Cultivate. Bohužel odrotuje (v tuto chvíli nejsou známé karty právě pro Innistrad) prakticky celá manová rampa v balíčku. Zmizí Garruk Wildspeaker ,což je hodně velký zásah do balíku jako takového, protože přijdeme i o jeho trample abilitu, odejde Ovegrown Battlement s Lotus Cobrou, Cultivace, Explore, dále pak ještě Lightning Bolt, Pyroclasm a oživovací země Raging Ravine.

Ztráta oživovací Raging Ravine je nepříjemná, myslím si, že se nějaká podobná zase objeví buď jako reprint nebo s novým jménem, každopádně země se nahradí bez problémů, takže bych si specielně jí už nesháněl. Blesk nahradí bud Incinerate nebo o něco horší Shock. Overgrown Battlement by v pozici blokera mohla nahradit třeba Wall of Tanglecord, která oproti Battlementu více vydrží a také umí blokovat létavce. Horší je to s manovou rampou, která se bude muset přepracovat. Nejspíše se tedy v balíčku objeví Birds of Paradise nebo jejich levnější varianta Llanowar elves. Z M12ky dostáváme reprintlou Rampant Growth, která by mohla nahradit dvoumanovou Explore. Dále jsou zde pak manové artefakty Manalith z M12 a Pristine Talisman z New Phyrexia či výborný 4 manový golem Solemn Simulacrum z M12, který umí dát zemi a získat pak čas jako bloker a při odchodu ještě přinese karetní výhodu.. Geosurge z New Phyrexie se nám sem kvůli své jednobarevnosti hodit do dvoubarevného balíčku nebude. V případě nouze jako vyloženě levné..a ne moc praktické řešení možná i nějaký manový myr ze Scars of Mirrodin bloku. A zapomněl jsem i na Sphere of the Suns. Osobně si myslím (a doufám), že se nějaké zelené manové urychlování určitě v Innistradu objeví, ale to věštím z křištálové koule.

Co by ale mohlo pomoci rychlému seslání našich pašíků je Quicksilver Amulet. Ten se nyní jistě objeví v Eldrazzi balících, kdy za 4 many sešlete a v dalším kole za ty samé 4 many sesíláte „něco“ z ruky. Pro nás by znamenal jistotu pašíka v 5. Kole, tedy minimálně o jedno kolo dříve než normálně. Vyplatí se to? Toť otázka, muselo by se vyzkoušet, určitě se ale nelze spoléhat jen na Amulet. Po rotaci bude prostě nutné balíček více upravit, pravděpodobně jej více „zkontrolnět“. Tomu nahrává i nový Garruk, Primal Hunter či nová Chandra,the Firebrand, která by se také mohla v balíčku vyzkoušet hrát, byt pro něj primárně určena nebude.

Z nestvůr by si své místo určitě mohla najít výše zmíněná Primordial Hydra z M12, která v každém kole roste a tím pak získává i schopnost Trample, která se u pašíka vždy hodí. Pokud by byl třeba létavec, nemusel by být úplně marnou – a navíc levnou variantou Flameblast Dragon z M12ky, který při svém útoku umí působit i jako na jeden cíl omezený Fireball.


    

 

No a na závěr, jak jsem slíbil na úvod článku, něco z praktického hraní. Proto sem zařazuji i report z jedné dřívější návštěvy turnaje v (bohužel již zavřeném) Dungeonu. Tenhle je z 20.06.2011.

V prvním kole mi nalosovali Magicového nováčka. Jeho balíček sestával z černých polovampírů hraných na sacrifice nestvůr a posilování několika vybraných jedinců, doplněných taháním kostlivců z hrobu. V balíčku měl i nějaká tokenovadla a špetku removalu. Prostě balíček za nějaké max 3-4 stokoruny. Nebyl problém ani v jedné hře, ostatně bych se divil, kdyby ano. V první mě protivník zvládl 2x kousnout za jedna a to bylo vše, když si mi na stole objevil červený titán a ten postřílel co bylo na stole. To, že protivník nějakou nestvůru obětoval, aby mu jedna potvora přežila, nehrálo roli a se životy šel na v průběhu kola na 18-12-4-3, kdy naposledy obětoval vše co měl.

Druhé kolo bylo ještě rychlejší, vyrampoval jsem se prakticky okamžitě, měl i oživovací zemi a červ rozhodl. Sice ho soupeř rozpůlil, ale Garruk s červími tokeny (plus jednou beastou) a Overrunem udělali zase svoje. 2:0 na hry a 1:0 na zápasy.

Ve druhém kole mi los přihrál soupeře hrajícího tokenovací deck s Eldrazi monumentem a Beastmaster Ascension. Balíček tedy hrál na vykládání různých 0/1 plant a Eldrazi tokenů, objevily se mu tam 2/2 vlci, dokonce i 3/3 slon a nějaké bestie z Eldrazi, doplnění manovými elfy. Tady mě v první hře dostal, přišla mu záchrana před mým posledním útokem, kdy sice měl hromadu malých nestvůr na stole, ale já bych je odstranil Slagstormou. Soupeř si potvory přikryl Monumentem a začal lítat. Předtím mě zničil červa, takže jsem sice měl 29 životů, pak 21-12 a nic. On šel pouze na 7 a dál jsem se nedostal.

Takže jasný side, pryč bolty a tuším Cultivace, in 3 ničení artefaktu/enchantementů a 3 pyroclasmy.

Druhá hra bylo zase přetahovací, sklidil jsem mu stůl tuším hned 2x, sice se bránil, ale dařilo se mi mu to tam odklízet, jen co toho měl víc. Nepřišel mu ani Monument a Beastmaster Ascension bud nestihl nebo neměl proč hrát. Já skončil na 38 životech - ten červ je prostě vynikající!! A on šel 20-19-4-0. Také zahrál svého Garruka, obratem zničeného mým Beast Within, načež jsem zahrál svojeho. Prostě takový klasický závěr, zase Garruk dal trample přes svou maximální abilitu, posílil červa a 3 své tokeny..čímž sem mu sklidil valnou část jeho potvor, zbytek mu hodně dal zranění a na poslední blok už neměl co, protože sem měl i oživovačku.

Třetí hra bylo úplně nejvyrovnanější, respektive zase protivníka tlačil. Za celou hru mi sundal celé 4 životy na začátku a pak se k ničemu nedostal. Sice se vesele tokenil, ale když zahrál Eldrazi Monument, ten jsem mu zlikvidoval, totéž náslkedovalo se soupeřovou Beastmaster Ascension, kterou si dostal na 4 countery, pak jsem jí zas odstřelil ničením enchantementů – Nature´s Claim. Stůl mu sklidila Pyroclasma, zase jsem útočil a i když si protivník zvládl ještě jednou vyložit hromadu blokerů, zůstal na 1 životě, se kterým mi pomohla dorazivší Slagstorma, kterou jsem ho dostřelil..respektive, když jsem mu jí ukázal v ruce, vzdal. Životy se mu z 20 přelévaly od 16 až na 26, finální útok vedl opět Garrukův overrun, v době, kdy měl 16 životů. Garruky jsem měl postupně dokonce dva (jednoho na stole, druhého na ruce), takže jsem prvního obětoval na Beast tokeny a druhý je pak posílil. 2:1 na hry v tomto kole a 2:0 na zápasy.

Třetí kolo..a tehdejší leader fieldu -  Caw Blade. V tu dobu už byl vyhlášen ban Jace the Mind Sculptora a Stoneforge Mystica, který soupeře pochopitelně nepotěšil (čemuž se nemůžu divit) a soupeř díky tomu nebyl zcela ve své kůži. V první hře jsem se vesele rampoval, sice mi Lotus Cobru vrátil do knihovny Oustem, ale to mi nakonec nevadilo. Soupeř zahrál rovnou 2 mystiky a našel si dva meče, mystiky jsem oba odstřelil Boltem (aby neměl meč na koho navěsit), jeden protivníkův meč zničil Beast Withinem, zkusil jsem na 6 manách zahrát červeného titána /na ruce byl druhý a červ, takže by mi counterspell nevadil/, k mému překvapení titán prošel na stůl a spolu s oživovačkou začali dělat paseku. Soupeř udělal navíc chybu, neuvědomil si, že titána je možné ještě do útoku posílit, počítal s 9 životy od něj, jenže dostal to za 13, zbylo mu 6. V tu chvíli mi hru prostě mi to vzdal. Že na ruce měl Day of Judgment..jeho chyba. Sice by to asi nic neřešilo, protože já měl červa a druhého titána, ale mohl to prodloužit. Po tomto kole mi navíc říkal, že si nechal si ruku bez counterspellů, které mě docela vadí a já měl volnou cestu. 1:0

2. hra, side 3 ničení artefaktů a hlavně 3x Autumn´s Veil proti counterspellům. Pryč Slagstormy a tuším 2 Cultivace ( ta je taková poslední volba, když už nevím co odsiřovat). Hra taková..pomalá na oboustranný rozjezd. Já si vesele vyndaval země po jedné a předával kolo, chodily mě furt, kousl jsem si 2x oživovačkou, soupeř také nic nedělal, vyloženě čekal, co já. Až na to, že jsem mu Bleskem ustřelil Mystika, kterým hledal meč. Zahrál jsem na 7mi manách červa, samo ho chtěl vracet přes Deprive..jenže tady sem právě počkal na 7 man a měl jednu volnou – přesně pro Autum´s veil, a efekt byl, že si vrátil zemi do ruky, mě šel červ na stůl a začal kousat. Zahrál sice na mě Day of Judgment, takže červ se rozpadl, zkusil na mě i nějaké letectvo, ale dostal jsem ho na 2 životy a dostřelil Boltem. Bylo vyloženě vidět, když mě to přijde "dobře" a jemu normálně, že i na donedávna superdeck Caw Blade prostě ten můj balíček má. I když, minulé hry jsem většinou prohrával, nicméně jemu to v nich chodilo ideálně a mě doslova tragicky.

Takže..3:0 na zápasy a jdeme na 4. kolo, ve kterém na mě čekala Kuldotha – tedy velice agresivní červeno artefaktový balíček, co umí velice rychle zabít a hry kolikrát netrvají moc dlouho. Bud vyhraje hned nebo jí dojde dech. Takže to bylo o tom, jednak, jestli dostane ruku, kde protivník vše vyndá na stůl ve 2. nebo 3. kole a mě do 4. kola zabije, nebo jestli mě přijde mass destrukce.

První kolo bylo jednoznačné a rychlé, kostku prohrávám, začíná soupeř. Ruka mu přišla ideálně, od začátku začal silný tlak. Dvě Goblin Guidy, Ornithoptéra, kicknutý Goblin Bushwhacker, Signal Pest doplněné Lightning Boltem a než jsem se stačil rozkoukat, spadl jsem z 20 životů na 16 pak 9 a 2 životy, takže jsem ve 4 kole složil karty. 1:0

Side jasný: 3 Pyroclasmy, 3 artefaktová ničení in, out Cultivate a (tehdy hraný) Urabrask (protože na tenhle matchup je pomalý) a ještě něco. Proste cíl: přežít první 3 kola, sklidit stůl, soupeře ponechat s prázdnou rukou a postupně ho zadupat.

Druhé kolo..podobný úvod a velké štěstí. Začátek podobný, tlak nestvůr, Blesk mě dostal na 2 životy, kde jsem stůl soupeři to sklidil Slagstormou. Udělal jsem v průběhu chybu, kdy sem měl hrát jiné pořadí karet a hlavně blokovat mou Lotus Cobrou jednu Guidu o kolo dříve, měl bych o 3 life víc a nebylo to tak dramatické. Proste situace..jestli zahrát dříve druhá zeď, nebo Explore nebo Thrun. No, musel jsem ještě Beast Withinem ničit jednu soupeřovu nestvůru, aby mi nedala poslední zranění, tu jsem díky Slagstormě také vyřadil, byť to mohlo vypadat jako plýtvání. To už jsem se rozjel, zahrál 4 manazdroj a Garruka a 3 kola se klepal, jestli soupeř nedostane nějaké zabíjení, protože neměl potvory a já už byl dostatečně zabetonovaný na průchod nestvůr. Jenže stačil 1 Lightning Bolt nebo Arc Trail než mi začne úřadovat červ, který byl v ruce a ihned na stole. Naštěstí soupeř nic takového nedostal, já se hnedka proběhl a s červem jak to šlo a s 8mi životy už to bylo v klidu. Soupeře jsem pak prostě převálcoval, jemu přišla neužitečná červená Spellbomba, 2 země a až při mých 8 životech Arc Trail. Ten protivník dostal v době, kdy byl soupeř sám na 12ti s prázdným stolem a armádou mých naštvaných potvor. 1:1

Třetí hra .. opět sem soupeře umíchal, začínal, šel na 6, na pět a to si už nechal, i když se netvářil nijak potěšeně. Mě dorazila 2x Mass destrukce, zeď, země, manahledání. Nebylo co řešit. Úvodní nápor jsem celkem v pohodě přestál, skončil na 11 životech, následoval sklizený stůl, soupeř nic v ruce, lízal zas jen země nebo neužitečnosti, já se vesele vyrampoval a přišla klasika tokeni od Garruka, doplnění Inferno titanem a soupeř vzdal.
2:1 v tomto kole a 4:0 na zápasy = jasné první místo.

Jak tedy vidíte, balíček funguje, umí porážet i silné soupeře a nemáte jen jednu možnost, jak zvítězit, žádná závislost na jednom jediném kombu, jediném stylu hraní.

Tak..to bude ode mě pro tentokrát vše, pokud jste jej dočetli až sem, doufám, že se vám článek líbil a vaše případné poznámky si rád přečtu v komentářích. Zase někdy příště se těší

Milan Pech (milape)Vysvětlivky:

1/ abilita landfall - využitá v edici Zendikar, která umožňuje využití speciálního efektu karty v případě, že v kole je hráčem vyložena země
2/ abilita deathtouch - ta říká, že jakékoli učiněné zranění cílové nestvůře stačí k tomu, aby nestvůra byla zničena/zemřela
3/ abilita lifelink - pokud jí vybavené nestvůra  udělí zranění cílové nestvůře nebo hráči, přidá hráči, který nestvůru s lifelinkem kontroluje, počet životů rovný takovou nestvůrou učiněnému zranění.
4/ abilita Trample - pokud vaše nestvůra udělí dostatek zranění jiné nestvůře, která jí blokuje při útoku, tak, že blokojící nestvůru zabije, zbytek případného zranění udělí bránícímu se hráči

Komentáře
Autor: dpazout @ Tuesday, July 19, 2011 11:31 PM
Mooc pekny, a velmi podrobny. Jen ten Spell Pierce bych v souvislosti s counterovanim bytosti nezminoval.

Autor: Aladin @ Wednesday, July 20, 2011 12:05 AM
Caw-Blade bych nepohřbíval, Caw i Blade je pořád legální ;)

Autor: Myth @ Wednesday, July 20, 2011 1:01 AM
Článek zajímavý, autor si vybral vlastní konstrukci na které pracoval, polopaticky jí vysvětlil, objasnil víceméně všechno, co by mohlo čtenáře zajímat a navrch přidal praktickou ukázku. Článek bych upřímně doporučil všem autorům podobných rozborů jako ideální inspiraci, třeba se pak dočkají méně záporných hodnocení. Skvělá práce :)

Autor: Wandry @ Wednesday, July 20, 2011 11:42 AM
Parádní článek, taky plánuju postavit podobný balík ale v základu 4* Acidic Slime, který tam může být už ve třetím kole a hodně zpomalit soupeře, a taky tam budou Birdi a Llanovari.

Autor: milape @ Wednesday, July 20, 2011 5:52 PM
Nesmysl se Spell Pierce vs creature v textu opraven, to mi uniklo, za což se omlouvám.
Doplnil jsem ještě vysvětlivky, ty mi včera vypadly.
A jsem rád, že se vám článek líbí!

Autor: Dalados @ Wednesday, August 03, 2011 3:07 PM
cus. peknej clanek. ja jsem ten typek z 2. kola :). Priste to nebudes mit tak snadny vezmu nakej poradnej kumst :)

Autor: Dalados @ Wednesday, August 03, 2011 3:09 PM
V ty druhy hre jsem mel na ruce 2 beastmastery a na stole 7 potvor prohral jsem si to protoze jsem sel chybne s jednou do bloku... jinak by to byla pekna slupka :)

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement