Wednesday, July 24, 2024
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, August 9, 2012
Magic the Gathering: Recenze Event Decků „Sweet Revenge“ a „Repeat Performance“
Autor: JakubMG @ 8:50 PM :: 6309 Přečtení :: 1 Komentáře :: :: Recenze
 

Magic the Gathering:  Recenze Event Decků „Sweet Revenge“ a „Repeat Performance“


Po krátké pauze opět zdravím všechny čtenáře serveru magic-guru.cz,

Úvod dnešního článku začnu trochu netradičně. Krátkou omluvou. I když nové Event Decky vyšly již 3. srpna, recenzi k přečtení máte na svém monitoru až nyní. Důvody jsou kombinace dovolené a následných přesčasů v práci, kdy doháníte věci, které se nashromáždily za dobu dovolenkování (pracující jistě znají stav, kdy před dovolenou nestíháte, protože všechno musí být hotové do odchodu, načež při návratu ze zaslouženého odpočinku je hromada dvakrát tak veliká a po týdnu si připadáte, jako byste volno neměli) v kombinaci s olympiádou v Londýně a hlavně, s kompletním upgradem počítače jednoho, do kterého se (aby toho nebylo málo) rozhodne stávkovat i záložní notebook (díky Bille!). Takže ve výsledku provádíte dvojí reinstalaci celého systému a psát článek prostě nejen není na čem, natož aby na psaní vůbec nějaký čas zbyl. Ostatně i proto, respektive právě proto je úvodní anotace článku taková, jaká je. Ale i přes ono zpoždění věřím, že se vám článek bude líbit a přinese důležité informace v rozhodnutí, zda si nové Event Decky pořídit či nikoli.

Na úvod recenze Event Decků většinou píšu pár slov o příběhu k edici, v níž vycházejí. U článku dnešního tomu tak ale nebude. Jednak core set příběh ani nemá a především, Wizardi bohužel příběhovou linii jednotlivých edic podstatně omezili…a pokud nemáte rádi komixy, zůstanou vám pouze krátké články příběhu k jednotlivým kartám. Pro mě osobně docela škoda, příběh Innistrad bloku se mi opravdu líbil a zápletka nové Ravnicy by zcela jistě stála za to.

Příběh zkusím tedy nahradit alespoň krátkých shrnutím nejdůležitějších bodů nové edice.

Celkem 249 karet, 6 karet sférochodců, z nichž 3 jsou stejní jako v edici M12 – Jace, Garruk a Chandra. Novou podobu dostala Liliana a Ajani, do „party“ se dále vrátil Nicol Bolas. Konečně odrotují titáni, kteří značnou měrou ovlivnili předchozí dva cykly Standardu, místo nich každá barva obdržela jednu legendární nestvůru. Z mechanik se vrací Alarský Exalted a v core setu je poměrně dost reprintů z edic předchozích edic. Takže jistě je z čeho vybírat.

Magic the Gathering Magic 2013 Core Set - Event Deck: Repeat Performance + Sweet Revenge


A jaké menu pro nás Wizardi připravili ve své kuchyni tentokrát?


První z Event Decků je pojmenovaný Sweet Revenge, využívá kombinací a karet modré a červené barvy many doplněné špetkou černé splashe a obsahuje především karty kouzel, druhým Event Deckem je pak bílozelený „Repeat Performance“, ve kterém zase naopak dominantně převažují karty nestvůr. Wizardi oproti minulé dvojici nevyužili možností, které jim nabídla nová edice M2013, takže na Event Deck založený na bytostech se schopností Exalted si nejspíše (pokud vůbec) musíme počkat na (případné) další sety.

Takový je stručný úvod k rozboru dnešní dvojice Event Decků. Mnou již několikrát zmíněné slovní spojení Event Deck většině čtenářů už neznámé nebude a nejde pro vás o novinku v magicovém světě. Pokud jste již četli předchozí recenze, což věřím, že ano, sledujete dění nebo jste si některý z nich rovnou již pořídili, můžete směle několik následujících odstavců přeskočit. Ale pro ty ostatní musím nyní na několika odstavcích (ano, také musím nahnat nějaké ty řádky :o)) vysvětlit, co to vlastně Event Deck je…Jedná se o Wizardy připravený předkonstruovaný balíček, který by měl být bez dalších úprav hratelný a „konkurenceschopný“ na místním lokálním turnaji nebo FNM ve formátu Standard. Tím nechci říci, že by na jiný formát turnaje Event Deck použít nešel, ostatně, jeden z nich byl prakticky rovnou určen pro tehdejší formát Extended, respektive nynější Modern (byl to jeden z dvojice Event Decků v loňském Core Setu M2012), není ale pro ně zamýšlen a navržen. A stejně tak svým záměrem a obsaženými kartami Event Deck prostě není použitelný na skutečně velké turnaje v Magicu, kde je třeba mít balíčky ve vyšší „kvalitě“. Přece jen, Event Decky stojí pár stokorun, neobsahují žádné mýtické karty, které kolikrát tvoří hlavní win condition TOP balíčku, takže by bylo opravdu naivní si myslet, že s ním uspějete v tvrdé konkurenci velkého turnaje.

Magic the Gathering Magic 2013 Core Set - Event Deck: Repeat Performance + Sweet Revenge


Wizardi přišli s myšlenkou Event Decku u příležitosti vydání druhé edice Scars of Mirrodin bloku, jíž byla edice Mirrodin Besieged. Cílem Wizardů bylo, aby hráč bez turnajového balíčku koupil jeden hotový, rozbalil jej a rovnou mohl na turnaji s „relativně solidní možností“ i něco uhrát. Relativně solidní možnost „něco“ uhrát dávám záměrně do uvozovek, ono i na obyčejném FNMku v malé herně snad vždy najdete někoho, kdo si s TOP balíčkem (ideálně z komplet zapůjčených karet od kamaráda) z posledního Grand Prix přišel v lepším případě natestovat hru, v horším nasvačit odměnu či zvednout ego a proti těmhle balíčků Event Decky prostě nevyhrají oba zápasy kola. Já bych to řekl jinak, právě probíhá v Londýně olympiáda, takže s nimi můžete coubertinovsky nikoli vyhrát, ale zúčastnit se. Zúčastnit se tak, že hraní nebude frustrace z toho, že balíček nechodí, nefunguje nebo úplně nestačí. Event Deck obsahuje vždy minimálně 2-3 velmi dobré (jak herně, tak finančně zajímavé) rare karty doplněné o něco horšími „rare“ kartami jinými, které pak v kombinaci se zbytkem uncommon a common karet (často také velmi zajímavými jak z herního tak i finančního hlediska) dávají dohromady většinou solidně hratelný a zábavný mix.

Proč si Event Deck vlastně pořizovat? Možnosti a důvody jsou de fakto tři. Event Deck by především měl turnajovému začátečníkovi usnadnit začátky s turnajovým hraním. Dát mu základ co se hratelnosti a tvorby decku týká a pokud hráče zaujme, být možností pro dotvoření turnajově konkurenceschopného a zábavného decku, se kterým by takový hráč mohl mít šanci neskončit mezi posledními. Oproti Intro Packům, které slouží hlavně k naučení hry, seznámení s Magicem a novou edicí a které jsou designovány pro „domácí“ funny hraní s kamarády v hospodě, Event Deck je již kvalitativně, finančně i „skillově“ o řád výše.

Druhým cílovým uživatelem je hráč zkušenější, co třeba vlastní jiný turnajový balíček, který by ale chtěl vyzkoušet něco jiného. Takový hráč dostává do ruky vhodný základ pro postavení plnocenného turnajového balíčku, takže nemusí začínat od nuly, pokud na něj nemá karty a musel by je shánět kusově.

Posledním důvodem ke koupi mohou být obsažené karty. Minulé Event Decky, respektive alespoň jeden z dvojice, vždy obsahoval několik finančně zajímavých karet. Zmíním opakovaně vydané Inkmoth Nexusy, dnes opět obsažený Green Sun´s Zenith, k dispozici byli Stoneforge Mystikové v době před svým zabanováním na Standardu, zendikarská Verdant Catacombs, Goblin Guide, to jsou jen namátkou zmíněné finančně zajímavé karty. Navíc, celková cena obsažených karet v Event Decku vždy přesahovala, častokrát docela značně, cenu pořizovací.


Po releasu edice Mirrodin Besieged přišla bez nějakého velkého promování a úvodu jejich první edice. Prostě je Wizardi vydali..a nazdar. Byly byly pojmenované
„Into the Breach“ a „Infect and Defile“ - recenzi na ně můžete nalézt zde. Zejména „Into the Breach“ vůbec nebyl špatný, vycházek z konkurenceschopného balíčku zvaného Kuldotha Red. Druhý z dvojice byl…takovým ne úplně povedeným pokusem o UB control. S vydáním poslední edice Scars of Mirrodin bloku - New Phyrexie - přišla druhá dvojice Event decků - „War of Attrition“ a „Rot from Within“, jejichž recenzi pro změnu můžete nalézt zde.  Zejména „Rot from Within“ naplnil očekávání po hratelném balíčku, druhý také nebyl špatný a z Event Decků se stal faktický doplněk nové edice. V edici M12 vyšly „Vampire Onslaught“, který byl opravdu tehdejší finanční bombou a velmi pěkně sestavený iluzorní „Ilussionary Might“.  Jejich recenzi si pak můžete přečíst pro změnu tady. Innistradskými Event Decky byly „Hold the Line“, což byl bílý human deck (takže se historie lehce opakuje) a zeleno modro černý „Deathfed“. Recenze k Innistradské dvojici najdete zde. Poslední zatím vydanou dvojicí (krom té dnes recenzované) byly Event Decky k edici Dark Ascension, celočervený „Gleeful Flames“ a trojbarevný „Spiraling Doom“. Recenzi na ně, pokud by Vás zajímala, naleznete pro změnu tady. Poslední doposud vydanou dvojicí byli Avacynské Death´s Encroach“ v barvě černé a bílomodrý opět převážně human deck „Humanity´s Vengeance, jejichž recenzi je možné nalézt k přečtení zde.

V dosud vydaných dvojicích Event Decků byl jeden z dvojice vždy ten relativně hratelnější, potřeboval méně vylepšení nebo obsahoval cenově hodnotnější karty, takže se jeho koupě vyplatila i po cenové stránce. Druhý z dvojice balíčků byl tedy logicky většinou ten slabší a levnější, buď hůře fungoval, potřeboval více karet na doplnění, aby se stal více konkurenceschopným nebo prostě neobsahoval takové finanční bomby jako balíček druhý. A ještě jedno pravidlo, jeden z dvojice byl většinou tím balíčkem kontrolnějším, zatímco u druhého se jednalo o aggro nebo klasický tlačák. Jak si v tomhle ohledu stojí nová dvojice, na to se pokusím odpovědět v následujících řádcích tohoto článku.


Hodnocení Event Decků (překvapivě) nedozná změn. Myslím, že tak, jak je představuji, popisují všechny aspekty balíčku a v komentářích se proti takto pojatému článku zatím nikdo neozval. Pokud byste měli nějakou jinou představu, nápad, či doplnění, určitě jej do komentářů pod článkem napište. Takže ano, recenze bude zase stejná, jako v předchozích článcích. Doufám, že už to není pro Vás čtenáře nuda. Ale zpátky k hodnocení, pro ty, kteří snad zatím předchozí recenze Event Decků nečetli.

Opět si spolu položíme několik otázek, které by po zodpovězení měly napovědět, zda a komu je nová várka Event Decků určena, jak se hrají, zda má jejich koupě finanční smysl a zda je možné kvalitativní rozšíření zakoupeného Event Decku. Finální rozhodnutí koupit/nekoupit je samozřejmě na čtenáři, já se pouze pokusím rozhodování ulehčit a k tomu slouží těchto 7 otázek:

1/ Je Event  deck hratelný?
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?  
3/ Je Event  deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu?
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi?
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji?
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově?
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě vydrží?


Otázka 1/ se týká stavby balíku jako takového a jeho samotného hraní. Otázka 2/ a 3/ pak říká, komu je balíček určen. Oproti tomu otázka 4/ a 5/ by měla dát odpověď na marketingové tvrzení Wizardů říkajících „rozbal Event Deck a vem ho na turnaj“. Nad otázkou č. 6/ zauvažuje každý – prostě jaká je finanční hodnota obsažených karet. Poslední otázka č.7/ odpoví na otázku, jak dlouho můžete Event Deck ve stávající podobě hrát na turnaji formátu Standard.
 

Magic 2013


Oba nové Event decky si samozřejmě můžete zakoupit na partnerském e-shopu serveru magic-guru.cz Veselý drak a tím máte možnost finančně podpořit fungování serveru. Sweet Revenge stojí na Veselém drakovi 429,-Kč. „Repeat Performance“ též pořídíte za stejných solidních 579,- Kč na Veselém drakovi. Oba balíčky můžete koupit též ve zvýhodněném balení taktéž na Veselém drakovi za 949,- Kč.


Obsah balení opět nepřekvapí, je to ta stará známá ustálená podoba z předchozích Event Decků. V každém z dvojice najdete 60 samostatně zabalených karet hlavního balíčku, které doplňuje 15 zabalených karet sideboardu. V balení pak dále naleznete dvacetistěnný „spin-down counter“ jako počitadlo životů se zkratkou M13. Pro „Sweet Revenge“ je kostka černá s bílým žíháním, pro „Repeat Performance“ je … opět stejná. To je pro mě lehké překvapení, zatím vždy oba Event Decky v předchozích edicích obsahovaly kostky dvou různých barev.

Oba Event Decky jsou dodávány v solidní krabičce na karty z tvrdého kartonu. Pro „Sweet Revenge“ je v kombinaci rudo-černé barvy, kde v černém pruhu uprostřed je nápis 2013 Core Set, pro „Repeat Performance“ má krabička barvu lahvově zelenou s černým pruhem uprostřed a stejným nápisem. Poslední součástí balení jsou pro začátečníka přibalena i složená základní pravidla Magicu, která jsou stručný úvodem pro hraní hry samotné. A pravidla Magicu doplňuje ještě krátký návod ke hře pro daný konkrétní Event Deck, který je současně jeho představením s herní taktikou a návrhy na možné vylepšení.


Tak, to by na úvod mohlo stačit. Historii Event Decků, stručné představení dnešní dvojice a vysvětlení jejich vývoje máme za sebou, předtím, než se spolu vrhneme na jednotlivé Event Decky, seznámím Vás krátce s jejich vzájemným hraním. Jak jsem již psal v úvodu, bohužel nebylo tentokrát moc času ani na velké hraní proti sobě, ale s kamarádem Honzou (díky za pomoc!) jsme i přesto zvládli nějaké 4 hry. Nicméně se potvrdilo, že přece jen ty Event Decky nejsou až tak designovány na hraní proti sobě, jak je tomu u Duel Decků. Ale i tak je hraní co se kvalit a hratelnosti obou Event Decků poměrně průkazné. A výsledek dnes recenzované dvojice? 3:1 vyhrál „Sweet Revenge“, který fungoval v celku lépe, zvládal „Repeat Performance“ zastavit v tlaku, odklízel mu nestvůry, často i spláchnutím celého stolu a v mid a late game prostě soupeře postupně rozstřílel kouzly, v jednom případě i přeletěl letadly. Je ale pravda, že jsem s Opakovačkou soupeři zvládl udělit i docela dost zranění, na začátku ten tlak prostě přišel, protože si soupeř hodně lízal, plnil hrob, ale pak to rozštípla buď Burning Vengeance nebo Slagstorma či Temblor a prostě došel dech. A jedna vyhraná hra pro „Repeat Performance“ přišla po ideálním průběhu křivky, protočení několika nestvůr, které znamenaly karetní výhodu a i přes soupeřovu protihru protihráče dostaly na kritické zranění, načež hru rozhodl létající Anděl.  Jen ještě jeden poznatek, pokud u soupeře nemáte rádi hraní pasiánsu, budete proti „Sweet Revenge“ lehce skřípat zuby, pokud se dotyčný bude hodně prohrabávát svým hrobem :).


Podrobnější informace o obou recenzovaných Event Decků naleznete dále ve článku, kde má každý Event Deck svou samostatnou část a detailní rozbor. A teď již konečně přistupme k prvnímu z nich, kterým je právě ten vítězný z minisouboje…

 

Event deck „Sweet Revenge“

Magic the Gathering Magic 2013 Core Set - Event Deck: Sweet RevengeZnáte jedno přísloví? Že „Pomsta je sladká“? Zjevně ho znají i Wizardi, proto tímhle lehkým klišé pojmenovali i tenhle červenomodrý Event Deck, doplněný kapkou černé barvy. Lehce pátrám v paměti a mám dojem, že podobný balíček ještě v Event Decích vydaný nebyl. Svým složením se jedná o balíček, kde jsou dominantní kouzla – ať již instanty nebo sorcery, zatímco nestvůry jsou prakticky upozaděné a byť jich několik též obsahuje, ani zdaleka v balíčku nehrají první, či druhé housle. Základem je karta Burning Vengeance, enchantment z edice Innistrad, která říká: „Kdykoli zaharejte kouzlo z hrobu, B.V. udělí 2 zranění cílové nestvůře či hráči. A to je oč tu dnes běží, přátelé. Budeme pracovat s hrobem, využívat flashbacků a hlavně kouzlit. S potvorami ať si hrají jiní. Tedy, ne že byste v balíčku o nějakou nezavadili, ale nestvůry jsou opravdu až plán B, nebo i C tohohle Event Decku. A jakým střelivem tedy hrob pro Vengeanci naplníme?

Lízací karty s flashbackem jsou obsaženy rovnou čtyři. Jednomanové Faithless Looting umožní dvě karty líznout, ale musíte dvě jiné karty následně zahodit do hrobu. Takže spíše jen proliz k lepším kartám. Dvoumanové Think Twice, už líže kartu jen jednu, ale zahrané přes flashback už dá karetní výhodu. Desperate Ravings jsou též dvoumanovka, díky nim si líznete karty hned dvě, nevýhodou je, že jednu randomem zahazujete. Forbidden Alchemy za 3 many vám umožní podívat se na 4 vrchní karty knihovny, jednu z nich vybrat a dát do ruky, zbytek pak zahazujete do hrobu. A jdeme na střelbu. Jednomanový Geistflame dá sice jen 1 zranění, ale opět jde zahrát s flashbackem. Pillar of Flame je takový Shock za dvě many, bohužel sorcery, což ale vyvažuje skutečnost, že pokud by jím zasažená nestvůra zemřela, odchází nikoli do hrobu, ale do exilu. Což je hodně zajímavé, protože bytostí s undyingem či různých karet ala Doomed Traveller naleznete na fieldu dost a dost. Red Sun´s Zenith je rostoucí ohnivé kouzlo v závislosti na maně, kterou do něj napumpujete, cílit s ním můžete jak soupeře, tak jeho nestvůru. Zenitem zabitá nestvůra opět putuje do exilu a červený zenith se v každém případě zamíchá zpět do knihovny. Balíček obsahuje i mass removal. Slagstorma počastuje obě strany stolu třemi zraněními, dle vašeho výběru do hráčů nebo potvor. Rolling Temblor učiní plošné zranění za 2 damage každé příšeře, co nelétá, plus jej můžete zahrát z hrobu opět díky flashbacku. Posledním kouzlem je pak Silent Departure, za jednu manu klasický Unsummon, kterým soupeři vrátíte na ruku jeho nestvlru a který navíc opět jde zahrát ještě jednou z hrobu.

Jak jsem již psal, základem balíčku jsou sice kouzla, ale 3 nestvůry zde též najdeme. Armored Skaab slouží jako plnič hrobu kartami z knihovny, plus zvládne funkci blokera úvodního náporu soupeřových malých prcků. Fettergeist si libuje, pokud se nachází na stole na vaší straně sám, je to solidní letadlo se slušnými parametry jak dopředu, tak dozadu, ale s nevýhodou nutné platby many za každou vaši další nestvůru na stole. Obě potvory zvládnou ještě jednu podstatnou věc – přežijí Slagstormu, kterou ideálně ugrilujete soupeřovu polovinu stolu. Poslední nestvůrou je pak rare Firewing Phoenix, který sice „nevstává“ z popela, ale můžete jej z hrobu vrátit zpět do ruky a znovu na soupeře vypustit. Prostě takový záložní plán, jestli musíte o vítězství bojovat i útoky nestvůr.

Ještě zmíním země, protože pár zajímavých se jich tu též nachází. Sulfur Falls a Darkslick Shores dají manu dvou barev, v prvním případě červené a modré, ve druhém modré a černé barvy. Desolate Lighthouse umí za 3 many líznout kartu, abyste jinou nuceně dle výběru zahodili…takže slouží opět jako proliz k těm kartám, co právě potřebujete. Díky Evolving Wilds a její oběti si v knihovně můžete nalézt jednu základní zemi libovolné barvy, což se může hodit třeba v případě, že nemáte potřebnou černou manu na flashback Alchymie…

V sideboardu nalezneme Arc Trail z SOMu, který udělí dvěma cílům zranění – jednomu za 1 a druhému za 2. Ideální věci proti slabým nestvůrkám. Bloodcrazed Neonate je červený vampír, co musí útočit v každém kole, Screetching Skaab je slabá nestvůra umožňující rychlejší naplnění hrobu a Secrets of the Dead pak doplní myšlenku celého Event Decku, protože si s ním lížete kartu za každou zahranou z hrobu. A poslední karta sideboardu? Nyní se mi na jazyk, respektive klávesnici, dere jedna lehce otravná reklama z rádia - „když nevíte co by, najdete to ..v jednom nejmenovaném obchodu pro kutily“. Protože…já si nemůžu pomoci, ale mám dojem, když Wizardi prostě netuší, co ještě do Event Decku dát, narvou tam Dismember. Nebudu vážně hledat, kolikrát tenhle removal za dvě černé phyrexianské many (které můžete platit životy) a jednu manu bezbarvou už v Event Decích byl použit. Pětkrát? Šestkrát? Tak teď je tu zas. A ve dvou kopiích. Hmm..

Tak pojďme ale nyní na celkový decklist, tady je:

Sweet Revenge WoTC
Main Deck Sideboard
1 Darkslick Shores
1 Desolate Lighthouse
4 Evolving Wilds
7 Island
9 Mountain
1 Sulfur Falls
1 Swamp
2 Armored Skaab
4 Fettergeist
1 Firewing Phoenix
4 Burning Vengeance
4 Desperate Ravings
4 Faithless Looting
3 Forbidden Alchemy
2 Geistflame
3 Pillar of Flame
1 Red Sun’s Zenith
1 Rolling Temblor
1 Silent Departure
2 Slagstorm
4 Think Twice
2 Arc Trail
4 Bloodcrazed Neonate
2 Dismember
4 Screeching Skaab
3 Secrets of the Dead

Celkem se tedy v main decku balíčku nachází 24 zemí, pouze 7 nestvůr a 29 kouzel. 7 karet je pak raritních, zbytek jsou karty typu common a uncommon, mythic rare tradičně obsaženo není. Manová křivka Event decku „Sweet Revenge“ (kterou jsem převzal z programu Magic Workstation) vypadá takto:


Těžiště hraní decku spočívá hlavně v mid a late game. Přece jen, balíček je de fakto kontrol. Cílem je za pomoci docela solidního množství removalu /ať již plošného nebo cíleného/ nebo těch pár nestvůr, co v balíčku máte, vydržet na co největším počtu životů po co nejdelší dobu a nechat soupeře vybouřit. Žádná panika, že životy jdou dolů, zatímco jste soupeře ani nekousli. S tím balíček počítá. V první fázi si chcete nalízat maximum karet, vyložit co nejvíce zemí, naplnit hrob kartami s flashbackem, seslat alespoň jednu, ideálně 2 Burning Vengeance, načež protivníka začnete smažit kartami hranými z hrobu. Prostě zastavit soupeřův první nápor a přebrat iniciativu, v další fázi chcete zlikvidovat cokoli, co snad ještě na soupeřově straně stolu zbývá, načež pak kouzla obrátíte proti soupeři samotnému. Jako plán B máte k dispozici další střílení do těla, ke kterému se prolížete, jako plán C, pokud už kouzel moc nezbývá, těch několik vašich létavců, aby případně udělili poslední zranění již vyčerpanému soupeři. Ostatně, koncept balíčku není úplně původní, decky s Burning Vengeancí se na standartovém fieldu již objevily, na druhou stranu, zatím nedosáhly nějakého velkého superúspěchu. Co vám určitě bude vadit, a co nabourá celou strategii, je odemletí vašeho hrobu soupeřem. Pokud soupeř nasiduje karty jako Tormod´s Crypt nebo Nihil Spellbomb (naštěstí brzy zmizí), přeci jen chce hrát opatrněji a nenaházet vše do hrobu, nechat si případnou zálohu. Protože prázdný hrob = Vengeance k ničemu, mrtvá karta na stole.

Ke složení balíčku bych měl ještě jednu připomínku. Na to, že je Event Deck vydávaný k edici M2013, tak příliš moc karet z ní tedy nepředstavuje – vlastně jen fénixe. Což je lehce podivné..              

Finance: Než se spolu probereme internetovými cenami obsažených karet a porovnáme si cenu Event Decku se současnou cenou karet v něm obsažených, tedy pokud byste je kupovali jako samostatné kusovky, neodpustím si v tuhle chvíli jeden komentář. Začínám mít lehce dojem, že určitá skupina hráčů (a různá internetová fora mi jejich příspěvky dávají za pravdu) očekává od Event Decků levné dokoupení drahých karet, které by jinak museli kupovat jako kusovky nebo rozbalovat v boosterech. Proč to píšu? Četli jste spekulace o zahrnutí Snapcaster Mage nebo rovnou dvou Snapů do „Sweet Revenge“? Jakože bez Snapů v základu to nebude ono, že tam musí být, protože Wizardi přece vůbec nehlídají druhotný trh s kusovkami, že bez nich ten Event Deck nemá smysl atd atd. Někteří hráči prostě zapomněli, že Event Decky mají být hlavně hratelné balíčky na menší turnaj a nikoli levný způsob získání drahých karet…ale to berte jen a pouze jako povzdech, do recenze vlastně ani nepatří.

Ale teď už opravdu k financím. Ceny jsem bral z obchodu Černý Rytíř k 3.srpnu 2012. Zde nás jako vždy budou hlavně zajímate rare karty. Jde hned o 3 země – Darkslick Shores je nyní ještě za 229,- Kč, Sulfur Falls za 99,- Kč a podstatně levnější Desolate Lighthouse za 20,- Kč. Dvojice Slagstormů pořídíte nyní za 150,- Kč, Red Sun´s Zenith také není nějaké finanční terno – stojí kusově 15,- Kč a poslední rare kartou je Firewing Phoenix z M13ky také za  15,- Kč. Rare karty dají tedy celkem za nějakých 530,- Kč. Je ale pravda, že oproti pořizovací ceně jsme s rare kartami v plusu zhruba 130,- Kč. C a U také bohužel nejsou nějaké finanční extrazázraky. Jsou tu sice Faithless Lootingy za celkem 50,- Kč, sideboardové Dismembery za dohromady 25,- Kč, ale..to jsou všechny karty za 10-15 Kč/kus a zbytek jsou pak obyčejné karty v ceně cca 3-5 Kč/kus, které by dohromady kupované samostatně daly tak 200,- Kč. Reálně i s basic landy mají cenu maximálně 100,- Kč. Pokud ale opět sečtu kusovky, jsme zhruba na 800,- Kč. Tedy na dvojnásobku prodejní ceny Event Decku, ale...viz výše.
 


Trvanlivost: Tady dávám palec nahoru. Po rotaci sice zmizí hned 4 rare karty – Darkslick Shores, červený Zenith a obě Slagstrormy, takže klesne finanční hodnota celého decku, ale jeho smysl a styl hraní prakticky změn nedozná. A za tyhle 4 kousky bez problémů najdete náhradu v závislosti jen na vašich finančních možnostech. Ale o tom si řekneme něco v dalším odstavci :o)

Co možné vylepšení? Tady ani není třeba moc vymýšlet a balíček přestavovat. Spíše jen vhodně doplnit, protože přeci jen chci zachovat maximum karet z Event Decku. Jasnou volbou je doplnění Sulfur Falls na plný počet 4 kusů snížením mountain a islandů. Pak následuje jedna dražší karta, která by ale podle mého názoru měla být obsažena alespoň ve dvou kopiích – Snapcaster Mage, který nahradí Armored Skaaby. Ti sice fungují jako blocker, ale další možnost, jak kouzlit karty z hrobu je x-násobně lepší, protože ne všechny vaše karty flashbackem disponují. Ale uznávám, je to karta drahá, která jedna samotná stojí více, než celý Event Deck. Rolling Tremblor bych nahradil další Slagstormou. Možná trošku překvapivě, ale vyhodil bych úplně Faithless Lootingy. Protože to není žádná karetní výhoda, jen a pouze proliz, což mi přijde trochu málo a 11 draw karet mi přijde dostatečný počet. Naopak, když přidám Snapcastery, zařadil bych rušení v podobě Mana Leaku. Ano, jistě, je tu Cavern of Souls, která counterování nestvůr dost omezuje, ale pořád ty Leaky využijete minimálně na soupeřova kouzla. Červený Zenith bych nahradil Devil´s Play, protože ta lze hrát i s flashbackem a je to další win condition, takže přidám ještě jednu další kopii.

Lehkou úpravu snese i sideboard, kde Screetching Skaab je..jak to říct, na nic. Místo něj je potřeba zařadit nějaké ničení artefaktů – třeba Ancient Grudge, zařadil bych i dva Combusty proti bílým a modrým nestvůrám, doplnil ještě nějaké counterování v podobě Dissipate a Flashfreeze. A určitě by se hodil, v případě, že je potřeba na soupeře útočit i silou, Delver of Secrets, který na otočení nalezne v balíčku karet dost a dost.

Jak by doplnění vypadalo finančně? 3x Sulfury 300,- Kč, 2x Snapcasteři bohužel 1000,- Kč navíc, Slagstorma 75,- Kč, Mana Leaky 20,- Kč a 2 Devil´s Play 40,- Kč, plus nějaké ty droboty. Celkem cca 1500,- Kč, což dohromady s Event Deckem dělá zhruba 1900,- Kč. Na hratelný dvojkový deck myslím více než přijatelné. Případně by šla udělat, co se nestvůr týká, ještě jedna věc, odstranit všechny Fettergeisty, ponechat jednoho či oba Armored Skaaby de fakto jako blokery a přidat 2-3 Talrandy, Sky Summoner. Ten stojí jeden zhruba 150,- Kč, ale balíček by díky své abilitě, kdy za každé seslané sorcery nebo instant přidá na stůl 2/2 létajícího dráčka (drake token), naprosto skvěle doplnil. Volba je na Vás…

Upgraded Sweet Revenge Milape
Main Deck Sideboard
1 Darkslick Shores
1 Desolate Lighthouse
4 Evolving Wilds
5 Island
8 Mountain
4 Sulfur Falls
1 Swamp
2 Snapcaster Mage
4 Fettergeist
1 Firewing Phoenix
4 Burning Vengeance
4 Think Twice
4 Desperate Ravings
3 Forbidden Alchemy
2 Geistflame
3 Pillar of Flame
2 Devil´s Play
3 Mana Leak
1 Silent Departure
3 Slagstorm
2 Arc Trail
2 Dismember
3 Ancient Grudge
1 Forest
3 Delver of Secrets
2 Dissipate
2 Flashfreeze


Pokud bych měl postavit nějakou maximální verzi, už bych počítal s blížící se říjnovou rotací a hlavně, znamenalo by to se finančně dostat víceméně na x násobek ceny samotného Event Decku. Celkovou cenu úpravy už počítat nebudu, ta je opravdu někde jinde oproti ceně základního Event Decku. Kromě Snapcasterů, které jsem zařadil už do upgradeované verze by se do balíčku, a kteří by mohli být rovnou tři, bych jako  mass removal zařadil nyní bohužel hodně drahé Bonfire of the Damned, nebo jejich o něco levnější verzi z M13ky Magmaquake pro levnější řešení. A jako nestvůru bych doplnil nejprve Talranda, Sky Summonera, který umí přidat opravdu hodně létajících dráčků. Instantů a sorcery kouzel je v balíčku dost a dost, velká část se jich hraje ještě s flashbackem, takže je Talrand pro upravený balíček naprosto ideální nestvůra. Plus se domnívám, že by i skutečnost, že balíček zabíjí hlavně damagem přes Burning Vengeance či přímými kouzly, měl by mít i nějakého potvorového finišera. A jsem asi moc obdivovatel draků, tak si nemůžu pomoci, ale jako potvoru na konec bych do balíčku prostě dal dvě Thundermaw Hellkity. Ten se parádně doplní právě s Talrandem, jehož dráčkům uklidí cestu a sám citelně ihned kousne. Posledním doplněním by pak byla snad už jen Drowned Catacomba pro manovou fixaci i pro černé flashbacky. Ale znovu připomenu, je dost reálné že karet pro modrou a červenou dost vyjde v říjnové edici Return to Ravnica...

TOP verze Sweet Revenge Milape
Main Deck Sideboard
2 Drowned Catacombs
1 Desolate Lighthouse
4 Evolving Wilds
5 Island
7 Mountain
4 Sulfur Falls
1 Swamp
3 Snapcaster Mage
2 Talrand, Sky Summoner
2 Thundermaw Hellkite
4 Burning Vengeance
4 Think Twice
4 Desperate Ravings
3 Forbidden Alchemy
4 Geistflame
3 Pillar of Flame
2 Devil´s Play
2 Dissipate
3 Bonfire of the Damned
 

K rozboru „Sweet Revenge“ už nemám kromě závěrečného zhodnocení co víc dodat, pojďme si tedy spolu shrnout odpovědi na otázky položené v úvodu článku.

1/ Je Event  deck hratelný? Ano, a to velmi dobře.
2/ Je Event deck určen pro začátečníka? Obávám se, že pro úplného začátečníka nikoli, přece jen se jedná o kontrolní typ balíčku a na něj je potřeba už mít nějaké zkušenosti. Začátečník dle mého názoru nebude úplně schopný využít jeho potenciál.
3/ Je Event  deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? S klidným svědomím řeknu, že ano.
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Turnajově jsem jej neměl možnost vyzkoušet, nicméně na FNMko bych si jej vzal..zvláště, pokud by se lehce upravil.
5/Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Ano, Burning Vengeance se na Standardu hrál/hraje, byť ne v nějaké velké míře...a vylepši se dá v závislosti na finančních možnostech jeho uživatele.
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? Co se rare karet týká, není to cenově extra sláva, jejich cena navíc bude klesat. Jako celek přesahuje skoro dvojnásobně pořizovací hodnotu v kusovkách, ale není to přeci jen extra terno. Finanční výhodnost je podle mého názoru nejhorším hlediskem tohoto Event Decku.
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? V říjnu sice odrotují 4 rare karty, ale ty se dají celkem solidně nahradit a hlavně jejich ztráta nenaruší funkčnost balíčku jako celku. Takže pak stačí jen vhodně doplnit a balíček se dá hrát celý následující herní rok. 

Pokud vás po mém zhodnocení „Sweet Revenge“ zaujal, podívejte se na stránky Veselého draka, kde si jej za 429,- můžete zakoupit. Pomstu máme úspěšně za sebou, pojďme na jeho bratříčka. Tím je

 

Event deck „Repeat Performance“  

Magic the Gathering Magic 2013 Core Set - Event Deck: Repeat PerformanceMagic the Gathering Magic 2013 Core Set - Event Deck: Repeat PerformanceKdyž už jsem první Event Deck načal příslovím, neodpustím si jej ani nyní. Opakování je prý matka moudrosti, alespoň se to říká. A stejně tak platí, že opakovaný vtip přestává býti vtipem. Jak je na tom tedy Event Deckové „Opakované představení“? Bude ono opáčko stát za to nebo si hráč řekne..tak tohle tedy fakt opakovat nebudu? No pojďme se přesvědčit sami..

Balíček je sestavený z barev zelené a bílé barvy a má zcela jinou konstrukci oproti prvnímu dnes recenzovanému Event Decku „Sweet Vengeace.“ Respektive, jinou konstrukci…jak to říci, také je postaven hlavně kolem jedné karty, ale jeho složení je diametrálně odlišné. Místo kouzly budete soupeře ničit doslova záplavou nestvůr, které při svém příchodu na bojiště většinou „něco“ provádí. Jestli čekáte i nějaká kouzla, moc vás nepotěším. Jsou přítomna, ale v naprostém minimu. Tenhle Event Deck je celý o nestvůrách, potvorách, bestiích, kreaturách..jak je chcete nazvat. A cílem je s nimi soupeře doslova zadupat do země. Základem se stala karta Roaring Primadox, uncommonka z M13ky. Tělo 4/4, ale hlavní je její text, na začátku vašeho upkeepu vracíte jednu ze svých nestvůr zpět do ruky. A vaše ostatní nestvůry mají ve valné většině právě nějaký ten „comes to play“ efekt, ať už je to přivolání tokenu, přidání života nebo hledání zemí v knihovně. Tak se na ně pojďme spolu teď podívat. Jednomanový slot zastupují manoví akcelerátoři, dva elfové a jeden lidský mnich, všichni mají sílu jedna dopředu a dozadu. Llanowar Elves asi není třeba představovat, přinesou při svém tapnutí zelenou manu, Arbor Elf po svém tapnutí odtaupuje cílový les. Avacyn´s Pilgrim přidají za tapnutí manu bílé barvy.

Dvoumanový slot nabízí v nestvůrách pouze jednoho zástupce a je to opět dlouhé ucho. Elvish Visionary je opět slabé tělo, ale při svém příchodu si díky němu líznete kartu. Takže je vhodný na protočení Primadoxem i v pozdější fázi, protože karetní výhoda se hodí, i kdyby se Visionář použil později jen jako chumpblocker. Trojmanový slot obsahuje nejvíc nestvůrových zástupců, rovnou pět. Prvním je Borderland Ranger, 2/2 tělo, který při svém příchodu umožní najít v balíčku základní zemi. Takže nejen stabilizace manové základny, ale zároveň i proliz od obyčejných karet. Attendant Knight je opět 2/2, ale má first strike a navíc při příchodu přidá jeden Soldier token. Mwonwuli Beast Tracker má nic moc tělo, hlavně dozadu je slabý, ale umožní při svém příchodu prohledat knihovnu a najít si v ní bytost s jednou z těchto vlastností: reach, deathtouch, trample. Nalezenou bytost pak dáváte na vršek knihovny. Fiend Hunter je prakticky jedna ze tří protiher v základu, které balíček nabízí, protože při svém příchodu exilujete cílovou nestvůru do té doby, dokud je lovec na bojišti. Pátou trojmanovkou je pak raritní Blade Splicer – ten při příchodu k sobě přivolá jednoho solidního golema a dá mu first strike, pokud vydrží na stole.

A jsou tu čtyřmanovky, první je již na začátku zmíněný Roaring Primadox. Následuje bílý Stonehorn Dignitary. Ten při svém příchodu nařídí cílovému soupeři přeskočit svoji následující combat fázi. Pokud ho zvládnete točit pomocí Primadoxe stále dokola a soupeř se jednoho či druhého nezbaví, má vážný problém, pokud se spoléhá jen na hrubou sílu útočících nestvůr. Glimmerpoint Stag je jelínek s tělem 3/3, vigilancí, takže jej útok netapuje, ale hlavně..je to takové „blikátko“ na nožičkách. Při svém příchodu exiluje cílový permanent..a na výběr jich máte opravdu moc a moc..

A jsme na pětimanovkách. Stingerfling Spider je ochranou proti létavcům, které blokuje díky schopnosti reach a především je (opět překvapivě při příchodu na bojiště) umí likvidovat. Acidic Slime je sice jen 2/2, ale má deathtouch, kterým zničí i silnější nestvůru se kterou se utká. Zařazený je hlavně proto, jelikož umí (ohraná písnička) při příchodu na bojiště zničit sílový artefakt, enchantment či zemi dle volby svého sesilatele. Bude to pro někoho znít možná překvapivě, ale častokrát je nejlepší ničit právě soupeřovy země..protože ten pak nemusí mít dost many, aby vás nějakým překvapivým kouzlem ohrozil či rovnou zničil. A opět připomínám možnost si jej třeba ve spolupráci s jelínkem bliknout, či díky Primadoxovi zahrát znovu z ruky. Teď jsou ale na řadě zase dvě rare karty. První je Innistradský Geist-Honored Monk, který svou sílu a výdrž určuje podle počtu vašich nestvůr. A aby nebyl sám, povolá si s sebou do boje ještě dva létající Spirit tokeny. A navíc se díky vigilanci podobně jako výše zmíněný jelen v útoku netapuje. Druhým rarem je nejspíše nejlepší karta celého balíčku a dost možná hlavní důvod, proč si celý Event Deck pořídit. Thragtusk z M13, který by se mohl stát opravdu broken kartou pro Standardové balíčky hrající zelenou. 5/3 tělo není až takový zázrak, ale..při svém příchodu vám přidá 5 životů. A především, když bojiště opouští, přináší místo sebe 3/3 green Beast token. Takže je z celého balíčku nejlepším cílem pro Primadoxe či jiné bliknutí a vrácení zpět na stůl. Naprosto skvělá karetní výhoda a pokud se vám jej povede protočit vícekrát, troufnu si říci, že o hře bude rozhodnuto.

Jsme u šestimanových potvor, ty jsou už jen dvě. Brutalizer Exarch z New Phyrexie vám dá volbu. Bud si naleznete v knihovně nestvůru a dáte si jí na vršek knihovny nebo naopak cílový permanent (což bude nejčastěji ten soupeřův :-)) vrátíte na spodek knihovny. Zmínil jsem, že balíček má vlastně jen tři karty na protihru. Dvě jsme již viděli, zbývá ta třetí..kterou je Sunblast Angel - létající 4/5, který při příchodu zničí všechny taplé nestvůry..takže je pro jeho seslání třeba vyhlédnout si ten správný okamžik, kdy soupeř bude zatapovaný – ať již v důsledku svého neuváženého útoku nebo třeba nějakých svých abilit.

Balíček je založený hlavně na nestvůrách, ale dvě kouzla v základu najdete. Obě hledají v knihovně nestvůry. První je raritní Green Sun Zenith, který se v Event Decích již dvakrát objevil – a to ve Phyrexianském Event Decku „Rot from Within“ a Innistradském „Deathfedu“. Takže dotřetice všeho dobrého. Co GSZ umí asi víte všichni, za jednu manu a X dalších man si v knihovně naleznete zelenou nestvůru s manacostem X, dáte jí na bojiště a zelený zenith si zase zamícháte zpět do knihovny. Co si budete hledat je celkem jasné, co je potřeba vzhledem k situaci na stole. Druhým kouzlem je pak Lead the Stampede za 3 many. S ní se podíváte na pět vrchnich karet knihovny, z nich můžete odhalit všechny karty nestvůr, které si následně můžete vzít do ruky. Zbytek z původních pěti karet (prostě vždy doufáte, že těch karet do ruky bude víc a v tohle Event Decku by tomu tak mělo opravdu být, když nestvůr máte dohromady 33) vložíte dospodu knihovny.

Jako o poslední kartě ze základu se jen pro úplnost zmíním o zelenobílém duallandu, Razoreverge Thicket, který ideálně chcete zahrát v době, kdy máte na stole maximálně 2 jiné země. Jinak jde bohužel na stůl taplý.

Co sideboard? Tam už se přece jen nachází kouzel víc. Cloudshift z Avacyn Restored umožní „bliknutí“ vaší cílové nestvůry (ideálně pro Thragtuska, slimáka, pavouka atd atd..), aby se znovu spustil její „comes to play“ efekt, nebo abyste si svou nestvůru ochránili před zničením kouzlem, či jinou nestvůrou. Oblivion Ring je asi také všem známá „klasika“, která má další reprint v M13ce, s ním exilujete cílový permanent, nesmí se ale jednat o zemi. Třetím kouzlem je...tipněte si, hádejte..ano, trefíte se. Opět Dismember. „Repeat Performance“ nemá ani jednu černou manu, stejně ho do něj Wizardi nacpali. Netřeba dále komentovat. Side má na výměnu té záplavy mainboardových nestvůr i dva kousky. Kemba´s Skyguard je létající 2/2, co při svém příchodu přidá 2 životy a War Priest of Thune je to samé tělo, jen pozemní, ale ten při svém příchodu na bojiště zničí cílový enchantment.

Tolik zhruba stručný popis jednotlivých karet Event Decku, jak vypadá jeho kompletní decklist?

Repeat Performance WotC
Main Deck Sideboard
12 Forest
8 Plains
2 Razorverge Thicket
1 Acidic Slime
2 Arbor Elf
3 Attended Knight
4 Avacyn’s Pilgrim
1 Blade Splicer
3 Borderland Ranger
1 Brutalizer Exarch
2 Elvish Visionary
1 Fiend Hunter
1 Geist-Honored Monk
1 Glimmerpoint Stag
4 Llanowar Elves
1 Mwonvuli Beast Tracker
4 Roaring Primadox
1 Stingerfling Spider
1 Stonehorn Dignitary
1 Sunblast Angel
1 Thragtusk
1 Green Sun’s Zenith
4 Lead the Stampede
3 Cloudshift
2 Dismember
3 Kemba’s Skyguard
4 Oblivion Ring
3 War Priest of Thune

Složení Event Decku, respektive jeho mainboardu, je v případě „Repeat Performace“ následující: 22 zemí, dohromady až neskutečných 33 nestvůr a pouze 5 kouzel! Opět klasických 7 rare, zbytek commony a uncommony. Manová křivka, převzatá z programu Magic Workstation, má následující průběh:


Hraní decku: Vlastně není nijak moc složité. Balíček je prostě klasický tlačák, kde se soupeře snažíte zadupat záplavou svých nestvůr, které si díky obsaženým kartám jste schopni rozmnožit – hlavně opakovaným sesláním či přivoláním a vyložením dalších tokenů. Díky tomu získáte karetní převahu a dostatek útočníků pro tlak na soupeře. Ideální začátek je v prvním kole zahrát jednoho z trojice jednomanových urychlovačů – Arbor, Llanowar elfa či Avacyn Pilgrima, díky kterým pak už ve druhém zahráváte trojdrop a ve třetím čtyřmanovku. Pokud urychlovače na úvodní ruce nemáte, je docela na místě zvážit mulligan, což zní možná divně, ale vy se opravdu chcete rozjet co nejrychleji. Od třetího kola byste už měli na soupeře tlačit, útočit a v každém kole hrát minimálně jednu další nestvůru a opět získávat tokeny či jinou karetní výhodu. Přes těch pár hledaček si můžete najít vhodné nestvůry vzhledem k situaci na stole případně si Stampedou nalízat další maso do mlínku.

Problém nastane, pokud vás soupeř stihne zastavit, zablokovat nebo zvládne nestvůry odklízet či v nejhořím případě, přes mass removal měnit karty ve výhodném poměru. Pak se může stát a mě se při hře stalo, že balíčku v tom případě prostě dojde dech. Velký problém nastane, pokud Primadox zůstane sám na stole, protože pak si musíte jeho vrátit a pak se z jeho ability stává opravdu velká nevýhoda. Balíčku navíc ještě opravdu citelně schází reálná protihra. Oblivion Ringy jsou jen v side, já bych minimálně 2 nebo i všechny 4 zařadil rovnou do mainu…

Finance: Na rozdíl od „Sladké pomsty“ si u „Opakovačky“ můžete, alespoň co se peněz týká, zajásat podstatně více. A tím důvodem je jednak přítomnost Thragtuska, který od vydání neustále roste na ceně, ke 3.srpnu 2012 má už 339,- Kč ( a myslím, že je reálný jeho další cenový růst) , druhak i opětovně zařazený Zelený Zenith, který pořád má pěkných 229,- Kč na Černém Rytíři. Thragtusk je prakticky druhou nejdražší vůbec zařazenou kartou do Event decku po Stoneforge Mysticích. Dvojice Razorverge Thicketů už finančně trošku spadla oproti době před několika měsíci, ale pořád dají spolu dohromady 220,- Kč. Blade Splicer stojí nyní 99,- Kč, levnější rare pak zastupuje Geist-Honored Monk částkou 15,- Kč a Sunblast Angel za 25,- Kč. Dohromady jen v rare kartách jsme na parádních 930 korunách! K tomu připočtěte karty jako čtverylku Oblivion Ringů za 50,- Kč, dvojici Dismemberů, které už se opravdu hodně propadly oproti době, kdy stál jeden skoro 100 korun, dohromady v ceně 25,- Kč. Zbytek karet je pak sbírka obyčejnějších C a U do 10,- Kč/karta. Pokud bych počítal cenu v kusovkách, dosteneme se na cca 200,-Kč, plus basic landy. Ale uznávám, reálná cena zbylých obyčejnějších C a U je kolem max. 100,- Kč s basic landy. Celkem jsme v cenách kusovek na nějakých 1200,- Kč, znovu opakuji při ceně balení 599,- Kč. Není to sice ještě taková finanční superbomba, jako byl „Vampire Onslaught“ z loňské M12ky, ale..pořád je to v poměru cena vs kusovky parádní poměr.
 


Trvanlivost: Jak jsem jásal u financí, zde trochu hanět. Protože „Repeat Performance“, byť v menší míře, opakuje chybu vampířího Event Decku z M12ky. Dobré karty, celkem solidní myšlenka , co se tvorby týká..ale..ta trvanlivost na Standardu. Ta trvanlivost... Ze sedmi rare odrotuje v říjnu rovných 5 – proč místo Razorverge Thicketů není spíše zařazena Sunpetal Grove a ušetřený „finanční polštář“ není dán třeba na Wolfir Silverhearta nebo rovnou druhého Thragtuska? Zmizí celé kouzlení (tedy všech 5 jeho karet) a tím valná část hledání nestvůr v knihovně + část nestvůr – dohromady nějakých 17 karet, což je téměř 1/3 balíčku. To mi přijde osobně docela dost podstatný zásah do konstrukce, balíček si ve stávající podobě na Standardu užijete nějaké 2 měsíce. A zatím nevidím, co se kouzel týká, nějakou skutečně relevantní náhradu. Škoda, že se tenhle „faul“ povedl Wizardům vlastně už podruhé. A nejsem si jist, zda balíček bude využitelný jako základ pro Modern, což šlo u „Vampire Onslaught“. V tomhle Event Decku je hledisko trvanlivosti pro mě největším zklamáním.

Vylepšení: Při vylepšení se jako již tradičně pokusím zachovat maximum karet z původního Event Decku s tím, že takové ty „zbytečné“, respektive ne zcela vhodné, karty prostě nahradíme jinými. Navíc se zde ale přidává i hledisko trvanlivosti. Má smysl navrhovat vylepšení na dva měsíce? A má smysl nyní vytvářet porotační balíček, když karty celé jedné edice ještě nejsou většině smrtelníků známé? Pokusím se tedy Event Decky navrhnout v obou možnostech, přičemž samozřejmě neříkám, že mnou zvolené řešení je jediné správné a určitě by se dalo najít i vhodnější.

První možností, která by napadla hodně hráčů, by bylo využít karty Birthing Pod a postavit/upravit jeho variantu. Ale to je přesně ta možnost, které bych se nejraději vyhnul. Opět se tvoří balíček jen do rotace, navíc jako x-tá myšlenka téhož. Takže bych jako ideální stav viděl doplnění manových zemí čtveřicí Sunpetal Grove místo dvou lesů a dvou plání, určitě bych využil potenciál Stonehorn Dignitáře, protože ten se při protáčení Roaring Primadoxem stává pastí pro jakékoli aggro, respektive jakýkoli balíček zabíjející přes nestvůry, pokud se takový nezvládne jedné, či druhé nestvůry zbavit. Nestvůry, které jen blokují, soupeře většinou nezabíjejí :o) Další jasnou volbou by bylo doplnění Thragtusků na větší (ideálně plný) počet, protože tahle karta prostě má potenciál a tenhle Event Deck je pro ni jako stvořený. Arbor Elfové půjdou pryč a místo nich bych doplnil Birds of Paradise. Ti dají jakoukoli manu, umí létat, takže v případě nouze mohou sloužit i jako blokeři a mají stejně tak jedna dozadu, takže umřou úplně stejně. Počet Llanowarů a Pilgrimů bych minimálně o 1 u každého rozhodně snížil. Na začátek ano, chci ho, ale ne v pozdější fázi a 10 1/1 či 0/1 nestvůr mi přijde až moc. Co se kouzel týká, byť „nerad“, bych zařadil i další GZS na úkor buď jedné nestvůry nebo Stamped/y. Přece jen, s ním máte možnost reagovat na jakoukoli situaci na stole a vyhledat si nestvůru, co právě potřebujete, namísto odkrytí 5 karet (takže prohlížíte jen malou část knihovny) a líznutí si nestvůr (namísto jejího zahrání hned na stůl).

Finančně navržené úpravy budou něco stát. Čtveřice Sunpetalů 220,- Kč, dva manaptáci 180,- Kč, 3 Thragtuskové cca 1020,- a druhý zenith 230,- Kč. Dohromady by takto upravený balíček vyšel včetně Event Decku na zhruba 2.250,- Kč, což mi zase nepřijde nijak extra přehnané.

Upgraded Repeat Performace Milape
Main Deck Sideboard
10 Forest
6 Plains
2 Razorverge Thicket
4 Sunpetal Grove
1 Acidic Slime
2 Birds of Paradise
3 Llanowar Elves
3 Avacyn’s Pilgrim
2 Attended Knight
1 Blade Splicer
3 Borderland Ranger
1 Geist-Honored Monk
1 Glimmerpoint Stag
1 Mwonvuli Beast Tracker
4 Roaring Primadox
1 Stingerfling Spider
2 Stonehorn Dignitary
1 Sunblast Angel
4 Thragtusk
2 Green Sun’s Zenith
2 Lead the Stampede
4 Oblivion Ring
 

Porotační verze je prostě oříšek. Jdou spekulace o kartách a reprintech (hlavně duály z Ravnicy), takže by se daly samozřejmě použít na stabilizaci manové základny. Takoví Birds of Paradise v M13ce sice nejsou, ale v původní Ravnice vyšli. Je reálné, že se objeví i v Return to Ravnica? Možná. Podle mě docela jistě, ale to je jen a pouze věštění z křišťálové koule a spekulace, takže si budeme v tuto chvíli muset vystačit pouze se známými kartami. A to je problém, protože balíček spoléhá i na to, že si budete schopni nějakou nestvůru podle situace na stole buď najít Zenitem, nebo se k ní prolízat Stampedy, eventuelně s pomocí Elvish Visionary a tyhle Zenith a Stampeda odrotují. Plus zmizí další karty ze SOM bloku a M12ky. Samozřejmě by se dal celý překopat a přestavět, ale tím zmizí celý jeho koncept... Pokud bych nahrazoval hledání nestvůr v knihovně, musím v tuhle chvíli využít Mwonwuli Beast Trackery a jim přizpůsobit složení nestvůr. Ponechal bych maximum stávajících karet a zkusil je doplnit několika novými kousky. Proti létavcům je docela parádní levné rare Silklash Spider, který je schopen je zlikvidovat i plošně. Thragtusky opět dát na plný počet a já bych ještě přidal 2 Garruky Relentless, protože ten po flipu umí taktéž hledat nestvůry v knihovně jednou ze svých abilit, plus vytváří vlky a umí případně i odstranit nějakou tu nepříjemnou slabší nestvůru.

Ale říci o tomhle buildu, že za něj dám ruku do ohně, to opravdu nemůžu. Asi bude nutné přeci jen počkat na 1. edici nové Ravnicy.

Repeat Performance post rotati Milape
Main Deck Sideboard
12 Forest
7 Plains
4 Sunpetal Grove
4 Arbor Elf
4 Avacyn’s Pilgrim
2 Elvish Visionary
3 Attended Knight
3 Borderland Ranger
1 Geist-Honored Monk
4 Mwonvuli Beast Tracker
1 Acidic Slime
4 Roaring Primadox
2 Silklash Spider
4 Thragtusk
4 Oblivion Ring
2 Garruk Relentless
 

Pokud se Vám „Repeat Performance“ po mém zhodnocení líbil, není nic jednoduššího než se podívat na stránky Veselého draka,  kde si jej můžete za solidních 579,- Kč pořídit.

Oba balíčky můžete koupit též ve zvýhodněném balení taktéž na Veselém drakovi za 949,- Kč.


A jak by zněly mé odpovědi na otázky položené v úvodu článku?

1/ Je Event deck hratelný? Musím říci, že jsem lehce na vážkách. Ano, hratelný je, což o to, ale...prostě nemá jak soupeře překvapit, což mě osobně docela vadilo. Takže spíše bych váhal, zda všechny hráče zaujme svou zábavností. Po pár hrách je dle mého názoru hraní bohužel už docela dost repetitivní.
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?  Nebál bych se říci, že ano, těžké rozhodování je maximálně to, jakou nestvůru zahrát dříve a případně kterou protočit. Na pilotování není těžký.
3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Asi záleží na osobních preferencích každého hráče, toho, kdo rád kontroly zajímat určitě nebude, toho, kdo hraje aggra nejsíše ano, ale je otázka zda takového hráče bude bavit, respektive, jak dlouho jej bude bavit.
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Opět musím říci, že jsem jej na turnaji nezkoušel. Ale v souboji s druhým Event Deckem tahal za kratší konec, takže mu upřímně řečeno nedávám až takové šance. A podle mého názoru na víc než maximálně 2:2 na FNMku nemá. Bohužel právě proto, že v případě, kdy jej soupeř zvládne zastavit, nemá moc jak a čím překvapit.
5/Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Upravit se dá, ale podobná verze upravená tak, aby přežila rotaci Standardu se nyní moc dobře složit nedá.
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? Rozhodně. Podle mě v tomto směru druhý nejvýhodnější Event Deck, který byl vydán. Už jen kvůli obsaženým kartám si jej kupte. A tuplem, pokud chcete hrát barvy zelenou a bílou...Thragtusk ruleeez.
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Velké mínus, protože po rotaci mu odrotuje prakticky 1/3 karet a to počítám i země. Navíc odchodem kouzel mu ubyde skoro jediná možnost, jak reagovat na soupeřovu stranu stolu a bude nutná jeho přestavba/doplnění.


To bude už ode mě vše, dnešní recenze Event Decků pro M2013 je už u konce, snad se vám článek jako takový líbil a budu se těšit zase někdy příště nad nějakým dalším ze světa Magic the Gathering. Vaše tipy, postřehy k oběma balíčkům či souhlasné, ale i nesouhlasné reakce pak můžete samozřejmě napsat do komentářů pod článkem!

 

Milan Pech (milape)

Komentáře
Autor: Kacud @ Tuesday, September 4, 2012 8:18 AM
To je super si v létě koupit Event deck, kterýmu už na podzim odrotují karty. To nemá moc dlouhou trvanlivost, to jsem nějak nepochopil.

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement