Wednesday, July 24, 2024
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Wednesday, May 29, 2013
Magic the Gathering: Recenze Event Decku „Strength of Selesnya“ k edici Dragon´s Maze
Autor: JakubMG @ 1:23 PM :: 6196 Přečtení :: 2 Komentáře :: :: Recenze
 

Magic the Gathering: Recenze Event Decku „Strength of Selesnya“ k edici Dragon´s Maze

 

Zdravím opět všechny čtenáře serveru magic-guru.cz,

dnešní článek bude tak trochu jubilejní. Již podesáté se spolu setkáváme nad recenzí k novému Event Decku. Nebudu psát nějaký sáhodlouhý úvod, pojďme k tomu podstatnému. Z nadpisu článku jste už poznali, že recenze je pouze na jeden Event Deck. Možná Vás zklamu, možná ne, možná to již víte, možná ne…prostě v dnešní recenzi nebudou dva Event Decky, jako tomu bylo u předchozích edic, ani nebudou dva články, kde by se rozepsaly dva Event Decky samostatně. Od Dragon´s Maze již Wizardi nevydávají dvojici Event Decků, ale pouze jeden. Kvantitativně možná změna k horšímu, změna je ale pozitivní vzhledem ke složení Event Decku. K tomu se dostanu dále.

A ještě změna číslo 2, byť pro většinu z vás je ta druhá zcela nepodstatná. Event Deck nyní vychází již pouze v anglickém jazyce a v japonštině, ostatní jazykové mutace byly zrušeny.

 

Než se pustíme do konkrétních věcí týkajících se Event Decku, měl bych stručně uvést pár slov k samotné edici. Dragon´s Maze je edicí malou, obsahuje „jen“ 156 karet, z nichž je 70 commonů, 40 uncommonů, 35 rare a 11 mythic rare. Každá guilda dostala svého legendárního šampiona, jediným planeswalkerem edice (a úplnou novinkou) je Ral Zarek v barvách Izzetu.

Stručný úvod k rozboru nyní již osamoceného Event Deck již máme za sebou. Co to onen „Event Deck“ vlastně je asi drtivá většina z vás čtenářů ví nebo alespoň tuší. Ale kdyby náhodou…pro ty ostatní je zde krátké shrnutí a představení tohoto produktu. Takže Vy znalí, pár následujících odstavců směle přeskočte.

 

Event Deck je Wizardy připravený předkonstruovaný balíček, který by měl být bez dalších úprav hratelný a „konkurenceschopný“ (záměrně v uvozovkách) na místním lokálním turnaji nebo FNM ve formátu Standard. Na jiný formát by samozřejmě šel též použít, ostatně, jeden z nich byl prakticky rovnou určen pro tehdejší formát Extended, respektive nynější Modern (byl to jeden z dvojice Event Decků v Core Setu M12). Pro jiný formát než Standard ale není Event Deck zamýšlen a navržen. Navíc, stejně tak svým záměrem a obsaženými kartami Event Deck prostě není použitelný na skutečně velké turnaje v Magicu, kam si hráči nosí TOP decky z velkých turnajů a kde je třeba mít balíčky ve vyšší „kvalitě“. A častokrát bohužel ani pro FNM. Přece jen, Event Deck stojí pár stokorun, neobsahuje žádné mýtické karty, které kolikrát tvoří hlavní osu TOP balíčků. Bylo by lehce naivní si myslet, že s ním jen tak uspějete v tvrdé konkurenci (nejen) velkého turnaje. Ale pozor, tím vás nechci odradit! Velice často jde o balíčky slušně hratelné, solidně sestavené se zajímavou myšlenkou, které se dají bez problémů doplnit do konkurenceschopnější podoby, takže je můžete využít jako základ pro tvorbu turnajového balíčku. A nechci předbíhat, ale dnes recenzovaný Event Deck je (alespoň dle mého subjektivního názoru) přesně takovým případem.

 

Wizardi přišli s myšlenkou Event Decku k vydání druhé edice Scars of Mirrodin bloku, jíž byla edice Mirrodin Besieged. Cílem Wizardů bylo, aby hráč bez turnajového balíčku koupil jeden hotový, rozbalil jej a rovnou mohl na turnaji s „relativně solidní možností“ i něco uhrát, respektive zúčastnit se. A zúčastnit se tak, že jeho hraní nebude pouze frustrace z toho, že balíček nechodí, nefunguje, nebo jej úplně každý přejede s prstem v nose. Event Deck obsahuje vždy minimálně 2-3 velmi dobré a jak herně, tak finančně zajímavé rare karty, doplněné o pár horších „rare“ karet, které pak v kombinaci se zbytkem uncommon a common karet (často také velmi zajímavými, jak z herního tak i finančního hlediska) dávají dohromady většinou solidně hratelný a zábavný mix.

Proč si Event Deck vlastně pořizovat? Možnosti a důvody jsou de facto tři. Event Deck by především měl začátečníkovi usnadnit začátky s turnajovým hraním. Dát mu základ co se hratelnosti a tvorby decku týká. A pokud hráče zaujme, být možností pro dotvoření turnajově konkurenceschopného a zábavného balíčku, se kterým by takový hráč mohl mít šanci se na lokálním turnaji i slušně umístit. Navíc oproti Intro Packům, které slouží hlavně k prvnímu seznámení se s Magicem a jeho novou edicí a které jsou navrženy pro „domácí“ hraní s kamarády, Event Deck je (nebo by měl být) již kvalitativně, finančně i „skillově“ o řád výše.

Druhým cílovým uživatelem je hráč zkušenější. Takový, co třeba vlastní jiný turnajový balíček, který by však chtěl vyzkoušet něco jiného a nehrát pořád jen to samé. Takový hráč dostává do ruky vhodný základ pro postavení plnohodnotného turnajového balíčku, takže nemusí začínat od nuly, pokud na něj nemá karty a musel by je shánět kusově. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak funguje, takže tohle hledisko je alespoň pro mě platné a plně funkční.

Posledním důvodem ke koupi mohou být obsažené karty. Minulé Event Decky, respektive alespoň jeden z dvojice, vždy obsahovaly několik finančně zajímavých karet. Zmíním opakovaně vydané Inkmoth Nexus a Green Sun´s Zenith, k dispozici byli Stoneforge Mystikové v době před svým zabanováním na Standardu, zendikarská Verdant Catacombs, Goblin Guide, opakovaně zařazený Thragtusk, to jsou jen namátkou zmíněné finančně zajímavé karty. Celková cena kusovek v Event Decku navíc prakticky vždy přesahovala cenu pořizovací.

 

 


Jak jsem již zmínil, pro edici Mirrodin Besieged přišla bez nějakého velkého promování první dvojice Event Decků. První dva Event Decky nesly jméno „Into the Breach“ a „Infect and Defile“ - recenzi na ně můžete nalézt zde. Zejména „Into the Breach“ vůbec nebyl špatný, vycházel z tehdy konkurenceschopného balíčku zvaného Kuldotha Red. Druhý z dvojice byl … takovým ne úplně povedeným pokusem o UB control. S vydáním poslední edice Scars of Mirrodin bloku - New Phyrexia - přišla druhá dvojice Event decků - „War of Attrition“ a Rot from Within, jejichž recenzi pro změnu můžete nalézt zde. Zejména „Rot from Within“ naplnil očekávání po hratelném balíčku, druhý také nebyl špatný a z Event Decků se stal faktický doplněk nové edice. V edici M12 vyšly Vampire Onslaught, který byl opravdu tehdejší finanční bombou a velmi pěkně sestavený iluzorní Ilussionary Might. Jejich recenzi si pak můžete přečíst pro změnu tady. Innistradskými Event Decky byly „Hold the Line“, což byl bílý human deck (takže se historie lehce opakuje) a zeleno modro černý „Deathfed“. Recenze k Innistradské dvojici najdete zde. K Dark Ascension vyšla dvojice celočerveného „Gleeful Flames a trojbarevného Spiraling Doom. Recenzi na ně, pokud by Vás zajímala, naleznete pro změnu tady. Avacyn Restored pak přinesla „Death's Encroach v barvě černé a bílomodrý opět převážně human deck „Humanity's Vengeance“, jejichž recenzi je možné nalézt k přečtení zde. Ke core setu M13 vyšly modročervený „Sweet Revenge“ a zelenobílý „Repeat Performance“. Recenze je opět k nalezení tady. Poslední dvojicí byly Event Decky vydané k Return to Ravnica a pojmenované „Wrack and Rage“, který reprezentoval Rakdos a „Creep and Conquer“ v barvách golgarijské gildy. Recenzi najdete zde. Poslední dvojicí – doslova a do písmene – byly Event decky pro edici Gatecrash – boroský „Rally and Rout“ a simický „Thrive and Thrash“. Jejich rozbor je pak k přečtení zde.  

 

Nyní ještě poslední odbočka k omáčce z úvodu. Jak Event deck hodnotím? Pořád stejně. Myslím, že tak, jak je představuji, zohlední hodnocení všechny aspekty balíčku. Opět si spolu položíme několik otázek, které by měly napovědět, zda a komu je nová várka Event Decků určena, jak se hrají, zda má jejich koupě finanční smysl a zda je možné kvalitativní rozšíření zakoupeného Event Decku. Konečné rozhodnutí hodné Hamleta je samozřejmě na pouze čtenáři, já se pouze a jedině pokusím Vaše rozhodování ulehčit a k tomu slouží těchto 7 otázek:

 

1/ Je Event deck hratelný?
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?
3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu?
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný?
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku konkurenceschopnějšího na turnaji?
6/ Vyplatí se jeho koupě ve srovnání s cenou obsažených karet?
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě vydrží?

 

Otázka 1/ se týká stavby balíku jako takového a jeho samotného hraní. Otázka 2/ a 3/ pak říká komu je balíček určen. Oproti tomu otázka 4/ a 5/ by měla dát odpověď na marketingové tvrzení Wizardů říkajících „rozbal Event Deck a vezmi ho na turnaj“. Nad otázkou č. 6/ zauvažuje každý – prostě jaká je finanční hodnota obsažených karet. Poslední otázka č. 7/ odpoví, jak dlouho můžete Event Deck ve stávající podobě hrát na turnaji formátu Standard.

Magic the Gathering Dragon's Maze - Event Deck: Strength of Selesnya


Tak, konec suché teorie, nalaďme se konečně na konkrétnější strunu.

Event Deck „Strength of Selesnya“ pro edici Dragon´s Maze oficiálně vychází 24. května 2013.

V balení naleznete 60 samostatně zabalených karet hlavního balíčku, které následuje 15 karet sideboardu. Všechny karty jsou legální na formátu Standard. Obsah pak doplňuje dvacetistěnný „spin-down life counter“, nebo jinak – dvacetistěnná kostka jako počitadlo životů se znakem edice Dragon´s Maze. Pro každý Event Deck by kostka měla mít různou barevnou kombinaci a nemusí nutně být jen v barvách daného Event Decku.

K další změně, kromě redukce Event Decků na jeden pro danou edici, došlo i ve složení obsažených karet. Mythic rare kartu zde stále nenajdete, oproti doposud vydaným Event Deckům však nastalo navýšení počtu rare karet z původních sedmi na rovných deset.

Balíček je dodáván v solidní krabičce na karty s přebalem z tvrdého kartonu v barvě oranžovožluté s černým znakem Selesnyanské gildy na přebalu. Krabička samotná je v kombinaci zeleno-bílé barvy, kde v uprostřed je stříbrný nápis Dragon´s Maze.

Z krabičky pak na Vás ještě krom karet a počítadla životů vypadne ještě plachta číslo 1, alias stručný návod k hraní Magicu a něco jako „Tipy a triky“, prostě rozbalitelná plachta číslo 2, obsahující celý popis Event Decku se stručným popisem jeho herní strategie a návrhy na možné vylepšení.

Event Deck si můžete zakoupit na partnerském e-shopu serveru Veselý drak za cenu 499,- Kč, čímž mimo jiné podpoříte fungování serveru, na němž čtete dnešní recenzi.

 

Pokud Vás obsah Event Decku zajímá blíže a před psaným textem dáváte přednost videu, můžete se v následujícím odkazu podívat na krátké video z otevření daného Event Decku.

 

 

Event deck : „Strength of Selesnya“

Tak. Úvod máme společně za sebou, pojďme nyní na to nejpodstatnější, o čem bude dnešní recenze. Samotný Event Deck. Dnešní balíček, jak už sám název napovídá, využívá manu zelené a bílé barvy, které přísluší ravnické gildě Selesnya. Navíc je ještě doplněn špetkou černé splashe. A aby název gildy nebyl jen pojmenováním barevné kombinace použitých karet, je balíček postavený na selesnyanské abilitě pro edici Return to Ravnica – „populate“. Ta říká, že na bojiště můžete umístit token jedné nestvůry, jejíž token je již na bojišti přítomen. Strategií balíčku je vytvoření velké armády služebníků Selesnye, z nich většina bude namnožených tokenů, se kterými pak svého protivníka přečíslíte a docílíte vítězství.

Které karty pro nás do Event Decku Wizardi připravili? Pojďme se na ně teď spolu podívat.

Magic the Gathering Dragon's Maze - Event Deck: Strength of SelesnyaZačnu třeba kreaturami – byť jejich počet je poměrně malý. Na jedné maně je zde Doomed Traveler. Obyčejné 1/1 tělo, co ideálně poslouží jako bloker něčeho silnějšího, protože se po svém odchodu do hrobu navrátí na bojiště v podobě stejně slabého létajícího přízraku. Dvoumanový Vitu-Ghazi Guildmage je selesnyanský mág velikosti 2/2 se dvěma aktivačními schopnostmi – za poměrně hodně many umí přivolat na pomoc kentaura, navíc jej pak za poplatek o něco menší umí i zpopulovat. Tedy převedeno do srozumitelné řeči rozdvojit či naklonovat, samozřejmě nemusí namnožit jen své seslané kentaury. Trojmanový slot má hned dva zástupce – prvním je Wayfaring Temple - elementál, jehož síla a odolnost se určuje podle počtu vašich nestvůr, při úspěšném útoku na soupeře se navíc spustí jeho populační abilita. Druhým pak je Champion of Lambholt, který, respektive spíše která, postupně roste s tím, kolik vašich nestvůr dokážete seslat. Navíc ještě zakazuje soupeřovým nestvůrám se silou menší, než má sama, blokovat vaše nestvůry. Čtyřmanová „nestvůra“ je opět jen jedna – Odric, Master Tactitian. Už solidní tělo, navíc s abilitou first strike. A aby toho nebylo málo, pokud je do útoku doprovázen alespoň třemi dalšími spolubojovníky, můžete nastavit, které nestvůry útok blokují a jak. Na pěti manách nám pak do počtu nestvůr zbývá už jen Geist-Honored Monk, ten má sílu podobně jako Temple dle počtu vašich nestvůr, ale navíc si při svém seslání přivolá na pomoc dva 1/1 létající spirity.

Jak jsou na tom kouzla? Jednomanovky jsou k dispozici dvě – první je Wake the Reflections. Sorcery, populate. Víc netřeba dodávat. Druhým jednomanovým zástupcem je do Event Decku opakovaně zařazený Rancor – enchantment-aura, který posílí očarovanou nestvůru o 2 body síly a navíc jí přidá abilitu trample. A pokud je jím očarovaná nestvůra soupeřem zlikvidována, vrací se zpátky na ruku, aby mohl být znovu použit. Jeho ideálním použitím je seslání na jednoho z vašich silných vyrostlých borců. Na dvou manách máme k dispozici sorcery, instant a jeden enchantment. Sorcery Call of the Conclave přivolá na stůl 3/3 kentaura, instantní Selesnya Charm dá na výběr rovnou z 3 možností použití. Buď posílíte cílovou nestvůru o +2/+2 a dáte jí trample - obojí do konce kola, nebo exilujete cílovou nestvůru se silou 5 a více, nebo si přivoláte na pomoc bílého rytíře se silou 2/2. Enchantment Intangible Virtue posílí vaše tokeny o +1/+1 a přidá jim navíc i abilitu vigilance. Na třech manách máme k dispozici hned dvě karty. První je sorcery Lingering Souls, díky kterému si na pomoc můžeme přivolat dva Spirity. A navíc kouzlo ještě můžete za flashback cost zahrát opakovaně. Druhým je instant Rootborn Defenses, který nejenže dá vašim nestvůrám do konce kola nezničitelnost, navíc ale ještě spustí abilitu populate. Za čtyři many zahrajete pravděpodobně nejlepší kartu celého decku – Advent of the Wurm, která umožní instantně seslat 5/5 červa s abilitou trample – ideální cíl pro populate. Pro rozmnožení počtů vašich nestvůr jsou tu dva čtyřmanové enchantmenty. Prvním je Parallel Lives, která zdvojnásobí počet tokenů přicházejících na bojiště, druhým pak Growing Ranks, které dovolí populovat na začátku vašeho upkeepu. Posledním kouzlem je pětimanové Increasing Devotion, které přidá na stůl pět 1/1 soldierů, pokud máte opravdu dostatek many, můžete efekt zopakovat s flashbackem.

V rychlosti ještě zmíním i země, protože dostanete k dispozici i jiné, než základní. Evolving Wilds sice manu nedá, za své obětování vám ale umožní v knihovně najít jednu základní zem a taplou jí přidat na bojiště. Godless Shrine dává manu buď bílé, nebo černé barvy, pokud jí chcete hned po vyložení využít, bude vás to stát 2 životy. Její zařazení je potěšující hlavně z finančního hlediska, plus znamená prolomení určité bariéry, protože shocklandy se v předchozích dvou Event Decích neobjevily. Jen možná mohla být spíše zařazena Temple Garden jako země do balíku vhodnější. Selesnya Guildgate dá manu bílou a zelenou, jako všechny gate jde do hry taplá. Poslední zemí je pak Grove of the Guardian. Ta dává manu bezbarvou, za poplatek many a tapnutí dvou nestvůr se ale umí změnit na hodně narostlého elementála – tím se stane ideálním cílem pro populate.

Co sideboard? Centaur Healera zařadíte, pokud budete potřebovat doplnit nějaké ztracené životy v důsledku útoků agresivního soupeře, neboť kromě svého 3/3 těla přidá i 3 životy. Druid´s Deliverance je takový „fog“ navíc s populací, některé turnajové balíčky jej hrají rovnou v maindecku. Pacifism je všem jistě známé očarování, zabraňující soupeřově cílové nestvůře blokovat a útočit. Rogue's Passage – země, která sice přináší jen bezbarvou manu, ale za poplatek many a své tapnutí umí jedné vaší (ideálně silné nebo vyrostlé) nestvůře do konce kola udělit neblokovatelnost. Sundering Growth pak umožní zničit cílový artefakt nebo enchantment a…opět si můžete zapopulovat.

Stručné představení jednotlivých karet máme za sebou, jaké je tedy přesné složení balíčku?

Strength of Selesnya WoTC
Main Deck Sideboard
4 Evolving Wilds
6 Forest
1 Godless Shrine
1 Grove of the Guardian
7 Plains
4 Selesnya Guildgate
1 Swamp
1 Champion of Lambholt
2 Doomed Traveler
1 Geist-Honored Monk
1 Odric, Master Tactician
2 Vitu-Ghazi Guildmage
1 Wayfaring Temple
1 Advent of the Wurm
4 Call of the Conclave
1 Growing Ranks
1 Increasing Devotion
4 Intangible Virtue
3 Lingering Souls
1 Parallel Lives
2 Rancor
3 Rootborn Defenses
4 Selesnya Charm
4 Wake the Reflections
4 Centaur Healer
3 Druid’s Deliverance
4 Pacifism
1 Rogue’s Passage
3 Sundering Growth

Celkem se tedy v maindecku balíčku nachází na první pohled velmi zajímavý poměr jednotlivých druhů karet - 24 zemí, pouze 8 klasických karet nestvůr a 28 kouzel. 10 karet je pak raritních, jak jsem již zmínil výše, zbytek jsou karty typu common a uncommon.

 

Manová křivka Event decku „Strength of Selesnya“ (kterou jsem převzal z programu Magic Workstation) vypadá takto:


 

Rozložení barev v Event Decku je pak následující:


Jen na vysvětlenou: G – zelená, W – bílá (soulsy počítá MWS jako bílou kartu přes černý flashback), M – multicolor.

 

Poměr jednotlivých typů karet pak vypadá takto:


 

Hraní balíčku a jeho strategie.

Strategie hraní není nijak extra složitá. Potřebujete dostat na stůl vaše nestvůry často v podobě tokenů, které následně rozmnožíte díky abilitě populate v co možná největším množstvím a soupeře jednoduše zavalíte hromadou útočníků. Díky populate a podpůrným kartám získáte postupně na bojišti minimálně množstevní převahu. Tokeny si posílíte a jejich počty rozšíříte díky enchantmentům, pokud je stůl zablokovaný, využijete efekty jiných bojovníků nebo očarování, díky kterým vaši útočníci projdou skrz obranu soupeře. Možná se to nezdá, ale tato strategie nemusí být vůbec pomalá. Balíček je naopak schopen poměrně dost rychle navýšit počty nestvůr na vaší straně stolu a nemusí se ani obávat postrachu všech potvorových balíků – hromadného removalu (ala Supreme Verdict). Protože i na něj máte v balíku odpověď, která vašim nestvůrám neublíží, ba naopak...

Ideální průběh hry z vaší strany by mohl vypadat (za předpokladu vykládání man v každém kole) třeba takto: T1 Doomed Traveler, T2 kentaur, T3 Intangible Virtue + populate // nebo Lingering Souls, T4 Parallel Lives, T5 červ + populate // Lingering Souls s flashbackem nebo Virtue

Nedá se říci, že by nějaká karta v Event Decku byla vyloženě zbytečná. Samozřejmě by se nejspíše nalezly vhodnější karty, hlavně použitá rare (o tom dále), ale podstatné je, že balíček velice solidně šlape.

 

Finance: Jsem si jist, že při koupi nebo uvažování o koupi Event Decku poměr finanční hodnota obsažených karet vs cena kusovek je tím hlavním hlediskem pro valnou část případných zájemců. Finančně zajímavá rare máme víceméně jen dvě. Prvním je bezesporu shockland Godless Shrine, poprvé zařazený do Event Decku, kterou pořídíte za 160,- Kč, druhou finančně hodnotnou rare kartou je pak Advent of the Wurm, ten nyní stojí zhruba 120 kaček. Obě nejdražší karty tradičně po vydání Event Decku spadly na ceně. U Wurma je ale myslím i reálná šance na jeho budoucí růst a shockland využijete i v budoucnu třeba na modern. Zbytek rare karet už ale není takové terno. Zajímavější je snad už jen Odric a Parallel Lives, obojí za cenu kolem 30,- Kč a ještě snad i Champion of Lambhold a Increasing Devotion, které stojí zhruba dvacku. Zbylé rare pak spadají spíše do skupiny crapu, jejich cena je do deseti korun. Cenu naštěstí vylepšují dva uncommony – Rancor, který nyní stojí 55 korun a Lingering Souls, které pořídíte za 35,- Kč. Takže ty „lepší“ karty se samostatně kusově prodávají za necelých 650,- Kč. K tomu máte i zbylá C, U a basic landy, které by kupované v krámě také přišly na nějaké peníze. Vzhledem k ceně balení to není rozhodně špatné, ale byly tu Event Decky ve své době finančně zajímavější.

Trvanlivost: U minulých Event Decků pro předchozí edice bloku Return to Ravnica šlo o hledisko v danou chvíli lehce passé. Čas ale pádí jako voda, máme už konec května a říjnová rotace Innistrad bloku a edice M13 se mílovými kroky blíží. Chtěl jsem tím naznačit, že nyní trvanlivost Event Decku (respektive v něm obsažených karet) na Standardu již nabývá smyslu. Tak tedy… Pokud odečtu země (a budu předpokládat reprint Evolving Wilds a Pacifismu v edici M14 nebo v následujícím Therosu, což se dá myslím očekávat) z celkem 51 relevantních karet jich odrotuje pouze 16, tedy zhruba 31%. Bohužel, bude to i polovina obsažených rare karet, které se ale na druhou stranu dají nahradit kartami možná i lepšími. Mohlo by být lépe, rozhodně i hůře, podstatné ale je, že smysl a styl hraní balíčku nebude zcela torpédován a balíček bude možné dále jen doplnit. A nebude třeba jej celý přestavět nebo rovnou rozbořit.

 

Co možné vylepšení?

Jak se pokusím ukázat v odstavcích níže, balíček je velice konzistentní, solidně sestavený a hratelný. Nicméně, pořád je to jen Event Deck za bratru 5 stokorun = nalézt vylepšení nebude vůbec žádný problém. Je to pouze a jedině otázka peněženky. Co se úprav týká, zaměřil bych se na 2, respektive možná i 3 části balíčku a snažil se zachovat styl a smysl – tedy zaměření na tokeny a jejich populování.

1/ Pomalá manabase – při testování se několikrát jasně ukázalo, že balíček je díky sestavené manabázi pomalejší, než nutně musí být. Máte sice k dispozici „dvoubarevné“ země, ale Guildgate prostě shocklandy nenahradí. Kolikrát prostě manu potřebujete hned a rádi obětujete ty 2 nutné životy, aby země nešla taplá do hry. Evolving Wilds sice najde tu zemi, co potřebujete, ale opět je to další zpomalení. Tudíž bez debat je třeba doplnit 4x Temple Garden a 4x Sunpetal Grove. Shocklandy už šly s cenou podstatně dolů, navíc je využijete i pro stavbu balíčku na modern, eventuelně i levnou legacy. Je pro mě trošku s podivem, že Wizardi zařadili do decku Godless Shrine namísto Temple Garden, která by vzhledem ke složení decku rozhodně byla vhodnější. Pokud máte omezenější rozpočet, tak holt ty Guildgate svou službu taktéž odvedou. A jen na doplnění, velice vhodná by se do manabáze mohla jevit i Gavony Township. Ne pro svou manu, která je bezbarvá, ale pro posilování vašich nestvůr, kterých by v ideálním případě mělo být hodně.

2/ Ne zcela nejvhodnější rare karty – některé rare karty mě v průběhu testování prostě nepřesvědčily. Growing Ranks se mi zdají horší než Parallel Lives. Champion of Lambhold je dalším kusem na výměnu. Sice vypadá jako ideální prostředek pro zakončení, kdy vyroste, a vaši útočníci soupeřovou obranou proběhnou. Ale pokud Vám hned po něm nepřijdou jiné potvory, je to pořád jen 1/1 za 3 many. Odric, Master Tactican sice umí hezky nastavit soupeřovy blokery, jenže… Mě se to s ním při testu nikdy nepodařilo provést, nebo jsem hrál v danou chvíli potřebnější karty, nebo Odric díky akci soupeře umřel a tak jsem jeho efekt prostě nevyužil. Takže též pryč. Increasing Devotion sice přidá hromadu soldierů, ale ti mají smysl prakticky pouze ve chvíli, když je na stole Intangible Virtue, jinak v danou chvíli nic moc neřeší. Devotion mě při testu též nepřesvědčila. A její flashback za 9 man jsem nezahrál ani jednou. Geist-Honored Monk je tak nějak na hraně. Do balíčku se sice hodí, když roste podle nestvůr (a vy byste mohli mít hodně slabších nebo si je postupně na stůl dostat, navíc přidá i 2 tokeny), bez ověšení Rancorem ale jeho síla nemá až takový efekt. Vhodnější mi přijde za stejný manacost Scion of Vitu-Ghazi. Monk sice vyroste kolikrát do velké výše, ale Scionova schopnost populate je dle mého názoru v takto sestaveném Event Decku výhodnější. Je mi jasné, že Scion není žádná „raketa“ a broken karta, ale nestojí nijak moc a mohl by být vhodnější. Grove of the Guardian se sice umí změnit na silného elementála, ale jeho největším problémem je, že dává pouze bezbarvou manu a i ono oživení a přeměna na nestvůru je docela dost náročné na provedení. A já jej při testovacích hrách opět nikdy na elementála nepřetvořil.

3/ Limitovaná protihrabohužel k protihře, a to ještě velmi omezené, máte pouze Selesnya charmy. A těmi zlikvidujete pouze věci jako je Thragtusk (což je samo o sobě diskutabilní), Hellkita, silní červi a andělé. Třeba takového Boros Reckonera se téměř nezbavíte. Proti nestvůrám pomůže leda sideboard a Pacifismus. Podle mě by se do side mohl hodit třeba Oblivion Ring, pokud budete mít dostatek zemí s černou (Godless Shrine nebo swamp přes Evolving Wilds), takový Tragic Slip by jistě nemusel být špatný. Jeden nutný token na likvidaci soupeřova pašíka jistě rádi do bloku/při útoku obětujete.Co se týká ostatních karet – selesnyanský Vitu-Ghazi Guildmage je většinou jen „medvěd“. Jeho kentaura jsem při testu neseslal nikdy a populace se většinou nedožil. Rozhodně mělo větší smysl hrát na jeho manacostu kentaura přes Call a Guildmága si schovat až na později. Jenže tam jsem opět ideálně hrál (nebo alespoň chtěl hrát) jiné karty a nechtěl čekat na další kolo na možnost populate. A v upraveném decklistu mi nezbyde místo asi ani na Rancor do základu.

Naopak co přidat – jistě doplnit Doomed Travellery na plný počet. Na začátku bloker, co prostě chce umřít, aby z něj byl přízrak, který už může být posílen nebo zpopulován. Na plný počet 4 kousků též doplnit i Lingering Souls. A bez debat „highlight“ -  Advent of the Wurm doplněný též na maximální počet. Svou cestu by si do balíčku jistě našla Trostani, Selesnya´s Voice, ideálně v páru. Určitě bych zařadil dvojici Scion of Vitu-Ghazi, jak jsem psal o kousek výše. Solidní tělo, navíc token ptáka a především populate. Z rare pak ještě zůstanou zachováni Parallel Lives – jejich počet je navíc zvýšen o dvě na celkové 3 kusy.

Co se týká dalších nestvůr, tak do balíku by se bez debat parádně hodil i Voice of Resurgence. Nicméně cena jelena je strašlivě vysoko, když stojí víc jak samotný Event Deck.  Pokud máte dost financí nebo jste si jelena/y již otevřeli v boosteru, směle s ním/i dovnitř. Jestli Vám nevadí vyšší manová křivka, tak je zde i 6 manový Armada Wurm, který k sobě přivolá i 5/5 wurm token, který je pak ideálním cílem pro zpopulování. Při oznámení barev Event Decku šly spekulace, že a jak by se do něj hodil Thragtusk, který vyšel v Event Decku již dříve a do Strength of Selesnya by se hodil snad více, než do minulého simického…

A zcela jistě by své místo mohli najít i dva planeswalkeři – Sorin, Lord of Innistrad nebo Garruk Relentless. Co by se do balíčku jistě hodilo za kouzlo je Abrupt Decay, alespoň do side na protihru a ničení méně manově náročných nepříjemností. Jenže – opět ta cena... Vylepšení je jen a pouze o naplněnosti vaší peněženky.

Původně jsem si říkal, že navrhnu 2 varianty vylepšení... jednu se zachováním černé na splash a jako druhou variantu jen bílozelenou verzi. Nicméně se při testu ukázala neskutečná síla Soulsů doplněných Intangible Virtue, takže se budu dále zabývat pouze a jedině GWB variantou. Balíček je opět navržen tak, aby využil co nejvíce karet z původního Event Decku, byť by jiné karty mohly bít třeba i vhodnější. A současně, aby vylepšení nestálo moc peněz – opět vzhledem k ceně Event Decku samotného.

Upgraded Strength of Selesnya Milape
Main Deck Sideboard
3 Evolving Wilds
4 Forest
3 Plains
1 Swamp
4 Godless Shrine
4 Temple Garden
4 Sunpetal Grove
1 Gavony Township
4 Doomed Traveler
2 Scion of Vitu-Ghazi
2 Trostani, Selesnya´s Voice
4 Advent of the Wurm
4 Call of the Conclave
4 Intangible Virtue
4 Lingering Souls
3 Parallel Lives
3 Rootborn Defenses
3 Selesnya Charm
3 Wake the Reflections
3 Tragic Slip
3 Druid’s Deliverance
2 Oblivion Ring
2 Rancor
2 Pacifism
3 Sundering Growth
 

TOP verze:

Jako možnou jinou verzi jsem pro vás našel trošku jiný build, než ten, který vychází z Event Decku.  Jde o velice podobnou myšlenku, ale s trochu jinými kartami – především nestvůrami a planeswalkery.  Berte opět jako možnou inspiraci, jak by se dal balíček vylepšit. Ovšem počítejte s jednou věcí, jsou v něm už trochu dražší karty. Nicméně, je to build zjevně funkční, když s ním Samuel Friedman vyhrál turnaj série TCGplayer Open, kterého se dne 13.05.2013 zúčastnilo 190 hráčů.

Deck je pouze v barvách G a W, najdete v něm Trostani, Voice of Resurgence, objevuje se v něm planeswalker Garruk, Primal Hunter, který nyní nebyl moc využívaný.

GW Tokens Samuel Friedman
Main Deck Sideboard
3 Armada Wurm
4 Avacyn’s Pilgrim
3 Trostani, Selesnya’s Voice
2 Voice of Resurgence
3 Garruk, Primal Hunter
4 Advent of the Wurm
4 Call of the Conclave
2 Druid’s Deliverance
4 Farseek
3 Parallel Lives
2 Rootborn Defenses
3 Selesnya Charm
2 Evolving Wilds
8 Forest
5 Plains
4 Sunpetal Grove
4 Temple Garden
1 Collective Blessing
4 Deathrite Shaman
1 Growing Ranks
1 Intangible Virtue
2 Nearheath Pilgrim
2 Triumph of Ferocity
2 Unflinching Courage
2 Voice of Resurgence

Hraní: S kamarádem Honzou (díky zase Johny za pomoc!) jsme Event Deck otestovali přes program MWS. Na FNMko jsem se s ním nedostal a na fyzické hraní jsem jej navíc ještě neměl k dispozici. Testování oproti minulu doznalo změny, předtím jsme hráli danou dvojici Event Decků proti sobě, nyní jsem zvolil o něco pracnější metodu hraní proti několika turnajovým balíčkům. Výběr padl na 6 z nich, berte to jen jako reprezentativní vzorek, s každým jsme odehráli zhruba 2-3 partie. Decky na testování jsem vybral z Flash News na cmusu, jedná se víceméně o TOP balíčky současného standardu. Je pravda, že testování nebylo úplně 100% jako na turnaji, protože se standardu nyní s mým spolutesterem aktivně příliš nevěnujeme, vynechali jsme sideování a možná nehráli ty nejlepší playe pro oba decky. Což ale na celkovém výsledku až tak moc nemění. A jak to dopadlo?

 

1/ vs BG Zombies – 1 hra: Event Deck měl velmi rychlý nástup, dvojice kentaurů + virtue, 2x selesnya charm v race prostě vyhrálo. Soupeři nepomohli ani 2 Gravecrawleři, šaman, messenger a nighthawk. Druhá hra stav srovnala, díky zemím měl Event Deck moc pomalý nástup, Diregraf ghoul a Troll se vesele projížděli do útoku, na druhou stranu šli Virtue, Growing Ranks, Knight z charmu byl zabit, přišli ještě šaman a nighthawk, Event Deck dal pouze kentaura z Call a napumpovaný Troll rozhodl. Třetí hra byla opět pro Event Deck – hru rozhodli Soulsy posílené přes Virtue. To je opravdu rychlost a nádhera, jezdit soupeře vzduchem za 8. Takže 2:1 pro Event Deck

2/ vs Aristocrats – proti Aristocratům bude popis kratší, zapomněl jsem si prostě dělat delší poznámky :-). První hru rozhodl Falkenrath Aristocrat doplněný Cartelem. Druhá dopadla přesně obráceně, Event Deck vesele populoval a soupeře přetlačil. Poslední hru pak pro Aristocraty rozhodly Soulsy (které E.D. nedorazily), načež hru opět ukončil Falkenrath. 1 : 2 pro Aristocraty.

3/ vs Reanimator – odehráli jsme dohromady 2 hry, ta první začala kentaurem a Virtue, soupeřův Sin Collector bere  Increasing Devotion a následoval strašlivý manaflood jak Event Decku, tak i reanimačky. Soupeř zahrál Tuska, ten byl sice zničen charmem, nicméně na stůl přišel Angel of Serenity, následně Restoration Angel a konec. Druhá hra byla poměrně dlouhá, nakonec jí rozhodla armáda Soulsů navíc násobených přes Parallel Lives. Soupeři nepomohl ani Armada Wurm, ani 3x vrácený Tusk z hrobu! 1:1. Poznámka na okraj, zde se přesně ukázala pomalá a ne příliš stabilní manabáze Event Decku.

4/ vs Naya Blitz – opět došlo na 2 hry, které byly obě poměrně dost rychlé a jednoznačné, protože Event Deck zafungoval naprosto ideálně. Soulsy posílené přes Virtue (ve druhé hře šly Virtue na s;tůl hned dvě) byli prostě rychlejší než po jednom vykládaní humani, zvláště když soupeř neměl protihru. Jediný vyrostlý Champion v první hře byl zlikvidován charmem.

Pokud se tedy Event Decku povede rychlý rozjezd po křivce a soupeř nemůže reagovat, hra je jednoznačná a poměrně krátká.

5/ vs Bant Flash – v tomto případě jsme odehráli celkem tři hry. V první přišlo na stůl hodně zpopulovaných nestvůr, 2x byl sklizen stůl, temple vrácen na ruku, soupeři ale přišlo příliš mnoho zemí namísto karet na zahrání. 1:0. Ve druhé hře začal kentaur podporovaný rytířem, kentaur byl zpopulován, verdict odražen Rootborn Defences, Rancor přistál na jednom z kentaurů a jelikož soupeř neměl vracení na ruku, bylo hotovo. 2:0. Ve třetí hře soupeř hrál spoustu vracení, 2x seslal Verdict, dostal Event Deck do topdeck modu. Jako takový paradox si seslal vlastní červí token a začal s ním dupat, přesto se podařilo ještě stůl na chvíli stabilizovat, dostat soupeře na 7 životů, nicméně dvojitý unsummon blokerů otevřel soupeři cestu k výhře. Takže nakonec stav 2:1.

6/ vs UWR Tempo – s ním jsme odehráli dohromady dvě hry a obě dopadly hodně podobně. Úřadoval Zarek, jezdil Traft s Andělem, co chtělo blokovat, bylo bud odstřeleno nebo tapnuto či vráceno, dostřel pak zařídil Boros Charm. Druhá hra byla prakticky podobná, populace moc nepomohla a soupeř prostě úspěšně tlačil. 0:2. Co jsme testovali, pro Event Deck asi nejhorší matchup.

 

Jak jste si sami všimli, Event Deck rozhodně nebyl pokaždé zadupán, byl schopný hrát s turnajově ostřílenými decky solidně vyrovnané partie a minimálně je potrápit, ne-li rovnou i porazit. A na to, že jeho pořizovačka je cca 500 korun, nemá žádné mythicy a část jeho rare je...no...ne úplně turnajově hratelná, to je alespoň pro mě velice solidní a překvapivý výsledek!

 

Dostali jsme se až k závěrečnému zhodnocení. Pojďme si tedy spolu shrnout odpovědi na otázky položené v úvodu článku.

 

1/ Je Event deck hratelný? ANO, ANO, ANO. Mně se opravdu líbil, po delší době mohu říci, že je se jedná o Event Deck opravdu zajímavě sestavený. Nejedná se jen a pouze o tupé bouchání potvor na stůl a jejich otáčení, ten deck má myšlenku a je solidně sestavený. Za sebe říkám, že u testovacího hraní jsem se rozhodně nenudil.

2/ Je Event deck určen pro začátečníka? Pro úplného začátečníka nemusí být úplně jednoduchý, je třeba přeci jen trochu zvažovat, co je v danou chvíli lepší zahrát, jestli si počkat na zahrání instatního blokera nebo spořit manu na jiná kouzla ve svém tahu. Doporučil bych jej spíše už alespoň mírně pokročilému hráči, pro kterého ale může být startovním balíčkem turnajového hraní.

3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Nebál bych se jej i takovému hráči doporučit, zejména s výhledem na solidní úpravu do ještě lepší podoby za velice solidní peníze (já to mám rozhodně v plánu).

4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Pokud bych vzal čistě jen výsledek testování proti současným TOP balíkům Standardu, tak mě velice mile překvapil. Nejen, že byl schopný sehrát vyrovnané partie s decky o parník dražšími, ale dokázal je i porazit.

5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Ano. Je to jen otázka finančních možností. Taková jednodušší verze navíc nemusí být nijak přehnaně drahá. Osobně si z něj hodlám postavit lepší variantu a občas zase zaskočit na dvojkové FNMko.

6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? Při pořizovací ceně cca 500,- Kč se vyplatí. Byly už i lepší, ale pokud hledáte deck, se kterým by se daly za malé peníze hrát menší trunaje, klidně jej doporučím.

7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Do rotace v říjnu si s ním můžete zahrát bez problémů (zvláště, pokud jej upravíte), poté musíte část karet nahradit, ale na funkci (rostlináře :o)) to mít vliv příliš nebude.

 

Nepíšu to často, do hodnocení už vůbec ne, abych nebyl někým nařčen, že věc hodnotím a recenzi píšu schválně nadhodnoceně a na objednávku, aby se produkt lépe prodával, ale…za sebe říkám, že tenhle Event Deck je jedním z nejlepších, které doposud Wizardi vydali. Rozhodnutí o pořízení je ale samozřejmě pouze na Vás…

 

Pokud vás po mém zhodnocení „Strength of Selesnya“ zaujal, podívejte se na stránky Veselého draka, partnera serveru Magic-guru, kde si jej za 499, - Kč můžete zakoupit.

 

To bude ode mne už pro dnešek vše. Doufám, že se vám článek jako takový líbil, vaše případné souhlasné i nesouhlasné názory, postřehy, doplnění atd. napište klidně do komentáře pod článkem. Budu se těšit na shledanou zase příště!

 

Milan Pech (milape)

Komentáře
Autor:Radek Martinek @ Wednesday, June 19, 2013 6:46 PM
Ahoj chtěl jsem se zeptat, jak je to s tou říjnovou rotací blocků. Odejde innistrad a M2013 ale Ravnica zůstane a přibude další serie +M2014?

Jedná se mi o to, že si chci koupit nějaké karty z Return on Ravnica, ale chci vědět, zda to budu moci hrát déle, než do října.

Předem díky za odpověď, Radek Martinek

Autor: JakubMG @ Monday, June 24, 2013 4:22 PM
Ahoj,
více informací o edicích na standardu a rotaci najdeš zde: http://www.magic-guru.cz/dnn/Jakza%C4%8D%C3%ADt/Turnajov%C3%A9form%C3%A1ty/Standard/tabid/294/language/cs-CZ/Default.aspx

Každopádně je to tak, jak píšeš :).

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement