Saturday, September 23, 2023
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Saturday, June 14, 2014
Toulky po EDH 4: Příběhy z království duhy
Autor: Aggrokumano @ 5:48 PM :: 4693 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Reporty, Tvorba balíků
 
Vítejte u dalšího článku z mé rubriky o EDH. Jak jste si všimli, tak s pravidelností této rubriky to není úplně dle mých představ, ale buďme rádi alespoň za to málo (před pár měsíci jsem dokonce rozepsal článek o artefaktech v EDH, ale nakonec jsem ho dal k ledu)…
 
Tématem dnešního článku bude, jak postavit pořádné pětibarevné EDHčko! (Ano, uvědomuji si, že černá není součástí duhy, ale co už…)


 
Na posledním velkém turnaji v Hradci jsem hrál Kontrol/Reanimátor s Olivií, deck mě velice bavil a byl i dobrý, avšak neobsahoval žádné „instant win“ kombo a na turnaji jsem měl tu smůlu, že jsem byl napárován k Sigardě, což je téměř nevyhratelný matchup.
 
Potom jsem se rozhodl, že je načase rozdupat na dalším turnaji soupeře s nějakým aggrem. Mám rád Ezuriho, ale spousta lidí teď hraje Toxic Deluge, což je karta, kterou Elfíci moc neumějí porazit. Zkoušel jsem třeba i RGčko s Ruricem, ale dvoubarevným aggrům většinou pokaždé něco chybí (Ruric se neumí vypořádat s velkými bytostmi po tom, co se dostanou dohry – například zreanimovaný Sheoldred je skoro jistě konečná).
 
Jaké aggro má tedy teoreticky odpověď na všechno? Ano, myslím, že už jste to uhádli – je to pětibarva!


 
Nejlepší pětibarevný generál, pokud k vašemu decku přistupujete jako k aggru, je určitě Horde of Notions. 5/5 haste, trample jsou velice agresivní proporce a navíc můžete hrát karty jako Voice of Resurgence, nebo Shriekmaw, takže je váš generál i něco víc, než jenom primitivní, tupá bytost.
 
Pořád dokola jenom útočit bytostmi je ale přece jenom trochu nuda, takže je fajn mít i jiný výherní plán. V balíku založeném na bytostech je ideální win condition Kiki-Jiki spolu s Restoration Angelem nebo Deceiver Exarchem. Aby kombo chodilo, hrajeme tutory jako Survival of the Fittest, Worldly Tutor, Birthing Pod, či Demonic Tutor.
 
Zbytek decku jsou pak další dobré aggro bytosti, nejlepší removal a všeobecně silné karty, které ukončují hru samy o sobě – například Armageddon, nebo planeswalkeři typu Liliana of the Veil a Jace, the Mind Sculptor.
 
Před dvěma týdny se mi doneslo, že Černý Rytíř zahájil v Praze novou pravidelnou sérii French Commanderu, která vyvrcholila velkým sobotním turnajem, kde bylo navíc startovné zdarma! Na takové akci jsem samozřejmě nemohl chybět. Po několikadenním testingu jsem vyrazil do boje s následující verzí:

Horde of Notions Kumano
Main Deck Sideboard
Lands (38)

1 Underground Sea
1 Scrubland
1 Tropical Island
1 Bayou
1 Badlands
1 Savannah
1 Taiga
1 Volcanic Island
1 Plateau
1 Tundra
1 Arid Mesa
1 Polluted Delta
1 Windswept Heath
1 Bloodstained Mire
1 Wooded Foothills
1 Flooded Strand
1 Verdant Catacombs
1 Misty Rainforest
1 Marsh Flats
1 Scalding Tarn
1 Temple Garden
1 Steam Vents
1 Godless Shrine
1 Stomping Ground
1 Hallowed Fountain
1 Overgrown Tomb
1 Sacred Foundry
1 Breeding Pool
1 Plains
1 Forest
1 Island
1 City of Brass
1 Mana Confluence
1 Reflecting Pool
1 Command Tower
1 Cavern of Souls
1 Gaea’s Cradle
1 Kessig Wolf Run

Creatures (41)

1 Birds of Paradise
1 Avacyn’s Pilgrim
1 Noble Hierarch
1 Elves of Deep Shadow
1 Deathrite Shaman
1 Mother of Runes
1 Scavenging Ooze
1 Grand Abolisher
1 Dark Confidant
1 Vexing Shusher
1 Lotus Cobra
1 Phantasmal Image
1 Qasali Pridemage
1 Fleecemane Lion
1 Voice of Resurgence
1 Gaddock Teeg
1 Trygon Predator
1 Loxodon Smiter
1 Edric, Spymaster of Trest
1 Sin Collector
1 Eternal Witness
1 Brimaz, King of Oreskos
1 Harmonic Sliver
1 Aven Mindcensor
1 Deceiver Exarch
1 Glen Elendra Archmage
1 Flametongue Kavu
1 Restoration Angel
1 Vengevine
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Anger
1 Hokori, Dust Drinker
1 Bloodbraid Elf
1 Sower of Temptation
1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker
1 Horde of Notions
1 Zealous Conscripts
1 Thundermaw Hellkite
1 Consecrated Sphinx
1 Primeval Titan
1 Bringer of the Black Dawn

Planeswalkers (3)

1 Domri Rade
1 Liliana of the Veil
1 Jace, the Mind Sculptor

Other (18)

1 Mystical Tutor
1 Demonic Tutor
1 Phyrexian Arena
1 Abrupt Decay
1 Bonfire of the Damned
1 Sylvan Library
1 Krosan Grip
1 Worldly Tutor
1 Mox Diamond
1 Thoughtseize
1 Sphinx’s Revelation
1 Birthing Pod
1 Armageddon
1 Umezawa’s Jitte
1 Survival of the Fittest
1 Maelstrom Pulse
1 Swords to Plowshares
1 Path to Exile
 

O decku se rozepíšu až nakonec, nejprve nastíním, jak probíhal samotný turnaj.
 
Sešlo se 32 hráčů, hrálo se šest kol na standingy a jako ceny byl kredit na krámě – 60Kč za každého účastníka. Z Pardubic jsme nakonec vyrazili ve čtyřech, kromě mě jeli ještě bratři Borůvkové (Petr hrál podvodného Dorana, Honza Animara) a poslední byl mistr Boltek s Jenarou.
 
Už na začátku bylo jasné, že na pořádné ceny bude potřeba 5:1 a prohra v prvním kole téměř jistě znamená, že šance na celkové vítězství je nulová.
 
1. kolo: Martin Vlnas – Marath, Will of the WildMaratha řadím aktuálně mezi tier1 generály, takže čekám tuhý boj. V první hře mám Fitko, na které soupeř nemá removal (Fitko = Survival of the Fittest) a po sekvenci Flametong Kavu, Phantasmal Image a Restoration Angel se lehce ujímám vedení.
 
Ve druhé hře mám naprosto parádní opening handu s Moxíkem a Sylvankou. Dost se to ale pokazí, když ve třech kartách není další země. Musím si to tak dát za osm, a jelikož soupeř začínal, tak už jsem moc pozadu a Marath spolu s dalšími bytostmi mě ujezdí.


 
Třetí hra začíná dobře, mám manovače do prvního kola a tak hned začínám tlačit. Bohužel se to pokazí v momentě, kdy si dá soupeř Enlightened Tutor pro Basilisk Collar. Věřte nevěřte, do konce hry jsem si na něj nelízl žádnou odpověď a to i přes Revelaci za šest. Soupeř se navíc několikrát zbytečně zatapoval, takže stačilo líznout Podík a vyhrál bych, ale prostě výhra mi nebyla přána. Co naplat, it’s magic…
 
0:1
 
2. kolo: Jan Borůvka – Animar, Soul of ElementsJedno ze základních pravidel magicu – když vás jede víc ze stejného města někam na přespolní turnaj, určitě vás to během turnaje napáruje k sobě!
 
V první hře oba muliganujeme a necháváme dost špatné ruce, takže to je o tom, kdo jako první dolízne něco pořádného. V tom mám větší štěstí já, když mi přišel Bringer, kterým jsem si došel pro Bonfire.


 
Druhá hra je klasika v podání Animara – první kolo manovač, druhé kolo Animar. Já mám sice Flametongua, ale než se dostanu na čtyři země, tak už je Animar dávno mimo dostřel.
 
Třetí hra je docela jednoduchá, Honza rychle udělá velkého Animara, načež dostane Soverem a pak už se na nic pořádného nemůže.
 
1:1
 
3. kolo: Petr Tejnský – Animar podruhéPetra znám už z dob, kdy jsem ještě jako malý kluk hrával v Liberci. Myslím, že od doby, co Petr bydlí v Praze, spolu hrajeme poprvé.
 
V první hře dá Petr ve druhém kole Fitko a můj plánovaný Mystical Tutor pro Krosan Grip dostane Spell Piercem. I přesto ale dávám Confidanta a Sowera a hra se vyvíjí dobře. Petrovi ale pak přijde Earthcraft a pomocí Fitka mi nejdříve vrátí Sowera do ruky a pak si Dream Stalkerem vyrobí „nekonečně“ velkého Animara…


 
Druhá hra je velmi nespravedlivá, Petr má Skullclamp, já nemám nic, ale v rozhodující chvíli si líznu Sowera a 18/18 Animar to rozhodnul celkem rychle :)
 
V rozhodující hře otáčím hned zkraje Sowera do Domriho, takže Petr ví, do čeho jde. Bohužel má opět Skullclamp, který mu přináší brutální karetní výhodu. Kolo před smrtí mu Sowerem ukradnu Fauna Shamana a jdu si pro Kikiho maje Restoration Angela ve hře. Petr smutně ukazuje ruku: šest zemí a Daze, a vzdává.
 
2:1
 
4. kolo: Dan Krucký - Skithiryx, the Blight DragonProč hrát na 21 generálských damage, když můžete hrát na deset! V první hře dá Dan Lightning Greaves (boty) a já nemám removal a tak umřu na tři útoky. Opět to byla celkem smůla, měl jsem Sylvanku, ale nikdy jsem nelízl žádnou lítačku, která by mohla dráčka pozdržet…
 
Druhá hra je naprosto opačná, mám plno removalu a pak dám Gaddocka a cítím se bezpečně. Soupeř ale samozřejmě ten Deluge měl, ale to spíše prodloužilo jeho trápení.


 
Ve třetí hře soupeř muligenuje do čtyř a já mám Phyrexian Arenu, takže asi nemusím dodávat, že jsem s přehledem zvítězil. Zřejmě se mi magicoví bohové snažili vykompenzovat tu smolnou prohru z prvního kola.

3:1
 
5. kolo: Zbyněk „Artur“ Boltek – Jenara, Asura of WarV tomto kole se nejspíše rozhodne o tom, kdo bude moci pomýšlet na pořádné ceny a kdo půjde domů s brekem. A opět je to smůla, že se musíme pobít mezi sebou s kamrádem. Na druhou stranu je to pro mě velká výhoda, protože deck jsem mu pomáhal doladit ve vlaku cestou na turnaj, takže přesně vím, co hraje.
 
První hra se vyvíjí dobře, když ukradnu Jenaru Sowerem (vypadá to, jako že je to nejlepší karta v decku) a začnu Artura sjíždět. Oracle of Mul Daya ale ukazuje na vršku Oblivion Ring, tak ho zkouším umlátit Hordou. Pak ale přichází Armageddon, po kterém Jenara přebírá kontrolu nad hrou.


 
Ve druhé hře jsem já, kdo dá Armageddon, ke všemu ještě s Jacem ve hře. To se už přece nedá prohrát… Omyl! Artur i přes Armageddon zahrál tři země a dva manovače a nakonec mě rozjel Mirran Crusader se Swordem (Fire and Ice). Ve hře jsem nicméně udělal pár velmi těžkých rozhodnutí, mimo jiné jsem si nechal zamíchat do decku Krosan Grip, o kterém jsem věděl díky Sylvance a který by se poté náramně hodil. Nebýt toho, určitě bych získal minimálně několik kol navíc.
 
3:2

6. kolo: David Sadílek – Krenko, Mob BossNa gobliny se moc necítím, protože červená obvykle hraje karty jako Blood Moon, nebo Stranglehold, které mi celkem dost kazí hru.


 
První hru prohrává soupeř velice pravděpodobně na neznalost pravidel, jelikož neví, že lze zastřelit Aven Mindcensora Goblin Bombardmentem při hraní Goblin Matron, ještě s hledací abilitou na stacku. Poté mi už vlastně stačí zabít jednou Krenka a soupeře ujezdit Hordou.
 
Druhá hra se vyvíjí dobře a už začínám spřádat plány na top8, když v tom najednou do hry skočí Goblin King a následný útok zhruba za 20 neblokovatelně mě vrátil zpátky na zem.
 
Ve třetí hře mám opravdu exkluzivní ruku s Ptáčkem a Sylvankou, jenomže bez zeleného zdroje – co by to bylo za turnaj, když bych alespoň jednou neprohrál na země, že? :)
 
Nakonec muliganuju až po pěti a samozřejmě to skončí tak, že nechám Ptáčka, Mox a tři země. Soupeř se s tím navíc vůbec nepáře a ukazuje mi křivku Krenko’s Command, Goblin Chieftain a Krenko. Čistá rýža, GG, thanks for playing.


 
3:3
 
Po hře se dozvídám, že Artur v posledním kole porazil Geista a s 5:1 skončil v top4, která jak se později ukázalo, brala stejnou výhru bez ohledu na pořadí (což mi přišlo dost divné, ale těžko s tím něco nadělám).

V top4 byli: Jenara, Geist, The Mimeoplasm a vítězem byl Teneb, the Harvester pilotovaný Lukášem Kraftem.
 
Kdybych měl zhodnotit svůj výkon, tak musím říci, že s trochu větším štěstím mohl balík klidně uhrát 5:1 (Sower chodil málo :D), ale těch 3:3 bylo naprosto zasloužených.

Další postřehy a navrhované úpravy
 
Mox nosí smůlu – během turnaje mi Mox Diamond třikrát přišel na úvodní ruku a hru jsem pak vždycky prohrál. I tak mu ale ještě dám šanci.
 
Pouze agresivní bytosti bez abilit jsou zbytečné – deck by měl být pravděpodobně více orientovaný na kombo kill. Příště tak budu zkoušet verzi bez Fleecemane Liona, Brimaze, Vengeviny, nebo Thundermaw Hellkite.
 
Další karty, které zklamaly: Vexing Shusher, Grand Abolisher, Glen Elendra Archmage – tyhle karty jsou v decku hlavně proti UWčku a Esperu. Žádný z těchto decků jsem ale epotkal, takže je logické, že uvedené karty byly „k ničemu“. V decku ale nadále zůstanou. Dále mě zklamal i Anger a Consecrated Sphinx. Anger je spíše overkill a Sfinga je moc pomalá.
 
Karty, které jsem skandálně opomněl:
 
Skullclamp – 41 bytostí a bez Skullclampy? Jak se tohle sakra stalo…
 
Brainstorm – deck, který se snaží zabít na kombo a ještě k tomu hraje deset feček by rozhodně měl hrát Brainstorm
 
Englihtened Tutor – myslel jsem si, že nebude potřeba, ale litoval jsem toho celý turnaj. Ve většině případů by to byl druhý Birthing Pod a jak jsem se během turnaje přesvědčil několikrát, Birthing Pod je asi nejsilnější creature tutor, co kdy vyšel! Umožňuje zabít i v situacích, kdy to vypadá, že už nemáme šanci.
 
Pokud neznáte Birthing Pod kombo, tak věřte, že k tomu v podstatě stačí mít dvě bytosti na stole! Kombo je následující:


 
1. sekneme bytost s manacostem dva a najdeme Deceiver Exarcha, který odtapne Pod
2. obětujeme bytost s manacostem jedna a najdeme Phantasmal Image, která zkopíruje Exarcha a znovu untapne Pod
3. Image se odpoduje pro Restoration Angela, ten blinkne Exarcha a Pod se znovu odtapne
4. Restoration angel se obětuje pro Kiki-Jikiho a uděláme si libovolný počet kopií Deceiver Exarcha
 
Tento řetězec se samozřejmě dá zjednodušit, podle toho, jaké bytosti jsou v daný moment ve hře (například s Glen Eledrou stačí najít Zealous Conscripts a poté Kikiho).
 
Další zajímavé možnosti


 
Nasnadě je další jednoduché creature kombo a to Archangel of Thune + Spike Feeder. Obě karty jsou ale samy o sobě příliš nevýrazné a navíc i s „nekonečně“ životy stále můžeme prohrát na generálský damage.


 
Stoneforge Mystic, Mirran Crusader + meče – mystic je velmi silná bytost a stejně tak Crusader. Stále si ale nejsem jistý, jestli je tohle dostatečně dobrý „plán B“. Nejspíše zvolím kompromis a zkusím pouze Mystica se Skullclampou, Jittou a možná Sword of Fire and Ice.


 
Přidat více „cantripů“ – karty jako Ponder, Preordain, či Impulse dodají deck víc konzistentnosti a zároveň umožní častěji sestavit kombo. Dobré cantripy jsou i některé bytosti, například Wall of Omens, Wall of Blossoms, či Sea Gate Oracle.


 
Více tutorů – navzdory tomu, že jsem měl v decku hezkou řádku tutorů, to pravděpodobně bylo i tak málo. O Enlightened Tutoru jsem už hovořil. Další dobré možnosti jsou Fauna Shaman, Sylvan Tutor, Chord of Calling, Eladamri's Call, Imperial Recruiter (ale toho určitě oželím, aktuální cena na krámě je 3 350Kč), nebo třeba Intuition.


 
Další karty, které stojí za zvážení:
 
Splinter Twin – po přidání Enlightened Tutoru je to jasná volba
Dark Tutelage – další zajímavá karetní výhoda
Spellskite – chrání kombo před removalem
 
Nová verze decku by pak mohla vypadat takhle:
 
Kombohorda Kumano
Main Deck Sideboard
Lands (38)

1 Temple Garden
1 Steam Vents
1 Godless Shrine
1 Stomping Ground
1 Hallowed Fountain
1 Overgrown Tomb
1 Sacred Foundry
1 Breeding Pool
1 Gaea’s Cradle
1 Kessig Wolf Run
1 City of Brass
1 Mana Confluence
1 Reflecting Pool
1 Command Tower
1 Cavern of Souls
1 Forest
1 Island
1 Underground Sea
1 Scrubland
1 Tropical Island
1 Bayou
1 Badlands
1 Savannah
1 Taiga
1 Volcanic Island
1 Plateau
1 Tundra
1 Arid Mesa
1 Polluted Delta
1 Windswept Heath
1 Bloodstained Mire
1 Wooded Foothills
1 Flooded Strand
1 Verdant Catacombs
1 Misty Rainforest
1 Marsh Flats
1 Scalding Tarn
1 Plains

Creatures (35)

1 Glen Elendra Archmage
1 Scavenging Ooze
1 Grand Abolisher
1 Dark Confidant
1 Vexing Shusher
1 Bringer of the Black Dawn
1 Kiki-Jiki, Mirror Breaker
1 Mother of Runes
1 Birds of Paradise
1 Sower of Temptation
1 Avacyn’s Pilgrim
1 Primeval Titan
1 Lotus Cobra
1 Horde of Notions
1 Flametongue Kavu
1 Restoration Angel
1 Deathrite Shaman
1 Zealous Conscripts
1 Phantasmal Image
1 Qasali Pridemage
1 Noble Hierarch
1 Linvala, Keeper of Silence
1 Voice of Resurgence
1 Elves of Deep Shadow
1 Eternal Witness
1 Aven Mindcensor
1 Gaddock Teeg
1 Deceiver Exarch
1 Fauna Shaman
1 Sea Gate Oracle
1 Spellskite
1 Edric, Spymaster of Trest
1 Wall of Blossoms
1 Wall of Omens
1 Stoneforge Mystic

Planeswalkers (2)

1 Liliana of the Veil
1 Jace, the Mind Sculptor

Other (23)

1 Mystical Tutor
1 Demonic Tutor
1 Phyrexian Arena
1 Abrupt Decay
1 Bonfire of the Damned
1 Sylvan Library
1 Krosan Grip
1 Worldly Tutor
1 Mox Diamond
1 Birthing Pod
1 Umezawa’s Jitte
1 Survival of the Fittest
1 Swords to Plowshares
1 Path to Exile
1 Chord of Calling
1 Eladamri’s Call
1 Splinter Twin
1 Dark Tutelage
1 Oblivion Ring
1 Preordain
1 Impulse
1 Ponder
1 Enlightened Tutor
1 Brainstorm
1 Skullclamp
 

Příští měsíc je další velký french turnaj v Hradci Králové, takže se můžete těšit na pořádný report. Do té doby se mějte hezky, užívejte letního počasí a EDH zdar!
 
Kumano
Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement