Thursday, October 28, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, July 03, 2014
Shrnutí představení intropacků Journey into Nyx – co si vybrat?
Autor: JakubMG @ 1:27 AM :: 3033 Přečtení :: 3 Komentáře :: :: Recenze
 

Shrnutí představení intropacků Journey into Nyx – co si vybrat?

 

Zdravím všechny přátele neúžasnější stolní hry na světě, a to zejména nováčky a jejich přátele, kteří by jim rádi koupili pěkný dárek do začátků. Mám před sebou oblíbený produkt tvůrců Magicu – set pěti intropacků z edice Journey into Nyx – a jako jsem v minulých týdnech rád využil příležitosti vám tyto balíčky lépe popsat v jednotlivých recenzích, nyní bych si vám troufl poradit, který z nich si zakoupit.Co to je intropack a proč je to vhodný dárek pro někoho, který s Magicem právě začíná? „Intropack“ je vskutku, jak název napovídá, „vstupní balíček“. Je vymyšlen jako první balíček pro nováčka a svou roli plní skvěle. Největší výhodou tohoto produktu je možnost „buy and play“. Krabice totiž obsahuje jeden již sestavený deck, se kterým je možno hrát okamžitě po vybalení. Takový balíček obsahuje ten správný počet zemí a karty jsou v něm sladěné, aby spolupracovaly, přitom nejsou nijak zvlášť obtížné na pochopení a pilotáž. Jednoduše řečeno s kartami takto sestavenými se hraje snadno a je to zábava. Navíc každý intropack obsahuje i dva boostery, což jsou pytlíčky s patnácti náhodně vybranými kartami, takže se nováček může rovnou pokusit svůj nový balíček vylepšit a navíc tím získá množství karet na výměnu s kamarády. Jistě že s kartami za pár korun nemáte šanci uspět na žádném turnaji, ale to myslím žádného nováčka trápit nemusí (kdyby ho to přece jen trápilo, ať zvolí dražší produkt, tzv. Event deck). Nakonec v intropacku naleznete i stručný úvod do pravidel hry a pár poznámek tvůrců balíku, řekněme něco jako návod, jak jej hrát.

 

Nyní si tedy vybíráme z pěti různých intropacků. Na co hledět, pokud si budete vybírat, který koupit?

Jako první zauvažujte nad barvami, které by Vás nebo Vašeho blízkého, kterého chcete obdarovat, bavilo hrát. V Magicu existuje pět barev a každá má svou charakteristiku, více viz třeba skvělý článek na Wikipedii o barvách Magicu. Barvy se samozřejmě dají kombinovat, jaká dvoubarevná kombinace pak vyhovuje nejlépe zrovna vám, si můžete otestovat třeba zde nebo zde. K dispozici nyní máme pět barevných kombinaci: bílozelenou, modročervenou, bíločernou, černočervenou a zelenomodrou (ostatní barevné kombinace, tedy bílomodrou, bíločervenou, modročernou, červenozelenou a zelenočernou představují intropacky předchozí edice Born of the Gods).

Druhá věc, na kterou bych hleděl, je myšlenka, kterou se ten který balík řídí:

Bílozelený Mortals of Myth staví na „hodných“ humanech, které hráč posílá ve velkém množství do boje a pomáhá jim v něm uspět drobnými přesně zacílenými triky.

Modročervený Fates Foreseen se snaží pomocí manipulace s vlastní knihovnou získat výhodu při lízání a vyhrát na správnou volbu karet.

Bíločerný Pantheon's Power těží z častého sesílání očarování, což je speciální typ karet bytostních i nebytostních ovlivňující celkovou situaci na stole ve prospěch jejich majitele.

Černočervený balík Voracious Rage je plný bytostí typu Minotaur, kteří se navzájem všichni posilují, zlevňují, ozvláštňují už jenom svou samou existencí.

Zelenomodrý The Wilds and the Deep počítá s růstem vlastních bytostí, přičemž onen růst může mít dosti impozantní podobu i značně dramatický průběh.

Paráda, nemyslíte?

 

Dále by bylo možné si vybrat dle pořadí v obtížnosti hraní neboli v náročnosti na hráčův skill (což v podstatě znamená zábavnost, ale nikomu to neříkejte):

1. Fates Foreseen (co si chci líznout?)
2. Mortals of Myth (kdy co seslat na koho?)
3. The Wilds and the Deep (seslat novou bytost nebo vylepšit, co už mám?)
4. Pantheon's Power (už je ten správný čas, abych začal útočit?)
5. Voracious Rage (sesílám vše, co mám v ruce a co mohu zaplatit)

Konečně lze hledět na úspěšnost toho kterého balíku v testování při reálné hře v našem klubu:

1. The Wilds and the Deep

2. Fates Foreseen
3. Pantheon's Power
4. Voracious Rage
5. Mortals of Myth 

Zmíněné pořadí berte prosím s rezervou, stojí na skutečně odehraných hrách a tak je v něm velký podíl náhody; proto ani neuvádím přesné skóre, bylo by to zavádějící. Mortals of Myth není rozhodně nejhorší balíček, ale měl prostě opakovaně pech na země i jinak, navíc za něj hrál nejméně zkušený hráč z nás všech, co jsme to testovali. Spravedlivější pořadí by bylo, kdyby to dopadlo spíše nějak takto:

1. Fates Foreseen
2. The Wilds and the Deep
3. Mortals of Myth
4. Voracious Rage
5. Pantheon's Power
 

Jdeme dál. Pokud stále ještě váháte, co koupit, projděte si galerii karet zde a třeba vás zaujmou některé obrázky, první dojem bych rozhodně nepodceňoval.

Také lze brát v potaz cenu obsažených karet coby kusovek. V tomto ohledu jednoznačně vede Mortals of Myth s kartou Spear of Heliod za 30 korun a dvakrát Banishing Light po 25 Kč, za foilové rare se dá taky trhnout podobná cena. Na to však mnoho nehleďte, s dvěma rare na pack žádnou díru do světa neuděláte a vsadil bych se, že ty dva boostery budou mít větší profitabilitu než celý preconstructed deck. „Vyplatit“ se může správná volba ovšem i jinak, cenou za vylepšení. V tomto ohledu mi jako nejvýhodnější přišel opět Mortals of Myth, ten se dá za pár kaček upgradovat opravdu významným způsobem.

Nebo prostě dejte na můj tip. Kupte Mortals of Myth. Je nejzábavnější a jde nejlépe vylepšovat. Pokud chcete dva balíky, které budou hrát proti sobě, a z nějakého důvodu vám nevyhovuje produkt typu Duel Deck, tak berte Mortals of Myth a zábavný Fates Foreseen. Jde jim to i proti sobě: Humanům vyhovuje, že se neroztřískají o kdovíjakou obranu, scrymani si také rádi zaútočí do prázdných. Nebo se hráči navzájem utrikují instanty. Tak jako tak bžunda.

 

Následují odkazy na jednotlivé recenze:

Recenze Magic Journey into Nyx Intro Pack: Mortals of Myth
Recenze Magic Journey into Nyx Intro Pack: Fates Foreseen
Recenze Magic Journey into Nyx Intro Pack: Pantheon's Power
Recenze Magic Journey into Nyx Intro Pack: Voracious Rage
Recenze Magic Journey into Nyx Intro Pack: The Wilds and the Deep


Enjoy!

 

Michal Jírů

Komentáře
Autor: NekraOX @ Thursday, July 03, 2014 10:43 AM
Teda, podle názvu jsem očekával víc rozbor toho, jak si jednotlivé intropacky stojí proti sobě - kdo má výhodu, kdo je rychlejší, atd.

K tomu, co se nemá říkat ;) - nesouhlasím s tím, že zábavnost balíku se odvíjí od náročnosti na hráčův skill. Naprostý začátečník (s výjimkou překonávačů výzev) se spíše pobaví nad jednoduchým potvorovým balíkem, než nad něčím "pro vysoký skill", kde nebude vědět, co má dělat (nevědět si s balíkem rady zábavné není). Zábavnost v závislosti na náročnosti balíku je dost individuální.

Ty testy jsou divný :( ! Wizardí jsem si dělal někdy dřív, ten druhý dneska a vyšly mi úplně různé věci (neshodovaly se ani v jedné barvě!).
I když Wizardi tam pak nabídli další tři možnosti (a tam byla ta, kterou jsem chtěl).

Automaticky předpokládám, že když si udělám pořadí oblíbenosti jednotlivých barev, tak moje oblíbená gilda by měla být jejich sloučením.
I když možná by to mohlo být 1a3 (a nebo mám špatné uspořádání oblíbenosti jednotlivých barev).

Ale nejdivnější na tom je, že to vychází různě a že se moje výsledky "ke které gildě patřím" nebo "jaká je moje dvoubarevná kombinace" neshodují s tím, co si myslím, že je moje nejoblíbenější kombinace!

Autor: NekraOX @ Thursday, July 03, 2014 11:03 AM
Edit: Jo, ještě mne dodatečně zaujalo, že ty intropacky jsou nahoře 3 a dole 2.

Tak jsem nad tím chvíli uvažoval, že by bylo "lepší", kdyby byly přeskládány jinak a připomínalo by to olympijský kruhy (pro takový sklerotiky, jako jsem já) a zjistil jsem, že když těch pět prvků (bílá alternuje žlutou) dáme tak, že jsou tři nahoře a dva dole (jako na olympijských kruzích) a "nafoukneme" daný útvar způsobem, že tři horní prvky vykleneme nahoru do obloučku, dostaneme (až na pootočení) kruh barev Magicu ;).

Takže jsem přišel na to, že k zapamatování olympijské vlajky stačí znát polohu dvou kruhů a uspořádání magicových barev v kruhu :D (to už je snadné).
I když na tohle nejspíš přišli lidi už dávno a také mne napadlo (když to tak hezky vychází), jestli Wizardi neudělali Magicových pět barev podle olympijských kruhů. Tedy že to možná není náhoda, ale naopak záměr :).

Autor: Michal @ Friday, July 04, 2014 10:51 AM
Jak vybírali Wizardi barvy? Myslím, že je to jasné. Bílá je hodná, černá zlá, zelená je les, červená oheň, modrá voda. Jak se pak hra vyvíjela, tohoto schéma se drželi, akorát modrá nakonec není až zase tak vodnatá, jak nejspíš původně předpokládali. Na olympyjádu bych zapomněl. ;o)

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement