Friday, January 21, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, October 23, 2009
Magic v zahraničí
Autor: Kuci @ 10:08 PM :: 3915 Přečtení :: 1 Komentáře :: :: Standard
 
Magic v zahraničí/Překlady
           
Ahoj, jmenuji se Martin, je mi 22 let a studuji na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze. Magic: the Gathering jsem začal hrát kdysi dávno, v dobách, kdy byl aktuální Urza’s block. Magicu se věnuji s menšími (někdy většími ;-)) přestávkami dodnes, neboť pro mě představuje super zábavu. Herních úspěchů jsem za svoji hráčskou kariéru mnoho nezískal, lze dokonce konstatovat, že žádný :-).
 
Oblíbená magicová barva: Všechny.
Oblíbený blok: Urza’s block, Odyssey Bloc, Onslaught Block.
Oblíbený typ balíků: Old school zelená mašina, Mono Black.
Oblíbené karty: Mirri, Cat Warrior, Counterspell, Dark Ritual, Lightning Bolt, Astral Slide..
 
            Dost už však o mě. Pokud možno pravidelně Vám budu přinášet překlady zajímavých zahraničních článků. Dnes jsem si vybral článek ze serveru www.magicthegathering.com, který se jmenuje „Přízračné změny“ a napsal ho Jacob van Lunen. Článek je o stavbě nízko-nákladového balíčku v prostředí nového Standardu. Enjoy!
 
Stavba levného balíčku - Přízračné změny
 
Jak už to v Magicu bývá, s odchodem starého bloku a příchodem nového se vždy mění i metagame. Poslední týden jsem pilně testoval a myslím, že jsem přišel na nový Tier 1 balíček. Vždycky jsem byl velkým fanouškem karty Sedraxis Specter („Přízrak Sedraxisu“). Toto „rérko“ z edice Shards of Alara se však nemohlo ve Standardu plně projevit díky kartám jako Bitterblossom a Spectral Procession, které zaplňovaly letecký prostor a znemožňovaly tak Spectře útočit. Bitterblossom a Spectral Procession jsou však již pryč a Sedraxis Specter tak konečně může plně rozvinout svůj potenciál, nejvíce od doby, kdy se hrál Shards of Alara Block Constructed.
 
            Od doby, co odrotoval Lorwyn blok jsem přemýšlel nad správným složením manové základny. Pokud chci, aby mi můj čtyř až pětibarevný balíček hladce fungoval, přijde mi jako dobrá volba Ancient Ziggurat. Je sice pravda, že tím pádem bude muset být náš balíček založen převážně na potvorách, ale myslím, že s tím by neměl být zásadní problém. Chci totiž postavit balíček, který bude vyhrávat v dlouhých hrách díky karetní výhodě, a zároveň bude mít možnost být agresivní a dostat soupeře pod tlak.
 
            Cascade je jedna z nejsilnějších schopností, které jsme za dlouhou dobu viděli. Proto jsem si přál, aby tento balíček hrál Bloodbraid Elfa, neboť zahrát Bloodbraid Elfa a „prokaskádovat“ se do Blightningu je jedna z nejlepších věcí co můžete na současném Standardu udělat. Teď se však dostáváme k tomu nejlepšímu. Sedraxis Specter má totiž tu úžasnou vlastnost, že je schopna zneutralizovat soupeřův vlastní Blightning! Představte si situaci, kdy na Vás soupeř hraje Blightning – vy zahodíte Spectru a nějakou další kartu. Váš soupeř tak použil jednu kartu, aby Vám dvě karty zahodil a připravil Vás o tři životy. Poté se však dostanete na řadu Vy, „untapnete“ použijete „Přízrakův“ Unearth a zaútočíte. Váš oponent musí zahodit další kartu a dostane stejně jako Vy předtím tři zranění. Vyrovnali jste tak skóre, přičemž soupeř musel dokonce zaplatit o jednu manu více! (pozn. „No není to skvělé??? ... Je to skvělé!“)
 
            Další karta, která upoutala moji pozornost, když jsem nad balíčkem uvažoval, byla Hypnotic Specter, další přízrak. Tato karta, která v minulosti patřila k velikým strašákům mnoha hráčů, prokázala, že se dokáže směle uplatnit i na novém Standardu. Zkontroloval jsem její cenu, abych zjistil, zda-li ji můžeme v našem levném balíčku využít. Byl jsem dokonce překvapen, za jak málo peněz lze sehnat.
 
Balíček
 
Nyní již k samotnému balíčku. Nejprve Vám popíši každou kartu zvlášť a vysvětlím, proč jsem ji použil.
 
Potvory:
Madrush Cyclops: Kyklop je karta, kterou jsem chtěl již delší dobu vyzkoušet, a myslím, že tento balíček jí bude skvěle svědčit, mnohem více než jiné balíčky. Za čtyři many je Madrush Cyclops sám o sobě úžasný, ale v balíčku, který hraje řadu Specter, které jsou schopny okamžitě zaútočit a ničit tak soupeři ruku, je ještě mnohem, mnohem lepší.
Putrid Leech: O této potvoře jsem již namluvil dost. Dle mého názoru je to nejspíše nejlepší dvou-manová potvora na současném Standardu. Jsou super jak v případě, kdy jste na koni a útočíte, tak i v případě, že jste pod tlakem a musíte se bránit. Neboť pro soupeře je velice obtížné útočit, když máte na své straně stolu potenciální 4/4 monstrum. Soupeřit s Putrid Leechem je jako snažit se porazit Michaela Phelpse v plavání na 400 metrů ve stylu motýlek. (pozn. Jako dobrý příklad poslouží i snaha porazit současného rekordmana v běhu na 100 metrů Usaina Bolta :-))
Sedraxis Specter: O Přízraku jsem již hovořil – stoprocentně si zaslouží své místo v novém Standardu.
Hypnotic Specter: O „Hypnotizujícím Přízraku“ jsem již také hovořil. Při stavbě tohoto balíčku jsem chtěl mít po ruce více než jen 4 Sedraxis Specter. „Hypnotička“ je sice o něco slabší, ale slouží dobře jako hrozba, se kterou se soupeř musí vypořádat. Zmínil jsem se i o tom, že v současné době nikdo nehraje žádné „lítače“?
Sprouting Thrinax: Další z mých oblíbených karet. Nejlépe se „kombí“ s Torrent of Souls. To však díky rotaci již není možné, přesto je Sprouting Thrinax jedna z nejlepších portvor, co můžeme za tři many zahrát. A jelikož hrajeme i Bloodbraid Elfa, chci maximalizovat šanci, že se trefíme do nějakého skvělého „třímanového“ bijce.
Bloodbraid Elf: Řekl jsem to snad již tisíckrát, Bloodbraid Elf je nejlepší karta na Standardu. Žádnou jinou kartu nechci ve čtvrtém kole zahrát více než právě tohoto „elfíka“.
 
Další kouzla:
Blightning: Tohle je jedna z karet, kterou se snažím nacpat do každého balíku, který vytvářím. Někdy se sám sebe musím ptát, zda-li je opravdu skutečná. Umí totiž všechno – funguje jako „pruda“ na soupeře i jako karetní výhoda, a navíc soupeře zabíjí! Buďte na sebe hodní a hrajte čtyři.
Lightning Bolt: Jedna z nejlepších červených karet, které byly kdy vydány. Není žádná lepší alternativa, a tak prostě hrajte čtyři.
Terminate: Dříve jsem kvůli hrozbě červené protekce ze strany Burrenton Forge-Tendera preferoval spíše Doom Blade. Forge-Tender se již ale odsunul směrem do divokých Extendedových vod, a tak je Terminate mnohem lepší. Je to zejména díky tomu, že se díky Terminaci mohu zbavit všech těch nepříjemných upírů, co se mi neustále pokoušejí sát krev. Větší manová (barevná) náročnost Terminace by neměla být problém.
Burst Lightning: Tuto kartu mám velice rád, a proto ji poslední dobou začleňuji do každého balíčku. Ze začátku je to klasický Shock, avšak v pozdější fázi hry, kdy mám již dostatek manových zdrojů, se stává velkou hrozbou pro stav životů mého soupeře. Burst Lightning zároveň nutí soupeře činit špatná rozhodnutí, jako jsou špatná výměna potvor, či špatný blok, jen aby se nedostal na nízký počet životů. Tato karta dokáže sama o sobě přivést nejednoho soupeře do nesnází.
 
Nezákladní země:
Ancient Ziggurat: Přeji si, abych mohl hrát v balíčku sedm těchto „Starobylých Zikkuratů“, neboť by to v mžiku vyřešilo všechny mé manové potíže. Vždycky jsem byl fanouškem této karty a umím si představit, že ji budu hrát v následujících měsících velice často.
Crumbling Necropolis, Savage Lands, Akoum Refuge: Přestože hraji čtyřikrát Ancient Ziggurat, není má manová základna stále nejideálnější. Tento problém mi však dobře pomůžou vyřešit dvě troj-země z Shards of Alara i nový Akoum Refuge ze Zendikaru.
 
Tak takto vypadá balíček určený na Standard, který spadá do kategorie Beatdown, a který jsem nazval: „Ničivý přízrak“:
Ničivý přízrak N/A
Main Deck Sideboard
2 Akoum Refuge
4 Ancient Ziggurat
4 Crumbling Necropolis
3 Forest
1 Island
3 Mountain
4 Savage Lands
3 Swamp
4 Bloodbraid Elf
2 Hypnotic Specter
3 Madrush Cyclops
4 Putrid Leech
4 Sedraxis Specter
4 Sprouting Thrinax
4 Blightning
3 Burst Lightning
4 Lightning Bolt
4 Terminate

Pokud se u vás v okolí hrají často rychlé bílé balíčky (tzv. White Weenie), doporučuji hrát spíše tuto „kontrolnější“ verzi:

Ničivý přízrak verze 2 N/A
Main Deck Sideboard
2 Akoum Refuge
4 Ancient Ziggurat
4 Crumbling Necropolis
3 Forest
1 Island
4 Mountain
4 Savage Lands
2 Swamp
4 Bloodbraid Elf
3 Madrush Cyclops
4 Putrid Leech
4 Sedraxis Specter
4 Sprouting Thrinax
4 Blightning
2 Burst Lightning
4 Lightning Bolt
3 Pyroclasm
4 Terminate


 

Balíček jsem se rozhodl otestovat v nejbližší herně. Odehrál jsem tři hry, přičemž jsem narazil na klasický Jund balíček, upíry a modro-bílo-červený kontrol. Dařilo se mi a skončil jsem neporažen se skóre 3-0. Myslím si, že „Ničivý přízrak“ lze rozhodně zařadit do Tier 1 nového Standardu. Sideboard jsem prozatím neřešil, neboť není stále úplně jasné, jaké strategie se budou hrát, proto při jeho stavbě počítejte s vaší místní metagame. Já bych rozhodně zařadil kombinaci karet Pyroclasm a Volcanic Fallout, jelikož se nejvíce obávám White Weenie balíků. Obzvláště obtížné bude bojovat proti Conqueror’s Pledge. Stojí za to také vyzkoušet dvě červené potvory Caldera Hellion a Magma Phoenixe, které by do balíku mohly pasovat.
 
Ptáte se, co bych přidal, kdybych nestavil „nízko-nákladový“ balíček? Nic! Nebo možná bych přidal 2-3 nové „fetchky“, ale nemyslím, že by byly nezbytné. Na závěr – zkuste si „Ničivý přízrak“ zahrát a uvidíte, že bude s výsledky příjemně překvapeni!
 
Slovníček:
metagame – balíčky, které jsou v daném formátu populární (zejména na turnajích)
Tier 1 balíček – balíček, který patří v daném formátu k nejsilnějším
Shards of Alara Block Constructed – formát, kde se mohou hrát pouze karty z edic Shards of Alara, Conflux a Alara reborn
Beatdown – typ balíku, který hraje levné potvory a další kouzla jako je například různá „fritka“ a snaží se v co nejkratší době soupeře porazit
White Weenie – typ balíku, který se spoléhá na rychlé bílé potvůrky a jejich posilování
 
Tak to by bylo vše. Osobně mě tento článek nadchnul a uvažuji, že si tenhle balíček sám taky vyzkouším :-).
 
Za volný překlad + „okecávky“ je odpovědný: Martin „kangoor“
 
Převzato z www.magicthegathering.com. Upraveno.

.


Komentáře
Autor: tony @ Wednesday, October 28, 2009 10:25 AM
no...ja uz bych z toho udelal rovnou uplnej jund...

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement