Monday, January 30, 2023
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Monday, May 03, 2010
Sideboard na constructed
Autor: Ufin @ 4:56 PM :: 3577 Přečtení :: 1 Komentáře :: :: Pravidla, Tvorba balíků
 
Pár rad o tom jaké karty by měl sideboard obsahovat a jaké jsou pro jeho používání pravidla.
 
K čemu sideboard slouží:
Do sideboardu se používají zejména karty, které Vám umožní lépe bojovat s určitým typem oponentova balíku nebo naopak se proti němu lépe bránit. Jde tedy o karty, které Vám pomůžou snadněji vyhrát ať už proti nějakému balíčku v kterém se nachází zničující kombo nebo například jednoduše pouze proti oponentům, kteří používají zelené kreatury.
 
Příklad toho čím si karta zaslouží pozici v sidebordu namísto main decku:
Cryoclasm - Zničení země a udělení třech zranění do oponenta za tři many je něco co já určitě považuju jako dobrý poměr. Ale s tím právě příchází to omezení proč neni vhodné mít tuto kartu v main decku, ale zato není na škodu uvažovat o jejím zařezení do sideboardu. Pro zakouzlení je nutné zaměřit oponentovu pláň a nebo ostrov. Tuto kartu je tedy možné použít pouze v případě, že Váš oponent takovou zem má. Z toho jasně vyplývá, že mít ji v main decku pořád, tak ji mnohdy nemusíte vůbec mít jak použít a bude tak velmi velmi překážet.
 
Jaké karty do sideboardu tedy vybrat:
Nemám zase tolik zkušeností abych rozebíral k jakému balíčku se přesně co hodí a tak spíše jen upřesním, které karty se hodí obecně. Obecně se zde tedy hlavně objevují karty, které jsou určeny proti konkrétní barvě, konkrétnímu typu (země, artefakty, enchantmenty, instant, ...), karty které způsobí hromadné zničení kreatur, preventování zranění, nemožnost preventovat zranění, nemožnost léčit životy, karty s protekcí atd.
 
Pár příkladů takových karet:
Dispel, Flashfreeze, Kor Firewalker, Fog, Great Sable Stag, Celestial Purge, Cryoclasm, Smash to Smithereens, Deathmark, Black Knight.
 
Základní pravidla pro sideboard:
- sideboard deck musí obshovat vždy přesně 15 karet či 0 karet
- společně main i sideboard deck nesmí obsahovat více jak 4 kusy od jednotlivé karty kromě základních zemí
- výměna karet mezi main a sideboard deckem musí probíhat vždy 1 ku 1
- karty neni možné měnit před začátkem první hry se soupeřem v turnaji
- karty je možné měnit před začátkem druhé a třetí hry se soupeřem v turnaji
- na konci zápasu (dokončení dvou nebo tří her se soupeřem) je vždy nutné vrátit main deck do původního stavu
- pokud nějaká karta mluví o jiné kartě, která je "outside the game", tak se jedná právě o některou z karet v sideboardu
 
Trochu raději vysvětlím přesně, kdy je možné měnit karty, protože může být zmatek v terminologii co používám, tedy v tom co je hra/zápas/kolo/atd. Takže například jste v turnaji, kde je celkem osm hráčů. To pro Vás většinou znamená, že budete hrát tři zápasy s třemi různými soupeři. S každým soupeřem z pravidla odehrajete dvě nebo tři hry podle toho jaké je skore (hraje se do dvou vítězných her). Před úplně první hrou s tímto soupeřem neni možné ze sideboardu karty jakkoliv měnit a Váš main deck musí být v původním stavu. Po první hře, tedy před začátkem druhé, můžete zaměnit libovolný počet karet mezi main a sideboard deckem, ale vždy musí být zachován poměr zaměněných karet. Stejně můžete postupovat pokud dojde i na třetí hru. Jakmile zápas skončí je nutné vrátit Váš main deck do původního stavu pro další zápas.
 
Doporučení na závěr:
Při svém začátečnickém turnaji, kdy jsem se prvně rozhodl použít čerstvě složený sideboard, jsem se setkal s problémem těžkého rozhodování. Věděl jsem jaké karty ze sideboardu potřebuju, ale nastal velký problém při rozhodování, které ze svého main decku dát pryč. Proto bych chtěl doporučit aby jste si poté co dokončíte stavbu sideboardu k Vašemu balíčku, také pořádně rozmysleli, které karty za které budete následně vyměňovat.

Autor: Tharin

Komentáře
Autor: Flamberg @ Monday, May 03, 2010 8:50 PM
Dobré shrnutí. Jen chybí informace, že některá zmíněná pravidla pro používání sideboardu platí pouze pro Constructed.

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement