Sunday, October 24, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, October 14, 2010
Allcommon stokrát jinak
Autor: Aggrokumano @ 11:10 PM :: 3913 Přečtení :: 6 Komentáře :: :: Reporty, Tvorba balíků
 
V neděli, 3.10.2010 se v pražském herně Dungeon uskutečnila patrně první allcommon Launch Party v ČR (a jestli ne na světě ). Zúčastnilo se jí pouze osm lidí, ale i tak je to zatím nejvyšší návštěvnost v rámci allcommon ligy, kterou jsem zažil.
Hrálo se tak, že každý dostal osm boosterů, ze kterých se vyřadili všechny noncommon karty, které pak posloužili jako ceny pro backdraft1. Ze zbylých karet každý sestavil alespoň 40tikaretní balík.
A ještě než Vám popíšu svůj balík, dovolím si udělat seznam nejlepších karet v rámci allcommon limited Scars of Mirrodin, který vykrystalizoval během turnaje:
 
1. Turn to Slag – na první pohled nic moc, ale ve formátu plném equipmentů je to většinou výměna tří karet za jednu, což je víc, než vynikající
2. Alpha Tyrranax – prvotřídní bijec, navíc se ukázalo, že je velká výhoda, že není artefaktový, jelikož ničení artefaktů měl každý víc, než dost
3. Galvanic Blast – velice dobrý blesk, navíc dosáhnout metalcraftu by neměl být problém (a taky že většinou nebyl).
4. Grasp of Darkness – vynikající zabíjení, zbaví se téměř všeho, snad s výjimkou Tyrranaxe
5. Moriok Replica – na formátu, kde prakticky není žádný dobrý proliz je toto pěkná karetní výhoda
6. Shatter – starý dobrý Shatter si poradil skoro se vším, ale „nedosáhl“ na Tyrranaxe
7.Trojice equipmentů Sylvok Lifestaff, Bladed Pinions a  Strider Harness – (mě se nejvíce líbil Strider Harness) navíc se pěkně dopňují se Sunspear Shikari
8. Untamed Might – zajímavá myška, která byla dobrá zejména v kombinaci s infectovými bytostmiTož o toto všechno se hrálo...
 
Můj deck
 
Před turnajem jsem si jako nejlepší komony vytipoval Grasp of Darkness, Galvanic Blast a Moriok Repliku. První dvě jmenované karty jsem však nerozbalil vůbec a Moriok mi nějak nezapadl do konceptu.
Věděl jsem, že nechci hrát modrou, která mi přijde hodně slabá, snad až na Solitona, kterého můžeme taky brát jako modrou potvoru. Navíc jedinou zajímavou modrou komonou, kterou jsem rozbalil, byl Neurok Invismancer, ale ten je přes dvě modré, což se nedá splashovat.
Ani v černé to nebyla žádná sláva. Měl jsem sice několik pěkných kusů s infectem, ale chyběli mi kusy jako Vector Asp a Corpse Cur. Rozhodl jsem se tudíž pro kombinaci zbývajících barev (tj. Naya), ale při cvičné hře „proti zdi“ mi přišlo, že je riskantní hrát ve trojbarvě dva Tyrranaxe, takže jsem zelenou odsunul na vedlejší kolej.
 
Nakonec mi z toho vyšlo toto:
 
7× Mountain
8× Plains
3× Forest
 
 
 
Jako aktivní sideboard posloužili dva Tyrranaxové, Blight Mamba, Blunt the Assault, Tel-Jilad Defiance, Echo Circlet, dva Sunspear Shikari, Wing Puncture, Auriok Replica, Assault Strobe a Turn to Slag, což byla má největší chyba. Tahla karta mělá být v main decku2, například místo Ferrovora, kterého jsem snad ani jednou nevyužil…
 
Balík měl dobrou křivku, nebyl problém vyložit 4/4 koníka ve třetím kole. Jako finišeři3 většinou sloužili Sabeclaw Golemové, Berserkeři a Ghalma’s Warden. Navíc jsem měl dostatek zabíjení a i létacích potvor, s čímž mívám na limited akcích často problémy.
 
A nyní se přesuneme k popisu jednotlivých her:
 
1. kolo – Filip VeverkaFilip a jeho deck 
 
V prvním kole hraju s mladším zástupcem rodinného klanu Veverků . A hned na začátku si dávám pěkný mulligan do pěti.
Filip hraje BR infect a hned od začátku mě pižlá dvěma Vector Aspy, které navíc protočil přes Corpse Cura. Na sedmi poison kántrech ale hru stabilizuji a snažím se přejít do protiútoku, což notně ztěžují Grasp of Darkness a Galvanic Blasty. Filipovi taky hodně pomohl vhodně zahraný Turn to Slug, který mi zničil hned tři karty a taky fakt, že jsem se nechal osvačit, když jsem hrál Kuldotha Rebirth na Perilous Myra, kterého mi „podstřelil“. A nakonec si mě povodil Plague Stinger.
Druhá hra byla z mé strany lepší, tentokrát mi hru neznepříjemňoval infect, nýbrž equipment Bladed Pinions s nějakým 2/2 šmrdlákem, na kterého jsem nenalezl odpověď. Stačila by zelená mana, jelikož jsem měl na ruce Wing Puncture, ale znáte to, komu není shůry dáno…
 
0:1
 
2. kolo – Kuba Jandák alias EldenUž tady se Kuba netváří moc vesele a to ještě netušil, že uhraje tolik nepopulárních 0:4

Elden hraje taky BR infect, ale nemá to tak silné, jako Filip. V první hře se navzájem okusujeme, ale Eldenovi přišlo moc zemí. Mě se navíc podařilo zahrát 5/7 haste v podobě Ghalma’s Wardena se Strider Harness a dva first strike golemy.
Ve druhé hře Elden úspěšně roztáčí „kombo“ Corpse Cur vrací Corpse Cura, který vrací Corpse Kura. Nicméně hra má podobný ráz, jako předtím a i když Elden říkal, že mu nějaké superkombo  nevyšlo o manu, tak to jistil můj Shatter, čili hladce vítězím.
 
1:1
 
3. kolo – Tomáš Veverka
 


Tomáš marně hledá island...

Další člen Veverkovic klanu a zároveň šance na odplatu. Tomáš hraje UW letadla4 a první hra je celkem svižná. Tomáš tlačí pomocí Lumendig Draka a dvou Screeching Silcaw, já pomocí dvou Glint Hawků a jiné drobotiny. Navíc mám několik kol dilema, zda zahrát Kuldotha Rebirth na Horizon Spellbombu (měl jsem ve hře Sylvok Repliku, ale neměl Forest), čímž bych si navíc rozbil metalcraft. Nakonec tak učiním, což se ukázalo jako správný krok. Tomáš mezitím přidává Kemba’s Skyguarda a mě se krátí čas. Na ruce mám ale Seize the Initiative, což Tomáš neví a právě pomocí tohoto triku přesně na život vyhrávám (v dalším kole bych prohrál).
Ve druhé hře vše fungovalo (alespoň na mé straně), jak mělo. Tomáš se ve třetím kole zasekl na dvou zemích (dvě pláně), další kolo sice lízne Silver Myra, ale já kontruji Sylvok Replikou, která Myra hned zbourá. Tomáš lízne třetí zem, ale opět je to pláň, což ve výsledku stačí jen na dva Kembovy Skyguardy. Já líznu červenou spellbombu, takže jeden z nich nemůže blokovat a Tomáš má už jen pár životů. Pak zahraje Perilous Myra, kterým chce zabít mého Golema, ale já kontruji Seize the Initiative. A když v dalším kole zahraju Blade-Tribe Berserkery coby 6/6 haste, je vymalováno.
 
2:1
 
4. kolo – Láďa Vrtiš aka. SammyTajemství sammyho úspěchu
 
V případě výhry mám šanci celý turnaj vyhrát, Sammy ale patří k nejlepším allcommon hráčům v rámci AC ligy a navíc má skóre 3:0, což značí, že to nebude jednoduché.
V první hře mám mana screw5 (balík se tváří jako monored) a navíc jsem opět dostal Turn to Slag na potvoru se dvěma equipmenty. Taky mi dělal velké nepříjemnosti Tyrranax, i když tuším, že jsem nakonec prohrál na deset poison kántrů od equipmenty vylepšené Blight Mamby.
Podle hesla: když je nemůžeš porazit, přidej se na jejich stranu, jsem nasidoval dva Tyrranaxe a na sammyho doporučení i Turn to Slug. Ale ani druhá hra nezačala dobře, dávám si mulligan a nechávám ruku se dvěma zeměmi. Sammy navíc začíná ve stylu Sylvok Lifestaff, Sunspear Shikari a další Sylvok. Jenže se ukázalo, že taky nechal ruku se dvěma zeměmi a další už mu nepřišla. Shikari sice přidal čtyři životy, ale pak skočil na stůl Tyrranax, kterého vylepšil Strider Harness a bylo hotovo.
Třetí hra byla nejvyrovnanější. Nakonec jsme se dostali do situace, kdy má Sammy dvacet životů a na stole Tyrranaxe a dva Shikari. Já mám patnáct životů a útočím mým Tyrranaxem, který má bonus od Strider Harness. Sammy neblokuje a má tudíž 13 životů. Na stole mám ještě Sylvok Replicu a v ruce dalšího Tyrranaxe, dva Golemy a Shatter. Nechávám Sammyho hrát. Ten ve svém kole útočí vším a já pod vidinou dalšího Tyrranaxe s hastem bloknu Replicou jednoho Shikariho, abych o něj zbytečně nepřišel. Ale co se nestalo, Sammy měl v ruce Untamed Might, kterým fouknul Tyrranaxe a já prohrávám . Přitom stačilo bloknout Replicou Tyrranaxe. Sammy měl sice ještě Galvanic Blast, ale nedal by mi víc, než 13 damage.
 
2:2Ve volné chvilce jsem sledoval napínavý souboj mezi Tomášem Veverkou a Raptorem. Tomáš nakonec vyhrál v posledním nastaveném kole.
 
Nakonec ale na pomocné body končím třetí a beru si Molten-Tail Masticoru, kterou bych si vzal, i kdybych vyhrál. Kromě toho beru ještě Memoricidu, Brigádu, Duálek, troje Infiltration Lens a další karty. Na krámě ještě dokoupím nějaké potřebné komonky, Naturalizu do sbírky a pak hurá domů (na test z anatomie)!

 
 
Bonus:
 
Ukázka několika mých (úspěšných) allkomonových balíků.
 
1. Grixis kontrol aneb Želví polívka

 
Decklist:
 
6× Island
5× Mountain
3× Swamp
 
 
 
Sideboard:
 
 
Musím se přiznat, že želvička patří mezi mé nejoblíbenější karty a tak si jí rád zahraju v různých, nejen allkomonových, decích. Tady máme Grixis kontrol6 ve formátu Zendikar Blok7.
Na rozdíl od balíků typu Teachings8 nebo Counter Turtle9 tu máme více potvor, ovšem soupeře chceme zabít výhradně želvou. Navíc všechny ostatní potvory slouží k tomu, abychom želvu dostali do hry co nejdříve a co nejvícekrát. Trochu kontroverzní je tu Mnemonic Wall, ale je to dobrý bloker a navíc pěkná karetní výhoda.
Kromě toho je tu hromada removalu a taky Deprive, který zkántruje věci, kterých bychom se jinak těžko zbavili (napadá mě třeba Raid Bombardment), a navíc pěkně spolupracuje se želvou a Halimar Depths. Ze stejného důvodu je tu i Grim Discovery.
V sidu je Seismic Shudder proti Eldrazi Spawnům a pak karty proti aggro deckům.
 
2. UG rampa

 
6× Forest
4× Evolving Wilds
3× Halimar Depths
3× Island
 
 
 
Sideboard:
 
2× Sacred Wolf
Negate
3× Vines of Vastwood
 
Tak tady na tom balíčku jsem se dosyta vydováděl. Co o něm říci - původně jsem to hrál jako mašinku bez Crusherů a místo Might of Masses jsem hrál čtvery Vinice. Ale do lategame to bylo nic moc, tak jsem nejdříve přidal Crushery a jelikož mi na stole vždy zůstala ležet hromada tokenů, tak i Massy.
Jediná sporná karta je tu Mana Leak. Ač jsou tři v základu, tak si nevzpomínám, že bych s ním někdy něco zkántroval. Většinou zůstal na ruce jako přebytečná karta.
Možná by se tedy mohli hrát čtyři vlci v základu, ale to by bylo předmětem dalšího testingu. Taky mne už dlouhou dobu láká kombinace Aura Gnarlid + Snake Umbra, ale to bych asi vyhodil modrou a byl by to už úplně jiný balík...
Sideboard není přizpůsobený Scars of Mirrodin, možná bude potřeba více ničení artefaktů.
Negate je proti Seismic Shudderu a jiným otravným trikům. Vinice jako ochrana proti zabíjení a Plummet na rychlé létající potvůrky, které tomuhle decku docela vadí. Jen ta želva se mi tam nevešla .
 
3. Goblin Storm

 
10 Mountain
1 Forest
 
 
 
Goblinstorm je balík na allcommonovou legačku, ovšem dokáže porazit i klasické kompetitivní balíky. Když to přijde, umí balík zabít ve druhém kole (asi i v prvním, ale to se mi ještě nepovedlo). Stabilně by měl balík zabíjet tak ve čtvrtém kole.
Ovšem balíku hodně vadí zabíjení jako Seismic Shudder, Shrivel, Wail of the Nim a podobně.
Bohužel nevím, co dát do sideboardu, jelikož jsem na žádném allcommonovém turnaji ve formátu legacy ještě nebyl. Určitě bych zkusil Red Elemental Blast a Goblin Grenade. A něco proti affinitě – Echoing Ruin nebo Ancient Grudge. Bohužel, jak Rack & Ruin, tak Shattering Spree jsou účka…
 
A to už je pro dnešek vše, jestli bude čas, tak se v horizontu několika týdnů můžete těšit na článek o balících na standard, které využívají karty z Mirrodinu.
 
 
Pozmánky pod čarou:
 
1 – Backdraftuje se tak, že se všechny karty rozloží na stůl tak, aby byly dobře vidět. Poté si hráč, který turnaj vyhrál jednu vybere, pak hráč na druhém místě, třetím místě, atd…
2 – Main Deck = základní balík, tak, jak si ho sestavíte (bez nasidovaných karet)
3 – Finisher = karta, která dorazí skomírajícího soupeře J
4 – Typ balíku, který hraje hodně malých a rychlých potvor s flyingem
5 – Mana screw je nežádoucí stav, kdy Vám chybí země produkující manu, kterou potřebuje pro zahrání kouzel, které máte na ruce (např. mám-li v ruce Bloodbraid Elfa a ve hře dva foresty a dva swampy).
6 – Modro-černo-červený (UBR) kontrol.
7 – Formát, kde se můžou hrát karty z edic Zendikar, Worldwake a Rise of the Eldrazi.
8 – URb kontrol, který využívá karty Mystical Teachings a zabíjí jak jinak než pomocí Calcite Snappera. Asi nejlepší verze je tato.
9 – UR kontrol, který zabíjí pomocí Calcite Snapera. Typicky vypadá takhle.
Komentáře
Autor: veXla @ Sunday, October 17, 2010 7:13 PM
aggrokumano: pokud ma kouzlo "as an additional cost, sacrifice something", tak obetovavana karta nemuze byt podstrelena(je obetovana v prubehu hrani kouzla, a kdyz hrac dostane prioritu, tak uz davno neni na stole)

Autor: Aggrokumano @ Sunday, October 17, 2010 7:50 PM
Já vím, vždyť píšu, že sem se nechal osvačit...

Autor: Myth @ Monday, October 18, 2010 6:35 PM
Koukám, že první soupeř hraje s hodně zvláštními pravidly.. Podstřelení v reakci na obětování permanentu, vracení Vector Aspů pomocí Corpse Cura, to se pak jeden nediví, že vyhrál, když se pravidel držel jen velmi volně :-)

Autor: Aggrokumano @ Monday, October 18, 2010 6:48 PM
No to spíš já kecám :) Asi vrátil Plague Stingera...

Autor: Aelin @ Thursday, February 17, 2011 12:19 AM
Mě zaujalo v článku úplně něco jiného, asi už profesní deformace, na které LF prosím tě studuješ? Já studuju na 2 a učím anču, že bychom mohli někdy po ccikách zahrát :o)

Autor: Aggrokumano @ Thursday, February 17, 2011 1:17 AM
To tě asi zklamu, je to Hradec Králové :)

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement