Wednesday, August 10, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, March 03, 2011
Event Decks : „Into the Breach“ a „Infect and Defile“ – teorie a praxe
Autor: JakubMG @ 3:21 PM :: 5560 Přečtení :: 4 Komentáře :: :: Standard, Novinky, Tvorba balíků
 

Event Decks : „Into the Breach“ a „Infect and Defile“ – teorie a praxe

 
Vážení čtenáři,

vítám Vás u pokračování článku věnovanému Event deckům Into the Breach“ a „Infect and Defile“, ve kterém se spolu pokusíme o jejich rozbor. 

Nedávno jsem byl správcem serveru cmus.cz požádán, jestli bych neměl zájem otestovat a ohodnotit nové produkty na poli karetní hry Magic: the Gathering – Event decky „Into the Breach“ a „Infect & Defile“. S první částí recenze jste se mohli seznámit na serveru magic-guru.cz zde

Pánům z cmusu bych chtěl poděkovat za důvěru a Vám čtenářům za trpělivost jednak se čtením a také s mými závěry.
Předem bych chtěl upozornit, že nejsem žádný elitní hráč, tudíž mé následující názory musí být brány s určitou rezervou. Na druhou stranu současnou Magicovou scénu formátu Standard pečlivě sleduji, takže doufám, že to, co zde napíšu, nebude úplně „mimo mísu“.
Než se však pustím do samotného rozboru, chtěl bych nejprve poděkovat kamarádovi Jirkovi Veselému, který mi pomohl s testování a především, který pro mě zpracoval valnou část věnovanou Event decku „Infect & Defile“ a pak kamarádům Honzovi s Pavlem za pomoc při testování.

 

Dosti bylo řečí okolo, úvod máme za sebou, o čem vlastně bude dnešní článek? Pokusil bych se podívat na oba dva Event decky z hlediska jejich hratelnosti, zamyslet se nad tím, jestli jejich užitná hodnota odpovídá ceně a jestli, případně jaký, mají pro hráče Magicu smysl.
Při čtení článku a jakýchkoli debatách je třeba si uvědomit jednu věc, dle mého názoru naprosto zásadní.. Kolik Event deck jako takový stojí a jaké karty obsahuje. Úvahy a komentáře by vždy měly tuto skutečnost vzít v potaz na prvním místě. Je zcela jasné, že v porovnání s klasickými sestavovanými balíčky, častokrát v ceně 10-ti a vícenásobné oproti ceně Event decku, Event deck velmi těžko vyjde jako vítěz.
Nicméně, je to produkt nabízený hráčům za „nějaké peníze“ a případní zájemci by si měli položit několik otázek, stejně, jako jsem si je při recenzi a testování položil i já.


1/ Je Event  deck hratelný?
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?  
3/ Je Event  deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu?
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi?
5/Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji?
6/ Vyplatí se jeho koupě  cenově?

Otázka 1/ se týká stavby balíku jako takového a samotného hraní. Otázka 2/ a 3/ pak směřuje k odpovědi, komu je balíček určen. Oproti tomu otázka 4/ a 5/ by měla dát odpověď na marketingové tvrzení Wizardů říkajících „rozbal Event deck a vem na turnaj“. A otázka 6/ ta je myslím všem jasná…Pokud jste nečetli první část mé (výše zmíněné) recenze, následuje takové stručné shrnutí. Event decky byly vydány firmou Wizards of the Coast jako balíček, jehož pořízením se za vstupní investici 599,- Kč, respektive 549,- Kč Vám má do rukou dostat zbraň konkurenceschopná turnajovým balíkům. Jak jsem již naznačil, už tato samotná myšlenka zní lehce neuvěřitelně. Dnešní turnaje formátu Standard obvykle vyhrávají decky typu Ramp, Boros, kontrol (ať už bílo-modrý, nebo modro-černý) občas se vyskytne nějaký ten Quest, Vampýři nebo třeba Kuldotha Red. Cena těchto smrtících balíků se většinou pohybuje v řádu několika tisíc, v případě balíků obsahujících karty jako je
Primeval Titán a hlavně Jace The Mind Sculptor, bude cena šplhat ještě výše. Titáni, fečky (1) a Planeswalkeři. Opravdu je reálné, že by těmto monstrům a drahým kartám mohlo čelit šedesát karet o průměrné ceně deseti korun?
No…uvidíme, jak to s oběma Event decky vypadá.

První, co by při testování napadlo snad každého, je oba balíčky vzít, zahrát si s nimi proti sobě a porovnat je. Měl bych zde teď asi uvést jejich decklisty, ty najdete buď v minulé recenzi a dále v tomto článku u detailního rozboru jednoho každého z obou Event decků. Na tomto místě je ještě uvádět nechci.

Srovnání obou balíčků dopadlo naprosto jednoznačně. Ze 4 vzájemných zápasů „Into the breach“ 3x rozdupal „Infect & Defile“ dříve, než se druhý deck stihl rozkoukat a něco prakticky zahrát. Prim hrály vyložené Ornithoptery a Memnity, doplněné gobliny zahranými přes Kuldotha Rebirth a posílené Goblin Wardrivery, Signal Pesty a Contested War Zonou. Pokud „Infect“ stihl na začátku vyložit nějaké Necropedy, ty byly promptně odstřeleny nebo zadupány do země. Míchání s knihovnou díky Preordainu „Infectu“ nepomohlo, stejně tak jako karty umožnující counterování (Mana Leak). A zničení jedné slabé soupeřovy potvůrky ze 4-5 v tu chvíli přítomných na stole situaci také neřešilo. Manově dražší karty „Infect“ ve vzájemném duelu do hry nestihl vyložit. Pouze v jedné hře se „Infect & Defile“ podařilo stůl stabilizovat, postavit si před sebe nějakou hradbu a zredukovat soupeřovy malé kousaly, nicméně tehdy se uplatnil Spikeshot Elder vybavený Darksteel Axe a soupeře dostřelil. Skóre 4:0.
Ve vzájemném souboji „Infect & Defile“ prohrál s „Into the Breach“ na celé čáře.

 

„Into the Breach“ aneb Goblini do každé rodiny.

Vezměme si tedy nejprve na paškál ten vítězný z našeho vzájemného souboje obou Event decků - „Into the Breach“.  Jedná se o velmi agresivní rychlý balíček, který na nic nečeká, na soupeře od začátku útočí, nenechá mu prostor na rozvinutí nebo stabilizaci a ideálně hru brzy ukončí.
Kompletní decklist Event decku naleznete buďto na internetu na stránkách Wizardů zde včetně obrázků, a také jej uvádím pro pořádek i sem:

Into the Breach Mirrodin Besieged Event Deck
Main Deck Sideboard
1 Contested War Zone
21 Mountain
2 Goblin Bushwhacker
2 Goblin Guide
4 Goblin Wardriver
1 Iron Myr
4 Kuldotha Rebirth
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
1 Spikeshot Elder
2 Darksteel Axe
2 Devastating Summons
2 Galvanic Blast
4 Lightning Bolt
2 Panic Spellbomb
2 Act of Treason
4 Goblin Ruinblaster
2 Into the Core
1 Leyline of Punishment
4 Searing Blaze
2 Unstable Footing

Pokud se podíváte na složení balíčku a začnete počítat, rázem zjistíte, že vlastně 3 nejdražší karty balíčku – obě Goblin Guidy a Contested War Zone, doplněné třeba Spikeshot Elderem mají v cenách kusových karet (počítány ceny ke dni 01.03.2011) v obchodě cenu jako celý Event deck! 4 rare karty Vám jej tedy zaplatí a navíc máte zbytek, dalších 71 karet! Z nich nejsou finančně nezajímavé zbývající 3 rare, playsety Lightning Boltu, Memnity, ale i ostatní karty nejsou co se peněz týká úplně k zahození. Tady není co řešit, v poměru cena hotového Event decku vs kusové karty (které navíc musíte shánět), Event deck jasně vede.

 

Balíček spoléhá na svou rychlost a pokud soupeř nemá v prvních kolech odpověď nebo se mu nepovede Event deck zastavit, zpravidla bude hra brzy končit. Jádrem je karta Kuldotha Rebirth zahraná díky nějakému Vašemu artefaktu, kterých máte dost a dost. Kuldothu pak doplní Goblin Guidy a další Vaše příšerky ovládající mechaniku Battle cry (2), jako je třeba Goblin Wardriver, Signal Pest, země Contested War Zone či Goblin Bushwhacker. K ruce máte ještě další šikovné artefakty a karty jako je Lightning Bolt sloužící jednak jako removal nepohodlného blokera nebo k dostřelení soupeře. A když hra trvá déle, můžete obětovat země a díky Devastating Summons si vytvořit 2 silné elementály, kteří souboj rozhodnou.
Průběh Vaší hry je jednoduchý. Prostě soupeře zasypete co nejdříve Vašimi artefakty, Gobliny a tokeny, ty si posílíte a útočíte, dokud je na koho útočit. Ideálně jedním útokem dáváte soupeři za 10-12 životů a zabijete ho (když Vám to ideálně přijde do ruky) v nějakém 3.- 4. kole.
Co decku ale vadí opravdu hodně je jakýkoli mass removal zahraný v pro Vás nepravou chvíli. Různé variace karet ala „Day of Judgment“, jako je třeba Consume the Meek, Black Sun´s Zenith, Slagstorm nebo jen obyčejná Pyroclasma vám z plného gobliního stolu udělá akorát pustinu, kterou už nemusíte zaplnit. Takovou Ratchet Bombu opakovaně zahranou kontrolem proti Vám budete nenávidět. Pokud tušíte, že by soupeř takovou kartu mohl mít, musíte hrát opatrněji a svou hru této možnosti přizpůsobit.
Že si o těch Ratchet bombách vymýšlím? No čtete o kousek níže, uvidíte.

Při testování s kamarády jsme „Into the Breach“ spíše nechali odpočívat.  Trošku nás namlsal onen jednoznačný výsledek z porovnání obou dvou Event decků a tak jsme s ním odehráli jen další 4 hry, dvě proti Borosu a dvě proti Myrovému balíčku. Proti Borosu to dopadlo částečně dle očekávání-Event deck sice vzdoroval, ale k vítězství to nevedlo. Dokázal mít v úvodu převahu, tlačil gobliny a artefakty do útoku co to šlo, ale oponent jej zvládl pokaždé zastavit a zablokovat, načež se karta obrátila a Event decku prostě došel dech.
Oproti Myrům byla už situace vyrovnanější. V prvním kole zafungoval Event deck tak, jak měl. Díky relativně ideální ruce zvládl vyložit na stůl gobliní tokeny spolu s Memnitou, ve druhém kole se posílil a než se Myrové rozkoukali, zápas skončil. Druhé kolo s ne zcela ideální rukou mělo průběh odlišný, sice přišel klasický goblino artefaktí tlak, ale nebyl dotažený, Myrové stůl stabilizovali, útočníky bud odklidili zcela pryč nebo silou prostě zablokovali, na stůl nakonec přišla Battlesphera, která duel rozhodla a těžká Myří váha Gobliny převálcovala. Nicméně, plichta a ukázalo se, jak je úvodní ruka důležitá.

Už od začátku testování jsem si říkal, že by bylo vhodné alespon jeden Event deck vzít na turnaj, ostatně Wizardi přímo na krabičce píší „grab an Event deck and try it out at FNM“. V pondělí jsem tedy s „Into the breach“ zašel do Dungeonu na turnaj ve Standardu, kam spolu se mnou dorazilo 11 hráčů.
Jak jsem dopadl? Tady máte průběh turnaje a postřehy z hraní...

 
1. hra - R/G rampa Valakut.
Vyhrávám kostku, ruka se mi zdála dobrá, Kuldotha, 2 artefakty, posilovací goblin, Blesk, 2 země. První kolo mám na stole 3 gobliny a Memnitu, pak jde do hry posilovač a po útocích  je  soupeř na 10ti. Zatím zahrál jen Valakut a dvě země. Stůl ale sklízí Slagstorma, a jsme na začátku. Tedy, já už jen se dvěma kartami. Dávám do soupeře Blesk a přišedší Goblin útočí, soupeř je na 5ti životech, už má 6 zemí, a zahrává Steel Hellkitu. Já „kontruji“ Wardriverem, pak už mi přišla jen země, Memnita, další země a Valakut mě zabíjí za 12.

2. kolo začínám, ze sidu jsem přidal Goblin Ruinblastery, ruka..nic extra, ale do 6ti jsem nechtěl. Nezdálo se mi to zcela špatné, ale byla to chyba. 2 landy, Ruinblaster, 2x Galvanic Blast, Goblin Wardriver, Panic Spellbomba - no měl jsem mulliganovat. Průbeh kola lehce byl podobný prvnímu - zahrál jsem gobliny, Spellbombu a začal útočit, soupeř zatím zahrál 2 Khalni Heart Expedice, postupně ho sjíždím na 7 životů. I díky Devastating Summons, které jsem zahrál na 2x 4/4 elementály místo Ruinblastera, kterým bych mu zničil 1 ze dvou Valakutů - proste jsem zariskoval, že ho stihnu zabít dřív, před pomalým zdržením a čekáním na Titána, přes které by mě přetlačil. No..nestihl jsem a navíc špatně spočítal, kdy jsem si neuvědomil možnosti Valakutu. Odpálená první Zahrada, Valakut zacílen do mých potvor, pak druhá do mojí hlavy, aby toho nebylo málo, soupeř zahrál Inferno titána a sjel mě na 0 za 2 kola.

3. cvičná hra..ta byla asi nejvyrovnanější a nechybělo mnoho a tuhle hru jsem vyhrál. V úvodní ruce se objevila Sekera, Ornithoptera, Goblin Bushwhacker a Ruinblaster a další. Gobliny jsem některé vyložil, equipl Sekeru na Ornithopteru, soupeř byl díky mým útokům na 14 životech. Zahrál postupně Raging Ravinu, Valakut a opět Slagstorm následovaný úklidem stolu. Ruinblaster mu ničí Valakut, soupeř zahrává Zahrádku, u mě jde na stůl Wardriver, Memnita s equipnutou Sekerou a útočím - soupeři zbývá 10 životů. Sesílá Harrow, odpaluje Expedice a má 6 zemí. Následuje můj útok, soupeř je na 3 životech!!!, načež seslal Avengera of Zendikar = útoky neprojdou, Avengerovo tělo a jeho tokeni mě zastaví. Sesílám Kuldothu za Memnitu, útočím do tokenů, abych snížil jejich počet, zahrávám pak i Wardrivera, soupeř zahrává Inferno titána, něco mi na stole ničí a útočí do mě za 5. Další  Ruinblaster opět ničí zemi a následují 3 nebo 4 kola čekání, jestli mi ten Lightning Bolt přijde nebo ne. Nebo něco jiného dostřelovacího - nepřislo nic. Takže duel končí obligátní BUCH od Valakutu. 0:2 na kola a stav 0:1

2. hra. - R/B deck
Soupeř vyhrává kostku a začíná pouze zemí, já zahrávám Kuldothu a Signal Pest, který soupeř Lightning Boltem ničí. Goblini útočí za 3, soupeř zahrává Phyrexian Rager a pak snad 2-3 kola nic nedělá! Kickuju tedy Goblin Bushwhackera, 3 goblini opět útok, je postupně na 8, zahrává Pyroclasmu a uklízí stůl. V odpovědi sesílám Goblin Guide, tu mi ničí dalším Lightning Boltem, následuje moje Devastating Summons na 2x 2/2 elementály, soupeř je na 6 a jelikož neměl nic v ruce na odpověd, takže vzdal.

2. kolo bylo o dost delší, probíhalo stylem já zahraji jednoho goblina nebo artefakt, soupeř ho něčím ničí. Ze začátku se na stůl podíval u mě Signal pest, Memnite, Kuldotha, pak Wardriver a Spikeshot Elder. Goblin Guidu mi soupeř zničil Doom bladeou, na stul si vyložil Vampire Nighthawka a Abyssal Persecutora. Au au. No riskl jsem útok, měl útočníky na síle 3, takže Nighthawk by šel pryč a na ruce jsem měl schovaný Lightning Bolt. Soupeř mi návnadu spolkl, zablokoval moje nestvůry „jak měl", za 2 moje gobliny a Blesk mu šel pryč jak Nighthawk, tak i Persecutor A soupeř je na 14 životech. Pak začla probíhat ona výměna nestvůra za kouzlo /postupně na mě sypal Doom Blade, Lightning Bolt, Searing Blaze, Burst Lightningy, zahrál druhého Nighthawka, toho jsem zase Bleskem zničil já. Postupně ho Goblini kousali a  kousali, zahrál jsem i Spellbombu, Galvanic Blast a Bushwhackera, načež finále probehlo díky Devastating summons posílených na 2 5/5 Elementály a tím jsem kolo ukončil. 2:0 a stav 1:1

3. hra - UWB control.
U téhle hry jsem měl myslím i trochu smůlu. Hod kostku jsem zase nevyhrál, protivník si vyndaval na stůl postupně landy a Wall of Omens , já seslal Memnite, Kuldothu – z ní  3 gobliny, přišel i Wardriver..a soupeř seslal Ratchet bombu.Věděl jsem z dřívějška, že je soupeř  hraje, ale čekal jsem je v side. Tokeny šly pryč, Wardriver máchal Sekerou, zničil zeď, načež byl Smotherem odejit. Soupeř sesílá velkého Jace, já mu ho seslaným goblinem s a dostřelením Lightning Boltem ničím. Pak se ještě prolétla Ornithoptera, soupeř seslal Grave titána, začal si dávat zombie tokeny a mě přišla v pořadí země, země..nic neřešící Galvanic Blast..země..konec.

Hra č.2, průběh podobný, dokonce o něco vylepšený. Moje ruka akorát - 2x Memnite, Blesk, Goblin Guide, Kuldotha, Ornitoptéra, země. Druhá země přišla v dalším kole, na stůl úplně vše, co šlo, prostě rychle ho udeptat..soupeř zahrál zemi, zničil mi při útoku Goblin Guide a na draw měl opět Ratchet bombu. TO snad NE! Myslím, že hrál v balíku jen dvě..a v obou kolech mu přišla hned na začátku. Zranil jsem ho na 13 životů, pak bombu odpálil, sklízím stůl a  vynáším Spikeshot Eldera. Soupeř měl na stole opět Jace, kterého jsem se ještě zvládl zbavit. Pak přišla z jeho strany Wall of Omens, mě pro změnu opět 3x země za sebou, a soupeř seslal Sun Titána. Vzal si zpět Ratchet bombu a bylo vymalováno, pěkné vracecí kombo, na které jsem ani neměl odpověd. Pouze na ruce Ornithoptéru a stejně tak zbytečnou Kuldothu, které nemělo ani smysl zahrávat. Nebylo co řešit, za 3 kola bylo po všem. Stav 2:0 a zápasy 1:2.

4. hra, soupeř s GW deckem.
Prohrávám kostku, soupeř začínal, zahrál na stul Loam Liona a Memnitu, já taktéž Memnitu a Kuldothu a začal jsem utočit, soupeř me nechával projít..ale nedával do hry nic. To pokračovalo několik kol, protože mu chyběla 3 země. Mě poprvé přišlaContested War Zone, která útočníky krásně posílila, na stůl přišel ještě Goblin Wardriver, Blesk odklidil Memnitu, útoky šly za 9, pak za 4 a když soupeři zbylo posledních 5 a měl prázdný stůl oproti mým červeným hopsalům,  vzdal.

Druhé kolo, soupeř rovnou z ruky vynáší bílou Leylinu..takže Blesky a kouzla do něj nepůjdou. Já si nechal ruku na zkoušku s jednou landou, a průběh byl tak nějak podobný, co v prvním kole, jen o něco delší. Soupeř tentokrát země měl a moje potvůrky Arrestoval a nechával je Odejít nikam (Journey to Nowhere). Já útočil, tlačil, equipnul Darksteel Axe, soupeř zahrál karty přidávající životy (Ajani´s Mantra, Soul Attendant) a 2x byl útok neučinný díky Safe Passage. Proti ní by krásně účinkovala moje sideboardová Leyline of Punishment, tu jsem ale v mainboardu neměl. Dostal jsem soupeře na 12 životů, posílil gobliny, Lightning Boltem odstřelil Attendanta, druhého blokera pacifikovala Spellbomba, následoval útok vším za 14, což stačilo.
Celkový stav na zápasy 2:2.
 

S deckem jsem pak díky různým pomocným bodům skončil 6.tý z 11 hráčů. Ale o výsledek mi ten večer nešlo, zkouška splnila svůj účel. Sebekriticky musím říct, že zpětně jsem odhalil několik  zbytečných chyb při pilotáži, ale netřeba zabíhat do zbytečných podrobností, o ty nejde. Event deck ukázal, že konkurenceschopný na turnaj místní úrovně v základní verzi opravdu je. Na ty drahé dva balíky to chtělo trošku více štestí a nejspíše i méně chyb, ale hrát se i s nimi dalo..

Troufnu si po praktické turnajové zkušenosti tedy říci, že tento Event deck skutečně je hratelný a v rámci možností i turnajově konkurenceschopný. Nicméně, proč jej nevylepšit? Jediným limitujícím faktorem jsou (jako vždy) peníze. Proto Vám zkusím navrhnout dvě možné varianty. V případě, že chcete do balíčku vložit přibližně stejnou částku, za jakou jste si jej koupili a dohromady do něj investujete řekněme za 1500,- Kč (což není ani cena Jace The Mind Sculptor nebo dvou nejlepších Titánů dohromady) a chcete zachovat většinu karet, co již máte, úpravy by měly směřovat tímto směrem.

 


Doplnit
Goblin Guidy, Goblin Bushwhackery a Contested War Zone na plný počet 4 karet v balíčku, počet zemí zredukovat na celkových 20, což bohatě stačí a odstranit z něj naprosto zbytečného Iron Myra, 5 Mountainů a pak Vám 1 karta přebývá. Tady bych asi obětoval Spikeshot Eldera. Jak Panic Spellbomba tak i Sekera se Vám oboje hodí, jsou to artefakty pro Kuldothu, oproti tomu kombo Spikeshot Elder/Darksteel Axe je sice pěkné, ale kolikrát se Vám sejde na stole? Galvanic Blasty a 2 Searing Blaze bych nejspíše nahradil Arc Traily, které dávají pěknou karetní výhodu nejen proti aggrům, když za 1 kartu svou můžete zničit 2 nestvůrky soupeře. Ostatní úpravy sideboardu záleží už spíše na tom, proti jakým balíčkům byste hráli a původní karty v něm by svůj účel splnit mohly…

Deck by tedy mohl vypadat v doplněné verzi Event decku takto:

„Into the Breach“ budget  
Main Deck Sideboard
4 Contested War Zone
16 Mountain
4 Goblin Guide
4 Goblin Bushwhacker
4 Goblin Wardriver
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
4 Kuldotha Rebirth
4 Lightning Bolt
2 Devastating Summons
2 Daksteel Axe
2 Panic Spellbomb
2 Arc Trail
2 Act of Treason
2 Arc Trail
1 Leyline of Punishment
4 Goblin Ruinblaster
2 Searing Blaze
2 Into the Core
2 Unstable Footing


No a pokud by měl uživatel prostředky a chuť balík upravit ještě víc a udělat z něj skutečně TOP balík? Nač vymýšlet vymyšlené - a hlavně dobře vymyšlené a funkční - prostě si postavte plnohodnotný červenoartefaktový balík nazvaný Kuldotha Red, jehož verzi úspěšně hrál třeba Christoffer Andersen na SCG Open v Indianapolis, kde skončil na 4. místě..

Kuldotha Red Christoffer Andersen
Main Deck Sideboard
4 Memnite
4 Ornithopter
4 Signal Pest
4 Goblin Guide
4 Goblin Bushwhacker
4 Goblin Wardriver
3 Forked Bolt
2 Devastating Summons
4 Kuldotha Rebirth
3 Mox Opal
3 Chimeric Mass
1 Lightning Bolt
16 Mountain
4 Contested War Zone
1 Phyrexian Revoker
2 Devastating Summons
3 Tuktuk the Explorer
4 Arc Trail
4 Jinxed Idol
1 Lightning Bolt
 

Jaké bude mé závěrečné shrnutí Event decku Into the Breach“? Stačí mi dvě slova. Dobrá koupě.
A odpovědi na otázky položené v úvodu článku?  

1/ Je deck hratelný? Ano, sestavený je velmi dobře.
2/ Je deck pro začátečníka? Ano, na pochopení je jednoduchý a chyby po pár hrách dělat nebudete.
3/ Je deck pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Spíše ano
4/ Je deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Ano, byť to není TOP deck – což při pořizovací ceně čekat snad nelze.
5/ Lze jej kvalitativně vylepšit a použít jako základ decku konkurenceschopného na turnaji? Určitě ano, je to vlastně „očesaná“ verze úspěšného turnajového balíčku.
6/ Vyplatí se cenově? Rozhodně ano.

Pokud souhlasíte s mým hodnocením a/nebo o koupi tohoto Event decku i tak uvažujete, podívejte se třeba na stránky partnerského e-shopu serveru cmus.cz a magic-guru.cz Veselý Drak a Into the Breach, kde si ho zde můžete zakoupit.

 

„Infect & Defile“ alias Tápání v mlze.

Nyní je na řadě druhý Event deck, černomodrý „Infect & Defile“. Podle letáku přiloženého k balíčku má být Infect & Defile kontrolní balík, který trpělivě vyčkává, ruší soupeřova kouzla, zabije, popřípadě zkonfiskuje jeho nestvůry a nakonec soupeře otráví. Nápad nijak převratný, prostě klasický kontrol s  neklasickými příšerami. Z abilit nových edic využívá mechaniku infectu (3) a jedna jeho karta i mechaniku proliferate (4)

Kompletní decklist event decku naleznete buďto na internetu na stránkách Wizardů zde včetně obrázků, a také jej uvádím pro pořádek i sem.

Infect & Defile Mirrodin Besieged Event Deck
Main Deck Sideboard
2 Drowned Catacomb
10 Island
4 Jwar Isle Refuge
7 Swamp
4 Corpse Cur
1 Hand of the Praetors
4 Necropede
2 Phyrexian Vatmother
4 Plague Myr
2 Consuming Vapors
2 Contagion Clasp
4 Corrupted Conscience
2 Deprive
1 Doom Blade
4 Foresee
2 Mana Leak
3 Preordain
2 Smother
3 Deathmark
1 Doom Blade
3 Flashfreeze
2 Go for the Throat
4 Negate
2 Smother
 

Jaké jsou základní karty balíčku „Infect & Defile“, které svoji cenou (ať už herní nebo sběratelskou) nečiní z výše uvedených šesti set korun vyhozené peníze? Hned po rozbalení na Vás jukne Hand of the Praetors, jako jakýsi hlavní pilot balíku. Myšlenka posílení vlastních infectovacích potvor je jistě chvályhodná, ale jelikož „battlefield“ kontrolního balíku obvykle zeje prázdnotou, považuji „Ruku“ za absolutně nevhodnou kartu. Phyrexian Vatmother je už na tom citelné lépe. Svým 4/5 tělem už dokáže solidně „zasednout stůl“ a postih v podobě jednoho poison counteru za kolo Vás obvykle mrzet nebude. Consuming Vapors je velmi solidní removal, který pomůže skoro proti každému, s výjimkou jiných kontrolů, popřípadě balíčků hemžících se houfy malých tokenů. Drowned Catacomb je sice karta jisté finanční hodnoty, je to pořád „jen země“ a proto bych do balíku, který má obstát v turnajové konkurenci raději vkládal jiné karty v hodnotě okolo sta korun.
Těchto sedm vzácných (rare) karet, které v balíčku naleznete má k dnešnímu dni (01.03.2011) v obchodě hodnotu přibližně 470,- Kč. Bohužel však jejich herní hodnota v tomto konkrétním decku výrazně bledne. Je pravda, že se v Event decku nachází ještě i další hodnotnější karty, jak cenově, tak i herně, jako je Go for the Throat, Mana Leak, Doom blade a Preordain, ale i tak se cenově v poměru obsažené karty vs. cena balíčku dostanete tak na vyrovnanou hodnotu. Což je docela rozdíl oproti „Into the Breach“, kterému na to stačí prakticky 3-4 karty a zbytek je už podstatné finanční plus.


Zápasové srovnání s druhým Event deckem „Into the Breach“ je uvedeno na začátku článku a dopadlo pro „Infect & Defile“ tristně.
S kamarádem jsem „Infect & Defile“ otestoval ve třech zápasech – proti levnější verzi R/G Rampu, úspěšné verzi Borosu a stejně úspěšným R/B Vampýrům…

Jak dopadlo srovnání s Rampou? Upozorňuji, že Ramp byl hrán bez Valakutů, pouze s manovou akcelerací, „tlustými pašíky“ a operoval s kartou Destructive Force. V tomto match-upu Infect & Defile překvapivě uspěl, a to hlavně díky Corrupted Consciencím. Lepší než zahrát Primeval Titána či jiného „pašíka“, je ukrást ho soupeři :o).  A soupeře Wurmcoil Engina najednou se vyskytující na opačné straně stolu opravdu nepotěšila. Naopak zbytečné byly Consuming Vapors a veškeré malé infectovací potvory, které narážely do zdí v podobě Overgrown battlementů. Odehráli jsme 3 hry a skóre bylo 2:1 pro Event deck.
Ve třech hrách proti Borosu to byla zcela hra na jednu bránu, tedy tu Event deckovou. Paradoxně právě proti těžce potvorovému balíku by se měly uplatnit Necropedy, ale jednak chodily velmi vzácně a když už přišly, byly odesílány do exilu (Journey to Nowhere). Vrcholem všeho byl Stoneforge Mystic, který přinesl Sword of Body and Mind, tedy protekce na naše Corrupted Conscience. I když removaly likvidovaly Stepe Lynxy i Plated Geopedy, karetní výhoda přinesená Squadron Hawkem byla nakonec rozhodující. Snad jen v jednom zápase se povedlo event decku aspoň trochu zkonsolidovat stůl, nicméně zbývalo mu snad 5 životů, které za chvilku Boros prostě dotlačil.
Zápas s červenočernými Vampýry připomínal hájení hradeb proti obléhající armádě lačnící po kontrolní krvi. Ani v jednom ze 3 zápasů „Infect and Defile“ prostě neměl šanci. Bohužel i zde byla Conscience „vymazána“, tentokrát Viscera Seerem, dávajícím schopnost obětovat jakýkoli potenciální cíl. Pár infectovacích obránců bylo postříleno Arc Traily a brána hradu byla prolomena. I když si vampýři nechali na začátek ruku, se kterou by jindy nezačali /5 zemí, 1 instant, 1 vampýr/, hra nakonec skončila vítězstvím upíří armády, protože si svůj kannonenfutter dolízali.

Celkové shrnutí „Infect & Defile“ bych tedy viděl přibližně následovně:
Je opravdu znát, že tento Event deck prostě JE pomalý balíček. Pokud dostane čas se nerušeně rozjet první tři až čtyři kola, pak má šanci něco uhrát. Proti agresivním beat-downům, kterých je na současném fieldu opravdu hodně skutečně silně pokulhává, hlavně proto, že není schopen vyřešit více problémů najednou. Rozhodně mu chybí hromadný mass removal - karty stylu „Day of Judgement“ - ať už bezkonkurenční Black Sun’s Zenith, nebo levnější Consume the Meek. Karetní výhodu zde obstarávají Foresee a Preordainy. Prvně jmenovaná karty má pro kontrol zásadní nevýhodu, a to že se jedná o sorcery, tudíž se jeho zahráním připravujete o možnost reakce na soupeřovu hru. Z tohoto důvodu bych navrhoval zařadit raději Jace’s Ingenuity. Ač jsou o manu dražší (a uvědomuji si, že rozdíl mezi čtyřmi a pěti zeměmi je markantní), přinesou o kartu navíc. Pro kontrol je důležité udržet na své straně karetní výhodu a „kvalitu“.
Proto bych zavrhl možný koncept s malými kreaturami, přesunul bych Necropedy do sideboardu, protože je využijete jen proti Borosu a Vampýrům, počet Corpse Curů bych zredukoval řekněme na dva, Hand of the Praetors určitě ven a naopak dovnitř bych dal obecně osvědčené kontrolní karty jako Inquisition of Kozilek nebo Duress, Spreading Seas, a podobné. Místo by v deku měly i další duální země – tedy druhé dvě Drowned Catacomby a 4 přidané Darkslick Shores. Jako třešničku na dortu bych přidal jednoho či dva Skithiryxe, který se v tomto balíku bude určitě vyjímat lépe než „Ruka“…

 

Kdyby se mě tedy někdo zeptal, jak by mohl vypadat upravený a podstatně vylepšený decklist Event Decku – Infect & Defile, řekl bych mu, že nějaké polovičaté řešení příliš nepřichází v úvahu. Decklist by mohl vypadat třeba takto: 

Infect & Defile James Skull Variation
Main Deck Sideboard
4 Inkmoth Nexus
4 Drowned Catacomb
4 Darkslick Shores
5 Swamp
7 Island
1 Skithiryx, the Blight Dragon
2 Phyrexian Vatmother
2 Corpse Cur
4 Plague Myr
2 Consume the Meek
2 Black Sun´s Zenith
2 Contagion Engine
3 Mana Leak
3 Preordain
2 Go for the Throat
2 Jace’s Ingenuity
3 Corrupted Conscience
4 Spreading Seas
4 Inquisition of Kozilek
1 Diabolic Tutor
4 Necropede
4 Negate
1 Go for the Throat
2 Diabolic Tutor
4 Consuming Vapors

Ovšem takto sestavený balíček už finančně opravdu překračuje původní myšlenku Event decku a znamená celkem značné finanční doplatky. Určitě by v něm ostudu neudělal současný evergreen v podobě Jace, The Mind Sculptor, ale to už jsme pak finančně úplně někde jinde…  :o)
A je pak skutečně otázkou, zda má smysl do takového decku investovat peníze vzhledem k jeho konkurenceschopnosti. TOP deck to podle mého názoru i po úpravách nejspíše nebude, hraní s ním ale může být velmi zábavné a na nějakém menším turnaji by slušnější umístění uhrát mohl.

 

Na závěr této části zbývá už jen odpovědět na otázky položené v úvodu článku vzhledem k Event decku „Infect & Defile“? 

1/ Je deck hratelný? Ano
2/ Je deck pro začátečníka? Ano, rozhodně lepší koupě než Intro Pack, ale je pro něj na hraní a ovládnutí těžší, než „Into the breach“.
3/ Je deck určen pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Stylem hry jako takové asi ano, podle mého názoru však takovému hráči ale nemá ve svém základním složení moc co přinést. Takže spíše ne.
4/ Je deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Spíše ne, je moc pomalý na současný field a zcela mu chybí mass removal.
5/ Lze jej kvalitativně vylepšit a tedy použít jako základ decku konkurenceschopného na turnaji? Na první část Ano. U druhé části otázky se přikláním k závěru, že konkurenceschopný i přes vylepšení nejspíše nebude, byť by mohl protihráče překvapit. Takže spíše ne.
6/ Vyplatí se cenově? Porovnáním cen karet v obchodech vychází kusové karty cenově o trochu dráže, než je cena event decku, bonusem je kostka a krabička. Pokud karty neumíte sehnat levněji, pak Spíše ano.

 

Pokud Vás druhý Event deck zaujal i přes mou ne zcela pozitivní recenzi, není nic jednoduššího, než se podívat na stránky partnerského e-shopu serveru cmus.cz a magic-guru.cz Veselý Drak a „Infect & Defile“ si  zde zakoupit.

 

Rozbor obou Event decků došel ke svému konci, pokud jste článek dočetli až sem, gratuluji k Vaší trpělivosti s autorem a budu se těšit někdy příště zase „napočtenou“.

 

 

Milan Pech (milape)

 

Vysvětlivky:

1/ „fečky“ - nonbasic rare země z edice Zendikar, umožnující díky vašemu jednomu obětovanému životu si z knihovny na stůl vyložit jednu základní zemi.

2/ abilita Battle cry – použitá v edici Mirrodin Besieged , která říká „kdykoli tato nestůra zaútočí, každá další útočící nestůra získá +1/+0 do konce svého kola“.


3/ abilita Infect – využívaná nestvůrami a použitá poprvé v edici Scars of Mirrodin, kdy nestůra rozdává zranění ostatním nestvůrám ve formě -1/-1 counterů a hráči ve formě jedových (poison) counterů.


4/ abilita Proliferate – použitá opět v edici Scars of Mirrodin a umožnující přidat libovolnému počtu permanentů a hráčů další countery v případě, že je již na sobě mají.

Komentáře
Autor: Pawouk @ Thursday, March 03, 2011 8:19 PM
velmi pěkný rozbor, jako začátečník jsem přemýšlel o „Infect & Defile“, ale po tomto rozboru jsem stanovisko přehodnotil. Moc díky za ušetřené peníze :)

Autor: milape @ Thursday, March 03, 2011 8:39 PM
On ten Infect ale není "špatný", záleží spíše, na co jej chceš. Na hraní s kamarády? je OK, na turnaj? tam chce opravdu doplnit hlavně tím mass removalem. Také záleží na tom, jak tě baví hrát..jestli hraješ raději aggra a rychlé balíky, tak tě ten kontrolní moc bavit nebude..
Jinak rádo se stalo :-)

Autor: Raptor @ Monday, March 07, 2011 6:49 PM
Článku jsem si všiml až nyní, co sám připravuji podobný report z nedělního Game Day. Mohu jen říci, že 4x Contested War Zone vůbec není nutná, naopak stačí jeden, max. dva kusy. Dost často se totiž stávalo, že pokud jsem chtěl zahrát Devastating Summons a Bushwhackera, nebo Bushwhackera a nějaké smažení, War Zona bla spíš na obtíž, protože chyběla třetí červená mana. Dokážu si to představit v balíčku, kde budou čtyři moxy a tudíž bude i o dost rychlejší a stabilnější, ale takhle si budete kolikrát rvát vlasy.

Autor: JA @ Friday, April 01, 2011 1:08 PM
Cau, myslíš že by sa hodil do Into the Breach Ember Hauler alebo Plated Geopede ?

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement