Wednesday, October 27, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Monday, March 14, 2011
Začněte hrát Magic – je tu Deckbuilder´s Toolkit 2011
Autor: JakubMG @ 7:10 PM :: 3635 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Novinky
 

Začněte hrát Magic – je tu Deckbuilder´s Toolkit 2011

 

Vážení čtenáři,
vítám Vás u mého dalšího článku ze světa karetní hry Magic The Gathering. Chystáte se začít hrát Magic, ale nevíte, jak začít? Nebo jste už začali objevovat tuhle karetní hru, ale balíček, co jste dostali od kamaráda není to pravé? Váš první balíček Vás už nebaví a rádi byste si postavili nějaký jiný? Nebo si chcete založit či doplnit svou sbírku kartiček a nevíte, jaké karty do ní dát? Přemýšlíte o dárku pro svého mladšího sourozence, co by chtěl začít také s Vámi hrát? Tak čtěte dále, přesně pro Vás je určen tento článek.

Dneska se spolu podíváme na novinku firmy Wizard´s of the Coast – Deckbuilder´s Toolkit ve verzi pro rok 2011. Co je to vlastně zač, komu je určena a čemu slouží?

Jedná se o nástroj, pomocí kterého si zejména noví hráči nebo hráči mírně pokročilí mohou sestavit buď svůj první balíček nebo si s jeho pomocí vylepšit jeden či více svých balíčků stávajících.  Začínající sběratel si s ním si může doplnit svoji stávající sbírku o nové karetní kousky z posledních edic.

Nejprve trochu stručného popisu, co vlastně v obsahu najdete:

-         100 basic landů
-         125 částečně namíchaných běžných a neobvyklých karet
-         4 boostery /balíčky/ po 15 kartách aktuálních edic MTG pro rozšíření
-         krabičku na karty
-         pravidla hry Magic the Gathering
-         návod a tipy na sestavení svého balíčku karet 

Deckbuilder´s Toolkit má doporučenou cenu 549,- Kč, na partnerském e-shopu serverů cmus.cz a magic-guru.cz Veselý drak jej ale naleznete za cenu podstatně příjemnější, a to 399,- Kč.

 

Stručný popis jste už četli výše, zkusme se na obsah podívat detailněji. Začněme nejprve obalem, kterým je pěkná a pevná krabička na karty v modročerné barvě. Po stranách krabice jsou vyobrazeni někteří Planeswalkeři (1), z jedné boční strany na Vás jukne Gideon Jura, z druhé Sorin Markov. Na zadní straně jsou pak ruku v ruce vyobrazení Chandra Nalaar a Venser. Odhadem se do ní vejde zhruba 500 karet.
100 zemí by mělo bohatě stačit pro sestavení několika různých balíčků a především, bez nich se herní balíčky stavět nedají. Tady je máte pěkně pohromadě a nemusíte je shánět po jednotlivých kouscích z boosterů nebo je kupovat samostatně.
125 karet je „náhodně“  namícháno z určité množiny přímo Wizardy vybraných karet. Pokud byste si pořídili toolkity dva, neměly by tedy být všechny tyto karty stejné, ale některé shodné se mezi nimi opakovat budou.
Boostery jsou 2 z edice M2011, 1 edice Scars of Mirrodin a 1 edice Mirrodin Besieged. Obsahují každý vždy jednu rare (vzácnou) nebo pokud máte štěstí mythic rare (mýtickou) kartu, 3 karty uncommnon (neobvyklé) a 10 karet common (obyčejných). K tomu navíc jednu základní zemi. A když budete mít štěstí, můžete rozbalit i kartu foilovou různé rarity (tedy mythic rare, rare, uncommon nebo commnon) nebo token – kartičku nějaké potvůrky.
Pravidla a návod na sestavení balíčku jsou pak 2 složené velké letáčky formátu A3. Pravidla jasně a přehledně popisují základní mechanismy hry a průběh hráčova tahu, návod na sestavení balíčku pak popisuje některé možné typy balíčků dle způsobu hry, snaží se popsat, jak fungují a také poskytnout rady, jak při sestavování balíčků postupovat.  Neodpustím si ale malou kritiku. Je trochu škoda, že u tohoto produktu nejsou přiložena pravidla v češtině. Ano, jistě oprávněně namítnete, že pro hraní Magicu je třeba angličtina a že se pravidla dají stáhnout na internetu. Nicméně, je to produkt určený pro začínající a spíše mladší hráče, kterým by jasné vymezení pojmů jistě ulehčilo nepřesnosti při jejich překládání a hraní. A přiložení vytištěných pravidel na těch pár stranách by cenu produktu rozhodně nezvýšilo.

Před koupí si každý určitě položí docela zásadní otázku. Vyplatí se Toolkit finančně? Pokud jej seženete levněji, než je doporučená cena (jako třeba na Veselém Drakovi), pak zcela určitě. Stačí si uvědomit, že průměrná cena 1 boosteru je zhruba 90 korun. Ve specializovaném herním obchodě je pořídíte možná o něco levněji, v běžné hračkárně všechny prodávají za 99 korun. 4 přibalené boostery mají tedy samy o sobě cenu 360,- Kč. Byť vždy záleží, jaké karty z nich rozbalíte. Chce to „jen“ mít trochu štěstí. K tomu máte v balení 100 zemí, které specializované obchody prodávají za cca 3,- Kč/kus (od jiných hráčů je ale seženete levněji). K tomu je pak dalších oněch 125 předvybraných karet, které také obsahují cenné kousky a samostatně kupované by stály docela dost peněz.


Tak, dosti bylo suché teorie a popisování. Co třeba se v druhé části článku podívat na jeden konkrétní toolkit, zjistit, co vlastně obsahuje a popřemýšlet spolu, jaké balíčky by se z něj daly sestavit?

Předem upozorňuji, že mnou z Toolkitu sestavené balíčky slouží opravdu jen jako příklad, jako jedna z možných variant. A tyto balíčky rozhodně neaspirují na nějaký superdeck, se kterým všechny přehrajete. Ani neříkám, že jsou sestaveny úplně správně. Proste se jen zamýšlím nad tím, co by se dalo z konkrétních kartiček v jednom konkrétním případě sestavit. A že je z čeho vybírat!

 

Kartičky jsem vybalil z folie a dal se do třídění a počítání.
Základních zemí je opravdu 100, po 20-ti z každé barvy.  Tedy 20 plání, 20 hor, 20 ostrovů, 20 bažin a 20 lesů. K nim na mě z přednamíchaných karet vykouklo ještě 6 dalších zemí, 4x Terramorphic Expanse a 2x Evolving Wilds.
Nebojte se, nehodlám Vás zde zahltit detailním výpisem všech otevřených karet, vyberu jen těch několik nejzajímavějších z každé barvy pro příklad, co ve 125 předpřipravených kartách můžete nalézt. Ze začátku jsem si myslel, že každé barvy bude stejný počet karet, ale nebylo tomu tak. V mnou rozbalených kartách jsem napočítal 31 karet zelených, 20 modrých, 15 černých, 24 bílých, 25 červených, 4 bezbarvé artefakty a již zmíněných 6 zemí. Celkem tedy oněch 125 Wizardy předvybraných karet.
Z cennějších karet jsem v zelené barvě našel 2x Llanowarské elfy, 2x Cultivate, jednoho Leatherback Balotha, Pelakka Wurma a další výborné potvůrky. K tomu karty umožňující hledání zemí v knihovně a různá posilování. Vzhledem k jejich složení a počtu bylo o stavbě jednoho balíčku prakticky rozhodnuto a ani bych nemusel čekat na otevření jednotlivých boosterů.
Oproti tomu modrá barva obsahovala zajímavá rušící kouzla – Mana Leak, 2x Cancel, 1x Unsummon,  nicméne karet nebylo dost na samostatnou tvorbu balíčku jen v modré barvě. Navíc se přiznám, tahle barva je mi ze všech nejméně „sympatická“ a spolu s malým počtem karet jsem jí odsoudil pouze na „splash barvy“ (2) k balíčku jinému.
Bílá barva přinesla zajímavé létací potvůrky – 2x Serra Angel, 2x Squadron Hawk a další létavce. K nim přibyla kouzla vyřazující protivníkovy nestůry – Arrest, 2x Pacifism. Víceméně druhý možný balíček se tedy začal rýsovat. Zkusit kombinaci bílých lítavců s modrým rušením a postavit tak balíček kontrolně zaměřený. Ve správnosti úsudku mě pak ještě utvrdily karty z otevřených boosterů.
Červená pak měla zastoupené svoje klasická ničící kouzla – 2x Lightning bolty, 1x Forked Bolt, 2x Chandra´s Outrage a další. K tomu jsem našel i zajímavé posilovací potvůrky jako Kiln Fiend, Fiery Hellhound, něco goblinů a jiných červených nestůr. Pokud by přišly i další červené karty mohl bych se pokusit o další typ balíčku, červenou fritku (balíček založený na ničících kouzlech a posilovacích potvůrkách).
Zklamáním pro mě byla má oblíbená černá. Ne pro kvalitu karet samotných – ostatně 2x Doom Blade, Grasp of Darkness, Duress, Skinrender, Sign in Blood jsou karty opravdu dobré. Bohužel černé barvy jako takové bylo pramálo. Pouze 15 karet a tedy opět možný pouze „splash“ této barvy.
Tolik z Wizardy předvybraných 125 karet. Jak je vidět, nacházely se v nich i karty velice dobře hratelné a karty se zajímavou cenovou hodnotou.
Co by ale snad každého zajímalo nejvíc? Prostě jaké karty, hlavně ty vzácné (rare) si otevřete v oněch 4 přidaných boosterech. Tyhle karty Vám jednak mohou pomoci v nasměrovaní při tvorbě jednotlivých konkrétních balíčků a také „rozhodnou“ o přidaném finančním úspěchu. Prostě HOP nebo TROP.  Takže jsem byl zvědavý, co na mě vykoukne.
V dvou boosterech z edice M2011 jsem našel zajímavého černého Royal Assassina a červenou Destructive Force v rare (vzácných) kartách. Bohužel, jiných černých karet bylo málo a Destructive Force je spíše určená do specifičtějšího balíčku, než jaký jsem chtěl postavit. Další zajímavé karty byly druhý Mana Leak, bílý Elite Vanguard, 2x zelený Greater Basilisk, modrý Unsummon, červený Combust a pár dalších.
V boosteru edice Scars of Mirrodin byl raritní bílý Sunblast Angel, který definitivně rozhodl o stavbě bílého balíčku s létajícími anděly jako smrtícími útočníky, doplněných modrými rušícími kouzly. V balíčku byl dále velice zajímavý artefakt Darksteel Sentinel, černé (bohužel obtížně využitelné) Ichor Rats a hratelná Horizon Spellbomb.
Štěstí se na mě usmálo při rozbalení boosteru edice Mirrodin Besieged. Pro červeného mýtického Hero of Oxid Ridge se vždy místo najde! Zbytek boosteru ale už nebyl tak skvělý.
V boosterech byly navíc 4 další základní země.
Pokud se tedy vrátím lehce na začátek článku k finanční hodnotě celého obsahu, tak díky rozbaleným kartám v součtu se zeměmi a předvybranými kartami by se tento Toolkit při své koupi v součtu rozhodně finančně vyplatil...

Dohromady jsem po rozbalení všech boostrů a předvybraných karet měl pro tvorbu několika balíčků celkem 1 mythic rare, 3 rare karty, 38 uncommon (z toho jedna foil) a 134 common karet.  A 110 zemí k tomu. Jednotlivé barvy byly zastoupeny takto: 34 bílá, 41 zelená, 30 modrá, černá 19, červená 36 a bezbarvých artefaktů bylo 16. Dohromady tedy jsem měl k dispozici celkem 286 karet. A to už je s čím pracovat.
Znovu ale raději uvedu, v každém Deckbuilder´s Toolkitu bude zastoupení a karty jiné.
Na tomle místě si nemohu neodpustit jedno malé postěžování. Je škoda, že Wizardy předvybrané karty byly prakticky pouze z edic M2011 /velká většina/, Worldwake, Rise of Eldrazzi, několik jich bylo ze Zendikaru a ještě méně z edice Scars of Mirrodin. Tím pádem byly některé zajímavé mechaniky právě z nového Mirrodin bloku odsouzeny k nesestavení, protože ve dvou boosterech z tohoto bloku – Scars of Mirrodin a Mirrodin Besieged  - prostě pro takovéhle balíčky nemohlo být dost karet.
Škoda, tady mohli Wizardi vybírat trochu jinak. Mohl jsem zapomenout na zajímavý infect (3), nebylo prakticky reálné sestavit ani hratelný balíček (nejen) s artefakty založený na abilitě metalcraft (4) a artefakty tedy posloužily pouze jako podpora ostatních barev. Bylo možné využít snad jen abilit battle cry (5) a  landfall (6), kterou přinesl už Zendikar.

 

A teď, jak by mohly vypadat jednotlivé sestavené balíčky z mého konkrétního Toolkitu? Na zkoušku jsem si sestavil 3, které by začátečnický kartičkář určitě mohl hrát se svými kamarády a jejichž hraní by mohlo být nejen zábavné, ale v rámci domácího hraní s podobně sestavovanými balíčky i úspěšné. Rozhodně nejde o balíčky s turnajovými ambicemi! K balíčkům jsem ani nevytvářel sideborad, protože začátečník s ním stejně pravděpodobně pracovat nebude.

První z nich bych nazval třeba Green_beast_attack.

Balíček funguje jako tzv „rampa“, protože obsahuje kouzla, například Cultivate, Harrow, Explore a jiné, díky kterým si můžete ve svém balíčku (knihovně) najít další země. S jejich pomocí sešlete velkou nestvůru, třeba se schopností trample(7), která protivníka doslova zadupe. V balíčku najdete silné kreatury jako je Baloth Woodcrasher, Pelakka Wurm nebo Duskdale Wurm. Seslání těchto  nestvůr ale bude několik kol trvat, proto je třeba soupeři postavit zeď v podobě Overgrown Battlementů, přidat zdroje many s pomocí Llanowarských Elfů a soupeřovy nestůry zatím nějak zablokovat. Což zvládne třeba Giant Spider se schopností reach(8), Leatherback Baloth, nebo regenerující se Cudget Troll.To zvládnou i jejich slabší bráškové – Sacred Wolf, Garruk´s Companion, posílení třeba díky Giant Growth. Celkem by měl balíček 46 karet, z toho 18 zemí.

 
Green_beast_attack Milan Pech
Main Deck Sideboard
14 Forest
2 Evolving Wilds
2 Terramorphic Expanse
2 Llanowar Elves
1 Wall of Vines
2 Overgrown Battlement
1 Viridian Emissary
1 Sacred Wolf
1 Leatherback Baloth
1 Garruk´s Companion
1 Giant Spider
1 Ondu Giant
1 Cudgel Troll
1 Pelakka Wurm
1 Duskdale Wurm
1 Yavimaya Wurm
1 Baloth Woodcrusher
2 Greater Basilisk
1 Harrow
2 Cultivate
1 Explore
1 Sphere of the suns
1 Horizon Spellbomb
1 Pilgrim´s Eye
1 Boar Umbra
1 Spider Umbra
1 Giant Growth
 


Druhý balíček by se třeba mohl jmenovat Angelic_Wings.

Využívá barvu bílou a jako pomocnou i barvu modrou. Svým založením je balíčkem spíše kontrolním a pomalejším, kdy trpělivě čeká na svou příležitost a soupeři znepříjemňuje život, aby v závěru drtivě zaútočil na vyčerpaného soupeře. Balíček vykládá svou manu, umí si nabrat karty z knihovny pomocí Preordainu, protivníkovi ruší jeho kouzla díky kouzlům jako je Mana Leak a Cancel. Seslané příšery neutralizuje díky Pacifismu, dává je do vězení – Arrest, vrací je soupeřovi zpět do ruky – Unsummon nebo je při soupeřově útoku rovnou zničí - Condemn. K tomu obsahuje nepříjemné, obtížně blokovatelné létající bílé Squadron Hawky, Stormfront Pegasy a Kor Skyfishery doplněné slabšími pozemními bratříčky. Zdeptanému protivníkovi pak zasadí smrtící úder létající Andělé – Sunblast Angel, Serra Angel nebo Shepherd of the Lost. A určitě se neztratí ani nezničitelný Darksteel Sentinel. Celkem by měl balíček 46 karet, z toho 20 zemí.

 
Angelic_Wings Milan Pech
Main Deck Sideboard
10 Plains
10 Island
1 Elite Vanguard
1 Soul´s Attendant
2 Squadron Hawk
1 Kor Hookmaster
1 Kor Skyfisher
2 Stormfront Pegasus
1 Sunblast Angel
1 Shepheard of the Lost
2 Serra Angel
1 Darksteel Sentinel
1 Hyena Umbra
1 Condemn
2 Pacifism
1 Arrest
2 Unsummon
2 Cancel
2 Mana Leak
1 Preordain
1 Foresee
 


Třetí balíček by byl sestavený pouze z červené barvy a pojmenovaný by mohl být Red_burn.

Jeho základem jsou červená útočná kouzla, at již instatní (tedy hraná kdykoli, nejen ve vlastním tahu), tak kouzla typu sorcery, zahrávaná ve svém tahu. Takže v něm najdete Lightning Bolty, Fireball, Lava Axe, Forked Bolt a další. Kouzla by sama o sobě na všechno nestačila, proto je v balíčku i dostatek červeným nestvůr, nejlepší z nich je Hero of Oxid Ridge, další creatury se umí díky maně posílit – Kiln Fiend, Fire Servant, Fiery Hellhound. A jiné nestvůry umí udělit soupeři zranění i bez přímého útoku – Prodigal Pyromancer a nebo Cunning Sparkmage. Celkem má balíček 40 karet, z toho 16 zemí. K úspěchu může vést jak přímé udílení zranění útočnými kouzly nebo odklízení soupeřových nestvůr z cesty a následný útok nestvůr vlastních – ideálně posílených.

 
Red_burn Milan Pech
Main Deck Sideboard
16 Mountain
1 Goblin Balloon Brigade
1 Perilous Myr
1 Fiery Hellhound
2 Kiln Fiend
1 Chandra Spitfire
1 Prodigal Pyromancer
1 Vulshock Hearthstoker
1 Cunning Sparkmage
2 Berserkers of Blood Ridge
1 Fire Servant
1 Hero of Oxid Ridge
2 Lightning Bolt
1 Forked Bolt
2 Flame Slash
1 Act of Treason
2 Chandra´s Outrage
1 Fireball
1 Lava Axe
1 Turn to Slag
 

Jaký by tedy byl můj závěr?  Toolkit naprosto splní novým zájemcům o Magic svou funkci. Umožní jim seznámení s hrou a dá jim do rukou dostatek karet, aby mohli začít hrát... byť zatím jen s kamarády nebo proti sobě. Lehce pokročilejším hráčům pak umožní rozšíření a doplnění jejich prvních balíčků nebo sbírky využitelnými kartami. Těmto dvěma skupinám se jeho koupě, zvláště za zvýhodněnou cenu, vyplatí. Zkušení hráči, zejména ti, kteří chodí hrát Magic na turnaje, jej  pravděpodobně nevyužijí, pro ně ostatně ani není určen.

Pokud jste článek dočetli až sem, děkuji k trpělivosti s jeho autorem a budu se u nějakého dalšího zase těšit „napočtenou“.

 

Milan Pech (milape)

 

Vysvětlivky:

1/ planeswalker – speciální typ karty, je to vlastně bojovník-sférochodec, který pomáhá svými schopnostmi hráči, který jej vyvolal.

2/ splash barvy – znamená označení barvy, která je v balíčku použita k hlavní barvě balíčku na doplnění v několika málo, byť často důležitých,  kartách

3/ abilita infect – využívaná nestvůrami a použitá poprvé v edici Scars of Mirrodin, kdy nestůra rozdává zranění ostatním nestvůrám ve formě -1/-1 counterů a hráči ve formě jedových (poison) counterů.

4/ abilita metalcraft – použitá v edici Scars of Mirrodin, a která umožnuje využití speciální schopnosti v případě, že ovládáte nejméně 3 karty typu artefakt

5/ abilita battlecry - použitá v edici Mirrodin Besieged, která říká „kdykoli tato nestůra zaútočí, každá další útočící nestůra získá +1/+0 do konce svého kola“.

6/ abilita landfall – využitá v edici Zendikar, která umožňuje využití speciálního efektu karty v případě, že v kole je hráčem vyložena země.

7/ abilita trample – pokud vaše nestvůra udělí dostatek zranění jiné nestvůře, která jí blokuje při útoku, tak, že blokojící nestvůru zabije, zbytek případného zranění udělí bránícímu se hráči

8/ abilita reach – nestůra vybavená touto schopností může blokovat i létající nestvůry, což ostatní „pozemní“ nestvůry samy o sobě nemohou.

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement