Thursday, October 28, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, March 31, 2011
Top10: Mirrodin Besieged
Autor: Aggrokumano @ 6:16 PM :: 3542 Přečtení :: 6 Komentáře :: :: Standard, Eternal
 
10. Signal Pest
 


Tenhle na první pohled nezajímavý uncommon se rychle zabydlel v několika balících. Na standardu je to Kuldotha Red, což je díky spolupráci Kuldotha Rebirthu s levnými artefakty, Goblin Bushwackerem a právě Singnal Pestem jeden z nejagresivnějších balíků posledních let. Navíc díky jeho abilitě bude mít plno decků problém zabít ho v kombatu .
Na extendedu a legacy pak tvoří posilu artefaktových aggro decků,i když v MBS samozřejmě vyšla ještě jedna karta, která tyto balíky posílila daleko víc, ale o tom až za chvíli…  
 
9. Thrun, the Last Troll

 
Možná trochu překvapivě jsem zařadil Thruna jen na devátou příčku, protože ve zdejší anketě je na prvním místě. Ale když se zamyslíme nad jeho využitelností na constructed, tak zjistíme, že to vlastně není tak slavné…
Pokud se podíváme na balíky, které uspěly ve velkých turnajích, tak zjistíme, že se objevuje jenom ve Valakutu a ve většině případů jde jen o jednu kopii v sidu. Další využití by samozřejmě bylo v monogreenu1, kde bychom ho mohli hledat přes Fauna Shamana a zelený Zenith, ale pokud ho chceme hrát jako žolík proti kontrolům, tak si musíme nechat další volnou manu na regeneraci, což je celkem pomalé.
 
8.  Consecrated Sphinx

 
Na osmém místě končí moje nejoblíbenější karta edice, Consecrated Sphinx. Osobně jsem tipoval, že se prosadí více, ale jelikož v UW kontrolu se hraje Squadron Hawk a Stoneforge Mystic, tak pro sfingu nezbývá místo a jediný balík, kde se sfinga hraje je UB kontrol na bloku2.
Já osobně věřím, že tím pravým balíkem pro sfingu je UG Tempo3. Sám takový deck mám a nemůžu si ji vynachválit. Když se dostane na stůl, tak to v drtivé většině případů znamená výhru pro nás.
 
7. Blightsteel Colossus

 
Takhle to vypadá, když se Darksteel Colossus dostane na phyrexiánskou stranu…
Je to jedna z mála bytostí v historii MTG (ne-li jediná), která umí zabít jedním útokem. Taky přímo vyzývá k různým kombům – na standardu je asi nejlepší s Kuldotha Forgemasterem, na extendedu se dá uvažovat o kontrolu se Shape Anew, na legacy o Sneak Attacku, který tak může zabít v prvním kole a prosadí se dokonce i na vintagi se starým dobrým Tinkerem, i když mnoho hráčů stále upřednostňuje Inkwell Leviathana, kvůli shroudu a také kvůli islandwalku, jelikož na vintagi hrají islandy skoro všichni (lepší vrabec v hrsti, nežli holub na střeše ).
 
6. Black Sun's Zenith

 
Černá poslední dobou postrádala kvalitní hromadné ničení, pryč byly doby Mutilalací a Damnací. Ale teď nám konečně vyšel Black Sun’s Zenith. Zenith má oproti normálnímu ničení jednou velkou výhodu – zabije potvory s regenerací, s protekcí a dokonce i nezničitelné potvory. Eldrazi Monument už není to, co býval…
Na co mohou nezkušení hráči zapomínat je fakt, že nemusíme vždy zabít všechny bytosti. Pokud nemáme dostatek many, můžeme na ně dát jen několik -1/-1 kántrů a počkat si na další…
 
5. Go for The Throat
 

 
Na pátém místě máme další „účko“, kterým je Go for the Throat, což je jedno z nejlepších černých zabíjeních v historii MTG. Měřit se s ním můžou snad jen Diabolic Edict, Innocent Blood a podobné věci, které si umí poradit i s protekčními a necílitelnými bytostmi.
Jeho vydání určitě zklamalo všechny milovníky monoblacku, jelikož potvory jako Grave Titan, Abyssal Persecutor a na legacy Tombstalker už nejsou to, co bývaly…
A když už jsme u legacy, tak musím říci, že na legacy je to parádní zabíjení, protože se zde nehraje prakticky nic (když pomineme affinitu4 a protekční bytosti), s čím by si Go for the Throat neporadilo.
 
4. Hero of Bladehold
 

 
Těsně pod stupni vítězů skončil tenhle rytíř. Je ideální do každého monowhitu1, i když na posledním GP5 v Bruselu s ním válcoval soupeře Karol Nosowicz, který ho hrál v esperovém8 kontrolu a dostal se s ním až do čtvrtfinále.
Musím říct, že je trochu škoda, že není legendární, protože jako generál by se skvěle hodil do EDH6. Co je taky trochu škoda, je fakt, že stojí čtyři many a tak ho nemůžeme vracet z hrobu přes Sun Titana. Tím ale výčet jeho nevýhod končí.
Pokud se dožije útoku, což by se díky „čtyřce“ v obraně měl, tak rasantně zvyšuje vaše tempo a ovládnout s ním partii by mělo být jednoduché. Pokud hrajeme Honor of the Pure tak je to o to lepší a představte si, co se bude dít, když ho dostanete pod Mimic Vat
 
3. Sword of Feast and Famine
 

 
Když vyšel, většina lidí ho zatracovala. Říkalo se, že je to nejslabší meč z celého cyklu a na costructed na něj nezbude místo. Jenže realita je jiná, meč se dá hrát prakticky ve všech balících, zejména pak v těch se Stoneforge Mysticem. Ostatně hlavně díky tomuhle meči je nyní Caw-Go7 (nebo též Caw-Sledge) tak silným balíkem.
Jeho síla spočívá hlavně v tom, že značně zrychluje tempo naší hry. Po útoku například se Squadron Hawkem se odtapneme a můžeme zahrát třeba Jace, nebo si nechat volnou manu na kántrování. Zahozená karta je pak třešničkou na dortu.
Další balíky, kde můžeme meč hrát, jsou například extendedové Faerie a Bant, nebo UB infect na standardu. A pokud si lámete hlavu nad tím, čím vylepšit váš balík, tak přidáním nového meče rozhodně nic nezkazíte .
 
2. Green Sun’s Zenith
 

 
Těsně pod vrcholem zůstal zelený Zenith, což je po dlouhé době pořádný zelený tutor - naposledy jsme se mohli radovat z Eladamri's Callu nebo Worldly Tutoru a to už je nějaký ten pátek. Oproti nim je Zenith sorcery, ale zase dává bytost přímo na bojiště.
 Je dobrý ve Valakutu, kde může krom Titána hledat Overgrown Battlement, čímž zrychluje tempo, ale taky díky němu můžeme hrát jednoho Acidic Slima v mainu a již zmiňovaného Thruna v sidu. Dále díky němu můžeme hrát monogreen s osmi tutory v podobě Fauna Shamanů a Zenithů.
Své uplatnění našel i na legacy, kde dal vzniknout minikombu, kdy si díky němu v prvním kole dáme do hry Dryad Arbor a ve druhém kole můžeme zahrát třeba Relikviáře. A když už nic, tak přinejhorším si najdeme Tarmogoyfa, nebo Noble Hierarcha
A v neposlední řadě je to parádní tutor do všech jednokarťáků6. Když o tom tak přemýšlím, tak je skoro lepší než karta, kterou uvedu na prvním místě. Přinejmenším má širší využití.
 
1. Tezzeret, Agent of Bolas
 

 
Přiznejme si to, jinou kartu jsme na prvním místě snad ani nečekali. Jediný planeswalker v této edici a možná stěžejní karta standardu po říjnové rotaci.
Už teď se hraje na všech formátech. Na standardu buďto jako UB kontrol, kterému vévodí Kuldotha Forgemaster (Martin Jůza s tím na PT v Paříži uhrál 5:0), nebo jako Grixis9, což hrál v Paříži Guillaume Matignon10 (uhrál 4:1). Na extendedu se hraje v Esper8 aggru, které slavilo úspěch už na MS (tenkrát pochopitelně ještě bez Tezze) a hraje se i na legacy v affinitě4, která díky němu a Signal Pestu vstala z mrtvých a se kterou nedávno vyhrál Blake McCracken turnaj v americké legacy sérii SGC Open. Také jsem viděl celkem zajímavý build, který obsahoval kombo Thopter Foundry + Sword of the Meek, pak kontrolní jádro a samozřejmě Tezze.
A už teď vám mohu prozradit, že ve svém příštím článku se zaměřím právě na Tezzereta. Měl by být hotov během následujícího týdne.
 
A to je pro dnešek vše, v příštím Top10 bych se podíval na mé oblíbené téma, kterým jsou zelené potvory. Do té doby nashledanou.
 
Kumano
 
 
Poznámky pod čarou:
 
1. Monogreen je jednobarevný zelený balík, analogicky se celočervenému balíku říká monored, modrému monoblue, atd…
 
2. Blok je formát, kde se hrají karty jen z posledních několika edic (bloky jsou většinou tvořeny třemi edicemi), vyjma edic základních. V tuto chvíli se hraje Scars of Mirrodin blok, který tvoří Scars of Mirrodin, Mirrodin Besieged a v květnu nám do něj přibude New Phyrexia
 
3. Modro-zelený balík na pomezí aggra a kontrolu
 
4. Agresivní artefaktový balík, postavený na abilitě „affinity for artifacts“, tedy na abilitě, která danou kartu zlevňuje o jednu bezbarvou manu za každý artefakt, který máme na bojišti
 
5. Grand Prix, druh turnaje vyšší úrovně
 
6. EDH - Elder dragon highlander, též Commander je formát odvozený od highlanderu (jednokarťák). V highlanderu platí, že každou kartu krom basic landů můžeme hrát jen jednou a balík musí mít alespoň sto karet. V EDH musí mít balík přesně 100 karet, přičemž jedna z nich je vždy legendární bytost, které se říká generál a která má ve hře speciální úlohu. Víc o EDH zjistíte na oficiálních stránkách - mtgcommander.net
 
7. Modro-bílý kontrol se Squadron Hawky, Stoneforge Mysticem a Sword of Feast and Famine
 
8. Esper je označení pro modro-bílo-černý balík
 
9. Grixis je označení pro modro-černo-červený balík
 
10. Mistr světa v MTG z loňského roku
Komentáře
Autor: dpazout @ Thursday, March 31, 2011 8:33 PM
Tak to je pekny pocin a tesim se na dalsi rozbory. Pro me je jednickou jednoznacne Sword, s tutorem Stoneforge Mystic je to masakr. Premyslim, jakou jinou zajimavou kartu bych jeste zminil, a chybi mi tu hlavne Inkmoth Nexus a Phyrexian Revoker, dale je jiste zajimavy Phyrexian Rager, Viridian Corrupter, a zeleny proliz Lead the Stampede. A oba Crushaderove.

Autor: Elden43 @ Friday, April 01, 2011 1:40 PM
Nazdar,
s poradim bych uplne nesouhlasil. Prilis nechapu, podle jakeho klice byly karty vybirany.
Hranost? Potencial? To, jakym zpusobem ovlivnily soucasnou metagame? Obrazek?
Nejvice asi nesouhlasim s Consecrated Sphinx, ktera je sice allstar limited a urcite skvela karta do casual formatu (EDH?), ale turnajove se neobjevuje vlastne vubec.
Po par tydnech zkusenosti s novou edici myslim, ze kartou s nejvetsim dopadem na standard je Sword of Feast and Famine, ktery pomerne jasne ovladnul metagame (samozrejme ne sam o sobe, ale s pomoci dalsich karet, se kteryma perfektne pasuje). Druhym allstarem je Go for the Throat, ktery adaptovaly snad vsechny balicky, ktere jen koutkem zeme zavadily o cernou manu.
Za temito dvema kartami se uz situace silne vyrovnava. GSZ a BSZ jsou super, ale GSZ se nehraje nikde jinde nez ve Valakutu. BSZ ma asi do budoucna (Tezz baliky) vetsi potencial se predvest, GSZ tolik po rotaci Valakutu neverim.
Thrun je vyborna karta, ale momentalne vicemene bez domova.
Tezz se vyvedl a jeho dulezitost asi poroste, proto bych mu nechal treti misto s tim, ze potencialne by mohl stoupat:-)
Pote uz bych jen zavedl kategorii 4.-10. misto, kam by urcite patrily zminovane zenithy, signal pesta, burn the impure (uz jsem ho videl v sidech a po rotaci, kdy budou na standardu 3 infect edice, jedna zakaldni a jedna nova, neznama + spoilovane nereprintnuti Boltu v M12 - se jeho hranost jiste zvysi), bonehoard a mortarpod (ten taky pro jeho vyznam na soucasne metagame a na limited), Inkhmoth Nexus a bily hero s bilym crusaderem. O cernem crusaderovi nevim, co si mam zatim myslet, ale jeho doba asi jeste prijde:-)
Blizko k desitce by se dostala sfinga, Massacre Wurm, Fangen Marauder (pro jejich "bombovitost" na limited), slagstorm a treasure mage.
Pokud jsem nejakou hvezdu zapomnel, tak si ji omlouvam a verim, ze me v noci nebude strasit (z Phyrexian Vatmother mam docela strach):-)

Autor: Kumano @ Saturday, April 02, 2011 2:26 PM
Je to posuzováno z hlediska všech constructed formátů, myslím si, že to jde z toho dost dobře vyčíst. Třeba Crusadeři nebo Nexus jsou fajn, ale viděl si je někdy jjinde než na dvojce?
A GSZ se hraje na všech formátech a ovlivnil i legacy, stejně jako Tezz, což je podle mě důvod, abych je zařadil na 1. a 2. místo.

Autor: 2012 @ Sunday, April 03, 2011 3:33 PM
celkem good článek, jen podotýkám že na jeden utok umi zabit třeba Phage the Untouchable

Autor: Kuba @ Monday, April 11, 2011 11:03 PM
ahoj,
a co ten Hero of Oxid Ridge?? Proč myslíte, že se aspoň na T2 neujme?? Díky

Autor: Aggrokumano @ Thursday, April 14, 2011 3:55 PM
Kuba: On se hraje v Borosu a jeden kus v Naye, kde ho můžeš najít Fauna Shamanem, ale na top10 to nestačí :)

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement