Thursday, October 28, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Wednesday, July 20, 2011
S Magicem na tábor nebo dovolenou
Autor: dpazout @ 10:26 PM :: 2491 Přečtení :: 4 Komentáře :: :: Novinky
 

Přemýšlíte jak vzít Magic na tábor, na dovolenou, jak zapojit kamarády a bezvadně si zahrát? Přesně pro vás je tento článek.


   Každý rok organizuji takový menší tábor. Vloni jsem vzal s sebou několik balíčků Magicu, a byl jsem překvapen, jak tato hra děcka zaujala. Ne každý si ale mohl zahrát. Jeden hrál, dva mu stáli za zády a radili. Nepříliš ideální stav.    

  Přemýšlel jsem proto, jak zařídit, aby si zahráli všichni, a všichni stejně dobře. Kde sehnat větší množství  srovnatelných balíčků? Skoro neřešitelný problém. Pak jsme v naší herně sehráli turnaj v Minimasteru (1), který se ukázal jako překvapivě hratelný a zábavný přesto, že se hraje s minimem karet.  Právě ten malý počet karet mne nakopnul!

  Proč nevyužít podporu začátečníků od výrobce Magicových karet? Každý nováček, který se rozhodne zkusit Magic: The Gathering, má totiž možnost získat zcela zdarma třiceti karetní balíček! (2) Ano, to bude ono, řekl jsem si! Sehnal jsem proto dostatečný počet těchto balíčků, přibalil svoje desky, hromadu kostek a bylo nachystáno!

  První den na táboře pršelo. Ideální počasí na Magic. Oslovil jsem tři vytipované borce, kteří rozšířili zprávu o chystaném turnaji po táboře. Zanedlouho se v klubovně sešli zájemci o hru. Většina už o těchto kartách něco věděla, přesto jsem pronesl několik nepřipravených vět o barvách Magicu, o taktice, o strategii a o nutnosti přemýšlení. Netrvalo dlouho a přistoupili jsme k rozdělování balíčků. Tyto balíčky jsou jednobarevné, a tak si každý mohl vybrat podle barvy, která mu byla sympatická. Všechny barvy šly na odbyt celkem rovnoměrně, až na modrou, kterou si vybral jen jeden klučina. A dobře udělal!


 

  Balíčky, které jsme měli k dispozici, byly nové. Obsahovaly už totiž karty z nové edice M12, která měla teprve vyjít.  A tak jsme vlastně první týden v červenci možná jako první na světě hráli s novou edicí. Tyhle halfdecky (3) ovšem obsahovali i karty ze starších edic, a to zřejmě proto, aby jejich konstruktér dosáhl na strategicko-synergický efekt. Možná se usmíváte, ale skutečně! Samotného mne překvapilo, jak byly balíčky promyšleně sestaveny, aby poukázaly na výhodu či bojovou strategii konkrétní barvy.  Samozřejmě obsahovaly pouze karty common a uncommon, tedy běžné karty, ale bylo zde možno najít i malá komba. Přesto, a to musím vyzdvihnout a zdůraznit, všechny balíčky zůstaly vyrovnané, a tak měl každý hráč rovnocenou šanci na vítězství. A to je velmi důležité!
 

     


  Mezi všemi taktikami se odlišoval zejména modrý deck, postavený na odemílání soupeřova balíčku. Na tuhle strategii vedoucí k vítězství nebyla většina soupeřů vůbec připravena, a tak zejména v prvních dnech tábora modrý mág slavil velké úspěchy. Brzy však všichni pochopili, že musí být prostě rychlejší a tlačit od začátku. I muliganovat se začínalo častěji. Zelené decky byly postaveny na manové akceleraci, bytostech s velkými čísly, trample a regenerací. Tak tomu má u zelené být. červené barvě jsme se mohli setkat s Gobliním deckem, nebo typickou fritkou s blesky a bytostmi s haste. Černá předvedla vytahování z hrobu, a bílá … představím vám teď jeden z bílých decků, abyste si udělali konkrétnější představu:
 

White half deck M12 WotC
Main Deck Sideboard
12 Plains
1 Gideon’s Lawkeeper
1 Griffin Rider
1 Armored Warhorse
1 Leonin Skyhunter
2 Griffin Sentinel
1 Loxodon Convert
1 Arbalest Elite
1 Loxodon Partisan
1 Peregrine Griffin
1 Serra Angel
1 Kite Shield
1 Stave Off
1 Spirit Mantle
1 Mighty Leap
2 Pacifism
1 Revoke Existence
 
 

  Na první pohled je vidět, že tenhle balíček zabíjí ze vzduchu. Upozorním na vynikajícího Gideon’s Lawkeepera, a dále na kombo Griffin Ridera, který za přítomnosti některého Griffina vyroste na 4/4 letce. A takový bijec ve vzduchu, útočící ve třetím kole za 4 už soupeři zamotá hlavu. A s Griffin Sentinelem to možné je. (možná zajímavá možnost pro allcommon)  

   


  S těmito balíčky jsme sehráli několik turnajů, přesně podle pravidel, na čtyři kola, s časovým limitem, a dokonce i s cenami. Každý účastník turnaje mohl vyhrát tři karty, z nichž viděl pouze tu první. Tyto tří karetní sety si pak hráči vybírali podle umístění v turnaji. Tedy ten z hráčů, který skončil na prvním místě, si mohl vybrat jako první. Nebo naopak, ten, kterému se dařilo nejméně, si mohl vybrat jako první. To podle okamžitého názoru vedoucího. Tyto karty si pak děcka mohli mezi sebou vyměňovat, a obohatit jimi svůj táborový „deck“. To samozřejmě často nebylo ku prospěchu, ale chybami se člověk učí.
 


  Hra účastníky tábora tak chytla, že spolu sváděli souboje i ve volném čase, mimo turnaje. Oblíbenou atrakcí se stala zejména disciplína „poraž svého vedoucího“. Každému, kdo mne porazí, jsem slíbil kartu ze svých desek, dle jeho výběru. Pro férovost dalších bojů jsem však v deskách nechal pouze common a uncommon karty. Hrál jsem samozřejmě také se svým táborovým balíčkem, a tak se stala i tak hrozná věc, že mne někdo porazil. Nebylo to často, o to větší však byla radost všech přihlížejících! Nemohu vynechat zmínku o několika marných pokusech snížit moji koncentraci zvýšeným přísunem piva, což při vzdálenosti hracího místa od zdroje zlatavého moku spíše potěšilo.

  V průběhu tábora jsem byl několikrát požádán o konzultaci nad konstrukcí balíčku, o názor na přidání získaných karet, což svědčí o vážném zájmu a zaujetí pro hru. Taková skutečnost velmi potěší a nezbývá než doufat, že děti u hry zůstanou, a možná, že příští rok se sejdeme na vyšší úrovni.

   Všem, kteří dočetli až sem děkuji, a těm, kterým jsem dodal chuť něco podobného zorganizovat, třeba jen na dovolené s přáteli, držím palce a přeji příjemnou zábavu!

 

Zdravím z Liberce, Dan (Pažitka)      
  Vysvětlivky:

(1)    Minimaster – nejednoduššlí limited formát, rozbalí se jeden booster, přidají se země, a hraje se!

(2)    Na podrobnosti jak získat balíček karet zdarma se ptejte ve svojí herně nebo klubu, v případě že tuto možnost nemáte, mohu pravděpodobně pomoci

(3)    Halfdeck – half = polovina, poloviční balíček, typický počet karet v balíčku na constructed formát je šedesát

Komentáře
Autor: James Lebka @ Wednesday, July 20, 2011 10:37 PM
Super nápad, zrovna dneska jsme si s kámošem zanadávali na nedostatek mladé krve, a že pro ty mladé vlastně nikdo nic moc nedělá (akorát je "svačej" starší hráči) a tohle je cesta...

Jsem rád, že to organizuješ, protože aspoň je pak někdo, kdo by četl (nebo měl číst) zdejší články...

Autor: Flamberg @ Thursday, July 21, 2011 8:17 AM
Velká gratulace, agente Pažitko! Tomu říkám akvizice :-)

Já se v poslední době spíše zaměřuju na re-akvizici. Například teď s M12 se mi podařilo zaháčkovat dvě dušičky, co naposledy hrály tak před deseti lety :-)

Autor: Dirr @ Friday, July 22, 2011 12:04 AM
Zdar,
chtěl bych u nás ve skautském oddíle mezi mladšími rozšířit Magic(zatím jsem spáchal jen jeden turnaj, kdo neměl balík, tomu jsem ho půjčil), a docela mě zaujal ten počin s Half-Deckama a chtěl bych to taky zkusit, bylo by bezva, kdyby si mi poradil, kde je sehnat.
S pozdravem Matěj Dirr alias Rennes

Autor: dpazout @ Friday, July 22, 2011 8:58 AM
Aho! V clanku pisi, kde je sehnat. Obrat se na svoji nejblizsi hernu, jiste ti poradi.
Pokud zadna herna ve tvem okoli neni, napis mi na email dp(zavinac)dpnet.org, neco vymyslime.

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement