Thursday, October 06, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, July 29, 2011
Ally mě zkrátka baví! – 2. část – report z FNM
Autor: dpazout @ 7:27 AM :: 3070 Přečtení :: 5 Komentáře :: :: Standard, Reporty, Tvorba balíků
 

  Na doplnění povídání o Ally jsem si pro vás připravil report z FNM. Sice jsem ho nevyhrál, ale rozhodně můžete posoudit potenciál spojenců v turnajovém kontextu.

  Ukázali jsme si, že lze vytvořit různé barevné varianty spojenců, protože nejsou barevně nároční, až na jednu vyjímku jim stačí jedna mana jejich vlastní barvy. Tou výjimkou je Kazandu Blademaster, kterému to ale jistě rádi odpustíme.
   Připravil jsem si WGb Ally, tedy white-green se splash na černou, a to kvůli Bala Ged Thief, která pokud vydrží na stole pár kol, dokáže ovlivnit hru výrazným způsobem, a také kvůli Bojuka Brigand, abych zvýšil počet rychlých útočníků.

 
WGb Ally Pažitka
Main Deck Sideboard
6 Plains
3 Forest
1 Swamp
3 Razorverge Thicket
3 Sunpetal Grove
4 Marsh Flats
2 Verdant Catacombs
4 Hada Freeblade
4 Kazandu Blademaster
4 Kabira Evangel
3 Talus Paladin
2 Sun Titan
4 Harabaz Druid
4 Oran-Rief Survivalist
2 Bojuka Brigand
3 Bala Ged Thief
4 Lead the Stampede
2 Dismember
2 Beast Within
1 Bala Ged Thief
4 Fresh Meat
1 Beast Within
4 Kor Firewalker
3 Devout Lightcaster
2 Dismember


FNM, Liberec, 1.7.2011, 5 kol

 1. kolo, Filip, mono UB mill
     Zde není moc co napsat. Filip je žákem základní školy, tohle byl podle mě jeho první FNM turnaj. Přišel se špatným balíčkem, který obsahoval mnohem více než 60 karet, a jeho tlak nebyl skoro žádný.
     Prohrál jsem hod kostkou, a soupeř mě hned na začátku vystrašil Tome Scour. Pak ale dlouho nic nezahrál, Ally šli na stůl ze začátku sice pomaleji, ale nic je nebrzdilo, Hada Freeblade, Talus Paladin, Bojuka Brigand, Bala Ged Thief, Kazandu BladeMaster. A tak zatímco moje bytosti rostly a životy narůstaly až na nějakých 34, soupeř se zmohl jen na odklad pomocí Suffer the Past, kdy mi exiloval 4 fetch landy, z 6ti životů šel na 10, ale v zápětí jeho životy vyhasly úplně. (1:0)

     Druhá hra byla velmi podobná, až na to, že soupeř tentokrát vykládal jen země. Ally šli krásně po křivce Hada Freeblade, Oran-Rief Survivalist, Harabaz Druid, pak jsem si doplnil ruku pomocí Lead The Stampede. Bojuka Brigand s následujícím Talus Paladinem dokončili práci. (2:0)

Skóre: 1:0

 

 1. kolo, Leoš, UW „Annex“ kontrol
     Leoš hrál na manu náročný balík s Chancellor of the Annex a Norn´s Annex, a modrými counter spelly.
  V první hře jsem trpěl nedostatkem zemí. Na stůl jsem slibně položil „Haďáka“ (Hada Freeblade), následovaného Oran-Rief Survivalist, ale to bylo na dlouhou dobu všechno. Soupeř se brzy vytáhl s magnetem (Tumble Magnet), nedostatkem many netrpěl, a brzy na mě vytáhl létající Chancellor of the Annex, se kterou jsem si neuměl poradit. (0:1)
     Do druhé hry sideboarduji proti kontrolu výbornou, čtvrtou do počtu, Bala Ged Thief. Jedu po takřka ideální křivce Hada Freeblade, Kazandu BladeMaster, Oran-Rief Survivalist a další Oran-Rief Survivalist. Soupeř zahrává pouze Norn´s Annex, ale já disponuji jak bílou manou, tak dostatečným počtem životů a snadno vítězím. (1:1)
     Třetí hra je nejzajímavější. Nevynechávám ani jeden land drop. První kolo Hada Freeblade, druhé kolo Marsh Flats přináší Swamp a pokládám Bojuka Brigand, na který ovšem soupeř reaguje Mana Leakem. Třetí kolo pokládám land a dalšího „brigádníka“ Bojuka Brigand, na ruce mám Bala Ged Thief. Přemýšlím, jak ji jenom protlačím přes očekávaný Mana Leak. Leoš má jistě ještě jeden, jinak by s ním neplýtval. Soupeř pokládá čtvrtou zemi, a hrajeInto the Roil za všechny 4 many a vrací mi Haďáka na ruku. Asi si chtěl líznout. Bala Ged Thief má ale volnou cestu. Ze dvou nabídnutých karet, Mana Leak a  Norn´s Annex discarduji Mana Leak a Annex jde další kolo na stůl. Moje odpověď je jednoduchá, nesu „Orana“, a discarduji Into the Roil, a pak ještě „Haďáka“, který soupeři pomáhá od dalšího Annexu. Oba teď máme prázdnou ruku. Platím za Annex, takže si kousnu jen málo. Soupeř je na 12ti životech. Lížu Sun Titana, z hrobu na bojiště jde Bojuka Brigand. Mám hromadu malých útočníků, kteří soupeře i za krvavou cenu sjedou na jeden život. Ten ve svém kole lízne a vzápětí vzdává. Že by Day of Judgment nepřišel? (2:1)

Skóre: 2:0

 

 1. kolo, Jakub, BG Birthing Pod
     Do první hry muliganuji, s jednou zemí se nezačíná. Druhá ruka slibuje lepší nástup. Začínám „Haďákem“, kterého následuje Kazandu BladeMaster, za ním další dva Hada Freeblade. Soupeř teprve ve čtvrtém kole hraje Obstinate Baloth, kterým se léčí ze 14ti životů na 18 a blokuje s ním. Stav životů opět 20:14. Soupeř pokládá Acidic Slime a ničí mi zem. Mě přichází pouze další země, útočím, stav životů 20:7. Soupeř ničí všchny moje útočníky černým Black Sun's Zenithem. V dalším kole a hraje Gravediggera, který tahá z hrobu Balotha a dále Viridian Emissary. Situace na stole se otáčí v můj neprospěch, a soupeř si dovoluje i zaútočit, 16:11. Hraji Swamp a Bala Ged Thief, ta ale nic neřeší. Soupeř si dolízne díky Phyrexian Rager, a Duressem mi vyhazuje Lead The Stampede, následuje útok, 8:10. Talus Palladin přináší malou naději, ale soupeřův Birthing Pod přínáší místo Ragera Skinrendera, a moje šance se snižují. Líznu opět zem a vzdávám. (0:1)
     Do druhé hry sideboarduji opět Bala Ged Thief. Začínám celkem svižně Bojuka Brigand, následovaným Kazandu BladeMasterem. Soupeř kontruje ovšem také svižně, Smother a Dismember. Ve třetím kole dávám Hada Freeblade a Harabaz Druida. Skinrender posílá „Haďáka“ do hrobu. Jo, zabíjení na Ally platí! Lead the Stampede mi přináší „pouze“ Bala Ged Thief a dalšího Hada Freeblade. Navzájem na sebe útočíme, 16:14, 16:7, a díky „zlodějce z Bala Gedu“ získávám karetní výhodu, a když přichází další útočník Oran-Rief Survivalist, následovaný další „zlodějkou“ je situace pro soupeře opět o něco horší. Stav životů 16:4, Skinrender blokuje. S dalším příchozím spojencem v podobě Hada Freeblade soupeř vzdává. (1:1)
     Naděje na vítězství se bohužel rozplývají hned na začátku třetí hry. Nejprve jsem musel muliganovat na 6 pro nulový počet zemí. Nechal jsem ale chybně druhou ruku s jedním Hada Freeblade a pěti zeměmi. Doufal jsem, že si další země nelíznu. Jenže soupeř začíná Inquisition of Kozilek, čímž přícházím o „Hadáka“ a soupeř ví, že si může v klidu hrát svoje. Další Ally, Kabira Evangel, přichází až ve čtvrtém kole, a to už je pozdě. Soupeř pokládá Birthing Pod, a rozjíždí svůj „kolotoč“. Viridian Emissary obětuje pro Phyrexian Ragera. Přichází Talus Paladin, stav životů po útoku Kabiry Evangela je 15:14. Ztratil jsem nějaké životy fetch landy a útoky Viridian Emissara, soupeř ztratil nějaké životy také za fetch landy a zaplacením ceny Birthing Podu. Jakub sesílá černý Zenith (3-). V ladším kole castuje Acidic Slime (ničí Swamp) 16:11, aby ho vzápětí „přetavil“ ve Wurmcoil Engine. Já pokládám díky Lead the Stampede nalezeného Kazandu a Orana, ale to už na soupeře nestačí, Wurmcoil Engine se mění ve dva tokeny a Sheoldred, Whispering One. Na tu nemám odpověď. Soupeř mi sice dává naději, podruhé obětuje z hrobu vytaženého Wurmcoil Engine a hledá něco, co ale nenachází (prý to odsidoval), ale po dvou kolech, kdy jsem mohl jen obětovat svoje bytosti, zatímco soupeř navyšoval svoji sílu, na 28 životech získaných díky útokům s lifelinkem vzdávám. Soupeř už nemusel dělat nic, jen počkat na prázdný stůl, a klidně obětovávat dokola Wurmcoil Engine, vyrábět tokeny a pak mě přejet jedním útokem. A já jsem s tím nemohl nic udělat, pouze čekat na Beast Within, kterým ovšem musí přijít velmi brzy! (1:2)

Skóre: 2:1

 

 1. kolo, Jarda, WG kontrol
  První hra je celkem svižná. Ponechávám ne moc dobrou úvodní ruku se třemi zeměmi, ale dvěma Bala Ged Thief, jedním Beast Within a jedním útočníkem v podobě Hada Freeblade. Ten jde v prvním kole na stůl a soupeř se přiznává ke dvou-barvě taplou Stirring Wildwood. Ve druhém kole hraji Verdant Catacombs a právě líznutého „brigádníka“. Soupeř jen pláň. Ve třetím kole mi přichází Harabaz Druid, a útočím za 6, soupeř je na 12ti životech. Jeho Razorverge Thicket je fakt málo. V dalším kole pokládám Marsh Flats a první Bala Ged Thief. Zlodějka discarduje zelenou zeď Overgrown Battlement. Soupeřova Awakening Zone také nic neřeší. Do hry přichází druhá Bala Ged Thief, a obě soupeři společnými silami kradou Day of Judgment a jakési „zelené prase“ a soupeř vzdává. Day of Judgment by mu zřejmě vyhrál hru, ale … (1:0)
     Do druhé hry sideboarduji tři Fresh Meat, namísto dvou „brigádníků“ a jednoho Lead the Stampede. Ponechávám výbornou ruku s jednou plání, Razorverge Thicket, Hada Freeblade, dvěma Kazandu Blademastery, jedním Oranem a jedním Beast Within. Soupeř začíná Razorverge Thicket, já plání a „Haďákem“. Soupeř pokládá opět jen Razorverge Thicket, zatímco mě vojsko rozšiřuje Kazandu Blademaster, útok za 2, 20:18. Soupeř opět pokládá jen zem, Forest. Já si šetřím druhého „mistra meče“ (Kazandu Blademaster) na ruce, a pokládám líznutého Orana, útok za 6, 20:12. Soupeř fetchuje Arid Mesa, a do hry přichází planeswalker Garruk Wildspeaker, který odtapne dvě země.  Za ně je seslána Overgrown Battlement. Používám Beast Within, proměňuji Garruka na 3/3 Beasta (fakt vtipné kouzlo), a útočím. Útok je zablokován pouze tokenem - 20:8.  Soupeř si šetřil zeď pro manu, a v dalším kole sesílá Elspeth Tirel, která generuje tři blokery, tokeny Soldier 1/1. V dalším kole mi přichází Bala Ged Thief, kterou neprodleně sesílám. Soupeř reaguje sesláním Harrow, a tak ze dvou bestií, které mi nabízí, Terastodon a Pelakka Wurm discarduji možná chybně Terastodona. Soupeř ale stejně nemá co hrát, a když mu v dalším kole vyhazuji díky příchodu druhého Kazandu i Wurma, vzdává.

Skóre: 3:1

 

 1. kolo, Pavel, UW Venser kontrol
     Pro první hru nechávám celkem slušnou ruku, čtyři země, Kazandu, Oran, Kabira Evangel. Soupeř muliganuje. Začíná taplou Celestial Colonnade, já se koušu za jedna Marsh Flats pro pláň. Soupeř přidává také pláň a „kalich“ Everflowing Chalice. Na mojí straně přichází Kazandu Blademaster. Soupeř ve třetím kole neztrácí tempo, přidává zem Glacial Fortress a Tumble Magnet. Tím mi před útokem tapuje Oranem posíleného Kazandu. V dalším kole přichází na soupeřově straně zem Tectonic Edge, a další „kalich“. Kabira Evangel posiluje oba moje útočníky, jeden z nich je „zmagnetován“, a soupeř dostává první zranění – 19:17. Tectonic Edge ničí moji zem Sunpetal Grove. Sesílám dalšího Kazandu, ale je zcounterován Mana Leakem. Od soupeře ovšem následně přichází rána v podobě Day of Judgment. Musím začínat od začátku, což už není tak snadné, zejména tedy dostatečně rychlé. Na stůl pokládám Kabira Evangel. Soupeř castuje svou klíčovou kartu, planeswlakera Venser, the Sojourner, kterým si obnovuje countery na „magnetu“. Sice mi přichází další spojenec, Talus Paladin, ale nekousnu si. Soupeř mě projíždí oživenou „kolonádou“ (Celestial Colonnade) 15-17. Jace Beleren, další planeswalker, mu přináší karetní výhodu. Přichází další „soudný den“ (Day of Judgment), Venser obnovuje countery a Jaceovi, a je tu Venserův Emblém. Už není co řešit, vzdávám. (0:1).

     Do druhé hry sideboarduji 3x Fresh Meat a 1x Bala Ged Thief, vyndávám 2x Lead the Stampede, 2x Bojuka Brigand. Nechávám velmi nadějnou ruku, Plains, Verdant Catacombs, Hada Freeblade, Kazandu Blademaster, Oran, 2x Fresh Meet. Začínám, pláň, Hada, katakomba, Oran, ale soupeř vytahujeContagion Clasp na „Haďáka“, a pak se zazdí 2x Wall of Omens, a přidá i magnet. Bohužel lížu samé země, spojenci nerostou, a proto nemohu smysluplně zaútočit, zatímco Pavel si jednou kousne kolonádou – 16:19. Vynáší Jace Belerena, a třetí zeď. Dvakrát fetchuji, konečně mám dvě bílé, zahrávám Kazandu Blademastera.  Consecrated Sphinx 4/6, však soupeři přináší velkou karetní výhodu. Takovou, že dokonce musí na konci každého svého kola zahodit do hrobu někdy až tři, čtyři karty, to když Jace zavelí: „lízneme oba“. Ale nezdá se, že by to Pavlovi nějak moc vadilo. V dalším kole Karn Liberated. Naštěstí lížu Kabira Evangel, volím protekci na bílou a jedním útokem ničím jak Karna, tak Jace. Další Contagion Clasp snižuje sílu jednoho z mých spojenců, ale co je horší, Sfinga, na kterou nemám odpověď, útočí a jdu na 10, v dalším kole na 6 životů. V tu chvíli přichází Talus Paladin, který by mohl nepříznivou situaci se životy zachránit, útok, magnety tapují nejsilnější útočníky, 11:14. Na stůl přichází Venser a další Jace. Sfinga útočí, 7:14. Pomocí Lead the Stampede lížu Hada a Kazandu. Útočím jak do Jace tak do Vensera, Jace končí. Stav životů ale stále 11:14. V dalším kole Venser schovává Sfingu, a Day of Judgment zásadně mění moje plány. Sice na něj reaguji Fresh Meat, mám tři 3/3 Beasty, ale ty mi už nepovyrostou. Útočím do Vensera, který umírá. Sfinga kousne za 4, 7:14. V dalším kole soupeř aktivuje kolonádu (nezapomněl) a dostávám to ze vzduchu za osm, což je na sedmi životech smrtelné.   Jsem poněkud rozladěn, nepřišla mi proti kontrolu zásadní Bala Ged Thief, ani jedna ze čtyř, ani jeden Beast Within, který by pořešil některého z Plainswalkerů, a ani jeden Dismember, který by odstranil nepříjemnou Sfingu. Ale tak už to zkrátka někdy chodí. Nebo spíše nechodí. 0:2

Celkové skóre na turnaji: 3:2, znamená umístění těsně v první polovině výsledkové listiny. Není to nejlepší výsledek, spojenci měli na víc. Ale balíček nepřišel vždycky ideálně, ostatně, to se ani nedá očekávat. Možná jsem se neměl bát muliganovat do 5ti karet, zejména v případě první prohry s Birthing Pod. Vyhrát proti Venser kontrolu je samo o sobě velmi těžké. S odstupem musím konstatovat, ze Fresh Meet není asi zcela ideální kartou do Ally, a v sideboardu bych ho nahradil Duresem. Když se zamyslím, upravil bych WGb Ally takto:

Verdant Catacombs -> Terramorphic Expanse – občas jsem měl mírné problémy s manovou stabilizací, dvě Expanse zase tolik nezpomalí.
Bojuka Brigand -> out 2 – útočníků je dost, černá mana do začátku není žádoucí, ideálně chci do druhého kola mít dvě bílé many na Kazandu
Bala Ged Thief -> +1 … je skutečně velmi dobrá, a dokáže i vyhrát hru
Talus Paladin -> +1 … na uvolněné místo brigádníka, nevidím lepší volbu
Razorverge Thicket -> 4ks, ve chvíli, kdy chci položit Orana nepřichází taplá
Dismember -> Beast Within, tahle karta mě fakt baví, zbaví vás všeho a ten 3/3 Beast sice malinko zdrží, ale za tu legraci to stojí
Do sideboardu Duress, proti kontrolům a Nature's Claim proti Enchantmentům a Artefatkům, a Condemn proti rychlejším aggrům.

   Dokonce vážně přemýšlím o Sun Titanovi. Přeci jen pokud nám soupeř nic nezabije, není jeho síla, resp. karetní výhoda, až taková. Stejně tak, Lead the Stampede je výborná karta, ale v podstatě vás o kolo zbrzdí. No, další případné úpravy či návrhy už nechám na vás. Rád si je přečtu v komentářích. Upravený balíček:

WGb Ally Pažitka
Main Deck Sideboard
7 Plains
2 Forest
1 Swamp
4 Razorverge Thicket
2 Sunpetal Grove
4 Marsh Flats
2 Terramorphic Expanse
4 Hada Freeblade
4 Kazandu Blademaster
4 Kabira Evangel
4 Talus Paladin
2 Sun Titan
4 Harabaz Druid
4 Oran-Rief Survivalist
4 Bala Ged Thief
4 Lead the Stampede
4 Beast Within
4 Duress
4 Kor Firewalker
3 Nature’s Claim
4 Condemn

 

Zdravím z Liberce

Dan (Pažitka)

Komentáře
Autor: Elden @ Friday, July 29, 2011 8:57 AM
Nazdar,
s allikama mam neco malo odehrano, mam je rad a vzdycky jsem mel (hral jsem nayu, podobnou te z minuleho clanku), proto me trosku zarazi, ze jsi nezaradil 2-3x Mimic Vat. Je to podle me jedna z nejlepsich support karet pro alliky, ktera vysla. Chapu zarazeni zelene barvy, umet si liznout je potreba a universalni removaly taky, ale mozna by stalo za to ji zkusit nechat byt stranou.
WB allici jsou dobri a splashnout se da vzdycky neco.

Autor: dpazout @ Friday, July 29, 2011 9:17 AM
Na to muzu reagovat. Mimic Vat ... souhlasim s hodnocenim te karty, ale musim bohuzel konstatovat, ze je strasne, ale strasne pomalej. Zkousel jsem ho, a k rychle aggro strategii, kterou jsem chtel hrat, se neda pouzit. Je potreb asi uvedomit, ze musi byt za prve co imprintnout, a pokud se ti dari kazde kolo polozit Allyho, a Ally utesene rostou, pak Vat na Draw je mrtva karta, radeji bys proste polozil dalsiho spojence. Hral jsem ho na turnaji v WRB barevne kombinaci, a abych ten Vat vyuzil, musel jsem si i Boltem sam smahnout Kabiru. Dalsi vec je, ze na nej potrebujes 3 volne many. Proste je to kombo, ktere jen tezko rozjedes v jeho plnem potencialu, a tak je IMHO lepsi nacpat balik jen spojenci.
Nicmene, zalezi na vzdy tom, co presne chces hrat. Pokud ti jde o to, prejet rychlou soupere, tedy agresivni aggro, tak Vat neobstoji. A tahle strategie je pro Ally zrejme nejvhodnejsi, a jako nejrychlejsi se jevi Naya, s Akoum Battlesinger.

Autor: Aggrokumano @ Friday, July 29, 2011 11:26 AM
Elden: Třeba proti mě mu Lead the Stampede vyhrálo hru. Už měl na ruce poslední kartu, ale timhle si líznul toho diskardovače, kterej mu to vyhrál...

Autor: James Lebka @ Saturday, July 30, 2011 11:32 AM
No na standardu se sice moc nepohybuju, ale jestli chceš mít agresivní deck, tak bych tam nedával Sun Titána...

Zajímavé, kolik bylo na turnaji nekonvenčních balíčků, ale jsem rád, že se objevují. Mám rád, když si hráči staví svoje konstrukce...

Autor: dpazout @ Saturday, July 30, 2011 12:43 PM
Ano, vsak pisu, ze o Sun Titanovi pochybuju. TurnTimber Ranger je mym zhavym kandidatem na nahradu.

Vcera jsem hral naopak se samymi tradicnimi balicky. Vampires, UB Tezz, Naya (Shaman, Vengevine), MBC, Mono Red.

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement