Wednesday, October 27, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, August 11, 2011
Lebkův limited – Interview s vedoucím herny
Autor: James Lebka @ 10:06 AM :: 3441 Přečtení :: 5 Komentáře :: :: Novinky
 

            Opět zdravím všechny čtenáře Magic Guru. Ve svém dnešním příspěvku bych s dovolením odbočil od své oblíbené problematiky limited a zavedl vás do útulné pražské magicové herny Temný Střelec, jejímuž majiteli jsem položil několik otázek a on ochotně odpověděl. Kromě provozování magického svatostánku se též věnuje grafické úpravě karet, tzv. ALTER ART. Ilustroval například token Golema, který se na květnovém pražském GP stal velmi oblíbeným.

            Doufám tedy, že ač vás dnešní článek nijak neobohatí co do zkušeností a informací o hře samotné, přečtete si ho se zájmem a bude pro vás zdrojem inspirace:

 

SAM_2270.JPG

 

Jak dlouho vedeš svoji hernu?

 

Přibližně čtyři roky. Začínal jsem, když končil Lorwyn blok.

 

 

Jaké byly začátky?

 

            Jak se říká: „Všechny začátky jsou těžké“. Začínal jsem s pár kusovkami a boostery. Zkraje se tu objevovali hlavně malí kluci a starší hráči začali přicházet přibližně po roce.

 

 

Kolik hráčů a jaké úrovně sem obvykle chodí?

 

            Pravidelných hráčů je kolem čtyřiceti, ale samozřejmě nepřijdou všichni najednou. Úroveň se za poslední rok strašně zvedla. Turnaje tomu hodně pomáhají a již tu nejsou balíčky postavené ze všeho, co se doma najde. Koncepce všech hráčů je na velmi dobré úrovni, protože si tu všichni navzájem pomáháme.

 

 

Kolik pořádáš turnajů a jakých formátů?

 

            V současné době je to Standard každý pátek a přibližně jednou měsíčně Legacy. Asi tak jednou za dva týdny též pořádám večerní draft. Do budoucna bych chtěl zpravidelnit Legacy turnaje a od září též bude středeční Highlander. Kromě toho tady běží pravidelná Gateway, Legacy a Standard liga.

 

 

Kolik hráčů průměrně chodí na turnaje?

 

            V současné době je to někde mezi třinácti až dvaceti.

 

 

P1010041.JPG

 

Projevilo se na návštěvnosti nedávné zavření herny Dungeon?

 

            Zatím trochu. Větší nárůst očekávám po prázdninách s příchodem nové edice.

 

 

Komunikuješ a spolupracuješ s ostatními pražskými hernami?

 

            Zatím ne. Ona k tomu dosud nebyla žádná příležitost. Uvidíme, co přinese budoucnost.

 

 

Jaké všechny hry a aktivity v herně pěstuješ?

 

            Pouze Magic, protože jsem na to sám. Při tomhle zápřahu mi nezbývá čas na další hry, protože tu nechci provozovat něco, čemu téměř nerozumím.

 

 

Jaké máš plány pro příští půlrok?

 

            Kromě již zmíněného zavedení dalších turnajů plánuji především pravidelné hraní pro menší hráče.

 

 

Jak jsi na tom celkově s limited hraním?

 

            Kromě zmíněných draftů a retro-draftů (cca jednou za dva až tři týdny) pořádám pre-release turnaje v sealed decku.

 

 

Kolik lidí na turnaj je tvoje herna schopna pojmout?

 

            Začínal jsem s 12 místy a v současnosti jsem schopen pojmout 26 lidí.

 

 

Prodáváš jen v „klasických“ obchodech sehnatelné příslušenství (boostery, obaly), nebo i něco extra (kusovky a další vychytávky)?

 

            Prodávám vše co je nové, tak jako všichni, ale snažim se sehnat i starší věci, aby mohli hráči nakouknout trochu do historie MTG. Tyto produkty se ovšem schánějí dost těžce a někdy bývají i dost drahé. Nicméně mám neustále nějaké speciální starší kusy na prodejně. Mimo to také prodávám kusové karty, ovšem nemám jich tolik jako ostatní e-shopy v ČR. Navíc tady mám ještě svoje altery.

 

LL7-3.JPG

 

 

Narážíš na své kreslířské aktivity. Jak tě tohle napadlo?

 

            Asi tak kolem roku 1993 jsem začal číst knihy s fantasy tématikou, pochopitelně se mi hodně líbily některé cover malby na obalech knih. Časem jsem si koupil i pár publikací, které se věnovaly výhradně malbám k různým knihám. Například malíř Louis Royo, jehož malby považuje nejvíce realistické s fantasy tématikou.

            Vzhledem k tomu že jsem věděl o svém daru od mého dědy, který také maloval, tak jsem zkusil pár kreseb (jsou dohledatelné na mých stránkách). Tyto kresby byly dělány výhradně tužkou a tuhou. Dlouhou dobu jsem tedy kreslil pouze takto. Měl jsem sice pár pokusů práce s barvou, ale stále to nebylo podle mých představ. V roce 2008 jsem otevřel hernu a po nějakém čase se mi dostaly do ruky, nějaké alter práce na kartách. Docela mě překvapilo, jak to bylo udělané a tak jsem si zkusil udělat pár kousků. Bohužel jsem ale nevěděl, jakou technologií se to dělá, takže moje první kousky byly… No prostě ne tak, jak by to mělo být :-)

Takže jsem brouzdal po internetu, prošel řadu fór a diskuzí k tomuto tématu. Mezitím jsem ovšem namaloval řadu obrazů, abych se naučil pracovat s barvou, tónováním atd. Když jsem nastudoval všechny potřebné informace, tak jsem znovu zkusil namalovat pár kartiček a výsledek již byl dobrý. Nastal však problém s barvou, protože jsem to zkoušel pouze temperama, které jsou sice pro začátek ucházející, nikoliv však pro to, aby byl výsledek profesionální.

Takže mým dalším krokem bylo zjistit, jaké barvy by byly pro tento účel nejlepší. Vhodné kandidáty jsem nakonec našel a v současné době s nimi pracuji a jsem maximálně spokojen.

Chtěl bych k tomuto tématu zmínit jednoho člověka a tím je Kajko (Karol Čilík), který mi dal hodně dobrých rad k alterování karet.

 

 

Máš pouze „dar od dědy“ nebo nějaké oficiální kreslířské vzdělání?

 

            Oficiální vzdělání nemám. Vše jsem se naučil sám, a co jsem se nenaučil, to jsem dostal darem.

 

 

Je to drahý koníček?

 

            Jak se to vezme. Obecně ne, ale na alterování karet je pak už třeba mít kvalitní štětce a barvy. To se pohybujeme někde v řádu stokorun.

 

 

Jsou takto upravené karty stále legálně použitelné pro turnajové hraní?

 

            Ano, jsou legální. Ale pouze za podmínek, že tam zůstane název karty a mana cost. Navíc musí karta zůstat hladká, bez nánosů barvy, aby nebyla po hmatu poznat. Jinak oficiální vyjádření Wizards of the Coast zní – karty se mohou alternativně upravovat a hrát s nimi na turnajích. Je pak na samotném rozhodčím, zda s tím nebude mít problém. Nicméně ještě jsem se nesetkal s judgem, který by je zakázal.

 

 

Jak dlouho průměrně trvá upravení jedné karty?

 

            Je to různé, záleží na typu alteru. Jednodušší malby jsou přibližně na tři hodiny. Nicméně pokud se jedná o kompletní dodělání (Frameless), pak je to práce i na sedm hodin.

 

 

Jak postupuješ při úpravě karty?

 

            Nejdřív se musí karta „vyčistit“, tj. odstranit to, co tam nepotřebuji. Následně si udělám skicu tužkou, no a pak už se maluje barvou.

 

 

Jaké karty jsi už alteroval?

 

            Všechny možné. Je to vždy o přání hráče.

 

LL7-4.JPG 
Komentáře
Autor: @ Friday, August 12, 2011 8:38 AM
Nápad fajn, jen mi chybí několik věcí ... třeba jméno zpovídané osoby, její fotka, věk atd :).
O herně akorát vím to, že existuje a že někdo s ní spojený dělá pěkné karty, takže jsem rád, že jsem se dozvěděl více. Ale chci ještě více :)

Autor: James Lebka @ Friday, August 12, 2011 11:42 AM
Jo, člověče. Pro další informace už budeš muset zajít do herny :-)

Autor: Scalpelexis @ Saturday, August 13, 2011 11:27 AM
Nejsem proti rozhovorum, ba naopak je vitam, ale tento mi uz neprijde ani zdaleka tak kvalitni jako predchozi. Stejne tak jako Papkovi mi vadi, ze tu neni zverjenene jmeno, protoze pak ty velmi kratke odpovedi pusobi jako cilena reklama Strelce. Anebo bych naopak uvital vic otazky na ty altered arty. Krom toho palec nahoru Temnemu Strelci, protoze kazda herna dobra, a dalsim rozhovorum!

Autor: Caranthir @ Saturday, August 13, 2011 1:06 PM
Absenci jmena a nacionalii opravdu nechapu - bylo-li to opomenuti, OK, byl-li to zamer, nevim, k cemu mel slouzit.

Autor: maxs @ Friday, August 19, 2011 9:51 PM
Majitel a autor Alterů je REMI - Michael Renger ...

Jirko je to pěknej rozhovor ale nedotaženej :-)

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement