Wednesday, December 07, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, September 01, 2011
Recenze Magic MTG Duel Deck 2011 - Ajani vs. Nicol Bolas
Autor: JakubMG @ 11:57 PM :: 5240 Přečtení :: 1 Komentáře :: :: Standard, Novinky, Tvorba balíků
 

Recenze Duel Decku Ajani vs Nicol Bolas


Zdravím opět všechny čtenáře serverů magic-guru.cz,

po krátké pauze se spolu opět setkáváme nad dalším přírůstkem do rodiny Magic the Gathering. Je to jen pár dní, kdy u příležitosti release nového core setu - edice M12 vydali Wizardi další várku dvou nových Event decků  nazvaných „Illusionary Might“ a „Vampire Onslaught“ , a už na nás Wizardi valí další nášup ze svého bohatého a stále nevyčerpaného mnohachodového menu, tentokráte v podobě nového Duel Decku.

V něm se střetávají síly dvou mocných Planeswalkerů - zlatovlasého Leonina Ajaniho s nejstarším zlem celého Multivesmíru – Nicolem Bolasem. Ajani Zlatohřívý stále pátrá po odštěpcích Alary s jedinou myšlenkou: pomstou. Naplněn hněvem nad vraždou svého bratra Jazala pátrá Ajani po jeho vrahovi. Aniž by vynechal jediné místečko, jeho moc jako Sférochodce neustále roste. A to jej nevyhnutelně vede vstříc střetnutí s mistrem intrik celého Multivesmíru. Oproti tomu Nicol Bolas začíná cítit následky Nápravy, která jej zbavila relativního nestárnutí. Ví, že bude potřebovat manu z celého jednoho světa, aby nabyl zpět svých prastarých sil a uvedl do pohybu své nové, dlouho připravované intriky. I když zkušeně pohybuje všemi kameny na správné místo na hrací ploše své velké intrikánské mezisférové hry, setkává s nezlomnou vůlí zaměřenou na jediné – pomstu. Bitva o alarský Maesltrom je jen ve Vašich rukách. Rozhodněte o osudu pěti světů a výsledku epického střetu mezi dvěmi soupeřícími Sférochodci!

Toť jest stručný příběh celého Duel Decku.

Firma Wizards of the Coast už celkově osmým Duel Deckem Ajani vs Nicol Bolas pokračuje ve střídání jednotlivých druhů  Duel Decků, přičemž vydává každý rok dva. První skupinu tvoří  tzv „tribal“ (kmenové či druhové) Duel decky, kde na jedné straně bojuje vždy armáda rasově spřízněných nestvůr podpořených vhodnými kouzly. Prvním takovým Duel Deckem byl souboj Goblinů s Elfy (Duel deck Elves vs Goblins), následovaly souboj hordy Démonů s okřídlenými Anděly (Duel deck Divine vs Demonic) respektive souboj Coalition vs Phyrexia. Posledním vydaným „tribal“ Duel Deckem byli v letošním roce vydaní apríloví Knights vs Dragons. Druhou skupinou Duel decků pak jsou souboje různých Planeswalkerů, kteří ovládají jim blízká stvoření a kouzla. Zde bych zmínil předchozí Duel decky Garruk vs Liliana,  Jace vs Chandra a Elspeth vs Tezzeret. A právě do téhle skupiny patří, jak jste již museli pochopit, i Duel Deck dnes recenzovaný.

Duel Deck Ajani vs Nicol Bolas oficiálně vychází 2. září 2011, na jeho vývoji se podíleli Chris Millar a Mark Gottlieb a je k mání za cenu 399,- Kč. Zakoupit si jej můžete na partnerském e-shopu serverů cmus.cz a magic-guru.cz Veselý drak Tím současně podpoříte fungování a provoz obou těchto serverů.

Jako první se podívejme na obsah balení samotného. Celkem v něm naleznete 120 karet - po 60-ti pro balíček jednoho každého Planeswalkera, sideboard ani jeden z obou decků nemá – není ani důvod, když mají oba hrát proti sobě. V balení dále najdete 2 pěkné krabičky na každý deck s tématickým obrázkem obou soupeřů, návod ke hře pro každý z obou balíček a návod pro hraní Magicu jako takového. Počítadlo životů, reprezentované dvacetistěnnou kostkou,  v Duel Decku jako již tradičně (a oproti Event Deckům) bohužel obsaženo není. Krabičky pro každý deck – ať už Ajaniho nebo Nicol Bolase, mají vlastní tématický obrázek a po vybalení si je musíte složit. Wizardi si na použitém artworku dali opravdu záležet a krabičky vypadají opravdu parádně, nicméně stále mají jednu robnou nevýhodu. Pokud si karty dáváte do obalů, abyste je zabezpečili proti poškození při hraní a zachovali tak i sbírkovou kvalitu karet, do těchto přiložených složených krabiček se vám balíček v obalech (i těch obyčejných průhledných) svojí šířkou prostě nevejde. Škoda, těch pár milimetrů by snad Wizardy nezruinovalo, o zvětšených výrobních nákladech se snad netřeba zmiňovat vzhledem k celkové ceně balení...

Každý z obou balíčků obsahuje již zmíněných 60 karet, v nich je obsažena jedna mythic rare karta samotného Planeswalkera, doplněná 5-ti dalšími rare kartami v každém z balíčků. Zbytek pak tvoří poskládaný mix common a uncommon karet doplněných zeměmi a to jak basic, tak i non-basic landy. Obě karty Sférochodců jsou foilové a navíc jako již tradičně mají alternativní design. A dle mého názoru - ten je tentokrát u obou karet, především u Nicol Bolase – velice povedený. Nový, zatím nepožitý obrázek, mají pak i další 2 karty v každém jednotlivém balíčku. V Ajaniho decku to jsou Lightning Helix a Behemoth Sledge, v balíčku Nicol Bolase jsou takovýmito kartami  Countersquall a Deep Analysis.

Tak, krátké úvodní představení máme za sebou, pojdme se tedy podívat na oba decky blíže. Jako první bude na řadě balíček Planeswalkera Ajaniho.

Duel Deck Ajani WoTC
Main Deck Sideboard
1 Woolly Thoctar
1 Firemane Angel
1 Fleetfoot Panther
1 Loxodon Hierarch
1 Marisi’s Twinclaws
1 Spitemare
1 Qasali Pride Mage
1 Kird Ape
1 Canyon Wildcat
2 Ajani’s Pride Mate
1 Loam Lion
1 Nacatl Hunt-Pride
1 Wild Nacatl
1 Jade Mage
1 Ageless Entity
2 Sylvan Ranger
1 Essence Warden
1 Pride of Lions
1 Briarhorn
1 Grazing Gladehart
1 Searing Meditation
1 Ajani’s Mantra
2 Recumbent Bliss
1 Griffin Guide
1 Titanic Ultimatum
1 Lead the Stampede
1 Naya Charm
1 Lightning Helix
2 Sylvan Bounty
1 Ajani Vengeant
1 Behemoth Sledge
2 Evolving Wilds
1 Kazandu Refuge
1 Graypelt Refuge
2 Jungle Shrine
8 Forest
6 Plains
3 Mountain
1 Vitu-Ghazi, the City-Tree
1 Sapseep Forest
 


Celkem tedy v Ajaniho balíčku najdeme 25 zemí (z nichž 17 jsou basic landy a 8 nonbasic landy), 22 karet různých nestvůr, 5 enchantmentů, 2 sorcery kouzla, 4 instanty, 1 artefakt a samozřejmě jednu kartu samotného Planeswalkera.

Pro větší názornost a přehlednost ještě přidávám dva grafy vytvořené díky programu Magic Workstation. Jedním je manová křivka a druhým rozložení barev v balíčku. Zde si dovolím jen na vysvětlenou – M znamená multicolor, R – red, G – green a W – white.

 


Jak se Ajaniho balíček hraje?

Základem jsou samozřejmě barvy Ajaniho Vengeanta. Tedy bílá a červená. A aby nezůstalo jen u téhle kombinace, autoři mu přidali ještě barvu třetí – zelenou, která balíček solidně doplňuje a zlepšuje jeho funkčnost a hratelnost, protože je možné přidat další vhodné nestvůry a kouzla.A balíček se tak nese celý v barvách Naya ZOO. Jednomanový slot zastupují jedni z nejlepších zástupců každé použité barvy – Wild Nacatl, Loam Lion a Kird Ape, kteří v případě, že máte současně na stole doplnění zemí pro ně vhodné boostovací barvy, parádně povyrostou a od začátku jsou tím schopni vytvořit na soupeře velký tlak. Při jedné testovací hře se mi sešli všichni 3 na úvodní ruce, všichni byli posíleni a to pak byla hra naprosto jednoznačná. Tuhle trojku doplňuje ještě zelený Essence Warden, díky kterému můžete za každou další příchozí nestvůru získávat životy. A právě tahle vlastnost části karet – když nastane „něco“, poté „získej život“, kdy ale nejde jen o klasickou abilitu „lifelink“, i když i ta je v balíčku obsažena,  doplněná druhou velmi užívanou vlastností jiných karet -  když získáš život, nastane „něco“ - vévodí celému balíčku. A ten pak hodně využívá  právě kombinace karet umožňujících získávání a doplňování životů v kombinaci s různými efekty, zejména přidáváním counterů na posílení jednotlivých bytostí.

Ve dvoumanovém slotu právě tohle umí enchantment Ajani´s Mantra, která přidá životy a v důsledku toho si takový Ajani´s Pridemate přidá  +1/+1 counter. Pridemate se umí vhodně doplnit s jedním z dalších výborných dvoumanových kouzel – Lightning Helixem, který jednak umí soupeře nebo jeho nestvůru zranit, ale vám navíc také přidá životy. Qasali Pridemage je v balíčku především kvůli své schopnosti zničit soupeři artefakt či enchantment, Jade Mage je schopný na bojiště přinést saprolingové tokeny, Canyon Wildcat díky mountainwalku umožňuje soupeři udělovat neblokovatelná zranění. Sylvan Ranger pak po svém příchodu najde v balíčku zemi..a pokud za ním zahrajete třímanového Fleetfoot Panthera (jako se mi to při hře několikrát poštěstilo), máte na světě krásné kombo, díky kterému si můžete s Rangerem hledat zemi ještě jednou.

Třímanový slot je v balíčku zastoupen nejčastěji a to hlavně kouzly samotnými. Z nestvůr je v něm zastoupen silný Whoolly Thoctar a antilopa Grazing Gladehart, která za landfall přidává životy. Jak jsem zmínil, na třech manách si kouzlení užijete dost a dost. Behemoth Sledge je kladivo umožnující lifelink a trample jím vybavené nestvůře, aura Griffin Guide umožní nestvůře létat, díky kouzlu Lead the Stampede si můžete nabrat na ruku další nestvůry, Naya Charm vám umožní buď soupeři zranit jednu nestvůru, vrátit si nestvůru z hrobu do ruky nebo tapnout soupeři jeho nestvůry, takže pro vás bude volná cesta pro finální útok. Dvakrát zastoupený Recumbent Bliss pak soupeři zneutralizuje jeho nestvůru a navíc dostanete ještě v každém upkeepu další life. Což zase umožní skvělou spolupráci se Searing Meditation, se kterou po zaplacení dvou man v případě „lifegainu“ můžete soupeři či jeho nestvůře udělit zranění za 2 životy.

Čtyřmanový slot má 5 zástupců, jedním z nich je Briarhorn, který při příchodu posílí jednu nestvůru, Loxodon Hierarch, který při příchodu přidá 4 životy a za svou obět a poplatek many umožní regeneraci vašich miláčků. Marisi´s Twinclaws pak díky abilitě „doublestrike“ udílí dvojnásobné zranění, Spitemare pak umí udělit zranění, které utrpěl, i jinému cíli. Posledním čtyřmanovým zástupcem je samotný Planewalker – Ajani Vengeant.

Manově drahých zástupců už mnoho nezbývá a většina jich slouží jako finishery na dobití oslabeného soupeře.  Z nestvůr to je Ageless Entity, která se umí posilovat, když gainujete life, Pride of Lions umí udělit zranění soupeři, jako by nebyl blokován, Nacatl Hunt-Pride umí bud zakázat cílové nestvůře blokování či jí blokaci naopak přikázat a létající Firemane Angel má first strike a umí se vrátit z hrobu zpátky do hry, přičemž když v hrobě čeká, opět získáváte životy a můžete aktivovat různé schopnosti svých ostatních karet. Manově drahá kouzla jsou pak dvě – Sylvan Bounty doplní 8 životů a Titanic Ultimatum umí dát vašim nestvůrám do konce kola +5/+5 a navíc ability lifelink, trample a first strike, takže pokud na ní dojde, je to opravdu karta na závěrečný útok.

 

Zbývá nám ještě druhý balíček pro Nicol Bolase, tak se na něj pojďme nyní podívat.

Duel Deck Nicol Bolas WoTC
Main Deck Sideboard
1 Fire-Field Ogre
1 Moroii
1 Jhessian Zombies
1 Dimir Cutpurse
1 Igneous Pounce
1 Blazing Specter
2 Hellfire Mongrel
1 Slavering Nulls
1 Ogre Savant
1 Nightscape Familiar
1 Shriekmaw
1 Morgue Toad
1 Steamcore Weird
1 Brackwater Elemental
1 Surveilling Sprite
1 Elder Mastery
1 Rise / / Fall
1 Pain / / Suffering
1 Cruel Ultimatum
1 Slave of Bolas
1 Profane Command
1 Deep Analysis
1 Spite / / Malice
1 Recoil
1 Countersquall
1 Grixis Charm
1 Undermine
1 Agonizing Demise
1 Vapor Snag
1 Nicol Bolas, Planeswalker
1 Icy Manipulator
2 Obelisk of Grixis
9 Swamp
5 Mountain
7 Island
2 Terramorphic Expanse
2 Crumb Ling Necropolis
1 Rupture Spire
 

V Bolasově balíčku je celkem 26 zemí ( 21 z nich je basic a 5 non-basic landů), obsahuje méně nestvůrm než jich má Ajaniho balíček – 16, oproti Ajanimu se v něm nachází více kouzel – 6 sorcery a 7 instantů doplněných 1 enchantmentem a 3 artefakty. A nemůžu zapomenout na samotného Nicol Bolase – Planeswalkera.

Opět pro přehlednost doplňuji dva stejné grafy z programu Magic Workstation jako je to u balíčku Ajaniho – tedy manovou křivku a rozdělení barev v decku.  A ještě drobné vysvětlení k použitým zkratkám – M znamená multicolor, R – red, U – blue a B – black.

 

 

Hraní Nicol Bolasova balíčku:

Bolasův balíček je svým založením zcela jiný než balíček Ajaniho. Je sestaven ze stejných barev, jako vyžaduje samotný Sférochodec ke svému seslání – je tedy černo-modro-červený Grixis. Rozhodně nemá ambice předstihnout v damage race balíček Ajaniho, to by se se zlou potázal, protože Ajani si umí šikovně životy doplňovat a má od začátku více manově méněnáročných nestvůr k seslání. Naopak. Nicol Bolasovým cílem je vyčkávat na správnou chvíli, protivníkovi hru zpomalit, jeho nestvůry mu buď vůbec nepřipustit na bojiště a zcounterovat je, vrátit soupeři zpátky do ruky či mu je rovnou zničit. A nebo díky abilitě discardu vyházet rovnou z ruky. Discard jako takový ať již přímo využívá hodně karet, či z něj těží a měl by být takovou protiváhou Ajaniho lifegainování. Prostě trpělivě sbírat síly a ve vhodný okamžik drtivě zaútočit a převážit misky vah na svou stranu. Ostatně, většina jeho karet vyžaduje minimálně 3 nebo 4 many k seslání a celkem 10 jich potřebuje 5 a více manových zdrojů, aby se vůbec podívaly na stůl.

V obsahu balíčku začnu tím nejlevnějším kouzlem, prvním zdržovacím. Tím je Vapor Snag, takový vylepšený Unsummon. Současně sem patří i kouzlo Pain/Suffering, které ve své první části umí za jednu černou manu soupeři jednu kartu z ruky vzít. Ve druhé, která stojí 4 many, ničíte soupeři zemi. Na dvojmanovém slotu naleznete první tři nestvůry balíčku, které slouží především pro zpomalení soupeře. Nightscape Familiar zlevňuje sesílání modrých a červených kouzel a navíc se umí regenerovat. Slavering Nulls jsou pak schopní soupeři discardnout kartu a Surveilling Sprite se využijí hlavně jako bloker, protože po svém odchodu do hrobu přidají kartu.

Za dvě many sesíláte první counterspell – výborný Countersquall a kouzlo Rise/Fall, které jednak vrací nestvůru z hrobu do ruky a z bojiště do ruky a pak umí soupeři discardnout až dvě karty z ruky. Většinou jej ale budete zahrávat později, hodí se spíše do pozdější fáze hry.

Třímanový slot je v balíčku zastoupen nejvíce. Z netvůr se zde na soupeře zubí Brackwater Elemental, který se sice po bloku či útoku musí na konci kola obětovat, díky schopnosti „unearth“ se však může z hrobu znovu zahrát. Pokud Dimir Cutpurse udělí soupeři zranění, přinese vám parádní karetní výhodu – soupeř musí jednu z karet odhodit a vy si jednu líznete. Pár Hellfire Mongrelů využívá právě discard soupeře, protože pokud má soupeř málo karet v ruce, dostane 2 zranění. Morgue Toad funguje podobně jako země. Když se rozhodnete žábu obětovat, přidá dvě many – modrou a červenou. Z třímanových kouzel začnu výčet Grixis Charmem – ten může mít hned jedno ze tří využití. Buďto vrátí soupeři na nestvůru na ruku (což u některé Ajaniho countery posílené potvůrky opravdu soupeře nepotěší) nebo cílová nestvůra dostane do konce kola -4/-4 a nebo vaše příšerky dostanou do konce kola +2/0. Se stabilizací manabase jistě pomůže dvojice artefaktů –  Obelisk of Grixis. Recoil je opět zdržovačka – vrátí soupeři na ruku nestvůru a k tomu ho přinutí jednu karty discardovat. Undermine je jedním z finančně zajímavých kouzel – je to 3 manový counterspell, který navíc soupeři udělí tříživotové zranění.

A jsme na čtyřech manách. Blazing Specter umí lítat a má haste.A navíc opět..ano, discard při zranění soupeře. Fire-Field Ogre je pak vybaven abilitou first strike a pokud by i přes to musel odejít dohrobu, stejně jako v případě Brackwater Elementala jej díky schopnosti „Unearth“ můžete zahrát ještě jednou z hrobu. Moroii je poměrně silný létající vampír, který má jedinou nevýhodu. V každém upkeepu přicházíte o jeden život. Steamcore Weird využijete jako blokera, což by bylo poněkud málo, proto umí při svém příchodu udělit cíli 2 zranění. A teď kouzla. Prvním je vynikající Agonizing Demise – co ten dovede, si přečtěte v odstavci, kde se oba balíčky Duel Decku měřily navzájem. Vhodně zahrané totiž tohle kouzlo umí úplně otočit hru a přinést již zdánlivě ztracenou výhru. Deep Analysis – vynikající věc. Lízněte si dvě karty a díky abilitě „flashback“ to můžete ještě jednou zopakovat. Ty tři životy za opakování jistě rádi navíc zaplatíte.Icy Manipulator je šikovný zpomalovač soupeře, protože umí tapnout nejen nestvůru, ale i zemi a artefakt. Vyberte si! Pětimanový Ogre Savant bude většinou při svém příchodu vracet soupeři jednu nestvůru zpět do ruky, Shriekmaw díky schopnost „Fear“ umí projít blokujícími nestvůrami s výjimkou černobarevných a artefaktů. Aby toho nebylo málo, při svém příchodu rovnou zničí cílovou nečernou a neartefaktovou potvoru. Enchantment Elder Mastery jednak  přidá nestvůře létání a ještě jí posílí, navíc, pokud tato nestvůra udělí zranění, opět soupeř musí discardovat – tenterokrát navíc rovnou dvě karty. Slave of Bolas si od soupeře dočasně půjčí jednu nestvůru, udělí jí haste, takže si může zaútočit a jako poděkování za zápůjčku jí na konci kola obětujete.

A teď přijdou ta nejdražší kouzla. Igneous Pouncer pouncer umí slušně zaútočit, ale možná jej využijete jako hledače pro swamp a mountain.Podobně jsou na tom Jhessian Zombies, které ale hledají island a opět swamp. Profane Command je sice kouzlo dvoumanové, ale budete jej pumpovat manou co nejvíc to půjde. Buďto soupeři seberete životy, nebo si vrátíte nestvůru z hrobu rovnou na bojiště, nebo dle své volby oslabíte soupeři jednoho jeho miláčka či přidáte schopnost Fear volitelnému počtu vašich nestvůr. A na závěr jsem si nechal dvě chuťovky – sedmimanové Cruel Ultimatum přikáže soupeři obětovat nestvůru, vyhodit 3 karty z ruky (opět tedy oblíbený discard) a sebere mu pět životů. To ale není vše! To samé udělá v opačném gardu, ale pro vás. Takže si z hrobu jednu nestvůru vytáhnete do ruky, líznete 3 karty a 5 životů přidáte. A to už stojí za to. A jako finále – samotný Planeswalker Nicol Bolas. Jukněte se sami na jeho kartu, co umí a je vám jasné, že pokud zůstane na stole je prakticky vyhráno.

 

Jak dopadlo finanční srovnání použitých karet balíčku vzhledem k nákupní ceně?

Finanční prim hrají v Duel Decku bezesporu karty obou Sférochodců. Obě foilové, obě alternativní jedinečné obrázky. Ajani z Alarské edice stojí 140,- Kč, Nicol Bolas v Confluxu je za 3 stokoruny. Pokud bych vzal jen tyhle dvě mýtické rare, pak ve srovnání s prodejní cenou celého Duel Decku rozhodně „není co řešit“, když prakticky dvě nejdražší karty samostatně – kusově - kupované stojí stejně jako celý Duel Deck! Byť je pravda, že karty z Duel Decků budou pravděpodobně o něco levnější než jejich předlohy z „normálních“ edic, ale i tak.

Zbytek karet je prostě už plus - tak se na ně podívejme. Navíc máme 10 dalších rare – nejdražší samostatně prodávaný je z nich bezesporu Undemine, který stojí v edici Invasion skoro 110,- Kč. Blazing Specter a Loxodon Hierarch se prodávají za 40,- Kč, za 30,- Kč je k mání Dimir Cutpurse, za 25,- pořídíte Profane Command, Firemane Angel a Ageless Entity. Cruel Ultimatum je za dvacku, za desetikorunu pak zbylé dvě rare – Searing Meditation a Titanic Ultimatum. Jen v rare kartách je tedy plus nějakých 330,- Kč, pokud by se karty kupovaly kusově.

Ale i několik uncommon a common karet přesahují destikorunovou hranici, kde už má smysl karty začít počítat. Nejzajímavější z commonů a uncommonů je bezesporu ravnicový Lightning Helix za bratru 60,- Kč, doplněný pak třicetikorunovým Kird Ape a dvěma patnáctikorunovkama – Fleetfoot Panther a Essence Warden. Takže připočtete k mythic rare a rare kartám dalších 120,- Kč a oproti pořizovací ceně Duel Decku (znovu připomenu, že to je 400,- Kč) jsme tedy na plus 450,- korunách – tedy jednou tolik, než co celý Duel Deck stojí.

K těmto cennějším kartám je pak ještě nutné (pokud beru čistě prodejní hodnotu kusovek v obchodech) dopočíst i jednotlivé zbylé „common“ a „uncommon“ karty a landy v cenové hladině 3,- až 9,- Kč/kus se znakem Duel decku, které by, za předpokladu, že by byly samostatně kupované, celkovou cenu Duel Decku v jednotlivých kusovkách také o něco zvedly. Tady bych rozhodně neváhal prohlásit, že po stránce pořizovací cena vs jednotlivé karty se koupě Duel Decku Ajani vs Nicol Bolas určitě vyplatí.

 

Jak dopadl vzájemný souboj a porovnání balíčků obou Sférochodců?

Co by to bylo za recenzi Duel Decku, kdyby se s ním nehrálo proti sobě. S kamarádem Honzou (kterému bych zase alespoň takto rád poděkoval) jsme oba balíčky navzájem otestovali. Osobně jsem měl o Bolasově decku i po přečtení pár názorů na různých forech jisté pochybnosti, že bude bit jak žito, protože není moc konzistentní, je pomalý atd, ale ouha. Vzájemné měření sil totiž de fakto dopadlo vyrovnaně a kdyby v posledním rozhodujícím zápase neměl Honza manaflood a já štestí na dvojnásobný topdeck, vyhrál by celkově překvapivě právě Bolasův balíček. Takhle se miska překulila lehce na stranu Ajaniho. Shodli jsme se, že Duel Deck je fakt zábavný na hraní, má zajímavá komba, není to jen buch tohle, buch tohle bez ladu a skladu vysypat ruku co nejdříve na stůl, karty jsou pěkně poskládané do funkčního celku, balíčky jsou herně vyrovnané a při hře obou z nich je třeba plánovat dopředu, co zahrajete, kdy a zda se nevyplatí si počkat na vhodnější chvíli.

Musím říci u Ajaniho, že bylo docela znát, jaká ruka přišla na úvod. Když Ajani dostal na úvodní ruku současně Kird Ape, Loam Lion a Wild Nacatl a k tomu i pěkně Forest, Mountain a Plains, takže se vše navzájem pěkně posílilo, nebylo co řešit, Bolas byl spláchnut, i když si hledal karty a vracel do ruky. V tu chvíli by jistě využil nějaké kouzlo „mass destrukce“, ale to ve svém repertoáru nemá. Pokud si Ajani nechal úvodní ruku s kartami na pomalejší rozjezd, už se mu mohlo stát, že jeho decku prostě „došla pára“, zvláště když Bolas vhodně odstraňoval nebo jen vracel Ajanimu potvory jednu podruhé, měl velikou šanci zvítězit.  Jeden příklad – v testovací hře se Bolasovi  parádně povedlo zničit posílený Ageless Entity se silou 16/16 ověšenou navíc Behemoth Sledge, takže měl navíc i lifelink a trample, díky kicknutému Agonizing Demise, čím prohranou hru zvrátil ve výhru. A pokud se na stole objevil Bolas přímo v plné kráse a soupeř nezareagoval ihned (třeba proto, že si lízl zemi), mohl Ajani rovnou balit karty na další hru. Bolas naopak občas doplatil na manovou základnu, dvakrát mu třeba chyběla mana jedné barvy, aby mohl hrát svá kouzla, což se Ajanimu nestalo. Ajani si prakticky v každé hře vždy hodně hrál s countery – tady přibyl život za nějaký efekt - ať už třeba za využitý landfall díky Antilopě (Grazing Gladehart), či za spell - hup, posílím si ještě navíc svoje nestvůrky nebo využiji třeba Searing Meditation a jdem Nicol Bolasovi po krku. Ten zase solidně kontroval různými discardy, hraním z hrobu a různým zpomalováním či ničením. Hry tedy rozhodně nebyly nějaká jednostranná záležitost a jedna karta často dovedla převážit misky vah na jednu či druhou stranu. Co se hratelnosti Duel Decku týká, ode mě tedy palec nahoru.

    

Na závěr recenze  bych pak stejně jako v případě minuého rozboru Duel Decku Knights vs Dragons uvedl závěrečné shrnutí s odpověďmi na několik otázek.

1/ Je  Duel deck hratelný a zábavný? Rozhodně ANO, pokud porovnám s předchozím Duel Deckem Knights vs Dragons, zde je hraní balíčků obou Sférochodců rozhodně zábavnější a překvapivější.

2/ Jsou balíčky v Duel decku dobře sestavené? Troufnu si po pár hrách říci, že ANO.

3/ Je Duel deck určen pro začátečníka? Tady bych odpověděl spíše záporně. V obou případech (jak balíček pro Ajaniho, tak Nicol Bolase) je třeba pečlivě zvažovat, jaké kouzlo či nestvůru zahrát dříve, které později, v jakém pořadí za sebou a hlavně Ajaniho balíček často doplňuje různé countery, životy a na něco v zápalu hry nezapomenout a hlavně se správně rozhodnout – to by úplný nováček asi vše nezvládl.

4/ Je deck určen pro zkušeného hráče Magicu? ANO, myslím, že i pro zkušené hráče by hraní mělo být zábavné – minimálně jako odreagování od klasických sestavených turnajových balíků.

5/ Vyplatí se cenově? Není co řešit, cena jen „lepších karet“ je více než dvojnásobná oproti prodejní ceně celého Duel Decku. Takže ANO.

6/ Má Duel deck sbírkovou kvalitu? Otázka asi již lehce zbytečná, doplním jí pro úplnost. Duel Deck je přece jen speciální edice, takže do sbírky se určitě hodí. Když vezmu, za kolik se prodává jeden z prvních Duel Decků Divine vs Demonic, který jsem zrovna před pár dny viděl na Aukru nabízet za 1600,- Kč a jinde je beznadějně vyprodaný, tak ...bych se odvážil zavěštit z křištálové koule, že i tenhle Duel Deck by mohl za pár let pro sběratele, který na něj nyní zapomene, znamenat větší finanční vydání, než za kolik by jej nyní pořídil. A hlavně, kdo Magic sbírá, tohle balení si pořídí tak jako tak...

 

Recenze došla na svůj konec, jestli Vám pomohla v rozhodování, zda si Duel Deck Ajani vs Nicol Bolas pořídit/nepořídit, jsem jen rád a pokud se kloníte k první možnosti či jste už před přečtením recenze byli stejně rozhodnuti, že si Duel Deck pořídíte, můžete si jej pro připomenutí zakoupit  na partnerském e-shopu serverů cmus.cz a magic-guru.cz Veselý drak.

Nyní už mi nezbývá než jen použít mojí oblíbenou větu z jednoho kresleného seriálu „That´s all folks!“, doufám, že se Vám článek líbil a u nějakého dalšího se zase budu těšit nashledanou.

 

Milan Pech (milape)

Komentáře
Autor: Hwest @ Saturday, October 08, 2011 7:38 PM
Mno, nemohu si pomoct, ale mně Nicolasův balíček přijde výrazně silnější..

Ze 7 her vyhrál první dva. Z toho první náhodou, druhý zásadní chybou soupeře.

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement