Sunday, October 24, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Tuesday, October 11, 2011
Report - Prerelease Innistrad
Autor: Ufin @ 12:28 PM :: 1870 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Reporty
 
Zdravím všechny příznivce Magic: the Gathering!
Již chvíli tu je další sada a s ní se konal i prerelease turnaje. Ty patří k mým nejoblíbenějším, je to ideální způsob jak se seznámit s novými mechanikami a začít si formovat vlastní názor na fungování nadcházejícího limited formátu. Navíc bývá na těchto turnajích uvolněná atmosféra a jsou tak vhodné i pro hráče, kteří s limited (potažmo s celým Magicem) ještě moc zkušeností nemají. Už několik let chodívám na prerelease do olomouckého skladiště (tedy skautské klubovny). Je smutné, že v tak velkém městě není jiné místo, kam by hráči mohli přijít posedět nad partičkou své oblíbené karetní hry. Kluci (Ondra Zezula a Jirka Balun) mají můj velký obdiv za to, že to tam ještě nezabalili úplně. I proto jim vyjadřuji podporu účastí na prerelease, i když to rozhodně není nejbližší místo, kde bych ho mohl hrát.
 
Teď již ale k turnaji. Víkend jsem trávil v Beskydech, takže jsem na místo dorazil psychicky (fyzicky už méně) odpočatý a s velkým batohem. Mým posledním turnajem bylo MR, takže jsem byl na hru natěšený. Od prvního pohledu na spoiler se mi líbila modrá a doufal jsem v Deranged Asistanty a Armored Skaaby plnící mi hrob výživnými flashbacky a krmením pro Stitched Draky a Makeshift Maulery. A navíc jsem si chtěl rozbalit Snapcaster Mage.
Začátek rozbalování boosterů vypadal slibně, Sturmgeist a Murder of Crows patří k těm lepším uncommonům sady, a Mindshrieker ani Back from the Brink nejsou rarity k zahození. Ale pak modrá vyschla a mně nezbývalo než si povzdechnout, že složitější sealed pool jsem asi ještě nedostal.
Bylo mi jasné, že budu hrát bílou - tři Avacynian Priest a jeden Fiend Hunter byly to nejlepší v celém poolu. Bonds of Faith a Rebuke poskytovaly slušný removal a Chapel Geist se taky nebudu stydět ukázat, ale dalších playablů nebylo mnoho a tak byl problém s čím bílou nakombinovat. Modrá nabízela výše zmíněné karty a Claustrophobia, plus nějaké to counterování, ale tenhle kontrolní build by měl opravdu málo nestvůr a o kvalitách Mindshrieker a Back from the Brink jsem nebyl úplně přesvědčen. Jsou to karty, se kterými si člověk musí zahrát, aby je dokázal přesně ocenit. Navíc bych splashoval buď černou na Tribute to Hunger, nebo červenou na Brimstone Volley a snad Harvest Pyre. Mým jediným fixingem by přitom v téhle kombinaci byl Traveler’s Amulet, což mi na klidu nepřidalo. A tak jsem UWx variantu nechal jako záložní možnost s tím, že do ní v případě potřeby přesiduji.
Co jsem nakonec hrál byla zelená, plná tupých prasat a combat triků. Velmi dlouho jsem zvažoval splash červené (Brimstone Volley, Harvest Pyre) přes Amulet a Caravan Vigil, ale nakonec jsem se rozhodl zvolit konzistentnější dvojbarvu se 16ti zeměmi.
Tady je kompletní deck s komentáři:
 
Bílá
3x Avacynian Priest – základ balíčku. Nevěděl jsem, jak moc bude postih Priesta relevantní, nakonec jsem hrál jen jeden „Human mirror“ a tak se vždycky našel target.
1x Fiend Hunter – nejlepší karta v balíčku.
1x Chapel Geist – letec, který neurazí.
1x Thraben Sentry – tahle karta může zářit v balíčcích, které ji dokáží samy flipovat (černá nebo červená s různými sacrifice efekty), u mě byla vyloženě průměrná.
1x Village Bell-Ringer – původně jsem vůbec nevěděl, jestli budu zvoníka hrát, ale nakonec jsem s ním byl velmi spokojený. Počet „blowoutů“ byl asi vyšší díky tomu, že to byl první turnaj s novou sadou a ne každý si kompletní spoiler předem přečetl, natož zapamatoval. Plus je dobré dodat, že si dobře rozumí s vlkodlaky (ve svém kole nic nehraji, vlkodlak se otočí, v soupeřově kole zvoník).
1x Bonds of Faith – velmi dobré zabíjení, pumpovací polovinu jsem nevyužil.
1x Rebuke – to co dělá, dělá dobře.
 
Zelená
2x Orchard Spirit – tenhle pseudo-Wind Drake byl překvapivě dobrý, vyhrál mi hodně her.
2x Villagers of Estwald – 2/3 tělo samo o sobě není špatné, a po otočení je z vlkodlaků opravdový čuník. Když potřebujete tělo, jsou dobrou volbou.
1x Avacyn’s Pilgrim – dobrý urychlovač a fixovač v jednom, umožňoval teoretický start Pilgrim - Villagers se slušnou šancí na jejich otočení v soupeřově druhém kole.
1x Hamlet Captain – dobrý medvěd do křivky. Jeho schopnost příliš často aktivována nebyla, ale když už ano, rozhodně mi zlepšoval soubojovou matematiku.
1x Festerhide Boar – tenhle balíček moc často Morbid spouštět nedovedl, ale i bez něj je prasátko velmi dobře hratelné a skvěle nosí equipmenty a jiná vylepšení. A když už se Morbid spustit podaří, je to opravdová „čuňárna“.
1x Woodland Sleuth – jako u předchozí karty, Morbid bylo těžké dosáhnout a tenhle Gravedigger byl pro mě zklamáním. Několikrát musel do hry přijít naprázdno a na rozdíl od prasete je pak vyloženě podprůměrný.
1x Prey Upon – skvělé zabíjení, v mém tučném balíčku obzvlášť. Po desingové stránce nejlepší zelená karta za dlouhou dobu.
1x Spidery Grasp – výborný trik, tady měl ještě několik extra výhod. Soupeř si nemohl být jistý, jestli když passuji kolo bez play a třemi odtaplými zeměni, tak mám Village Bell-Ringera, Spidery Grasp nebo chci jen otočit vlkodlaka. Vlkodlaci obecně mnohonásobně zvyšují cenu všech instantních triků.
1x Travel Preparations – vyhrála mi několik her. Není problém ji zahrát i s flashbackem v jednom kole a zdvojnásobit velikost celé armády. Obzvláště silná s nestvůrami s evasion (Flying, Intimidate…).
1x Creeping Renaissance – původně jsem tuhle kartu chtěl nechat v sideboardu a dávat ji dovnitř jen proti balíčkům s hodně removalem, když se hra protáhne, ale nakonec mě nedostatek playablů donutil ji hrát maindeck. Ukázala se v podstatě jen jednou a vyhrála hru, ale můj názor na ni se nezměnil.
1x Caravan Vigil – tady o spouštění Morbidu nemůže být řeč. Ale karta mi několikrát pomohla najít druhou bílou na Fiend Hunutera nebo Chapel Geista a zlepšovala ruce s málo zeměmi. Její hraní v dvojbarvě ale obecně nedoporučuji.
 
 
Artefakty
1x Silver-Inlaid Dagger – velice silný equipment. Bonus, který poskytuje, je zřetelný obzvláště u potvor s evasion nebo Trample. Z Village Bell-Ringera udělá regulérního zabijáka.
1x Manor Gargoyle – dobré réro, které se vejde snad do úplně každého balíčku. Za celý turnaj jsem si ji líznul jen jednou, a stejně nezahrál.
 
Země
8x Forest, 8x Plains
Měl jsem nízkou křivku a Pilgrima, proto jen 16 zemí. Žádná karta krom Creeping Renaissance nebyla přes dvě zelené a chtěl jsem vykládat Chapel Geista a Fiend Huntera podle potřeby, proto stejný počet plání jako lesů, i když bílých karet bylo méně.
 
Sideboard
Byl jsem připraven úplně změnit balíček na UWb/r, ale jinak na střídačce čekaly tyhle triky:
Urgent Exorcism – nevěděl jsem, jak moc Spiritů se bude hrát, a tak zůstal stranou. Nakonec dobré rozhodnutí, sidoval jsem ho jen dvakrát.
Wooden Stake – maindeck bych tenhle equipment v 80% nehrál, proti správnému balíčku bude ale zářit.
 
Při hře jsem si nedělal zápisky, takže popis partií bude víceméně stručný.
Hrálo se na šest kol bez top8 nebo top4, což mě trochu mrzelo, protože zápasy v play-off jsou vždycky zajímavější a vyhrát finále je úplně jiný pocit, než vyhrát na pomocné hodnocení.
 
 
Taková perlička – za celý turnaj jsem ani jednou nevyhrál hod kostkou. Házeli jsme vždycky dvacetistěnnou, ale já stejně dobře mohl házet šestistěnkou. V jediném případě, kdy jsem hodil více než 6 (konkrétně 18), mě soupeř stejně přehodil 19 J. Byl jsem tedy vždy on draw, což mému agresivnímu plánu a hlavně vlkodlakům příliš nevyhovovalo.
 
1. kolo
 
A hned Ondra Zezula. Otevřel si sice Snapcaster Mage a Skaab Ruinator, ale podle zvukových projevů při stavbě decku nebyl úplně spokojen. Hrál trojbarvu UWR s hodně malými potvůrkami a triky a nakonec skončil druhý, spíše kvůli svému skillu než síle balíčku. První hra byla těsná a rozhodl ji jeho missread Silent Departure (opravdu je to Sorcery), v druhé zahodil do Forbidden Alchemy tři landy a následně nepoložil pátou zemi, což se ukázalo jako klíčové a já si dojel pro vítězství.
2:0, 1:0
 
2. kolo
Další Ondra, tentokrát Malý. Hrál agresivní BRw se splashovaným Mikaeus, the Lunarch. První hru jsem vyhrál jen těsně, druhou mě naopak přesně na život zabili Mikaeusem posílení tramplující Feral Ridgewolfové a jiné potvory. Třetí pak byla opět o chlup, naštěstí si nelízl osmou manu na Army of the Damned. Dlužno dodat, že mu země chodily poctivě, což je překvapivé i vzhledem k tomu, že hrál v trojbarvě Stensia Bloodhall a Ghost Quarter (kterou podle vlastních slov používal jako fixaci J ).
2:1, 2:0
 


3. kolo
Kuba si před turnajem vyplňoval DCI kartu, byla to tudíž jeho premiéra. I proto jsem si věřil. Hrál šílenou změť černo-červených agresivních nestvůr a counterování přes dvě modré many, přičemž jeho fixace bylo 1x Shimmering Grotto. Ale začátečníkům přeje štěstí, pěkně Swamp a Mountain na rychlé vampýry a pak už dvě modré a Dissipate, 2x Lost in he Mist a jako třešnička Frightful Dellusion. Když mi poté ještě sklidil stůl Blasphemous Actem, musel jsem se usmívat J. Druhou hru jsem vyhrál z mulliganu na 5, ale třetí už mě zase rozebralo counterování a Falkenrath Marauders.
Soupeř byl sympatický a rozhodně mu to nemám za zlé, po hře jsem mu poradil pár změn v balíčku a dal nějaké tipy do hry. Nakonec skončil dokonce na třetím místě, k čemuž mu gratuluji a těším se na viděnou na dalším turnaji J.
1:2, 2:1
 
4. kolo
Rozhodující zápas, se dvěma porážkami už není cesty k vítězství. Z her si tady moc nepamatuji, vím jen, že první jsem vyhrál, v druhé mě zabil Instigator Gang a v rozhodující jsme se dostali do topdeck módu, který rozseklo moje Creeping Renaissance na tři potvory. Soupeř to ale neměl vůbec špatné, a jeho deck neukázal rozhodně to nejlepší, co v něm bylo. Hrál myslím RWB.
2:1, 3:1
 
5. kolo
Protivník evidentně nebyl příliš zkušený a zřejmě už hrou celkem unavený, protože dělal tragické chyby. Hrál UW control s několika Avacynian Priest a Village Bell-Ringer, takže jediným cílem pro moje vlastní tapovače byl Murder of Crows. Na druhou jsem jednoho tapovače odsidoval za Urgent Exorcism (viděl jsem i Claustrophobia), ale nebylo to potřeba.
2:0, 4:1
 
Před posledním kolem jsem byl první, o lepší pomocné hodnocení před Ondrou Zezulou a Kubou ze třetího kola. Věřil jsem tedy, že vítězství v šestém kole rovná se vítězství v turnaji.
 
6. kolo
S Adamem jsme se zatím na turnaji nepotkali, ale podle verbálních projevů vypadal na sympatického a hlavně dobře teoreticky připraveného hráče. Bylo znát, že má spoiler naučený víceméně nazpaměť. Navíc jsem věděl, že hraje Garruk Relentless a hlavně Bloodgift Demon, na kterého mám jen jednu odpověď v podobě Fiend Hunter, kterého jsem se rozhodl šetřit až do poslední chvíle právě na ‘klatého démona. Adam hrál BGw a jeho report z turnaje si můžete přečíst tady(odkaz). První hru jsem vyhrál z mulliganu na 5, když se ukázalo, že Galvanic Juggernaut není do obrany zrovna ideální. A když ho ještě vylepšil Skeletal Grimace, nezbývalo než si dojít Fiend Hunterem pro karetní výhodu a následně vítězství. Druhou hru jsem opět mulliganoval, ale naštěstí jen na 6 a měl jsem pomalý začátek. Naštěstí soupeř mohl říct to samé a nijak nenarušoval můj herní plán Orchard Spirit, Orchard Spirit, Travel Preparations i s flashbackem, lítám za 8. Po několika chumpblocích Cobbled Wings ověšenými potvorami jsme si podali ruce.
2:0, 5:1
 
Nakonec jsem opravdu zvítězil na pomocné body před Ondrou Zezulou a v boosterech za vítězství si rozbalil Grimgrina, Devil’s Play a nějaké ty Kessig Wolf Run a Moorland Haunt.
 
Celý turnaj probíhal v přátelské atmosféře, všichni se bavili a na stav budovy tak člověk ani nemyslel. Ještě jednou díky klukům za organizaci a těším se na viděnou na dalším prerelease J
 
Na závěr připojím pár tipů pro mladší hráče týkajících se Innistradu a limited obecně.
 
Werewolves
Čím více vlkodlaků máte, tím lepší jsou všechny karty, které můžete hrát v soupeřově kole. Přemýšlejte dopředu, nehrajte zbytečně kouzla když nemusíte – může se stát, že o kolo nebo o dvě pozdržíte na ruce levnou bytost když nebude ve hře nutně potřeba, abyste pak zahráli dvě kouzla za kolo a soupeři otočili jeho vlkodlaky zpátky do lidské formy. Stejně tak můžete zabránit otočení vlastních vlkodlaků, pokud to právě nechcete. Další věcí, která je spojená s vlkodlaky, je rozhodnutí zda „hrát či lízat“, čili play or draw. On play je šance na otočení vlkodlaka o mnoho procent vyšší, takže je možné, že např. s kontrolním balíčkem, se kterým bych v jiné edici vždy chtěl být on draw, budu v Innistradu proti soupeři s větším počtem vlkodlaků chtít hrát první, abych pokud možno co nejvíce zpozdil transformaci.
 
Morbid
Když budete přemýšlet o zařazení karty s keywordem Morbid, uvědomte si, jak často ji váš balíček bude schopný spustit bez přispění soupeře. Karty jako Demonmail Hauberk, Alar’s Reap nebo Skirsdag Cultist hodnotu karet s Morbid zvyšují, naopak v mém balíčku z prerelease byly Morbid karty spíše špatné.
 
Splash
Když přemýšlíte, jestli splashovat další barvu do vašeho balíčku (přidat barvu s minoritním zastoupením), pamatujte na několik věcí. Především je nutné mít fixaci, způsob jak si zajistit, že budete vždy moci zahrát svoje kouzla, ať už stojí manu jakékoli barvy. To znamená dual landy, Shimmering Grotto, Traveler’s Amulet a podobné. Dále je dobré splashovat karty, které za to stojí. Uvědomte si, že splashovanou kartu budete často moci zahrát až v pozdější fázi hry, proto se vyplatí takto do balíčku přidat zejména zabíjení bytostí (hodí se vždycky) nebo velké silné nestvůry, které můžou samy o sobě ukončit hru. Nesplashujte slabé karty, které ztrácí většinu své hodnoty když je nezahrajete po křivce (tj. třímanovou bytost ve třetím kole apod.). Dobrým příkladem splashe je Mikaeus, the Lunarch Ondry z druhého kola (i když tam se nedá souhlasit s fixací pomocí Ghost Quarter).
 
Pokud jste dočetli až sem, díky za Váš čas a někdy příště nashledanou!
 
Cedric
 
Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement