Thursday, October 06, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Wednesday, December 14, 2011
Decky na Standard: Township Tokens
Autor: AdamF @ 7:01 PM :: 4092 Přečtení :: 5 Komentáře :: :: Standard, Tvorba balíků
 

Po několika týdnech je čas představit si další z balíčků, který vznikl díky sadě Innistrad. V minulých rozborech jsme se podívali na Vlkodlaky, Delver Aggro a Dimir Control. Dnes je na řadě bílozelený deck pojmenovaný Township Tokens.

 

Když chcete hrát Magic turnajově, máte na výběr z mnoha různých formátů. Limited formáty jsou levným hraním (200-600korun) s boostery, jejich nejčastějšími zástupci je booster draft a sealed deck.

Constructed formáty jsou dražší, protože si stavíte balíček z karet předem. Kromě Standardu si můžete zahrát Extended či Modern. Zvláštní skupinou jsou Eternal formáty, kde se mohou hrát všechny edice, ale platí pro ně seznam zakázaných a omezených karet. Do této skupiny se řadí Vintage a Legacy.

 

Základním kamenem pro stavbu tohoto balíčku je lunarcha Mikaeus a flavorland Gavony Township.
 

  

 

Lunarcha Mikaeus, hlava církve archandělky Avacyn, byl poprvé vytištěn v luxusní foilové sadě From the Vault: Legends, takže je možné, že ho máte doma ve foilu. Lidé z Innistrad nemají po zmizení Avacyn jednoduchý život. Jsou oběťmi tvorů jako vlkodlaci, upíři, démoni či zombie. A karta Village Canibals poukazuje na to, jak se situace vyvine v nadcházející sadě Dark Ascension. Mikaeusova karta vypadá na první pohled podivně – 0/0 s neznámou v manacostu? První reakce hráčů byly většinou typu, že Mikaeus je moc pomalý a jde o slabšího Ajaniho. Se zveřejněním kompletního Innistrad spoileru se ale ukázalo, že Mikaeus může být velmi mocnou bytostí. Díky X ve svém manacostu je jedno, kdy si ho líznete. Některé karty se hodí hlavně na začátku hry – třeba takový Stromkirk Noble způsobí soupeři na začátku hry spoustu problémů, ale v late-game k výhře nepomůže. Naopak takovou Army of the Damned je nepříjemné vidět na úvodní ruce. Mikaues takové problémy nemá. Můžete jej zahrát na začátku hry, v late-game.. vždycky se bude hodit. Jeho síla a odolnost se určuje pomocí +1/+1 žetonů, které jsou určeny podle X v manacostu. Za odstranění +1/+1 žetonu získají všechny vaše ostatní bytosti +1/+1 žeton. V tokenových strategiích jde o neuvěřitelně silnou schopnost, protože jedním takovým pomodlením udělí vaše bytosti mnohem více zranění. A pokud nemáte žádnou jinou bytost na stole, můžete Mikaea posílit o +1/+1 žeton tapnutím.

Vedle lunarchy Mikaea vidíte flavorland Gavony Township. Můžete si říct, že +1/+1 žeton na všechny bytosti za pět man je předražené, ale v Township Tokenech se hraje velké množství vyráběčů many. Podle této země je pojmenovaný celý deck. Gavonie je je provincií Innistrad, kde jsou lidé nejsilnější a v bezpečí. V Gavonii je pohřbeno mnohem více lidí, než kdekoliv jinde na Innistrad, proto se hemží přízraky a nemrtvými. Opět tedy jde o krásný příklad top-down designu.

U obou karet je důležité si uvědomit, že se jedná o aktivační schopnosti, které je nejlépe hrát instantně – to znamená během boje před udělením zranění nebo na konci soupeřova kola.

 

Důležité je manové urychlení. Birds of Paradise a Avacyn's Pilgrim vám umožní zahrát druhé kolo trojmanové bytosti typu Blade Splicer, Mirran Crusader či Mikaeuse jako 2/2 bytost. U Blade Splicera je důležité si uvědomit, že nám v jedné kartě přináší dvě bytosti. 1/1 a first strike 3/3 bytost za pouhé 2W je skvělá nabídka. Mirran Crusader bude vždy dobrý, protože double-strike 2/2 se hodí proti všemu a protekce na černou a zelenou bude proti některým balíkům jen třešničkou na dortu. Na čtyřech manách je zde Hero of Bladehold, které ze sebe při útoku vysype dva 1/1 tokeny a tak můžete ve čtvrtém kole útočit za sedm zranění. Pokud jste byli na prerelease Mirrodin Besieged a koupili si Mirrodin Besieged booster box, máte v deskách Hrdinku i Crusadera v jejich foilové verzi. Ultimativní bytostí je Geist-Honored Monk. Někdo jej považuje za podprůměrné rare, ale v late-game z něj bude bytost silnější i více než 10/10.

 

Složkou balíčku, kterou rozhodně nesmíte vynechat, je dvojice sférochodců. Elspeth Tirel vám přidá neuvěřitelné množství životů (v late-game třeba i 12 za kolo) nebo vám vygeneruje velké množství tokenů. Ultimátka většinou není potřebná. Obě podoby innistradského Garruka zůstávají věrné tokenování předchozím verzím tohoto sférochodce. Denní podoba nabízí 2/2 vlky, noční 1/1 vlky s deathtouchem. Snažte se Garruka co nejrychleji transformovat, poté budete chtít využít hlavně jeho druhé obětovávací schopnosti a vyhledat si tak důležitější bytosti.

 

Enchantment je tu jediný a to Oblivion Ring – rychle (třeba už v druhém kole) si poradí se všemi problémovými permanenty. Jedná se už o bílou klasiku, najdete ho téměř v každém bílém decku. Mimořádně důležitý je Overrun. Hráči Limited vědí, co tato karta dokáže na draftech. Bonus +3/+3 a trample bude stačit třeba i pouhým dvěma Mirran Crusaderům, aby vám vyhráli hru.

 

Co do sideboardu?

Začneme klasikou Celestial Purge, která bude proti černočerveným strategiím levnějším instantím a hlavně nezrušitelným Oblivion Ringem. Celestial Purge bych neváhal sideboardovat i proti čistě červeným strategiím.

Zelenou klasikou je Naturalize. Ničení artefaktu nebo enchantmentu, myslím, že není co dodat.

Pár legendárních bytostí se najde i v sideaboardu – prétorka Elesh Norn se hodí proti pomalým balíkům, aby po svém příchodu (což může být i v pátém kole) rozhodla hru. Bonus +2/+2 pro vaše bytosti a prokletí -2/-2 pro soupeřovy bytosti většinou soupeř nerozdýchá. Pokud hrajete proti černým nebo červeným balíkům plných agresivního ničení nebo modrým plných rušení, jasnou volbou je Thrun, the Last Troll. Nezrušitelnost, hexproof, regenerace z něj dělá kartu, kterou budete chtít sideboardovat téměř vždy.

Své místo v sideboardu by si měla najít i Nihill Spellbomb, která za odpálení vypoví ze hry celý soupeřův hřbitov. Innistrad je hrobářská edice pracující s reanimací a flashbackem a určitě zahranou Spellbombu narušíte strategii hrobařského soupeře.

Sideboardovat budete téměř vždy i meče. Mluvím o Sword of Feast and Famine a Sword of War and Peace. Ty budete sideaboardovat podle toho, jaké barvy bude hrát váš oponent. Sword of War and Peace je v kombinaci s Mirran Crusaderem nástrojem smrti.

V sideboardu je dobré mít i Garruka, Primal Huntera. Manacost 2GGG může odradit, ale Garruk se do hry může podívat již ve třetím kole a navíc se sám umí dobře ubránit – 3/3 token každé kolo, popřípadě karetní výhoda, o destruktivní ultimátce nemluvě.

 

Zde si můžete prohlédnout výsledný decklist:

Township Tokens AdamF
Main Deck Sideboard
4 Razorverge Thicket
4 Sunpetal Grove
4 Gavony Township
4 Hero of Bladehold
4 Mirran Crusader
3 Mikaeus, the Lunarch
3 Oblivion Ring
2 Mortarpod
3 Overrun
3 Elspeth Tirel
3 Garruk Relentless
4 Avacyn’s Pilgrim
4 Birds of Paradise
2 Blade Splicer
8 Forest
4 Plains
1 Geist-Honored Monk
1 Garruk, Primal Hunter
2 Elesh Norn, Grand Cenobite
3 Celestial Purge
2 Sword of War and Peace
3 Thrun, the Last Troll
2 Sword of Feast and Famine
2 Nihil Spellbomb


Finance

Když chce někdo hrát Standard profesionálně, musí počítat s vyššími náklady. Mirran Crusadeři stávali 70 korun, Hero of Bladehold 150 korun, Elspeth 200 korun... ale s příchodem Township Tokenů se jejich cena o dost zvedla. Když započítáme i sideboard, finanční hodnota balíčku je něco okolo 10000 korun. Sideboard ale díky Swordům, Garrukovi a legendárním bytostem stojí něco přes 3000, takže pokud se rozhodnete postavit deck bez sideboardu, vyjde vás na 7000 korun při koupi kusovek na obchodě. Pokud si kusovky posháníte mezi hráči, náklady se sníží na cca 5000 korun.

 

Checklist karta

Garruk Relentless není zrovna levná karta a proto by byla škoda jej během transformace vytáhnout z obalu, otočit a vrátit zpět. Hrát takovou kartu bez obalu nepřichází v úvahu a double-faced karty nemůžete v průhledných obalech hrát. Proto Wizadi vymysleli takzvanou checklist kartu, kterou najdete ve třech ze čtyř Innistrad boosterů. Jednoduše si do balíčku dáte tuto kartu, zaškrtnete puntík u jména Garruk Relentless, a až ho budete chtít zahrat, vytáhnete pravého Garruka jako kdyby ze sideboardu.

 

Township Tokens vs. Wolf Run Ramp

Začínám, vykládám taplý dual-land, soupeř hraje Forest a Birds of Paradise. Já si vyložim Gavony Township a Pilgrima. Oponent hraje Inkmoth Nexus a kouzlí Rampanth Growth. Vykládám si další taplý dual-land a Blade Splicera, kterou sebou přinese 3/3 golema – stůl se začíná zaplňovat. Soupeř si vykládá Solemn Simulacrum. Na mou stranu stolu přichází Garruk a smete ze stolu Birds of Paradise. Soupeř hraje Sword of Feast and Famine a Sphere of the Suns. Garruk zabije Solemna a transformuje se. Mé bytosti útočí za pět zranění. Poté si vyložím Hero of Bladehold. Soupeř vykládá Primeval Titana, ale i tak si mé bytosti díky zahranému Overrunu zaútočí za 14 zranění a nechávají soupeře na posledním životě. I když to vypadá jako vyhraná hra, soupeř útočí Nexusem posíleným na 6/6 díky zemi Kessig Wolf Run a Sword of Feast and Famine. Mám šest jedových žetonů, zahodil jsem kartu – Mikaeuse, soupeř si odtapnul země a přes Zelený zenit zahrál Primeval Titana, ale ani to mu nepomohlo. První hru vyhrávám.

 

Po hře vyřazuji jednoho Garruka, jednu Elspeth a jednoho Mikaeuse. Přidávám jednu Elesh Norn, protože ta by mohla Kessigu celkem vadit, jednoho Garruka, Primal Huntera, protože by mohl být proti Kessigu lepší než Garruk Relentless a Sword of War and Peace – na ochranu před blesky a větší zraňování soupeře.

 

Soupeř začíná Mountainem, ale já mám perfektní ruku, hraju dual-land a Pilgrima. Soupeř hraje dual-land a Birds of Pradise. Já si vykládm Forest, dalšího Pilgrima, Mortarpod, který okamžitě zabije Birds of Paradise a jsem na čtyřech manách. Soupeř si vykládá Sword of Feast and Famine, já Hero of Bladehold. Soupeř zahraje Solemn Simulacrum a předá mi kolo. Já si zahraji Garruka, ten zabije Solemna a transformuje se. Hero se svými tokeny útočí za sedm zranění. Soupeř hraje dalšího Solemna. Hero, čtyři tokeni a dva Pilgrimové útočí za 12 zranění, protože Hero je blokována Solemnem. Soupeř je naposledním životě. Mortarpod přeequipnu na jednoho z tokenů a vyhrávám.

 

Township Tokens vs. Grixis Control

Mám příšernou ruku, ale rozhodnu se nechat si ji. Soupeř začne modročerným dual-landem, já vykládám taplý Sunpetal Grove. Soupeř vykládá červenočerný dual-land, já další Sunpetal Grove a chci zahrát Birds of Paradise, ty však potká Mana Leak. Soupeř vykládá další dual-land a já si vyložím třetí taplý Sunpetal Grove a Pilgrima. Soupeř vykládá obyčejný Swamp a já si zkusím přes Pilgrima vyložit Garruka, ale dostanu Negate. Nevadí, další dva Garruky mám na ruce. Soupeř mi předá tah, vyložím Forest, zkusím zahrát druhého Garruka, toho ale potká Snapcasterem zflashbackované Negate. Oponent mi opět předá tah a já se potřetí neúspěšně pokusím vyložit Garruka – potká ho Mana Leak. Oponent vykládá Lilianu of the Veil a používá první schopnost – jsem donucen zahodit Mirran Crusadera. V mém kole naštěstí Liliana zmizí pod Oblivion Ringem. Soupeř ve svém tahu nic nevymyslí. Ve svém tahu hraji Elspeth Tirel – soupeři patrně došlo rušení a Elspeth se dostává na stůl a vrací mi dva životy. Pak si zahraju dalšího, již třetího, Pilgrima. Soupeř nic nedělá a předává mi tah. Na ruku mi přijde Mikaeus, který sestoupí na bojiště jako 7/7. Elspeth aktivuje svou druhou schopnost a mám na stole tři 1/1. V kole následujícím soupeř zabije Elspeth Shockem. V mém tahu útočí Mikaeus (blokován Snapym) a šest 1/1 bytostí. Soupeř má 14 životů. Oponent zahraje Oliviu Voldaren, ta mu však nepomůže, protože zahraji Overrun a soupeř podléhá pod náporem mojí armády.

 

Co sideboarduji? Volba je celkem jasná – Thrun! Soupeř měl hromadu ničení a rušení, kterým se Thrun elegentně vyhne. Proto vyřazuji jednoho Crusadera, jednu Hero of Bladehold a Geist-Honored monka. Oblivion Ring nahrazuje Celestial Purge – Olivia i Liliana budou vhodným cíelm. Jednoho Garruka nahrazuje Elesh Norn, protože hra proti controlům se může protáhnout. Mortarpod jsem nahradil Sword of War and Peace, protože controly mají hodně karet na ruce a Sword jim tak udělí hodně zranění.

 

Mulliganuji, ale zato mám na ruce dvě země, Pilgrima a dva Mirran Crusadery. Začínám Forestem a Pilgrimem. Soupeř hraje jen Island, já vykládm dual-land a Mirran Crusader je na stole. Soupeř vykládá modročerný dual-land, já zaútočím Crusaderem za čtyři a vykládám si druhého. Oponent hraje černočervený dual-land, ale nic nehraje. Crusadeři útočí za osm a já si pokládám Blade Splicera plus 3/3 tokena. Oponent se vzdává, protože má posledních osm životů, tři země a prázdné bojiště. Na ruce jsem měl ještě Hero of Bladehold a jednoho Pilgrima, takže jsem měl výhru navíc připojištěnou.

 

Příští článek

Napsat report se mi bohužel povedlo, ale můžete se těšit na rozbor dalšího decku. Předmětem mého jednadvacátého článku bude balík protibarev proti dnešním barvám – mám na mysli černou, červenou a modrou, barvy Grixisu. Své dotazy a připomínky můžete napsat do komentářů nebo na moji emailovou adresu zafiron@seznam.cz

Report si snad budete moci přečíst z Novoročního turnaje v Přerově a pokud tam máte v plánu jít, možná se tam potkáme.


AdamF

Komentáře
Autor: Nuumero @ Thursday, December 15, 2011 8:52 AM
Článek je čtivý ale opravdu nechapu proc na server pro začátečníky rveš již podruhé balík meti 5-7000.Jinak pěkné.

Autor: AdamF @ Thursday, December 15, 2011 10:31 PM
To je tak: když vypíšu levnější decklist, tak se v komentáři objeví, že tahle a tahle karta je lepší a že můj balík nebude fungovat. Když napíšu dražší decklist, tak se v komentářích dozvím, že je to příšerně drahé.

Nejvýrazněji se dá ušetřit na duálech, zbytek sice je čím nahradit, ale pak to není ono. A taky si hráč vždy můžeš zahrát zcela zdarma na programech jako Cockatrice nebo MWS.

Autor: milape @ Friday, December 16, 2011 1:01 PM
Po chvíli brouzdání na jednom foru jsem našel jakýsi "budget"..takže levnější možnost, pokud někoho myšlenka tokenů zaujala, by mohla být třeba takováto.

4 Gavony Township
11 Plains
5 Forest
4 Sunpetal Grove

creatures
3 Fiend Hunter
4 Doomed Traveler
2 Geist-Honored Monk
2 Sun Titan
2 Blade Splicer

other stuff
2 Elspeth Tirel
2 Day of Judgment
3 Oblivion Ring
2 Parallel Lives
3 Shrine of Loyal Legions
2 Timely Reinforcements
3 Intangible Virtue
4 Midnight Haunting
2 Overrun

Jak to chodí nevím, netestoval jsem, nemám ani důvod. Dávám jen jako možnost. Mnou postnuté je už úplně jiná cenová hladina - bez různých Garruků /je fajn, ale jde to bez něj/, zbytečných mečů v side, Bladeholderů a Crusaderů - přičemž ti poslední dva prostě JSOU dobří a já bych je zařadil. Záleží na tom, KAM chce s balíčkem hráč jít. Na hraní doma/v hospodě je max. verze zbytečné vyhození peněz, na FNM skoro taky a na velké turnaje čtenáři tohohle webu nepůjdou.
Autora bych nekritizoval za to, že dal drahý build, prostě i decky a dvojku mohou být drahé a aby měli začátečníci představu, jak vapadají ty drahé buildy.
S čím bych ale zásadně nesouhlasil je tvrzení, že bez vyšších nákladů se Standard hrát nedá. Do 3. tisíc se rozhodně decky na "lepší hraní" postavit dají /infect, fritka-goblini, tempered steela/.
Clánek tradičně čtivý, ale opět mi v něm chybí jasné popsání, jak balík hrát, jak by měla vypadat ideální ruka a na co si dát při hře proti různým deckům pozor /jaké jsou hate karty pro balík/. Osobně bych vynechal ony "duely", místo toho hráčům spíš pomůže vědět, co proti čemu a místo čeho sideovat, než vědět, že autor hrál s dobrou rukou proti soupeři, co jí neměl /zde případ s wolf rampou/

Autor: troglo @ Friday, December 16, 2011 8:41 PM
Souhlsím s Milape. ty "duely" z cockatrice nebo z čeho mi nepřijdou moc přínosné, spíš bych balík vzal/pujčil si na jedno FNMko a napsal z něho report, protože vedle obyčejného tapování landů a vykládání kartiček jsou důležité i odhady, co asi soupeř zrovna drží a jak se ted zachovám a všechny ty záludné situace, během nichž je to především o blufu než o tom, kdo má dražší kartu... Mylím, že decklist není špatný, ale když je tu tolik komentářů lidí, kteří by chtěli levnější buildy, tak se může autor příště pokusit i o levnější stavbu navíc - ta nikdy neuškodí.
Ještě k milapeově komentáři: myslím si, že ideální ruka je hloupost, protože ikdyž ti přijde ruka, která po různých výpočtech zabíjí ve čtvrtém kole, tak v něm na 90 procent zabíjet nebude, protože vždycky ti do rozjezdu soupeř nějak zasáhne - zabíjení(kántrování atd...

Autor: AdamF @ Saturday, December 17, 2011 7:26 PM
Díky za komentáře. Do příštího článku tedy zařadím i představení levnější verze (ccca 2500 korun) a "ideální ruku".

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement