Wednesday, August 10, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Tuesday, December 04, 2012
GW aggro - FNM report
Autor: Ufin @ 3:25 PM :: 3814 Přečtení :: 5 Komentáře :: :: Reporty
 
  Ahoj, jmenuji se Kuba Štingl, magicy hraju již přes dva roky a to převážně na standartu. Připravil jsem si pro vás další článek, kde vám chci ukázat svůj další balíček, který je stále ve výstavbě, a především jsem si zkusil napsat svůj druhý report z FNM v černém rytíři. Nechť si následující řádky plně vychutnáte a nebudete odpuzeni námahou vynaloženou pro pochopení mého slovosledu…
 
Balíček, o němž je řeč je GreenWhite agro, nebo-li Selesnya agro, který jsem se rozhodl postavit již před rotací a před příchodem Return to Ravnica. Je pozoruhodné, že před rotací, kdy bylo do této kombinace podstatně méně zajímavých karet než nyní, se mi s balíčkem dařilo lépe. Možná to bude tím, že nemám ještě tolik nahráno. Napadlo mne ještě jedno vysvětlení a tedy, že můj deck není tolik agresivní, jak bych si představoval (na to bych potřeboval další, mnohem dražší karty, viz dále), a proto se řadí spíše do úrovně agro-midrange. Na této úrovni se však bohužel vyskytují i jiné, často lepší decky typu Jund, který je nyní jedním z T1 decků, nebo různé agro-reanimace, které mají mnoho velkých a kvalitních prasat (Thragtusk), která dokážou do hry položit rychleji, než já stačím soupeře ujezdit.
Každopádně konec úvahám, ukážu vám teď decklist.
 
GW aggro jakub
Main Deck Sideboard
Sunpetal Grove
Temple Garden
10 Forest
Plains
Gavony Township
Avacyn’s Pilgrim
Arbor Elf
Rancor
Strangleroot Geist
Elvish Visionary
Call of the Canclave
Selesnya Charm
Centaur Healer
Loxodon Smitter
Silverblade Paladin
Wolfir Avenger
Oblivion Ring
Restoration Angel
Thragtusk
Wolfir Silverheart
Selesnya Charm
Garruk, Primal Hunter
Odric, Master Tactician
Rest in Peace
Centaur Healer
Acidic Slime
Dryad Militant
Thalia, Guardian of Thraben
Oblivion Ring
 
Sideboard, jak si jistě povšimnete, není zdaleka dodělaný, zatím si nejsem jistý, proti čemu budu potřebovat sidovat, co se nejvíce hraje, co se hraje u nás atd. Standart po rotaci s příchodem Návratu do Ravnicy je velice rozmanitý, tudíž balíček stále obměňuji. Po tomto turnaji mě došlo, že potřebuji nutně alespoň do sidu něco proti létacím bytostem (viz dále), pravděpodobně doplním Plummet. Dále se mi už v základu tolik nezamlouvá visionářka, byla tam především, abych měl alespoň nějaký kvalitní cíl pro anděla, ale on je dobrý i bez ní. Lepší bude doplnit čtvrtýCall of the Canclave pro dostatek dvojdropů. Pozornější a zkušenější hráči si všimnou, že mi chybí jedna z nejlepších zelených karet, do agra snad úplně nejlepší –Rancor. Přiznávám, že 1. jsem ho prostě vícekrát než jednou nesehnal a 2. jsem jeho sílu doslova podcenil, což mi dostatečně vysvětlil soupeř z druhého kola.
 
Minimálně v sidu bych ještě rád uvítal aspoň jednoho Thragtuska, který chybí pouze z finančních důvodů.
Sideboard se skládá karet, „co se doma našlo“, kdy jsem přemýšlel, že Selesnya charm bude proti deckům z velkýma potvorama, Odric třeba proti mirroru a jiným hodně midraše deckům, kde dokáže hodně efektivně vyřešit zapikovanou hru, Rest in Peace proti reanimaci a zombiím, Centaur proti agru s červenou, Thalia a Dryáda proti kontrolu a Ring a slimák proti různým „vadícím“ kartám.
 
Strategie balíčku je jednoduchá, prostě zadupat soupeře co nejrychleji do země. Pokládáte nejdříve rychlé malé bytosti jako geist, kentauři, malej wolfir, paladin a potom (podle ideálního scénáře) tzv. jistíte své řady andělem v ruce a posilujete hospodou. V ideální agro verzi by se mi vešel asi ještě jeden paladin, jeden až dva Sublime Archangel a hlavně ty tři zbývající Rancory. Tato verze je ale přirozeně mnohem náchylnější na colorscrew, takže by se Temple Garden stala nutností.
 
Matchupy – jak jsem se zmínil, standart je nyní velice rozmanitý a nikdy si nemůžete být jistí tím, na co narazíte. Po tom, co vyšla nová Ravnica všichni hrozně vychvalovali zombíky. Pár verzí jsem už potkal a s žádnou nebyl moc velký problém – vadí nám jenom Falkenrath Aristocrat, na kterého máme s trochou štěstí O-ring. Jim hodně vadí anděl, kentaur healer, slon, geist, když nemají pillar…
Další balíček, který se rychle objevil v kurzu je URW kontrol, kde si matchupem nejsem vůbec jistý. Hodně lidí tvrdí, že je to hodně pro kontrol, já si myslím, že je to spíš o tom, kdo začne. Trochu jsem se toho matchupu bál, proto jsou v sidu Thalie a Dryády jako levné a rychlé agresivní bytosti, které dokážou soupeře ještě hodně potrápit.
Jund je podle mě tak 40 na 60 pro něj. Já mám ale výhodu v tom, že mě motivuje to, že když vyhraju, tak si můžu říct, že jsem porazil deck asi desetkrát dražší, než je ten můj J. Opět je tam jedna karta, která nám hodně vadí, viz dále…
Reanimace – časy Unburial Ritesů neskončily. Hrají se často GWB (plus občas něco) s Thragtusky, Angel of Serenity, atd. Angel je další vadící bytost a další cíl pro Plummet, výhoda je však v tom, že je to cíl zároveň i pro Selesnya charm. Podle mě tak 50 na 50.
Mono red/RB agro – Opět se obávám, že se mnou nebudou někteří souhlasit, ale troufám si říct, že je to matchup spíše pro nás. Zase jim vadí Restoration Angel. Ideálně s Centaur Healerem (nebo Thragtuskem, to je ale už moc velký luxus), kdy se vám pokusí kentaura zastřelit, aby se projel, vy ho zachráníte andělem, máte dva blokery plus tři životy a race se rázem obrací.
To je tak k balíčkům, které v černém rytíři nejčastěji potkávám, přičemž zdaleka netvrdím, že to jsou všechny…
 
Turnaj:
Původně jsme s Matyášem chtěli jít do Najády, která nám oběma svou pozicí velmi vyhovuje, tam se však ukázalo, že jsou všichni pravděpodobně v Černém rytíři (je docela hloupé mít FNM standart ve stejný den a ve stejný čas, ale dozvěděli jsme se, že se to zanedlouho začne střídat, takže paráda.), a protože jsme měli ještě dvacet minut, vydali jsme se tam. Na místě jsem si stačil vypůjčit jednu zahradu (Temple garden), Matyáš provizorně dodělal sideboard pro mono red (balíček, který si během týdne asi za pětikilo pořídil) a šlo se hrát. Na turnaji se nás sešlo asi třicet.
 
  1. Hra Justin – GBW midrange?
Seděl jsem proti anglicky mluvícímu cizinci, který se v ČR objevuje celkem často, přesto jsem si ale nebyl schopen zapamatovat příjmení, za což se omlouvám.
Balíček, proti němuž jsem stál první kolo, byl docela zajímavý a neřekl bych, že je to nějaký jednoznačný T1 deck, který znají všichni po světě, takže bych se pokusil shrnout, co jsem viděl. Soupeř začal, a když během prvních tří kol vyskládal na stůl svou manabázi (tři FOILOVÉ ravnicové duály), zalekl jsem se poněkud následujícího vývoje hry. Zaprvé jsem si teď mohl být jistý, že už nyní jsou naše balíčky finančně úplně někde jinde, takže umělecký dojem na soupeře -1 a za druhé jsem se obával, že stojím proti nějaké reanimaci plné Thragtusků, Restoration andělů a hlavně Angel of Serenity. Všechno toto mi v první hře naproti sedící Angličan ukázal, ale žádné Unburial Rites se nekonaly, zato jsem viděl zajímavé kombo Disciple of Bolas + (samozřejmě ideální scénář) Thragtusk. Přiznávám ale, že jsem v této hře vůbec neměl smůlu, a když soupeř zahrál svého Angela of Serenity a zacíloval svého dalšího sereniťáka v hrobě a mého velkého Wolfira spárovaného s andělem, zachránil jsem wolfira dalším andělem, napároval s menším wolfirem (s regenerací), přičemž můj anděl pod soupeřovým andělem naznačoval, že se tento scénář může opakovat, i kdyby chtěl svým sereniťákem blokovat a vrátit si druhého do ruky. A protože oponentových životů i přes dvojnásobný příchod Thragtuska už nebylo nazbyt, tak s ním můj následný útok Restoration spárovaný s právě přišedším Silveblade paladinem plus dva spárovaní wolfiři a malej geist dost zatočil. I přes podivuhodnou rozmanitost balíčku, soupeř nedokázal vymyslet způsob, jak z toho ven a ohlásil, že jdeme na druhou.
Ta byla z mého pohledu dost rozpačitá, protože jeho midrange, či co to bylo, se stal rychlejším než moje agro a rozjel mě podivuhodně rychle, přičemž jsme si znovu zopakovali příchod Thragtuska následovaný Restoration andělem.
 
Ve třetí hře jsem si to naopak vynahradil já ve stylu přibližně manovač – geist – geist a kentaur, plus wolfir silverhart, kterého jsem si ale ponechal raději v ruce, protože jsem se bál selesnya charmu, na nějž měl soupeř many a který mi ukázal v předchozí hře. Sečteno a podtrženo pár minut před koncem kola 2:1, stejně tak kámoš s mono R, a jde se na další.
 
1:0
 
  1. Hra Jakub Winer – Mirror
Jak někdo z okolí prohlásil v mirroru je to přirozeně o tom, kdo začne.V první jsem tedy začal, tuším, já a přestože mi soupeř už potřetí ukázal minibombo anděl plus Thragtusk, ujezdil jsem ho nakonec svým andělem nápárovaným s wolfirem.
Druhá hra byla o něco zajímavější, (nechal jsem ne moc dobrou ruku s hromadou elfů, call of the conclave, geistem a jedním landem), když mě soupeř připomněl, že mi v balíčku něco chybí a dostal mě na jeden život s pomocí dvojice rancorů a nějaké bytosti, která se zrovna našla. Když jsem za obrovské karetní nevýhody povyměňoval své kentaury z Call of the Conclave, visionářky a manaelfy za Kubovy geisty, zbyl mi jeden život a lízl si silverblade paladina. Spároval jsem ho myslím se svým už pocukrovaným geistem a najednou jsem mohl začít útočit a zároveň v pohodě blokovat. Ale jeden život je jeden život a potom Kubovi přišel Selesnya charm, takže napumpoval mého paladina dvěma rancory na potřebnou power, aby ho mohl posléze exilnout zmíněným charmem. Tímto elegantním trikem uvolnil cestu thragtuskovi, kterým mě následující kolo útokem za devět zabil.
 
Škoda byla, když nám při třetí hře ohlásili konec kola, a my ji nestačili dohrát. Nevím, jestli bych dokázal zvrátit soupeřův rychlý nástup, ale nebyly tam cancory a já jsem předposlední kolo trochu zvrátil situaci malým wolfirem a z následujícího posledního soupeřova útoku jsem vytěžil karetní výhodu, když jsem exilnul bytost, kterou zrovna posílil Revenge of the Hunted.
 
1:0:1
Matyáš s mono R, má 2:0, takže má celkem slušnou šanci na ceny, což je s balíčekm za pětikilo celkem fajn.
 
  1. Hra Adam Koska – Jund
Byl jsem napárovaný dolů, Adam měl 1:1 a věděl jsem, co hraje. Ačkoliv je to podle všeho jeden ze současných T1 decků, celkem jsem si věřil, protože jsem si říkal, že rychlý nástup geistů, kentaurů, popř. silverblade paladina následně podpořený Wolfirem by mohl soupeře dostat tam, kam potřebuji, tedy, že bude chumpblokovat huntmasterama a podobně. Toho se mi opravdu podařilo docílit v první hře a soupeř, bych dokonce řekl, že neměl šanci.
Ve druhé hře mi ale Adam ukázal kartu, proti níž jsem vůbec nebyl připraven, a došlo mi, že musím udělat změnu v sideboardu. Můj nástup už nebyl natolik dobrý jako předtím a Olivie mne doslova vysála. Udělal jsem během této hry celkem fatální chybu, kdy jsem posílil svého malého wolfira selesnya charmem, abych zabil blokující korunu, místo toho, abych si charm pošetřil na olivii, která rychle poté vyrostla a zabila mne.
 
Řekl bych, inspirován někým jiným, od koho jsem to v černém rytíři slyšel, že jedna z nutných sidovek je Plummet a to proti humanům a právě proti Jundu. V každém z těchto balíčků je většinou jen jedna bytost, která lítá(humus – Sublime Archangel, Jund – Olivia Voldaren), ale vadí nám tak moc, že se jí musíme zbavit a oblivion ringů nemáme nikdy nazbyt a selesnya charm řeší oboje jen částečně za jistých okolností.
 
Třetí hru jsme málem také netihli, ale já jsem mulligenoval do pěti, kde byl jeden forest, pilgrim, anděl, wolfir a ring, což bylo lepší než ty ruce předtim, ale taky opravdu hrozné. Na pilgrima jsem dostal ded weight, ale následující dvě kola jsem si líznul forest č. 2 a geista, tak jsem začal tlačit. Adam očividně taky nechal nějakou podezřelou ruku, protože pokládal jen země, hrál farseeky a zastřelil mi geista pillarem. Dolíznul jsem dalšího a tlačil jsem dál. Když měl soupeř asi 10 zemí na stole (včetně Wolf runu), dolíznul olivii a zastřelil mi s ní geista. Já líznul zase jen něco drahého a nechal jsem se projet olivií asi za 13. Na dvou životech jsem líznul třetí zemi a zahrál první Oblivion ring. Soupeř líznul druhou Olivii, která dostala druhý ring, pak nic, tak jsem dal Thragtuska, který dostal Mizzium Mortars. Soupeř potom položil  svého Thragtuska, já Wolfira, spároval jsem s Beastem, zaútočil jsem a zabil mě Thragtusk pumpnutý asi o 10, kterému vyčistilo cestu nějaké zabíjení.
Každopádně škoda té druhé hry. Smířil jsem se s tím, že na nějaké ceny už nemám nárok, takže jsem nebyl nijak vynervován na poslední hru, kdy jsem vlastně jen čekal na Matyáše, který bojoval s dosavadním výsledkem 2:1
 
1:1:1
 
  1. Hra Naya midrange
Poslední kolo jsem hrál s někým, kdo měl rovněž 1.1.1, takže jsem si říkal, že to asi nebude monored. První hru jsem soupeře chvilku sjížděl manovači a kentaurem a pak se na mě jako první bytost z druhé strany stolu usmál Huntmaster of the Fells, který dostal ringem, ale na druhého už odpověď nebyla (měl jsem už jenom Selesnya charm). Zas takový problém by to nebyl, kdybych si však líznul něco jiného než zemi. Potom však přišel Armada wurm, který dostal charmem, ale token zůstal a soupeř mi také dnes už minimálně počtvrté ukázal Thragtuska + restoračního anděla. Topdeck – další země a šlo se na další.
Druhou hru se štěstí obrátilo zase na mou stranu a po soupeřově huntmasterovi a ještě něčem mi neukázal nic jiného než země.
Třetí hru jsem měl opět šťastný, velmi rychlý nástup, kde asi šest malých potvůrek, jako jsou geisti, kentauři a wolfiři, podpořených hospodou (Gavony Township) nezastavili ani dva Armada Wurmové.
 
2:1:1
 
Byl jsem rád za tento lehce nadprůměrný výsledek, protože jsem svému decku popravdě moc nevěřil. Zároveň mě mrzela remíza z druhého kola s Kubou (asi to bude mít nějaký skrytý význam, když se jmenujeme stejně), protože jsme tak neměli podle mě ani jeden (s výsledkem 2.1.1) nárok na booster. Proto mě opravdu velice potěšilo, když jsem zaslechl při vyhlašování výsledků své jméno asi na osmém místě, což znamenalo ne jeden, ale dokonce dva boostery. Matyáš skončil asi na čtvrtém místě s výsledkem 3:1, což na jeho první FNM není vůbec špatné.
Zde bych chtěl tedy pochválit obsluhu Černého rytíře, že poslední dobou rozdává boostery spravedlivě (všichni se stejným počtem bodů, dostali stejný počet boosterů a neřeší se žádné „neovlivnitelné“ pomocné body)
 
Napadlo mě, že bych mohl ještě doplnit žebříček nejčastěji potkávaných karet během turnaje (nepočítám-li do toho země):
1.       Thragtusk - Jednoznačně, všechny decky, co jsem potkal, hrály zelenou a kdykoliv nějaký T1 balíček na dvojku hraje zelenou, tak hraje Thragtuska.
2.       Restoration Angel - Taky jednoznačné, asi jediný deck obashující GW kombinaci, který nahraje minibombo Thratusk + anděl jsou humani. Dneska přirozeně nebyl jen v Jundu.
3.       Selesnya charm – Velice užitečná věc, dokáže vás často zbavit nejobávanější potvory, zachránit vaší důležitou potvoru před bleskem, popř. hodit 2/2 do tlaku, což jsem využil asi ze všeho nejméně. Tento mód je pravděpodobně nejvyužitelnější na obranu proti mono R aggru. Charm hrály všechny balíčky hrající zelenou a bílou, stejně jako anděla.
4.       Centaur Healer – tato celkem nevýrazná bytost – je pravda, že v matchupech jako jsou ty, na které jsem ten den narazil, toho moc nedělá (a při sidu se měnila často se třetím selesnya charmem) – umí velice dobře měnit race proti rychlým deckům jako je mono red nebo zombíci (hlavně RB). Viděl jsem ho v první a poslední hře a GW ho podel mě hrál také, aspoň v sidu.
5.       Huntmaster of the Fells – Jund a Naya, v obojím po čtyřech kusech. Je prostě moc dobrý na to, aby ho tyto barevné kombinace nevyužili. Přesto musím říct, že dokud se neflipne, tak ty dvě 2/2 pro mě nejsou takovým problémem jako libovolná 3/3. 
Komentáře
Autor: Flamberg @ Thursday, December 06, 2012 11:17 AM
Rozhodně pochvala za celkem slušný report!

Autor: troglo @ Thursday, December 06, 2012 7:04 PM
Díky!
Jen jedno bych sám sobě vytknul a zároveň tím doplnil článek, že bohužel už neni tak aktuální, jak jsem původně plánoval. Jsem se pokusil ho, co nejdřív napsat, jenomže potom se bohužel nepodařilo internetové spojení mezi mnou a redakcí. Takže se omlouvám za skoro měsíční prodlevu.
Stejně snad myslím, že někomu k něčemu bude....

Autor: Aggrokumano @ Tuesday, December 11, 2012 3:00 AM
Kdyžtak můžeš napsat mně, hodil bych to sem rovnou :D

Autor: Aggrokumano @ Tuesday, December 11, 2012 3:01 AM
Jinak Rancor je naprosto klíčová karta no :)

Autor: Troglo @ Tuesday, December 11, 2012 10:16 PM
Jo díky, no, já vim, že Rancor je Rancor, taky říkám, že aktuálnost článku už neni stoprocentní :-) .
Ted jsou v decku už čtyři a dva sloni, protože ty jsou taky základ.
Každopádně díky za info, jakej je prosím tvůj e mail? Díky moc

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement