Thursday, October 06, 2022
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Monday, February 04, 2013
Magic the Gathering: Fat Pack pro edici Gatecrash
Autor: JakubMG @ 9:16 PM :: 3227 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Recenze
 

Magic the Gathering: Fat Pack pro edici Gatecrash


Zdravím po kratší době opět čtenáře Magic-Guru,

čtvrtrok uplynul jako voda, máme zde novou edici Gatecrash a s ní kromě karet, které jistě již všichni máme nastudované, přichází od firmy Wizards of the Coast také obvyklá záplava různých produktů a bižuterie spojené s každou novou edicí. Ať již jde o nové Intropacky, Battle packy, Event decky, různé krabičky, obaly, podložky a také … Fat Pack. A o něm bude právě dnešní recenze, což jste zajisté již podle názvu poznali sami.

Nejprve ale pár slov o nové edici Gatecrash, byť jistě jen pro připomenutí. Jedná se o druhou edici Return to Ravnica bloku. Obsahuje dohromady 249 karet, z toho 101 commonů, 80 uncommonů, 53 rare a 15 mýtických rare, z nichž 2 jsou planeswalkeři. Prvním z nich je staronový Gideon s novými schopnostmi, druhým planeswalkerem pak zcela nově příchozí Domri Rade. Reprintů karet z předchozích edic je celkem 26. Při designu a vývoji měli hlavní slovo Mark Rosewater, Mark Gottlieb a Dave Humphreys. Oficiální release je 1. února 2013, o týden dříve jsme se mohli s novou edicí seznámit na preview, Game day můžete navštívit 23-24. února. V Gatecrashi se představuje těch zbylých 5 guild původní Ravnicy, na které nedošlo v první edici bloku – červenobílý Boros, černomodrý Dimir, červenozelený Gruul, Orzhov v barvě bílé a černé a poslední Simic, vyznávající modrou a zelenou. Každá guilda opět dostala svou speciální vlastnost, nebojte se, detailně je vypisovat nebudu, to již přede mnou udělali jiní a zbytečně bych je tedy opakoval. Tak pouze telegraficky – pro Boros je to „Battalion“, pro Dimir se schopnost jmenuje „Cipher“, Gruul dostal do vínku „Bloodrush“, schopnost Orzhovu se nazývá „Extort“ a Simic disponuje abilitou „Evolve“.

Co vlastně znamená ono dvouslovné spojení Fat Pack? Je to speciální produkt Magicu nadesignovaný Wizardy, který v sobě obsahuje několik jejich různých výrobků ke konkrétní dané edici. Komu je určen? Zaprvé především začátečníkům, pro které může být ideálním seznámením se s novou edicí, jejími mechanikami a prostředím. Zadruhé pak hlavně pro sběratele Magicu, které na něm zajímá nejen ono hraní, ale právě i ona sběratelská stránka. Nicméně pokud nepatříte ani do jedné skupiny, neznamená to, že by pro vás nemohl být zajímavý! I normální „casual“ hráč si v něm může najít to svoje a může se mu hodit. Zkuste se recenzí prokousat a třeba zjistíte, že se i vám může něco zajímavého přinést. Než se ale pustím do rozboru a popisu obsahu Fat Packu, uděláme si ještě jednu krátkou odbočku. Takový malý výlet do historie.


Fat packy se poprvé představily v roce 1999, kdy byl první z nich vydán k edici Mercandian Masques. Od té doby jsou vydávány pravidelně ke každé expanzi a core setu. Jejich první podoba ale byla poměrně dost odlišná od té současné. V Maskách obsahoval Fat Pack 3 boostery k této edici, jeden tournament pack, dvě prémiové karty, magazín a román s příběhem k edici. V edici Nemesis v roce 2000 došlo k úpravě počtu boosterů, ze tří se jejich počet zvednul na 6, nicméně zmizel tournament pack. V Prophecy vypadl Top deck magazín a nahradil jej Průvodce hrou. V Apocalypse v roce 2001 poprvé přibyl spindown life counter – dvacestistěnná kostka použitelná jako počítadlo životů. Prakticky až do vydání 9 edice byl pak obsah téměř stejný, došlo jen k několika drobným změnám a úpravám (z jedné z premiových karet se stala základní země, druhou občas nahradil common z dané edice, v Onslaughtu se opět nakrátko objevil tournament pack, od Fifth Dawnu byla součástí průvodce i kompletní obrazová encyklopedice setu). A právě zmíněná 9 edice přinesla zásadní změnu v obsahu. Počet boosterů zůstal na šesti, přibylo ale 40 základních zemí, specielní zvětšená (oversized) karta, dva boxy na karty s motivem z dané edice, plastové rozdělovníky na oddělení karet v krabici a mini-poster. Počítadlo životů a průvodce s obrazovou encyklopedií zůstali i nadále zachováni. Jelikož core sety neměly svůj příběh, román byl obsažen zase až v následující edici – první Ravnice vydané v roce 2006. V jejím Fat Packu se pak navíc objevila jedna random karta s portrétem Pro Tour hráče. Počítadlo životů také prošlo pro první blok Ravnicy úpravou. Kostku nahradila tvrdá karta s obrazovým motivem z dané edice, na boku karty pak bylo otočné kolečko, které měnilo počet životů v okénku. Zde se všem omlouvám, ale netuším, zda je tohle počitadlo plastové nebo z tvrdého kartonu – kdyžtak prosím o doplnění v commentu, ve zdrojích jsem tuhle informaci nedohledal. A jen tak mimochodem, právě tohle počitadlo s motivem draka Niv-Mizzeta z  edice Dissension se mezi sběrateli prodává za docela hezké peníze ve srovnání s ostatními spindown countery.

Od Ravnicy také došlo k úpravě encyklopedie karet, z původního abecedního řazení karet se přešlo nejprve na řazení dle jednotlivých barev a až následně na pořadí abecední. Od Coldsnapu se pak vrací klasický spindown life counter v podobě kostičky, další velká změna Fat Packu se pak objevila až pro edici Shadowmoor. Nárůst boosterů na počet osmi byl kompenzován odebráním jedné krabice na karty a zmizením rozdělovačů karet. Fat Pack k Shards of Alara z roku 2008 přinesl další úpravu obsahu, kdy román samotný zcela nahradila Planeswalker guide, respektive Fat pack obsahoval jen krátké představení románu. Současně byla odebrána i karta Pro Tour hráče, přibyl ale celkem logicky i stručný návod ke hraní Magicu. Ve Fat packu pro Mirrodin Besieged došlo k další velké úpravě. Definitivně zmizel jakýkoli náznak románu (ani Planeswalker´s Guide ani krátký „výcuc“ z románu, pouze „encyklopedie – průvodce hrou“ s velmi krátkým shrnutím příběhu), došlo ale k navýšení počtu boosterů z osmi na devět, počet obsažených zemí se zvedl na 80 a Fat Pack navíc dostal dvě krabičky na balíčky. Pokud vás historie Fat packů a detaily změn zajímají více, čerpal jsem z této stránky.

Tímhle zdánlivě delším úvodem jsme se konečně dostali na to, co Vás jistě zajímá nejvíc. Obsah celého Fat packu pro Gatecrash. Tak si jej konečně pojďme představit. V balení naleznete: 

-          9 boosterů Gatecrashe

-          set 80-ti základních zemí

-          velkou krabici na karty s motivem z Gatecrashe

-          dvě krabičky na sestavené balíčky

-          hráčský průvodce obsahující obrázkovou encyklopedii všech karet z edice

-          spindown life counter (počítadlo životů) se znakem edice Gatecrash

-          obal – rozložitelný jako obrázek z prostředí Gatecrashe

-          návod na hraní Magicu

Obsahu se ale ještě budu podrobněji věnovat v další části recenze.

 

Co bude ale všechny zcela jistě zajímat, je cena produktu a také, zda se Fat Pack, respektive jeho obsah, vyplatí. Ohledně první části předchozí věty – není nic jednoduššího, než najet na stránky partnerského obchodu serveru  Magic-Guru - Veselý drak a Fat Pack si tam za velice solidních 759,- Kč zakoupit.

Zda se Fat Pack vyplatí či nikoli a jak obsah vypadá detailně, to rozeberu právě na dalších řádcích.

K obsahu balení jako takovému jsem si pro vás připravil i video s unboxingem celého Fat Packu. Opět jen prosím o určitou míru shovívavosti a trpělivosti s autorem, nevěřili byste, jak je docela složité namluvit video v délce zhruba 13 minut, i když máte bokem dané poznámky a vymyšlenou strukturu. Prostě pokud dáváte před psanou formou přednost videu, zde máte obsah Fat Packu ke zhlédnutí. Pokud Vás ale videa moc nezajímají a dáváte přednost psanému textu, čtěte směle dále.Nejprve boostery – v balení dostanete 9 boosterů z nejnovější edice, v každém balení klasický obsah commonů, uncommonů, rare/mythic, basic land a marketingovou kartu/token/emblém planeswalkera.  Při ceně boosteru na e-shopech, kde se prodává jeden booster zhruba za 70 korun (pomíjím nyní šílenosti typu obchody s hračkami v nákupních centrech, kde za něj chtějí 99,- Kč), máte právě v boosterech největší podíl na celkové ceně Fat Packu. Celkem 630,- Kč. Jistě můžete namítnout, že v boosterboxu je výsledná cena boosteru ještě lepší, ale je třeba vzít v úvahu, že display stojí také skoro 3x tolik a ne každý potřebuje takové množství boosterů. Co s boostery uděláte je jen a jen na Vás. Pokud chodíte hrát drafty do herny a můžete si na turnaj přinést boostery své (a tedy neplatíte vstup na draft), máte jich na 3 návštěvy. Pokud stejně jako já hrajete doma s kamarády v menším počtu osob (byť to není ten klasický turnajový draft 8 lidí), dokoupíte si těch pár zbylých – my hrajeme většinou ve čtyřech lidech – a máte solidní zábavu minimálně na 3 hodiny čistého času. Nebo si prostě karty jen rozbalíte a máte základ pro stavbu constructed balíčků. Obsah boosterů ale není vždy stejný, jde vždy o štěstí či smůlu na obsažené karty.  Pro ty z Vás, kteří by se na obsah boosteru chtěli podívat blíže, jsem připravil ještě jedno kratší video, kde….no…kde právě trochu toho štěstí při rozbalení můžete vidět :o)

.

Já jsem nakonec s kamarády díky minimasterům o víkendu rozbalil boostery všechny a rare karty rozhodně stály (hlavně finančně) za to: Aurelia, the Warleader, Sacred Foundry, Godless Shrine, Thespian´s Stage, 2x Assemble the Legion, Illusuionist´s Bracers, Angelic Skirmisher a Crypt Ghast. Obsah boosterů je vždy o náhodě a pokaždé bude jiný. Nicméně sestava karet, jako jsou tyhle, celý Fat Pack rozhodně zaplatí a ještě hodně zbyde. Můžu vám tedy při otvírání boosterů (nejen) z Fat Packu držet palce. Ale jedeme dál.

80 základních zemí pro Fat Pack Gatecrashe má znak edice Return to Ravnica, v balení najdete stejný počet pro každou barvu many – 16. Využijete je prostě na konstrukci balíčků – ideálně pokud zrovna draftujete, nemusíte hledat po všech čertech basic landy, které přesně v danou chvíli nemusíte najít. Nebo je máte jen na doplnění do sbírky. Když vezmete, že jeden basic land se v obchodech prodává za zhruba 3-5 korun, tak pokud byste je tam kupovali samostatně, daly by dohromady také hezkou sumu. Nicméně, reálně je mezi hráči seženete v pohodě za korunu/kus, často i levněji…ale pro účely porovnání obsahu vs ceny balení budu počítat 80,- Kč.

Krabice na karty je vyrobena z opravdu solidního pevného kartonu, dle mého odhadu se do ní vejde zhruba tak 500 karet. Skládá se ze dvou částí, černého spodku a topu, kterým se uzavírá. Vršek je vyvedený v červené až rezavé barvě, z obou delších bočních stran jí vévodí spojený obrázek planeswalkera Gideona a andělky Aurelie. Troufnu si říci, že krabice vydrží docela dost, testovat jí sice zátěžově nehodlám, ale k nějakému vážnému poškození obsahu by došlo snad jen v případě, že si na ní dupnete, sednete nebo na ní spadne cihla :-) Prostě by v ní měly nepoškozené karty přežít i nějaký ten pád nebo lehce nešetrné zacházení s boxem. Cenu krabice, pokud byste jí kupovali samostatnou, bych odhadl zhruba na 75 korun – vycházím z cen na jednom velkém evropském, nejen kartičkovém, bazaru.

Krabičky na (sestavené) balíčky jsou přiloženy ve stavu rozloženém, musíte si je nejdříve složit a... mezi námi, jedná se opravdu jen nouzové řešení. Jsou sice vyrobeny ze silnějšího papíru (zhruba jako je silnější čtvrtka), ale jako u krabice na karty stejně silný opravdu není. Navíc -  a to píši již po několikáté – stejně se do nich nevejdou karty v obalech. Kdyby je Wizardi vyráběli o pár milimentrů větší na každé straně, rozhodně by udělali lépe. Barevně ladí do barvy velké krabice a na obrázku je na jedné straně název edice, na druhé straně pak v případě první krabičky samotný planeswalker Gideon, u druhé pak stejně osamocená andělka Aurelie. U všech částí Fat Packu zmiňuji i cenu, za tyhle dvě bych ale nedal víc jak 20 korun dohromady..mají smysl vážně jen pro sběratele.

Hráčský průvodce s encyklopedií karet je alespoň pro mě osobně tou nejhezčí věcí z celého obsahu. Jedná se o knížečku o 50 stranách, a jelikož jsem (alespoň v současné době) tak trochu od fochu, musím opravdu ocenit vynikající kvalitu provedení. Parádní lesklý křídový papír, velice kvalitní a ostrý tisk, nádherné obrázky, poutavé popisy. Průvodce podává nejprve základní informace o situaci na Ravnice, podrobněji pak popisuje jednotlivé guildy obsažené v edici. Dozvíte se o jejich cílech a záměrech, seznámíte se jejich vůdci a otevře se vám i guildovní sídlo. Jako bonbonek k představení guild dostanete i návrh balíčku sestaveného z karet právě pro danou konkrétní gildu. Ale to je pouze první část – v té druhé vám budou představeni oba Planeswalkeři, vydaní v edici Gatecrash, Gideon a Domri. Následuje seznam dle Wizardů „The ten coolest Gatecrash cards“... ehm...prostě představení deseti dle Wizardů nejzajímavějších karet edice. A nakonec samotná encyklopedie, tedy přehled všech karet edice, seřazených podle barev od bílé, přes modrou k černé, pak červené, zelené a encyklopedii uzavírají karty vícebarevné. V jednotlivých barvách je pak řazení abecední. Poslední věcí je karetní checklist, nicméně alespoň v mém „players guide“ se do něj Wizardům při tisku vloudila chyba – došlo k přetisku již použitých karet na poslední straně, takže je vložena oprava na samostatném listu. To je trošku škoda, jinak by můj dojem z encyklopedie byl na plných 100%. Pokud se ptáte, kolik tenhle průvodce hrou stojí samostatně kupovaný, opět si musím vypomoci zahraničím, kde jsem ty z posledních edic viděl prodávat na druhotném trhu za cenu v přepočtu mezi 80-100 korunami. K tomu si ale ještě připočítejte i poštovné ze zahraničí.

Součástí balení je i počítadlo životů v podobě 20-ti stěnné kostky, tzv „spindown life counter“ s motivem edice – nyní Gatecrashe. To, které na mě vykouklo z balení, bylo v barvách Dimiru, modrá kostka s černými čísly, ale docela bych si tipnul, že v jiných Fat Pacích byste našli i kostky se zbývajícími guildovními barvami. Tohle praktické počítadlo je poněkud odlišné oproti klasickým 20-ti stěnným kostkám, má totiž jednotlivá čísla zařazena za sebou a stačí malé pootočení pro změnu počtu Vašich životů. Pohodlné a praktické. Zajisté si pamatujete, jaké to bylo někdy hledání a otáčení na klasické dvacetistěnce, než se našlo to správné číslo. To se vám s přiloženým počítadlem prostě již nestane. Kostičku byste dle mých zkušeností samostatně sehnali tak kolem 40 korun.

Poslední dvě věci z obsahu balení budou už spíš jen takovou chuťovkou a učiněním povinnosti za dost. Jako první zmíním ještě i samotný obal Fat Packu z relativně pevného kartonu. Možná si teď říkáte, co se ten chlap zbláznil a proč popisuje nějaký obal? Co je na něm tak zajímavého? Je to jednoduché, když jej rozlepíte a rozložíte, najdete na jeho původně vnitřní straně docela hezký obrázek Ravnicy, tedy konkrétně jedné části města zalité sluncem. Jako poslední věc v balení pak už jen pro úplnost zmíním ještě návod, alias složená základní pravidla Magicu, která jsou stručným úvodem pro hraní hry samotné.

Dostáváme se do finále, tím bude už jen závěrečný součet cen obsahu balení. Když si porovnáte (mnou odhadovanou) cenu všech obsažených věcí, dostanete se na zhruba na 950,- korun. Ale jak jsem psal již na začátku článku, jinou cenu, respektive hodnotu, může mít obsah pro začátečníka, sběratele a běžného hráče. Každý si musí zvážit, co jej zajímá. Je třeba si ale též uvědomit, že ve Fat Packu dostanete hodně šikovných věcí najednou a tak je nemusíte shánět samostatně a platit tak další peníze za poštu (nemluvě o čase, který se dá strávit mnohem příjemněji než hledáním výše uvedených součástí).

Tak a to bude ode mě už pro dnešek vše. Pokud Vás třeba i díky dnešní recenzi Fat Pack zaujal natolik, že uvažujete o jeho koupi, není nic jednoduššího, než navštívit stránky partnerského obchodu serveru Magic-Guru, kterým je Veselý drak a Fat Pack si objednat za cenu 759,- Kč.

Doufám, že se vám dnešní recenze líbila a u nějaké další, nejspíše u rozboru Event decků právě pro Gatecrash, se s vámi budu těšit na shledanou.

Milan Pech

(milape)

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement