Wednesday, October 27, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Monday, February 03, 2014
Rozbor Born of the Gods na constructed
Autor: Aggrokumano @ 5:20 PM :: 3591 Přečtení :: 8 Komentáře :: :: Standard, Novinky, Tvorba balíků
 

Rozbor Born of the Gods na constructedBorn of the Gods je druhá edice v Theros blocku, obsahuje 165 karet (10 mythiců, 35 rare, 60 uncommon a 60 common). Na constructed turnajích bude legální od 7.2.2014.

Mechaniky


V edici zůstávají mechaniky z Therosu – Bestow, Scry, Heroic, Monstrosity a keyword Devotion. Navíc k nim přibudou dvě nové:
 
Inspired (podnícený) – triggerovaná abilita, která se spouští vždy při odtapnutí daného permanentu (bytosti)
 
Tribute (daň) – statická abilita, která dává soupeři při příchodu bytosti s tributem X na bojiště možnost výběru. Buď dostane daná bytost X +1/+1 counterů, kde X je výše tributu, nebo se spustí nějaký enter-the-battlefield trigger
 

Základní rysy edice

 

 
Stejně jako v Therosu, i tady se setkáváme s tématikou řecké mytologie. Opět tu máme několik bohů, tentokráte dvoubarevných, kteří se „probouzejí“ při devotion sedm vztažené vždy na dvě konkrétní barvy dohromady. A znovu tu máme také tématiku enchantment bytostí.
 
V edici se také objevuje nový planeswalker v barvách simicu – Kiora.
 

Promo karty a tokeny

 Prerelease proma (1-2.2.2014)Launch week promo (7-9.2.2014)Booster Box Promo


Game Day proma (1-2.3.2014) - zhruba po dvou letech konečně dobré promo pro top8!

Tokeny:

Rozbor jednotlivých karet

 
U každé barvy je rozdělen na dvě části, nejprve vždy zmiňuji karty, které jsou podle mě dobré na klasické constructed formáty (zejména na standard) a poté krátce zmíním další karty, které mi přijdou zajímavé (honorable mentions), ale nemyslím si, že způsobí boom v nějakém z tradičních formátů.
 

Bílá

 
 
Brimaz, King of Oreskos – nejdraší karta edice v předprodeji, ale podle mě je značně přeceněná. Samozřejmě, že 3/4 vigilance za tři many je vynikající poměr, o tom žádná. Schopnost dělat „kočičáky“ při útoku je taky fajn, při bloku to asi nebude mít moc velký smysl, jelikož je velká pravděpodobnost, že token vždycky hned umře.
 
Nabízí se tu srovnání s Hero of Bladehold, který se na standardu hojně hrál, jenže tenkrát tu byly karty jako Avacyn’s Pilgrim, Honor of the Pure, či Intangible Virtue. Dnešní „weenie“ balíky se spoléhají spíše na více menších, agresivních bytostí. Vždyť ani taková pecka, jako je Boros Reckoner, se většinou do základu nevejde.
 
Brimaz také přímo vybízí k tomu, aby se hrál se Spear of Heliod, což je podle mě past, jelikož je velmi nebezpečné si přeplnit deck trojmanovými bytostmi. Frontline Medic je podle mě pořád o něco lepší, jelikož umí kántrovat Revelaci a v souboji proti jiným potvorovým balíkům umí díky battalionu prakticky vyhrát hru. Verze s černou má zase Necromancera, který je proti kontrolům také jasně lepší, než Brimaz.
 
Je ale možné, že by šlo postavit nějaký Monowhite devotion s Heliodem a Archangelem of Thune. A do monowhite EDH se vejde taky, i když asi ne jako generál... Ovšem i přesto čekávám pokles ceny tak o 100%
 

 
Fated Retribution – instatních wrath efektů v bílé opravdu moc není, z hlavy mě napadá jenom Rout. Sedm je na druhou stranu dost velká porce man, i když v minulosti jsme v sidech kontrolů vídaly karty jako Merciless Eviction, nebo Planar Cleansing, takže kdo ví...
Další plus je, že se do toho není potřeba zatapovat ve svém kole, takže si pak můžeme vybírat mezi Revelací a instatními vraty. UW control to asi moc neocení, jelikož hraje mnohdy 7 a více planeswalkerů, jakožto hlavní win kondici, ale Esper by si na nich mohl smlsnout.
 
No a na hospodské hraní je to pochopitelně naprostoúžasná karta!


 
Revoke Existence – když vezmeme v potaz, že nám přibude pět nových bohů, tak se podle mě jedná o vcelku užitečnou sidovku. Zvláště pak pro Boros, kterému Thassa vždycky dělala velké problémy.
 

 
Spirit of the Labyrinth – Zlatý klenot edice! Karta která se rozhodně bude ve velkém hrát na legacy! Ponder a Brainstorm jsou součastí všech balíků s modrou. Představte, jak se váš soupeř bude bát Aether Vialu s dvěma kántry!
 
V podstatě by se mohl uchytit i na dvojce, jelikož Sphinx’s Revelation se hraje ve větším, než malém množství, a v konících vedle Prectinct Captaina není žádný vyloženě lepší dvoumanový kus, než je Spirit of the Labyrinth.
 
Honorable mentions:
 


Akroan Phalanx – gobrý generál do allcommon EDH
 
Archetype of Courage – naprostá bomba na limited, a pokud hrajete budget (s malým rozpočtem) decky, tak tohle je celkem hratelný kus i mimo limited
 
Vanguard of Brimaz – když už jsme u těch dvoumanovek do monowhitu... Do nějaké budget verze koníku by se tahle kočka vejít mohla, například do heroic verze, ačkoli víme, jaké úskalí v tom spočívá. Kromě myšek se dá bez obav hrát snad pouze Chosen by Heliod. Vanguarda ale trochu sráží fakt, že v Therosu vyšel lepší Phalanx Leader.
 

Modrá

 

 
Thassa’s Rebuff – po tom, co modrá v Therosu dostala vynikající Thassu a Mastera se devepoleři podle mě báli udělat další silné modré karty, aby se standard příliš nezvrhl a tak je modrá ve výsledku velmi vysláblá. Kdybych měl najít kartu, která by se mohla rát na constructed, tak snad jedině Thassa’s Rebuff, což by mohla být taková všestranější Negačka pro Monoblue Devotion.
 
Honorable mentions:
 

 
Arbiter of the Ideal – zajímavý kousek do jednokarťáků, například se Senseí, Brainstormem, Wordly Tutorem, nebo Sylvankou...
 
Perplexing Chimera – zajímavá karta, možnost ukradnout si Revelaci se hodí i na standard, ale pět man je docela dost a hlavně je tu nepříjemné úskalí v tom, že vám to pak soupeř může oplatit, ale každopádně to vypadá jako sranda karta do jednokarťáků
 

Černá

 

 
Bile Blight – možnost, jak se zbavit Pack Rat i po tom, když už je na stole jedna kopie. Také se můžeme zbavit všech tokenů z Mastera, zabít Spectru a takřka cokoliv proti monowhitu. Nezabije ale Blood Barona ani Desecration Demona. V monoblacku bude soupeřit o místo s Devour Fleshem, jiné decky o Bile Blight zřejmě nebudou mít zájem...
 

 
Drown in Sorrow – Infest na steroidech! Vzhledem k tomu, že se v sidech poslední dobou často objevoval Shrivel si nedovedu představit, že by se tohle nehrálo!


 
Herald of Torment – pro mě osobně jedna z nejzajímavějších karet edice, je dostatečně agresivní a jeho nevýhodu lehce zneguje Grey Merchant, nebo Whip of Erebos. Občas se dá zahrát i za Bestow, aby se zrychlil tlak. V combatu navíc zesměšní Spektru. Time for some monoblack aggro!
 

 
Pain Seer – za poslední rok už je to třetí karta (po Duskmantle Seerovi a Blood Scrivenerovi), která má efekt připomínající Dark Confidanta. O jejich předchůdcích se bohatě spekulovalo, většinou měli v předprodejích i docela vysoké ceny, ale jak se přešlo do akce, tak po nich nebylo ani vidu, ani slechu... 
A pokud bychom snad přece jenom hráli monoblack aggro, tak Pack Rat jsou prostě natolik silná karta, že je Pain Seer  jenom těžko předčí. Ideální deck pro něj by mohlo být Rakdos Aggro, i když je pravda že i přes výhru na GP tenhle deck není moc populární.
 
Honorable mentions:
 

 
Fate Unraveler – znegovat lifegain z Revelace, proč ne?!
 
Fated Return – k Reanimate, či Unburial Rites to má hodně daleko, ale do jednokarťáků jde o velice libovou kartu, jdou tím například reanimovat Eldrazi, které discardne vás opponent, netuše, co ho čeká :)
 
Gild – kromě toho, že má černá aktuálně nejlepší discard, removal a bytosti má teď i možnost zbavit se bohů... Zajímavý je také unikátní token, který karta vytváří.
 

Červená

 


Fated Conflagration – proč vůbec zmiňovat tuhle kartu, když můžeme místo toho hrát Mizium Mortars? Inu, jednak má scry, který červená vždy ocení, jelikož je to taková pseudo karetní výhoda a těch červená mnoho nemá (snad jedině Chandru)a pak se umí zbavit jedné z nejproblmatičtějších karet pro červená aggra – Jace, Architect of Thought a to i po tom, co použije soupeř plusovou abilitu! To samé platí i v případě Elspeth a ostatních nepříjemných planeswalkerů. A to není všechno, Fated Conflagration dokonce zabije i Obzedata a Blood Barona!
Můžemete tedy říci, že je to takový červený Hero’s Downfall, podle mě půjde o velmi pěknou sidovku pro aggra s červenou. Osobně si myslím, že půjde o jednu z nejhranějších karet edice.
 

 
Searing Blood – variace na téma Searing Blaze, sice to nezabije bytosti s trojkou v obraně, ale zase to nepotřebuje zahrání země. Bohužel to nejde zahrát přes Burning-Tree Emissaryho, ale i tak je to výborná karta pro agresivní verzi monoredu.
 
Honorable mentions:
 

 
Archetype of Aggression – pěkný kousek do jednokarťáků, trample se hodí vždycky, třeba k takovému Ruric Tharovi, nebo dokonce Purphorosovi.
 
Flame-Wreathed Phoenix – jeden z lepších příkladů mechaniky Tribute. 5/5 flying za čtyři many je vynikají poměr, 3/3 „nesmrtelný“ haste, flying také neurazí, ale i přesto si myslím, že se na standardu neprosadí, jelikož na čtyřech manách je tu výborný Fanatic of Mogis.
 

 
Satyr Firedancer – další pěkný kousek do jednokarťáku, de facto karetní výhoda pro monored, což se moc často nevidí
 
Stormcaller of Keranos – zajímavá kombinace abilit, dobře se bude doplňovat s kartami jako Chandra, Pyromaster; Domri Rade; Galvanoth, nebo Melek, Izzet Paragon
 

Zelená

 

 
Courser of Kruphix – sice to není Oracle of Mull Daya, ale je to karetní výhoda v zelené, což se počítá. V jednokarťáku umí přidat hezkých pár životů, například s takovým Primeval Titanem, nebo Boundless Realms.
Mohl by se prosadit i na standard, do nějakého Bant Midrange, nebo již exitující UG Rampy. Spolupracuje pěkně se scry mechanikou (a částečně i s Garrukem), ale úplně nejlepší bude podle mě s Kiorou.
 

 
Unravel the Æther – zelená je na tom bohužel dost podobně jako modrá, vedle Coursera už tu máme jenom jednu další použitelnou kartu na constructed. V první řadě to samozřejmě bude sidovka proti bohům (jelikož se v sidech čas od času hrávalo Fade into Antiquity tak jsem si jistý, že se bude hrát i toto) a také se to dá použít i na modern, proti Wurmcoil Engine.
 
Honorable mentions:
 

 
Hunter’s Prowess – tahle karta mi připomíná moje dvě oblíbené karty z nedávné minulosti - Soul's Majesty, kterou jsem tehdy hrál skoro v každém decku na dvojce jednou „na chuť“ a Enlarge, což byl naprosto brutální kousek na limited. Do jednokarťáku to bude super kousek, na standard je příliš limitující sorcery speed a pět man v manacostu...
 
Peregrination – další z mnoha zeleých fixací, do formátů jako je třeba Tower se to určitě hodí
 

Multicolor

 


Ephara, God of the Polis – tohle je jedna z mých nejoblíbenějších karet v edici. Agresivně laděný přístup v UW barvách je dobrá výzva pro konstruktéry.
Ephara pak také přímo vybízí ke spolupráci s Brimazem a také Heliodem! Myslím si, že se konečně dočkáme nějakého pěkného devotion-based decku s bílou.
 

 
Fanatic of Xenagos – jednoznačně nejlepší bytost s tributem. Ať už si soupeř vybere jedno nebo druhé, pořád to bude výborný poměr cena/výkon. Do agresivní verze Gruulu to bude parádní kousek (na třech manách toho zatím k dispozici moc nebylo), bude se to pěkně hrát po křivce, evolvuje Experiment One, co víc si přát...
 

 
Karametra, God of Harvests – podle mě jde jasně o nejslabšího z nových bohů, na constructed prakticky nemáme nic, co by se doplňovalo s takovouhle rampou, v jednokarťácích si bude rozumět s landfall bytostmi a to je tak všechno... Je ale pravda že GW rampa je u casual hráčů celkem oblíbený archetyp.
 

 
Kiora, the Crashing Wave – zajímavý planeswalker, kterého bych kvalitativně přirovnal k Ral Zarekovi – tedy plno zajímavých abilit, ale nejsem si jistý, že se najde deck, který by jí dokázal pořádně využít.
 
Už jsem zmiňoval, že by ideálním deckem mohl být Bant Midrange, či UG Rampa. Zajímavá možnost je také oživení Maze’s Endu, kde by pěkně zapadala do strategie a zároveň by šlo i o dobrou alternativní win condition.
 

 
Mogis, God of Slaughter – U Mogise asi nelze přemýšlet o ničem jiném, než je Rakdos Aggro. Jelikož na čtyřeh manách máme výbornou Exavu a teoreticky i Mogisova Fanatika, takže si nemyslím, že je to karta do maindecku. Proti deckům, které ale nemají moc bytostí, by to mohla být výborná sidovka, třeba takový Esper a UW Control bude pořád kousat za dva...
 

 
Phenax, God of Deception – Další karta, která přímo vybízí k tomu, aby se kolem ní postavil deck! Odemílání je zvláště mezi začátečníky oblíbená strategie, takže jsem si docela jistý, že se s Phenaxem budeme pravidelně setkávat. Odemílací strategii už na standardu podporuje například Doorkeeper a Mirko Vosk, takže je tu šance, že by se z toho dal poskládat docela vtipný deck.
 

 
Xenagos, God of Revels - Brimaz je sice nejdražší kartou edice, ale v dlouhodobém měřítku je mým favoritem právě Xenagos! Do RG „Monster“ to bude ideální vrchol křivky. Nejlepší bude proti kontrolům, protože pak bude jakákoli vaše bytost představovat hrozbu pro soupeře, kterou bude muset vyřešit.
Dobře pak spolupracuje se dvěma kartami – s Nyleou, která byse v tom samém decku dala také hrát a s Kalonian Hydrou, která se ale zřejmě ani tak hrát nebude, protože samotný Xenagos stojí pět man a poté je tu na pěti manách Stormbreath Dragon, který Hydru jednoznačně předčí. A více pětimanovek už je zbytečné hrát.
 
Honorable mentions:
 

 
Chromanticore – tahle bytost na mě působí jako něčí zhmotněná noční můra. Nemyslím si, že se bude hrát na tradičních constructed formátech, ale do pětibarevného jednokrťáku by se vejít mohla. Osobně mi přijde škoda, že to není legenda, jako generál v EDH by to byla celkem sranda.
 

Ostatní


 
 
Temple of Enlightenment/Malice/Plenty – ze zbytku tu pochopitelně máme další tři Temply, což znamená konec guildgate ve dvoubarvách :) Hlavně pro GW aggro je to vítaná změna, jelikož to teď mělo opravdu hroznou manabase. Temple of Enlightenment pak bude jednoznačně nejhranější karta z edice, jelikož UW kontrol i Esper jsou hojně hrané decky.
 

Kolik to stojí

 


Teď se podíváme, jak jsou na tom s cenami nejdražší karty v edici. Porovnám ceny v zahraničí s cenami na Černém Rytíři (dále jen ČR).
 
Ceny jsou k 2.2.2014, Dolar beru jako 20,40Kč a Euro jako 27,50Kč
 
10. Karametra, God of Harvests – 110Kč na MCM, 115Kč v USA, 129Kč ČR
9. Pain Seer – 130Kč na MCM, 100Kč v USA, 169Kč ČR
8. Flame-Wreathed Phoenix – 160Kč na MCM, 145Kč v USA, 159Kč ČR
7. Phenax, God of Deception – 165Kč na MCM, 155Kč v USA, 169Kč ČR
6. Ephara, God of the Polis – 190Kč na MCM, 165Kč v USA, 189Kč ČR
5. Spirit of the Labirynth – 190Kč na MCM, 120Kč v USA, 219Kč ČR
4. Mogis, God of Slaughter - 220Kč na MCM, 250Kč v USA, 249Kč ČR
3. Xenagos, God of Revels – 360Kč na MCM, 370Kč v USA, 369Kč ČR
2. Kiora, the Crashing Wave – 360Kč na MCM, 370Kč v USA, 379Kč ČR
1. Brimaz, King of Oreskos – 690Kč na MCM, 715Kč v USA, 729Kč ČR
 
*MCM = magiccardmarket.eu, USA = ceny dle store.tcgplayer.com, ČR = cena na černém rytíři

Nejžádanější karty

 
 
Místo obvyklé top10 na závěr jsem si pro Vás tentokráte připravil zajímavou statistiku – deset nejžádanějších karet edice v předprodeji dle MCM!
 
10. Hero of Iroas
9. Temple of Malice
8. Springleaf Drum
7. Drown in Sorrow
6. Temple of Plenty
5. Searing Blood
4. Courser of Kruphix
3. Spirit of the Labirynth
2. Bile Blight
1. Temple of Enlightenment

A to je pro dnešek vše, užijte si prerelease a u dalších článků na viděnou.

Kumano
Komentáře
Autor: Piškuntál @ Tuesday, February 04, 2014 10:45 AM
Díky za fajn rozbor. Jen mi není jasné, jak píšeš u Chromanticore: "Osobně mi přijde škoda, že to není legenda, jako generál v EDH by to byla celkem sranda." 1. proč by měla být legendary, aby mohla být generál? vždyť to může i tak, ne? 2. je možné seslat generála jako auru? nenapadá mě, proč ne, ale je to takové divné...

Autor: Caranthir @ Tuesday, February 04, 2014 12:38 PM
Když Brimaz klesne o 100%, bude se rozdávat zadarmo? Nemyslel jsi o 50% ? ;-)

Autor: Caranthir @ Tuesday, February 04, 2014 12:40 PM
@Piškuntál: Generál MUSÍ být legendární bytost...

Autor: koumak @ Tuesday, February 04, 2014 3:15 PM
Ovšem i přesto čekávám pokles ceny tak o 100%.

Kubo nečekej na nic, dám ti trojnásobek té výsledné ceny už teď.

Autor: Aggrokumano @ Tuesday, February 04, 2014 3:51 PM
@Car chybička se vloudila :D

@Koumak - už ti někdo někdy řekl, že tvoje vtipy nejsou vůbec vtipný? ;)

Autor: harpier @ Wednesday, February 05, 2014 2:34 AM
chromanticore je takova akroma 2.0..klidne by to legenda bejt mohla, a nejspis neni, protoze se tam to slovo "legendary" jednodusse nevejde.

Autor: NekraOX @ Thursday, February 20, 2014 12:47 PM
Jak může být Akroan Phalanx generál do allcommonu, když není legendární a je navíc uncommon?

Autor: Aggrokumano @ Thursday, February 20, 2014 1:06 PM
Je vidět, že nevíš o čem je řeč. Doporučuji přečíst můj článek o základech EDH ;)

http://www.magic-guru.cz/dnn/%C4%8Cl%C3%A1nky/V%C5%A1echny%C4%8Dl%C3%A1nky/tabid/303/articleType/ArticleView/articleId/4271/Toulky-po-EDH--dl-prvn-pedstaven-formtu.aspx

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement