Wednesday, October 27, 2021
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, March 06, 2014
Magic the Gathering: Recenze Event Decku „Underworld Herald“ z Born of the Gods
Autor: JakubMG @ 12:14 PM :: 3100 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Recenze
 

Magic the Gathering: Recenze Event Decku „Underworld Herald“ k edici Born of the Gods

 

Zdravím opět všechny čtenáře serveru magic-guru.cz,

jakým číslem je vlastně ta zpropadená třináctka? Šťastným nebo nešťastným? Mám v tom poněkud hokej. Ale vlastně asi ne moc pozitivní, když se říká nešťastný pátek třináctého. No na šťastná ani nešťastná čísla naštěstí nevěřím. Proč to vlastně zmiňuji? Dnešní recenze dalšího Event decku je totiž právě tou třináctou, kterou pro cmus a magic-guru píšu. Docela to uteklo, abych řekl pravdu.

Ale dost bylo úvodníkových úvah a číselné magie, co si dnes spolu představíme? Nový Event deck se jménem Underworld Herald vydaný k edici Born of the Gods. Event Decky pravděpodobně již všichni znáte, tak se tomu dnešnímu pojďme podívat na podsvětní zoubek.

 

Předem ale ještě pár krátkých slov k nové sadě – třeba pro připomenutí.

Co vlastně Born of the Gods přinesl? Jedná se již o 63. expanzi Magicu a druhou sadu Theros bloku, jehož inspirací se stala řecká mytologie. Sada je to malá, dohromady obsahuje 165 karet, z čehož je 60 commonů (20 základních zemí), 60 uncommonů, 35 rare karet a 10 mythic rare. Celkem 5 karet jsou reprinty starších karet, z nich nejznámější bude asi „bubínek“ alias Springleaf Drum z Lorwynu.

Mechaniky z Therosu naleznete i zde, ať již „Bestow“, „Devotion“, „Heroic“, „Monstrosity“ „Scry“. Nově pak přibyly schopnosti „Tribute“ a „Inspired“. V setu je přítomen jeden nový planeswalker…respektive planeswalkerka – Kiora. Můžete hrát s dalšími pěti unikátními bohy světa Therosu, z nichž Xenagose jste mohli otevřít ještě jako planeswalkera v předchozí sadě. Bohové jsou pak doprovázeni obvyklou cháskou hodící se do světa podobnému starořeckým bájím.

 

Stručný úvod k dnešnímu rozboru máme za sebou. Jedné povinnosti ale opět musí být učiněno zadost. Může se stát, že mezi čtenáři mohou být i nováčci v Magicu, kterým ono spojení Event Deck nemusí nic říkat.

A přesně pro ně je zde krátké shrnutí a představení tohoto produktu. Takže Vy, co jste už historii Event Decků četli a/nebo ji znáte, pár následujících odstavců směle přeskočte.

Event Deck je Wizardy připravený předkonstruovaný balíček, který by měl být bez dalších úprav hratelný a „konkurenceschopný“ (záměrně v uvozovkách) na místním lokálním turnaji nebo FNM ve formátu Standard. Na jiný formát by samozřejmě šel též použít, ostatně, jeden z nich byl prakticky rovnou určen pro tehdejší formát Extended, respektive nynější Modern (byl to jeden z dvojice Event Decků v Core Setu M12). Pro jiný formát než Standard ale není Event Deck zamýšlen a navržen. Navíc, stejně tak svým záměrem a obsaženými kartami Event Deck prostě není použitelný na skutečně velké turnaje v Magicu, kam si hráči nosí TOP decky z velkých turnajů a kde je třeba mít balíčky ve vyšší „kvalitě“. A častokrát bohužel ani pro FNM. Přece jen, Event Deck stojí pár stokorun, neobsahuje žádné mýtické karty, které kolikrát tvoří hlavní osu TOP balíčků. Bylo by lehce naivní si myslet, že s ním jen tak uspějete v tvrdé konkurenci (nejen) velkého turnaje. Ale pozor, tím vás nechci odradit! Velice často jde o balíčky slušně hratelné, solidně sestavené se zajímavou myšlenkou, které se dají bez problémů doplnit do konkurenceschopnější podoby, takže je můžete využít jako základ pro tvorbu turnajového balíčku.

 

Wizardi přišli s myšlenkou Event Decku k vydání druhé edice Scars of Mirrodin bloku, jíž byla edice Mirrodin Besieged. Cílem Wizardů bylo, aby hráč bez turnajového balíčku koupil jeden hotový, rozbalil jej a rovnou mohl na turnaji s „relativně solidní možností“ i něco uhrát, respektive zúčastnit se. A zúčastnit se tak, že jeho hraní nebude pouze frustrace z toho, že balíček nechodí, nefunguje, nebo jej úplně každý přejede s prstem v nose. Event Deck obsahuje vždy minimálně 2-3 velmi dobré a jak herně, tak finančně zajímavé rare karty, doplněné o pár horších „rare“ karet, které pak v kombinaci se zbytkem uncommon a common karet (často také velmi zajímavými, jak z herního tak i finančního hlediska) dávají dohromady většinou solidně hratelný a zábavný mix.

Proč si Event Deck vlastně pořizovat? Možnosti a důvody jsou de facto tři. Event Deck by především měl začátečníkovi usnadnit začátky s turnajovým hraním. Dát mu základ co se hratelnosti a tvorby decku týká. A pokud hráče zaujme, být možností pro dotvoření turnajově konkurenceschopného a zábavného balíčku, se kterým by takový hráč mohl mít šanci se na lokálním turnaji i slušně umístit. Navíc oproti Intro Packům, které slouží hlavně k prvnímu seznámení se s Magicem a jeho novou edicí a které jsou navrženy pro „domácí“ hraní s kamarády, Event Deck je (nebo by měl být) již kvalitativně, finančně i „skillově“ o řád výše.

Druhým cílovým uživatelem je hráč zkušenější. Takový, co třeba vlastní jiný turnajový balíček, který by však chtěl vyzkoušet něco jiného a nehrát pořád jen to samé. Takový hráč dostává do ruky vhodný základ pro postavení plnohodnotného turnajového balíčku, takže nemusí začínat od nuly, pokud na něj nemá karty a musel by je shánět kusově. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak funguje, takže tohle hledisko je alespoň pro mě platné a plně funkční.


 

Posledním důvodem ke koupi mohou být obsažené karty. Minulé Event Decky, respektive alespoň jeden z dvojice, vždy obsahovaly několik finančně zajímavých karet. Zmíním opakovaně vydané Inkmoth Nexus a Green Sun's Zenith, k dispozici byli Stoneforge Mystikové v době před svým zabanováním na Standardu, zendikarská Verdant Catacombs, Goblin Guide, opakovaně zařazený Thragtusk, to jsou jen namátkou zmíněné finančně zajímavé karty. Celková cena kusovek v Event Decku navíc prakticky vždy přesahovala cenu pořizovací.

 

Jak jsem již zmínil, pro edici Mirrodin Besieged přišla bez nějakého velkého promování první dvojice Event Decků. První dva Event Decky nesly jméno „Into the Breach“ a „Infect and Defile“ - recenzi na ně můžete nalézt zde. Zejména „Into the Breach“ vůbec nebyl špatný, vycházel z tehdy konkurenceschopného balíčku zvaného Kuldotha Red. Druhý z dvojice byl … takovým ne úplně povedeným pokusem o UB control. S vydáním poslední edice Scars of Mirrodin bloku - New Phyrexia - přišla druhá dvojice Event decků - „War of Attrition“ a Rot from Within, jejichž recenzi pro změnu můžete nalézt zde. Zejména „Rot from Within“ naplnil očekávání po hratelném balíčku, druhý také nebyl špatný a z Event Decků se stal faktický doplněk nové edice. V edici M12 vyšly Vampire Onslaught, který byl opravdu tehdejší finanční bombou a velmi pěkně sestavený iluzorní Ilussionary Might. Jejich recenzi si pak můžete přečíst pro změnu tady. Innistradskými Event Decky byly „Hold the Line“, což byl bílý human deck (takže se historie lehce opakuje) a zeleno modro černý „Deathfed“. Recenze k Innistradské dvojici najdete zde. K Dark Ascension vyšla dvojice celočerveného „Gleeful Flames a trojbarevného Spiraling Doom. Recenzi na ně, pokud by Vás zajímala, naleznete pro změnu tady. Avacyn Restored pak přinesla „Death's Encroach v barvě černé a bílomodrý opět převážně human deck „Humanity's Vengeance“, jejichž recenzi je možné nalézt k přečtení zde. Ke core setu M13 vyšly modročervený „Sweet Revenge“ a zelenobílý „Repeat Performance“. Recenze je opět k nalezení tady. Poslední dvojicí byly Event Decky vydané k Return to Ravnica a pojmenované „Wrack and Rage“, který reprezentoval Rakdos a „Creep and Conquer“ v barvách golgarijské gildy. Recenzi najdete zde. Poslední dvojicí – doslova a do písmene – byly Event decky pro edici Gatecrash – boroský „Rally and Rout“ a simický „Thrive and Thrash“. Jejich rozbor je pak k přečtení zde. Event Deck pro edici Dragons Maze pak byl již osamocený „Strength of Selesnya“ pro edici Dragon´s Maze, jehož recenze je sepsána zde. Pro M14 byl Event Deckem balíček pojmenovaný „Rush of the Wild“, jehož rozbor si můžete přečíst v případě zájmu zde. A poslední, „Inspiring Heroics“ pro Theros má recenzi pro změnu tady.
 

 

 

Nyní ještě poslední odbočka k omáčce z úvodu. Jak Event deck hodnotím? Stále stejně. Myslím, že tak, jak jej představuji, dojde k hodnocení všech aspektů balíčku. Opět si spolu položíme několik otázek, které by měly napovědět, zda a komu je nový Event Deck určen, jak se hraje, zda má jeho koupě finanční smysl a zda je možné kvalitativní rozšíření zakoupeného Event Decku. Konečné rozhodnutí je samozřejmě na pouze čtenáři, já se pouze a jedině pokusím Vaše rozhodování ulehčit. A právě k tomu slouží těchto 7 otázek:

 

1/ Je Event deck hratelný?
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?
3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu?
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný?
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku konkurenceschopnějšího na turnaji?
6/ Vyplatí se jeho koupě ve srovnání s cenou obsažených karet?
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě vydrží?

 

Otázka 1/ se týká stavby balíku jako takového a jeho samotného hraní. Otázka 2/ a 3/ pak říká komu je balíček určen. Oproti tomu otázka 4/ a 5/ by měla dát odpověď na marketingové tvrzení Wizardů říkajících „rozbal Event Deck a vezmi ho na turnaj“. Nad otázkou č. 6/ zauvažuje každý – prostě jaká je finanční hodnota obsažených karet. Poslední otázka č. 7/ odpoví, jak dlouho můžete Event Deck ve stávající podobě hrát na turnaji formátu Standard, byť vzhledem k datu vydání dnešního Event Decku je tohle hledisko skoro zbytečné.

 

Tak, konec suché teorie a historických vsuvek, nalaďme se konečně na konkrétnější strunu.

Event Deck „Underworld Herald“ pro edici Born of the Gods oficiálně vyšel 28. února 2014 a obsahuje karty pouze černé barvy, kromě základních zemí.

V balení Event Decku naleznete opět 60 samostatně zabalených karet hlavního balíčku, které doplňuje 15 karet sideboardu. Všechny karty jsou legální na formátu Standard. Obsah balení pak doplňuje dvacetistěnný „spin-down life counter“, což je dvacetistěnná kostka se znakem edice Born of the Gods, použitelná jako počitadlo životů. Pro každý Event Deck by kostka opět měla mít různou barevnou kombinaci, na mne tenkrát vypadla z balení do barev se hodící černá bíle žíhaná kostka s bílými čísly – přesně v barvách Event Decku.

Ke změně složení karet z hlediska rarity (opět) nedošlo. Stejně jako v předchozích vydáních nečekejte žádné mýtické rare a budete si muset vystačit „jen“ s normálními rare kartami, kterých je celkem 10. Ty jsou pak doplněny mixem lepších či horších commonů a uncommonů.

Balíček je dodáván v solidní krabičce na karty z tvrdého kartonu v červenooranžové žíhané barvě. Jako hlavní motiv na přebalu je použit obrázek z karty Fated Return. V krabičce ještě krom karet a počítadla životů najdete i stručný návod k hraní Magicu a něco jako „Tipy a triky“, neboli popis obsahující celý Event Deck s informací o jeho herní strategie a návrhy na možné vylepšení.

Event Deck si můžete zakoupit na partnerském e-shopu serveru Veselý drak za cenu 479,- Kč, čímž mimo jiné podpoříte fungování serveru, na němž čtete dnešní recenzi.

 

Pokud Vás obsah balení zajímá blíže a před psaným textem dáváte přednost videu s (ne)profesionálním komentářem :o), můžete se v následujícím odkazu podívat na krátké video z otevření a stručného představení tohoto Event Decku.

 


Event deck: „Underworld Herald“

Je mi jasné, že velká část čtenářů jistě onen nutný (a snad ne zcela nudný) úvod přeskočila. Takže konečně už pojďme k tomu, co by mělo být hlavní náplní dnešního článku. Samotný Event Deck – jeho složení, taktika, způsoby případného vylepšení, cenová výhodnost a tak podobně. Vždyť už to znáte.

„Underworld Herald“ obsahuje karty pouze černé barvy. Vy, kteří se věnujete současnému Standardu, jistě víte, jaké balíčky mu v současné (bohužel ne příliš variabilní době) vévodí. Pokud čekáte klasický Monoblack devotion, což je nyní asi nejlepší deck na dvojku, v nějaké „light“ očesané verzi, budete asi zklamáni. Nebo možná překvapeni, to nechám na Vás.

Event Deck „Underworld Herald“ je postavený jako rychlé aggro, které by navíc mělo dostat posílení ve střední fázi hry. Takže se budete snažit hrát od počátku poměrně dost agresivně. Tomu odpovídají i v balíčku použité karty, které se snaží využít nové mechaniky Theros bloku jako je „Heroic“ ,„Bestow“ a „Devotion“ doplněné i o abilitu „Scry“, byť ta poslední je opravdu jen pro úplnost, protože jí využívá jen jedna karta. Theroské mechaniky pak doplňuje ještě abilita „Unleash“ a „Extort“, které ale využívá též jen po jedné kartě.

Vysvětlení jednotlivých mechanik najdete v těchto článcích:
- Pravidlové okénko - Born of the Gods
- Pravidlové okénko - Theros
- Pravidlové okénko - Gatecrash
- Pravidlové okénko - Return to Ravnica


Které karty pro nás do Event Decku Wizardi připravili? Nejprve se podíváme na maindeck a jako již tradičně začnu nestvůrami.

A vezmu to pěkně po křivce. Za jednu manu je zde Tormented Hero, což je 2/1 bojovník, který přijde na bojiště vždy taplý. Díky jeho schopnosti Heroic v případě zacílování vaším kouzlem soupeř ztratí jeden život a vy jej naopak získáte. Rakdos Cackler může díky abilitě „Unleash“ povyrůst na 2/2 za ztrátu možnosti blokovat. Dvoumanový slot je zastoupený mnohem více kreaturami, než slot jednomanový. Rakdos Shred-Freak je opět „pouze“ 2/1, ale má k dispozici schopnost haste. Blood Scrivener má totožnou sílu a odolnost, jako jeho o větu výše zmíněný kamarád, oproti kterému Vám může v případě, že máte prázdnou ruku, přinést jednu kartu při líznutí navíc. Pack Rat roste s pomocí svých krysích tokenů, kdy vytváříte jeho kopii díky zahození jiné své nepotřebné karty. Spitefull Return je první „enchantment creature“ zastoupenou v balíčku a disponuje výše zmíněnou abilitou „Bestow“. Pokud on nebo nestvůra jím vybavená zaútočí, soupeř ztrácí 2 životy. A ona nestvůra je navíc o +1/+1 posílena. Co trojmanové nestvůry? Začnu třeba kartou Agent of the Fates, což je lidský vrah disponující abilitou „Deathtouch“, který navíc díky své druhé abilitě „Heroic“, co se spustí v případě, že je Agent cílem vašeho kouzla, přikáže soupeři obětovat nestvůru. Herald of Torment je další „enchantment creature“ s abilitou „Bestow“ (a ještě jich pár dalších v balíčku je). Tenhle démon létá, má sám o sobě 3/3 sílu, pokud jím ověsíte jinou nestvůru, ony 3 body síly a odolnosti se přičtou jí. Jediná nevýhoda jeho ovládání – v každém upkeepu Vás pokouše za jeden život. Mogis´s Marauder je „jen“ medvěd – tedy 2/2 tělo, avšak jeho abilita „Devotion“ umožní jemu a určitému počtu jeho spolubojovníkům v závislosti právě na „Devotion“ získat schopnosti intimidate a haste do konce kola. Xathrid Necromancer  je lidský čaroděj, který v případě smrti své a/nebo nějakého lidského spolubojovníka přivede na stůl ze záhrobí jeden zombie token. Čtyřmanový slot má 3 zástupce. Prvním je Crypt Ghast – opět jen 2/2 tělo vybavené schopností „Extort“, doplněnou ještě schopností získat navíc jednu manu do poolu za každou tapnutou bažinu. Desecration Demon je váš nejsilnější bojovník, létající 6/6, kterou ale soupeř může alespoň částečně neutralizovat. A to v případě, že soupeř před každým útokem obětuje jednu svou nestvůru. Démon se pak tapne a o +1/+1 povyroste. Poslední nestvůrou balíčku je opět „enchantment creature“ s abilitou „Bestow“ - Erebos´s Emissary. 3/3, která může o +2/+2 povyrůst do konce kola v případě, že zahodíte nestvůru. Totéž platí, pokud je emisař využit jako aura.

Pojďme na kouzla. Těch je pouze šest. Dva klasické instantní removaly Doom Blade – ten zničí nestvůru, která není černá, Ultimate Price naopak zničí pouze jednobarevnou nestvůru. Bile Blight je taktéž instant, který cílové nestvůře a všem ostatním se steným jménem udělí -3/-3 do konce kola. To byla dvoumanová kouzla. Třímanovkou je Hero´s Downfall, taktéž instantní ničení nestvůry a navíc i planeswalkera, to vše bez nějakých omezení. Gift of Orzhova je očarováním – aurou, která cílové nestvůře přidá +1/+1 a navíc i létání a schopnost lifelink. Posledním kouzlem je pak sedmimanová Fated Return. Díky tomuto kouzlu umístíte cílovou nestvůru z hrobu na bojiště, navíc tato nestvůra dostane do vínku i nezničitelnost.

Na konec nám zbývají ještě karty ze sideboardu. Cremate vyexiluje cílovou kartu z hrobu a umožní líznout si kartu. Dark Betrayal zničí cílovou černou nestvůru, díky Duressu můžete soupeři zahodit soupeři z ruky jedno kouzlo – nesmí se však jednat o nestvůru a zemi. Pharika's Cure udělí 2 zranění cílové nestvůře a sesílatel dostane 2 životy. Gift of Orzhova je popsaný výše, to bych se opakoval. A posledním kouzlem je pak Staff of the Death Magus, artefakt, který Vám přidá život, když sešlete černé kouzlo a/nebo vyložíte bažinu.

Stručné představení jednotlivých karet máme za sebou, jaké je tedy přesné složení balíčku?

Underworld Herald WoTC
Main Deck Sideboard
24 Swamp
1 Agent of the Fates
1 Blood Scrivener
1 Crypt Ghast
1 Desecration Demon
1 Erebos’s Emissary
1 Herald of Torment
3 Mogis’s Marauder
1 Pack Rat
4 Rakdos Cackler
4 Rakdos Shred-Freak
3 Spiteful Returned
3 Tormented Hero
2 Xathrid Necromancer
2 Bile Blight
3 Doom Blade
1 Fated Return
1 Gift of Orzhova
1 Hero’s Downfall
2 Ultimate Price
3 Cremate
2 Dark Betrayal
4 Duress
2 Gift of Orzhova
2 Pharika’s Cure
2 Staff of the Death Magus

Celkem se tedy v maindecku balíčku nachází víceméně klasický poměr jednotlivých druhů karet – opět tradičních 24 zemí (Wizardi snad pro Event decky bez ohledu na užité karty jiný počet prostě neznají), celkem 26 karet nestvůr a 10 kouzel. 10 karet je pak raritních, jak jsem již zmínil výše, zbytek jsou karty typu common a uncommon. Nových karet z Born of the Gods je použito včetně sideboardu, alespoň co se počtu týká, celkem 11 a z celkem 75 karet maindecku a sideboardu je jich z Born of the Gods 13 kousků.

 

Manová křivka Event decku „Underworld Herald“ (kterou jsem opět převzal z programu Magic Workstation) vypadá takto:


 

Poměr jednotlivých typů karet pak vypadá takto:


 

Rozložení barev jsem vzhledem k jednobarevnosti balíčku opravdu zařazovat nemusel :o), takže jednoho grafu jste milí čtenáři ušetřeni.

 

Strategie hraní:

Vaším cílem je tlak hned od počátku. Musíte využít agresivních 1 a 2 dropy, snížit soupeři životy na co nejnižší úroveň, než začne sám něco vytvářet a dostat jej tak do defenzívy. Ideální start je zhruba ve stylu T1 Rakdos Cacler posílený díky abilitě „Unleash“ nebo Tormented Hero, následovaný ve 2. kole zrychleným Rakdos Shred-Freakem, takže hned ve 2. kole běžíte za 4. V podobném duchu chce dále pokračovat. Pokud soupeř „něco“ vyloží, máte karty removalu na odstranění překážky nebo její obejití (Mogis's Marauder), takže Vám nic nebrání vesele pokračovat v ubírání soupeřových životů. Na soupeřem stabilizovaném stole následně s pomocí Aur z „enchanted creatures“, respektive jejich abilitě „Bestow“, můžete v útoku pokračovat a pokud dojde k výměně nestvůr, aury se následně promění na nestvůry a ty na soupeře dále dotírají. Taková je teorie a plán. Co ale ukázala praxe?

 

Testování s balíčkem:

S kamarádem Honzou (díky Johny už po několikáté opět za pomoc!) jsme Event Deck otestovali přes program MWS.

Testování jsme tentokrát provedli proti jiným turnajovým balíčkům. Snažil jsem se vybrat na současném standardu hlavní možné archetypy a skutečně úspěšné balíčky. Je ale pravda, že tím měl Event Deck poměrně oslabenou pozici, když nastoupil proti decku plnému drahých rare a mythic rare se stabilizovanou manabází. Nicméně i na turnajích typu FNM proti takovým balíčkům budete hrát. A pro porovnání jsme zařadili i souboj s minulým Event Deckem pro Theros, bílomodrým „Inspiring Heroics“

Je pravda, že testování nebylo úplně 100% jako na turnaji, vynechali jsme až na jednu výjimku s UWR kontrolem sideování (protože pak by to bylo už moc jednoznačné) a možná nehráli ty nejlepší playe pro oba decky. Snažili jsme se omezit i mulligany do max. šesti – hrát s méně kartami jako test prostě postrádá jakýkoli smysl.  Navíc samozřejmě, na pořádné ohodnocení by chtělo her odehrát mnohem a mnohem víc. Šlo nám prostě o to, udělat si opět o hratelnosti Event Decku alespoň základní představu. A jak to dopadlo?

 

1/ vs. Event Deck pro Theros „Inspiring Heroics“ - to byl takový první test a dost možná i nejvíce vypovídající. A „Underworld Herald“ v něm celkem bez problému uspěl. V obou hrách se černý Event Deck solidně rozjel, soupeř byl prostě dost pomalý a já si pohlídal ověšování aurami. Takže jsem vesele podstřeloval a neustále kousal. A soupeř se nakonec dostal do stavu, kdy „něco“ vyložil, zablokoval, umřel.... ale pokaždé ho něco zranilo. Nebo ani nezablokoval, protože potencionální bloker byl odstřelen. Takže 2:0

2/ vs. Selesnya Aggro, což je můj deck na dvojku. Tenhle test byl takové lehké vraždění neviňátek. Odehráli jsme celkem 3 hry, 2 s naprosto jednoznačným průběhem. Selesnya se rozjela parádně po křivce T1 Experiment, T2 Lev, T3 slon a vesele se dupalo. Event Deck naprosto nestíhal, nějaké 2/1 nebo 2/2 opravdu neměly šanci. Do toho přišli nějací červi, jednou Event Deck zahrál démona, který byl obratem odstřelen Charmem, a šli jsme na další hru. Pouze v té třetí to vypadalo na výhru Event Decku. Tomu se povedlo jet T1 Tormented Hero a pak 2x Shred-Freak, takže Selesnyi začaly lehce docházet životy. Nicméně na Lva jsem hodil Monstrositu, když byl soupeř zatapaný a Ajani, který lvu přidal double strike a létání situaci vyřešil. Je fakt, že to bylo o kolo. Celkem tedy 2:0 pro Event Deck.

3/ vs. MonoB devotion. Zde jsem čekal jasný průběh, což se potvrdilo. A čekal jsem, že se projeví určité chyby v balíčku. Protože dostat proti MonoB jako removal Doom Blade bylo.. lehce k vzteku. Ty dvě odehrané hry měly stejný průběh. Soupeř v pohodě přečkal začátek, protože ten Event Deck neměl nijak explozivní. Pak přišla Spectra, objevily se krysy, jednou na mě vykouknul Merchant, pak i Démon a nebylo co řešit.

Ale jednu hru jsem vyhrál. To když měl soupeř manaflood a 2 nestvůry jsem mu zabil /tuším spektru Downfallem/ a Pack Rat  přes Bile Blight, soupeř mi to sice oplatil, ale záplavu menších prcků jsem měl dostatečnou, takže jsem to stihnul. 1:2.

4/ vs. UWR control – s ním jsme hráli 4 hry. A průběh byl zcela klasický souboj kontrolu plného hromadného ničení a counterování s aggrem. Je pravda, že ve dvou hrách jsem útočil, jak to šlo. Po 4 kolech byl kontrol vždy na cca 10-12 životech a následně spláchl stůl. Pak už to bylo karta za kartu, soupeř si ve dvou hrách vyložil dost many na zahrání nejprve Jace a následně Elspetky, takže si s hromadou tokenů dojel pro výhru. V jedné jsem na ruce sušil Bile Blight a čekal, jestli si nelíznu nějakou solidnější potvoru, protože soupeř byl na 3 životech a já bych si pročistil cestu odklizením otravných tokenů. Ta pravá potvora nedorazila.. respektive došli pouze malí prckové. Další hru soupeři po podobném průběhu vyhrála Assemble the Legion, kdy moje karty pro změnu úspěšně counteroval. Čtvrtá hra ale dopadla pro Event Deck, to už bylo po side. 2x Duress byl fajn věc, zbavil jsem se dvou plošných ničení, tu jednu Spheru přežil a potvory zůstaly na stole, takže soupeři counterspelly nebyly k ničemu. Celkový stav 1:3

5/ vs. BIG Gruul – zde jsme odehráli dvě hry a Event Deck totálně pohořel. Opět odehrané dvě hry, kde Gruul neměl problém. Caryatida zastavila jednoho útočníka, druhý mohl sice vesele klovat, ale to opravdu nestačilo. Víc jsem nestihl. Soupeř měl dost many, začal tam cpát hovada, na stůl šel i Domri, díky Nykthosu obrovsky narostla hydra a prostě mě soupeř totálně zadupal. 0:2.

6/ vs. MonoU Devotion – ty tři hry byly prakticky jednoznačné. Tedy až na jednu, ve které jsem si s Event Deckem bohužel nelíznul ani zabíjení, ani něco s „Bestow“, abych ověsil potvoru, co by hru doťukla. Tam jsme skončili o jeden útok, respektive zahájení. No znáte to :-). Zbylé dvě hry byly jednoznačné. Jak se na stůl dostal Frostburn Weird, nějaké 2/1 a 2/2 do tlaku měly lehce vymalováno. Sice jsem tlačil, co to šlo, ale ubrání dvou životů mě pokaždé stálo jednu nestvůru. Soupeř pak vyložil Spektru/y, zamával na mě Bidentem, z moře na mě koukala Thassa, která si následně povolala ještě Pána Vln a konečná. Ty malé potvůrky a pár karet removalu neměly šanci soupeře zastavit. Tady ty hry byly opravdu dost jednoznačné. 0:3.

 

Co možné vylepšení?

Testování ve mně zanechalo takové docela smíšené pocity. On Event Deck podle decklistu nevypadá špatně. Tlak na úvod, pak ověsím prcky, co přijde proti mně, to odstřelím a dojedu si pro výhru. Myšlenka dobrá. Jenže ono to tak ve skutečnosti není. Ano, jistě, proti TOP deckům současného standardu výsledky asi nemohly být nějak extra zázračné. A proti předchozímu Event Decku pro Theros „Underworld Herald“ ukázal poměrně solidní kvalitu. Byť situaci měl ulehčenu, předchozí Event Deck se dle mého názoru – viz minulá recenze – prostě vůbec nepovedl.

Proti ostatním testovaným balíčkům to ale prostě byla zcela jiná káva a Event Deck až na výjimky způsobené manafloodem soupeře většinou tahal za kratší kus provazu. Nejde o to, že mě soupeř přejede na sílu a kvalitu karet, to vezmu naprosto v pohodě. Protože Event Deck je za 5 stovek a když mě porazí balík plný mýtických a drahých rare karet, bylo by asi něco špatně, pokud by výsledek byl opačný. Problém je ale v něčem jiném. Přestože Event Deck není sestavený nijak extra špatně a funguje, jak by asi měl, karty spolu dokáží spolupracovat, prostě... to je slabé. Soupeř přežije úvodní tlak nebo jeho náznak a vy se už pak moc do hry nedostanete. Protože buď soupeř prcky bez problémů zablokuje, nebo ty silnější zlikviduje a ve výsledku Vás prostě hrubou silou přetlačí. Případně si kontrol počká, až toho dáte na stůl víc (což musíte), pak vám vše spláchne, Vy máte prázdnou ruku a jen koukáte, jak si soupeř dojede pro výhru.

 

Ke složení balíčku mám těchto 6 připomínek:

1/ Má ten balík nějaké téma? Je to „Heroic“ a pomalý „Bestow“ nebo potvory pro „Devotion“? Humani vs Démoni a Zombie? Upřímně řečeno mi decklist připadá trochu, jako když pejsek s kočičkou míchali dort. Potřebovali dát dohromady tovar z ne moc drahých surovin, a sice něco uvařili, ale jak moc to bylo jedlé, raději spekulovat nebudu. Když to porovnám s Event Deckem pro M14 - „Rush of the Wild“, který byl opravdu hodně povedený a byl schopný hrát vyrovnaně i proti TOP deckům, je „Underworld Herald“ spíše k boji o záchranu v Gambrinus lize. Na jednu stranu se balíček snaží hodně tlačit, útočit od začátku, na druhou stranu máte dost nestvůr s „Bestow“, jehož použití je manově strašně drahé a tudíž pomalé – vhodné dle mého názoru spíše na limited. A pokud se sejde ruka s „Bestow“ kartami, bez tlaku na úvod, můžete vesele mulliganovat, jelikož pak naprosto nemáte šanci.

2/ budu se opakovat, ale dle mého názoru opět zbytečně početná manabase vzhledem k obsaženým kartám – 24 zemí je pro tento Event Deck (minimálně po úpravě) zbytečně moc. Jen proto, že tvůrci asi už netušili, jaké 10. rare do balíčku zařadit a použili sedmimanový úlet, který v balíčku nic moc nedělá, musí být zemí tolik? 23 zemí stačí zcela určitě. Respektive jinak. Balík má průměrný manacost 2,69, ale větší počet zemí je nutný jen kvůli jedné drahé a zbytečné kartě a pár kartám dalším s „Bestow“.  Při testu Event Decku několikrát nastal manaflood v naprosto nevhodnou dobu, i když uznávám, že MWSko kolikrát míchá karty hodně podivně. Manové nestability se bát tentokrát nemusíte, hrajete monobarvu a bez obav nějaký ten Mutavault, pokud Vám zahálí v deskách, použít můžete.

3/ pomalé karty – o Fated Return už jsem se zmiňoval o odstavec výše. Nechápu, co takováto karta dělá v balíčku, co se tváří jako agresivní deck. Vhodná mi ta karta přijde leda na zahození do Pack ratu. Blood Scrivener – ano, to je ta varianta na Dark Confidanta, co se nějak neujala. Při testu se mi díky němu podařilo získat kartu jednou. Ano, opravdu. Jednou. Přestože jsem měl na stole Pack Rat, který to mohl asi i  měl změnit. Nevyšlo to. Nepovedlo se mi vyprázdnit ruku. Nový Pain Seer by mi přišel snad i lepší a tu jednu kartu ve 3. kole by přinesl téměř jistě. Crypt Ghast s extortem a svou abilitou měl asi pomoci k seslání Fated Return a/nebo drahých karet s Bestow. Ve výsledku jsem opět na testu nevyužil, tyhle kombinace karet se  - dost možná naštěstí – nesešly. Gift of Orzhova? To vám při seslání snad každý nějak podstřelí a přišli jste navíc o kartu. A i když se povede jím „něco“ ověsit, ta +1/+1 dopředu vážně nic moc neprovede. Lifelink je fajn, ale Vás by životy tlačit neměly, to spíše soupeře.

4/ málo finisherů – upřímně chápu, že 4 Desecration Demoni v Event Decku být nemohli. Ale dva by vzhledem k ceně snad nemuseli být tak moc. Balíčku totiž nastane velký problém, pokud Vás soupeř zastaví a malých prcků se zavčas zbaví, nemáte skoro nic na to, abyste načnutého protivníka doklovali. To v pozdější fázi hry nějaké 2/1 a 2/2 s problematickou možností posílení přes drahé Bestow karty opravdu zvládnete těžko. Démon je za 4 many, mě by se do decklistu 2x prostě vešel. Hraji proti němu jako soupeř opravdu hodně nerad.

5/ podivná kouzla a hlavně removaly – musím říci, že složení kouzel trochu nechápu. Zejména vzhledem k tomu, proti jakým deckům by nyní Event Deck na turnajích měl hrát. I ta FNMka jsou dnes poměrně dost kompetitivní záležitost a není problém se na nich potkat s TOP tier decky. O Fated Return jako odstrašujícím případu jsem již psal. Dtto Gift of Orzhova. Removal? Jasně, jsem černý, chci ho a mám ho. Jenže zařazení Doom Blade na fieldu, kde zcela jistě narazíte na MonoB? Mrtvá karta na ruce. A naopak proti tomu Ultimate Price. Narazíte na balík, co hraje vícebarevné kousky jako je Selesnya? Opět máte peška. Opět stejná situace jako u Démona o odstavec výše. Hero´s Downfall je už finančně dražší karta (protože se prostě jako removal neptá) ale prostě ty dva zde být mohli. Downfallu opravdu bude chtít hrát ve vylepšení playset. A když tu není, proč jsou v základu jen 2 Bile Blight a právě ten není v playsetu? Ty -3/-3 minimálně na začátku hry zlikvidují všechno a v pozdější fázi je použijete na dostřel, když bude soupeř vaše menší nestvůry blokovat.

6/ sideboard – z něj je použitelná tak polovina karet. Duress, Dark Betrayal? Fajn. Pharika´s Cure klidně mohla být v mainu. O Gift of Orthova jsem již psal. Cremate? Ono se hraje nyní něco pracujícího s hrobem? A poslední perlička... dvojice Staff of the Death Magus. Jak to říci. To opravdu ne. NE. Nikdy tenhle nesmysl nebudete chtít hrát a dávat do balíčku. Věřte mi. NIKDY. Vždycky se najde něco lepšího, co do balíčku zařadit.

 

Co tedy přidat a jakým směrem úpravu směřovat?

Nebudu navrhovat nějaké super TOP řešení, pokud takové vůbec navrhnout lze, protože nacpat do balíčku všechny možné drahé karty je sice jednoduché, ale také chcete zachovat nějakou finančně rozumnou míru. Cílem tedy bude zachovat myšlenku Event Decku a pohybovat se s vylepšením v rozumných mezích. Tentokrát bych to pro jednoduchost vyřešil docela jednoduše. Koupil Event Decky rovnou dva.

Ve výsledku to bude prakticky nejjednodušší, přebytečné karty prodáte/vyměníte a hlavně, nebudete je muset kupovat samostatně. A část karet se tím pádem jednoduše vymění a část naopak doplní. Ve výsledku budete mít deck prakticky kompletní.

Potvory. Určitě hrát playsety Tormented Hero, Rakdos Cackler a Rakdos Shred-Freak. Jako tlak na úvod. Bez agresivního začátku balíček prostě nefunguje. Běžet ve druhém kole za 4 má něco do sebe, při testu se mi povedlo běžet ve 3. kole za 6. Takže soupeř byl hned na polovině životů. Co bych zkusil, je posílit ono téma Humanů. Protože Xathrid Necromancer mi přijde jako zajímavá a celkem nosná karta pro tenhle balíček. A podporovat by jej dohromady (tedy včetně Nekromantů samotných) mohlo celkem 15 karet, protože přibude i Pain Seer. Playset Pack Ratů se určitě neztratí, navíc díky němu v pozdější fázi hry využijete i jinak již nezajímavou jednomanovku. Přidat po páru Desecration Demonů a Herald of Torment, jako letců do střední a pozdější fáze hry.

Co se kouzel týče, tak na plný počet bych dal Bile Blight, 2x Hero´s Downfall je taky jistota, ten ideálně ještě třeba i jeden koupit navíc /ideální by byly prostě 4/ a zbytek bych doplnil Pharika´s Cure. A rozhodně pryč příšernost typu Fated Return! To je opravdu konstrukční omyl. Doom Blade a Ultimate Price patří spíš do sideboardu /i když U.P. bych v případě nutnosti jedno do mainu snad i dal/. Zauvažoval bych i o Devour Flesh, které sice soupeři přikáže obětovat nestvůru, ale životy, co si za ni soupeř přidá, by nám mohly v tlaku přeci jen vadit.

Upravený decklist by mohl vypadat třeba takto:

Upgraded „Underworld Herald“ Milape
Main Deck Sideboard
23 Swamp
3 Xathrid Necromancer
2 Mogis´s Marauder
4 Pack Rat
2 Desecration Demon
4 Rakdos Cackler
4 Rakdos Shred-Freak
4 Tormented Hero
2 Pain Seer
2 Herald of Torment
4 Bile Blight
3 Hero´s Downfall
1 Ultimate Price
2 Pharika’s Cure
3 Doom Blade
4 Dark Betrayal
2 Devour Flesh
2 Ultimate Price
4 Duress

TOP verze:

I v záplavě MonoB Devotion decků se najde verze, která hraje klasické aggro. A dodejme, že docela úspěšně. Klaas Gruber s ní skončil 9. února na Super Sunday Series Championship na 4. místě. Takže pro inspiraci a jako definitivní vylepšení berte třeba tento decklist.

Mono Black Aggro - SSS Championship – 4. místo Klaas Gruber
Main Deck Sideboard
20 Swamp
4 Mutavault
3 Lifebane Zombie
2 Mogis´s Marauder
4 Pack Rat
3 Pain Seer
4 Rakdos Cackler
4 Tormented Hero
4 Herald of Torment
3 Bile Blight
4 Hero´s Downfall
1 Ultimate Price
4 Thoughtseize
1 Lifebane Zombie
1 Bile Blight
4 Dark Betrayal
2 Devour Flesh
3 Erebos, God of the Dead
4 Duress

Jako druhou variantu k Aggru je samozřejmě možné hrát klasický MonoB Devotion deck. Ten nemá smysl moc popisovat, decklistů najdete na netu mraky, balíček pravidelně vyhrává velké turnaje. Já jsem pro informaci a inspiraci zařadil verzi, se kterou Colin Logan vyhrál 22. února StarCityGames.com Invitational Qualifier. Berte opravdu jako možnost a druhou cestu, přestavba na balíček tohoto typu je už pak zcela jinou záležitostí.

Monoblack Devotion Colin Logan
Main Deck Sideboard
18 Swamp
4 Mutavault
4 Temple of Silence
4 Desecration Demon
4 Gray Merchant of Asphodel
4 Nightveil Specter
4 Pack Rat
4 Underworld Connections
4 Bile Blight
2 Devour Flesh
4 Hero’s Downfall
4 Thoughtseize
3 Lifebane Zombie
2 Dark Betrayal
1 Devour Flesh
1 Doom Blade
1 Pharika’s Cure
2 Erebos, God of the Dead
1 Drown in Sorrow
4 Duress

Finance: Nebudeme si nic nalhávat. Můžeme toho říci hodně o hratelnosti, dobrém sestavení a vyvážení balíčku, pokud ale poměr cena balení vs. cena kusovek nebude pro hráče zajímavý, kolik si jich (byť dobrý) Event Deck nakonec koupí?

Ceny kusovek beru k datu vydání Event Decku na nejrelevantnějším českém obchodě - Černém Rytíři. Berte ale jako fakt, že cena v Event Decku obsažených dražších karet pravidelně po vydání spadne o něco dolů. Takže jaké jsou nejlepší a nejdražší karty? Cenu vždy dělají hlavně rare karty. Desecration Demon je za stovku a Hero´s Downfall pořídíte za 110,- korun. Pack Rat dost klesl – nyní stojí kolem 60,- kaček. Dvojice Xathrid Necromancerů vyjde na 70,- korun, Herald of Torment je za 30,- Kč,  Crypt Ghast stojí 20,- Kč, Agent of the Fates za 15,- korun a Scrivener za pětku. Fated Return raději už nezmiňuji. Součet rare cca 420,- Kč. Vzhledem k ceně balení - no je znát, že po oznámení decklistu ceny už dost spadly. Ten poměr, který jsem si počítal po oznámení karet, původně vycházel o dost lépe a nyní se ani nedostanete na cenu balení, což v minulosti dělaly i 3-4 karty a zbytek byl bonus. Situaci tak musí zachránit uncommonky. A dvojice Bile Blight spolu s Ultimate Price dá dohromady 70,- korun. Takže jsme na ceně celého balení. Zbylé C a U stojící většinou 5 korun plus basic landy a kostička jsou navíc. No mohlo to být rozhodně lepší. Jak by to vypadalo, kdyby namísto Fated Return byl ještě jeden Démon nebo třeba Downfall? Mnohem zajímavěji, dtto s playsetem Bile Blight.

Trvanlivost: Hledisko trvanlivosti ještě stále není tak moc podstatné. Do rotace v říjnu opravdu zbývá dost a dost času, takže si balíček na „dvojce“ bez problémů dlouho užijete.

 

Dostali jsme se až k závěrečnému zhodnocení. Pojďme si tedy spolu shrnout odpovědi na otázky položené v úvodu článku.

 

1/ Je Event deck hratelný? Pokud máte rádi aggra a preferujete agresivnější balíčky, mohl by se Vám docela líbit. A rozhodně je, co se hratelnosti týká, lepší, jak Event Deck pro Theros.

2/ Je Event deck určen pro začátečníka? Ano, tady není sporu, nováček hru s ní nemůže nějak závažně pokazit.

3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Domnívám se, že příliš ne. Zkušený hráč by si spíše postavil klasický Monoblack devotion.

4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Na menší turnaj nebo lokální, ne příliš kompetetivní, FNM by stačit mohl. Respektive stačit na to, abyste si zahráli a udělali třeba 2:2. Na field s trochu lepšími balíčky ale prostě nestačí. Ty dobré decky porazit neumí (což při ceně ani nejde čekat), na ty mu většinou brzy dojde dech.

5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Konkurenceschopnější verze z něj postavit rozhodně lze, bez vylepšení a posílení to prostě na jakémkoli větším a kompetetivnějším turnaji nebude ono.

6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? No vychází to tak tak. Pokud chcete hrát černé aggro, pak to smysl má, protože seženete komplet „vše“, kvůli jednotlivým kartám se to vzhledem k současnému propadu jejich ceny již moc nevyplatí.

7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Bez problémů, touto otázkou se nemusíte vůbec zabývat.

 

Pokud vás po mém zhodnocení „Underworld Herald“ zaujal natolik, že přemýšlíte o koupi, podívejte se na stránky Veselého draka, partnera serveru Magic-guru, kde si jej za 479, - Kč můžete zakoupit.

 

To bude ode mne už pro dnešek vše. Doufám, že se vám článek jako takový líbil, Vaše případné souhlasné i nesouhlasné názory, postřehy, doplnění atd. napište klidně do komentáře pod článkem. Pokud mi na další psaní v budoucnu bude ještě zbývat čas, budu se s Vámi těšit na shledanou zase příště!

 

Milan Pech (milape)

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement