Monday, January 30, 2023
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, June 06, 2014
Pravidlové okénko - Conspiracy
Autor: Flamberg @ 12:01 AM :: 3508 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Pravidla
 

Ahoj všichni! Vítejte u dalšího Pravidlového okénka, kterým se tentokrát podíváme na speciální sadu jménem Conspiracy. Ta vychází tento pátek a tedy zejména následující víkend bude plný "turnajových konspirací". V tomto článku bych se chtěl zejména zaobírat tím, jak fungují nové mechaniky, a také se trochu podívame na to, jak a kde vůbec s kartami z Conspiracy hrát.

Jak hrát s Conspiracy

Sada Conspiracy je primárně určena pro booster draft (sada obsahuje dokonce karty, které přímo ovlivňují průběh draftování). Pokud nevíte, jak booster draft funguje, můžete se základy dozvědět tady. Sada je také plná karet, jež podporují hru ve více než dvou hráčích.

Wizards doporučují se sadou hrát následujícím způsobem: osmičlenný draft, v němž se draftují tři boostery Conspiracy, rozdělit po draftu na dvě čtyřčlenné skupinky a v nich pak hrát multiplayerové hry stylem free-for-all ("každý na každého").

Několik obvyklých pravidel pro free-for-all multiplayer

- každý hráč začíná s dvaceti životy
- první mulligan je zdarma (tj. znovu do sedmi karet)
- kartu v prvním kole líže i hráč, který hraje jako první
- útočit lze na libovolného protihráče (různými bytostmi i na více hráčů najednou)
- blokovat lze pouze bytosti, jež útočí na mne nebo mého planeswalkera; nelze "chránit" ostatní hráče
- hru vyhrává hráč, který vydrží nejdéle (tj. porazí ostatní)
- karty, kouzla a schopnosti hráče, který opustil hru (prohrál, vzdal se), okamžitě opouštějí hru s ním; karty "uloupené" ostatním hráčům (např. s pomocí mistra zloděje Dacka Faydena) se vrací zpět.

Jednu věc je třeba mít na paměti: Conspiracy je především "casual" produkt a tedy hrajte hlavně tak, aby vás to bavilo! Pokud vám nějaké pravidlo nesedí, není nic jednoduššího než zavést "house rule".

Předpokládám, že některé karty z Conspiracy by mohly najít domov i v některých vašich cube draftech.

Legálnost karet

Conspiracy není součástí žádného bloku. Karty, jež vycházejí poprvé v Conspiracy (je jich 65), není možné hrát na formátu Standard nebo Modern. Je ale povoleno je hrát v Legacy a Vintage balíčcích (kromě třinácti karet s typem "Conspiracy", viz níže). Karty, které jsou pouze reprinty karet z klasických sad, je možné hrát na odpovídajících formátech (jako obvykle, rozhoduje anglické jméno karty).

Schopnosti ovlivňující draftV Conspiracy vyjdou karty, jež ovlivňují průběh booster draftu. Aby draft s těmito kartami probíhal bez komplikací, je vhodné, aby všichni hráči draftovali a posílali karty dál současně. Dále je třeba každé použití draftovací schopnosti ohlásit celému stolu, aby ostatní věděli, co se děje.

* Některé draftovací schopnosti vyžadují, abyste si něco poznamenali. Z tohoto důvodu je vhodné mít po ruce například kousek papíru a tužku.
 
* Pokud chce více drafterů použít současně nějakou draftovací schopnost, jejich pořadí se určí náhodně.

* Většina draftovacích schopností je hodně specifická. Raději si kartu několikrát přečtěte, abyste pochopili co přesně dělá!

Nový karetní typ ConspiracyVývojáři pro nás v Conspiracy připravili nový typ karty - Conspiracy. Tyto karty nehrajete ve svém herním balíčku, ale hru s nimi začínáte v command zóně (stejná herní zóna kam dáváte například emblemy planeswalkerů). Můžete hru začít s libovolným počtem Konspirací (záleží, kolik jste jich nadraftovali).

* Konspirace se nepočítají do karetního limitu pro herní balíček (40 karet).
 
* Pokud nechcete, nemusíte hrát žádné nadraftované Konspirace.

Nový keyword Hidden agendaNěkteré karty typu Conspiracy mají schopnost jménem Hidden agenda. Karty s touto schopností, narozdíl od normálních Konspirací, začínají hru v command zóně lícem dolů a každé Hidden agendě je při tom určeno jméno nějaké karty. Následně během hry můžete Hidden agendu otočit lícem nahoru a ta začne uplatňovat svůj efekt na karty se zvoleným jménem.

Můžete tedy tímto způsobem soupeři připravit pěkné překvápko. Ten totiž samozřejmě neví, jakou agendu hrajete a jaké jméno jste zvolili.

* Kartu s Hidden Agendou lze otočit kdykoliv máte prioritu (tedy třeba i v soupeřově kole v reakci na nějaké jeho kouzlo). Jedná se o speciální akci, která nepoužívá stack (a tedy na otočení nelze reagovat).

* Na konci hry je nutné soupeřům ukázat vaše karty v command zóně, aby mohli zkontrolovat, že mají schopnost Hidden agenda. 

Nový keyword DethroneCo říkají pravidla:

702.104. Dethrone

702.104a Dethrone is a triggered ability. "Dethrone" means "Whenever this creature attacks the player with the most life or tied for the most life, put a +1/+1 counter on it."

702.104b If a creature has multiple instances of dethrone, each triggers separately.

* Dethrone se spouští pouze, pokud bytost útočí na hráče. Pokud bytost útočí na planeswalkera, Dethrone nedělá nic.
 
* Dethrone jde na stack a lze na něj reagovat (a například bytost zastřelit bleskem, dokud ještě není moc veliká).

* Životy hráčů se porovnávají pouze v okamžiku spuštění schopnosti. Pokud se v reakci na již spuštěnou schopnost nějak změní životy hráčů, schopnost to ignoruje a stejně se vyhodnotí.

* Dethrone se spouští a vyhodnocuje ihned po nahlášení útočníků, ještě před nahlášením obránců.  

Nový ability word Will of the councilAbility word Will of the council sdružuje schopnosti, jejichž efekt závisí na hlasování hráčů. Schopnost vždy nabízí několik možností a každý hráč postupně vybere jednu z nich. Will of the council se pak vyhodnotí v souladu s vítěznou možností.

* První volí aktivní hráč. Následují ostatní hráči v pořadí, jak jdou kola (tj. většinou podle směru hodinových ručiček).

* Nelze se zdržet hlasování.

* Hlasování probíhá až v rámci vyhodnocení daného kouzla/schopnosti. Na výsledek hlasování nelze reagovat.   

Nový ability word ParleyVšechny Parley schopnosti fungují tak, že každý hráč ukáže vršek knihovny, spočítá se, kolik non-land karet se ukázalo a parley schopnost toto číslo použije při svém vyhodnocení. Nakonec si všichni líznou svou odhalenou kartu. 

Několik střípků na závěr

Pride Guardian + Valor Made Real

 

* I pokud Guardian zablokuje více bytostí, tak stále přidá pouze tři životy.

Grixis Illusionist* Přeměněná země ztratí všechny svoje ostatní subtypy a všechny schopnosti. 
 

Stifle* Aktivované schopnosti jsou vždy zapsané ve tvaru "cena: efekt". Nikde jinde než v popisu aktivovaných schopností se na kartách dvojtečka nevyskytuje.
 
* Spouštěné schopnosti bývají zapsané ve tvaru "When/Whenever/At... podmínka, efekt..."

Canal Dredger* Pokud Dredgera nadraftuje více hráčů, tak si hráč, jenž odevzdává poslední kartu, vybere, kterému z těchto drafterů ji pošle.

Lore Seeker* Přidaný booster musí původně patřit hráči, jenž Seekera použije. Standardně není omezeno, o jaký booster se musí jednat. Záleží na dohodě mezi hráči. Klidně si do draftu přidejte třeba Betu nebo Unhinged :-)

Selvala, Explorer Returned* Selvalina schopnost je manová. Tedy ji lze použít i během sesílání kouzla (pro zaplacení tohoto kouzla). Může teoreticky dojít k situaci, kdy tato schopnost nedodá dostatek many nutný pro seslání takového kouzla. V tom případě se sesílání kouzla klasicky vrací zpět. Protože ale Selvalina schopnost líže karty, její použití vrátit zpět nelze (narozdíl od klasických manových schopností).

To by pro dnešek stačilo. Doufám, že jste si ze článku něco odnesli, a třeba vám tyto informace usnadní hraní s novou edicí. Připomínám, že tento a další víkendy proběhne s Conspiracy celá řada turnajů (kde lze mimo jiné získat promo kartu Magister of Worth).

V případě jakýchkoliv dotazů, ať už na Conspiracy nebo na cokoliv jiného, se neváhejte zeptat v našem fóru!

Mějte se,

Flamberg
Váš Rules Advisor

Použité zdroje:
http://www.wizards.com/magic/magazine/article.aspx?x=mtg/releasenotes/cns
http://www.wizards.com/magic/tcg/article.aspx?x=mtg/tcg/conspiracy/cig
 

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement