Tuesday, February 07, 2023
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Saturday, January 03, 2015
Změna pravidla o morphech
Autor: JakubMG @ 7:15 PM :: 2985 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Pravidla
 

Competitive Magic – změna pravidla o morphech

Pokud se pohybujete v limited prostředí na Competitive úrovni (GP, PTQ...), tak jste si toho nemohli na podzim nevšimnout. Hráč, který by za normálních okolností dávno scoopnul, sbalil karty a šel na vzduch, pořád ještě sedí u dávno prohrané partie a čeká, čeká...jestli se soupeř, opitý vítězstvím, nedopustí osudové chyby.

„JUUUUDGE!!!“ letí sálem a zmatený vítěz je po krátkém procesu odsouzen k prohře. From Hero to zero. Další nešťastník, co po skončení hry neukázal neodhalené morphy, a zamíchal je automaticky do balíku, vždyť „Soupeř přece vzdal!!!“ 

Od poloviny září, kdy vyšly Khans, až do 12. prosince, kdy došlo k mimořádné změně pravidel, nás rozhodčí i vás hráče provázely všelijaké více či méně uvěřitelné historky se společnou pointou: trocha nepozornosti stála hráče hru.

V „trestním zákoníku“ pro rozhodčí, MIPG (Magic Infraction Penalty Guide) se neodhalením skryté informace zabývá sekce nazvaná „Game Play Error-Game Rule Violation“. Říká se tam v podstatě to, co byste asi tak očekávali, a sice, že když má hráč nějakou –skrytou- informaci/kartu soupeři ukázat, a neučiní tak, bude potrestán.

Zda bude postihem Warning, nebo Game Loss záleží na tom, zda byla daná informace někdy v pozici, kdy soupeř mohl ověřit její legalitu. Pokud někdy v takové pozici byla (a soupeř měl tedy možnost požádat o dodatečné odhalení této informace), je provinilec potrestán pouze Warningem. V opačném případě si vyslouží Game Loss.

 

Explicitně anglicky takto:

„An error that an opponent can’t verify the legality of should have its penalty upgraded. These errors involve hidden information, such as misplaying the morph ability or failing to reveal a card to prove that a choice made was a legal one. If the information was ever in a position where opponents had the opportunity to verify the legality (such as on top of the library, as the only card in hand, or on the battlefield at the end of the game), do not upgrade the penalty and reveal the information if possible.“


Klasický příklad:

„Hráč zahraje Merchant Scroll, nalezenou kartu neukáže a dá si ji do ruky.“ Pokud nemá na ruce žádnou jinou kartu, dostane Warning. Má-li karet na ruce víc, může jít míchat na další.

Do stejné kategorie s „přísnější sazbou trestu“ ještě nedávno patřilo neukázání zamorphované bytosti-nejen na konci hry, ale také když se morph vracel do ruky, na vršek balíku apod. Rozhodcovské autority si však všimly, že počet takovýchto Game Lossů byl neúměrně vysoký. Když si k tomu přičteme v prvním odstavci popsané „číhání“, je jasné, že změna musela nastat. I nadále chceme/budeme postihovat nepoctivé hráče, kteří hrají nepotřebná kouzla a země jako morphy (Game Loss, případně diskvalifikace v případě úmyslného jednání). Pokud však má hráč odhalit morpha a zapomene na to, zaslouží si méně přísný trest (Warning).


Pokud se chcete o filozofii této změny dozvědět více, doporučuji článek Tobyho Elliotta zde: http://blogs.magicjudges.org/telliott/2014/12/12/changing-morph-handling-in-the-ipg/

 

autor: Tomáš Joska (za revizi a doplnění článku děkuji Davidu Záleskému)

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement