Tuesday, February 07, 2023
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, November 26, 2015
Recenze Battle for Zendikar Intro Pack: Zendikar's Rage
Autor: JakubMG @ 7:30 PM :: 2963 Přečtení :: 1 Komentáře :: :: Recenze
 
Magic the Gathering Battle for Zendikar Intro Pack: Zendikar's Rage

         Zdravím již popáté v řadě všechny čtenáře serveru Magic-Guru. Určitě již netrpělivě čekáte na pátou a tedy poslední rozbor Intro Packu z nejnovější edice. Karty z Battle for Zendikar se již pokusily usídlit na magicových turnajových formátech a mnoho z nich dokonce šťastně tvoří součásti úspěšných balíčků. Intro packy však, jak víte, slouží především hráčům z úplně jiné sféry, to znamená začátečníkům, a z nabité zkušenosti mohu s jistotou říci, že k tomuto účelu jsou obsažené karty z nové edice velmi vhodné. Intro Pack, který nám zbývá, se jmenuje Zendikar’s Rage, je v červené a zelené barvě a jeho hlavní podpůrnou silou je staronová mechanika landfall (viz dále).

Struktura textu bude následující:

1.       Odpověď na otázku „Co je intro pack a pro koho je určený?“

2.       Rozbor šedesáti-karetního balíčku Zendikar's Rage z Battle for Zendikar

3.       Rozbor potenciálních vylepšení balíčku

4.       Závěr


1. Co je to Intro Pack a komu je určený?

Odpověď na tuto otázku netřeba nijak více problematizovat, než jak jsem nastínil ve svých předcházejících recenzích: 

  Intro packy mají svůj původ v roce 1997 v době příchodu velké edice Tempest. V té době byly nazývány „theme decks“ a byly jimi pouze šedesáti-karetní předpřipravené balíčky. V roce 2008 s příchodem edice Shards of Alara byly theme decks zastoupeny intro packy, které vedle předpřipraveného balíčku navíc obsahovaly jeden booster aktuální edice. A od velké letní edice Magic 2013 máme v intro pacích booster packy dva.

Již za dob Tempestu byly předpřipravené balíčky stavěny tak, aby měly určitou hlavní myšlenku – mechanismus nebo například typ bytosti typický pro danou edici - a obsažené karty s ní nějak spolupracovaly. Tímto způsobem intro packy dodnes napomáhají inspirovat nové hráče ke stavbě jejich vlastního hracího balíčku. Právě pro magicové nováčky jsou tyto produkty určeny – vedle všech karet v nich lze nalézt i stručná pravidla ke hře obsahující i některé herní tipy.

Šedesáti-karetní balíček obsahuje široké spektrum karet právě proto, aby nového hráče dokázal co nejlépe s jednotlivými mechanikami a se všemi novými kartami seznámit. Některé karty jsou tak logicky horší než ostatní a hráč je může ze svého balíčku vyřadit a nahradit jinými lepšími kartami, které nalezne například ve zmíněných booster pacích. Ty obsahují 11 obyčejných (common), tři neobyčejné (uncommon) a jednu vzácnou (rare) kartu. Přebytečné nebo nehodící se karty tak může nový magikář ideálně vyměnit s jiným za nějaké lepší, čímž se seznámí s druhým neméně kouzelným konceptem celého Magicu – obchodováním s kartami.

2. Rozbor Intro Packu Zendikar's Rage

Pokud se cítíte být již dostatečně poučeni o podstatě intro packů, zbývá už jenom rozhodnout se, který z nich zvolíte jako svůj průvodní balíček do této karetní hry. V této volbě by Vám měl pomoci následující rozbor, kde se dozvíte nejenom, jaká je myšlenka a hlavní mechanismy balíčku, ale také jak s daným balíčkem nejefektivněji hrát a jak ho případně posléze vylepšovat dalšími kartami.

 

Intro Pack: Zendikar’s Rage WoTC
Main Deck Sideboard
1 Scythe Leopard
2 Lavastep Raider
2 Oran-Rief Invoker
1 Rot Shambler
2 Snapping Gnarlid
1 Makindi Sliderunner
2 Tunneling Geopede
2 Valakut Invoker
1 Valakut Predator
2 Broodhunter Wurm
1 Murasa Ranger
1 Grove Rumbler
2 Territorial Baloth
1 Oran-Rief Hydra
2 Seek the Wilds
1 Swell of Growth
2 Sylvan Scrying
1 Sure Strike
1 Natural Connection
1 Retreat to Kazandu
1 Retreat to Valakut
1 Reclaiming Vines
1 Stonefury
1 Nissa’s Renewal
1 Rolling Thunder
1 Blighted Woodland
3 Evolving Wilds
2 Fertile Thicket
10 Forest
10 Mountain
 

         Vida decklist1 tohoto červenozeleného balíčku, seznáváme, že Zendikar’s Rage splňuje již tradiční představu pojící se s touto barevnou kombinací. Je to klasický příklad agresivně laděného balíčku, tzv. aggra2. Nabízí se tak srovnání s Intro Packem Rallying Cry, který jsem zde rozebíral jako první.

         Klasickým rysem agresivního balíčku je manová křivka – ta je zde relativně dobrá – tři bytosti za jednu manu, 6 za dvě many, 5 za tři many, 4 za čtyři many, 2 za pět man a 1 za šest man. Na rozdíl od červenobílého Rallying Cry obsahuje tento Intro Pack o něco dražší kouzla – sorcery a instanty. Druhým rozdílem je synergie, které oba dva balíčky využívají k vytváření tlaku. Červenobílý balíček těžil s velkého počtu Ally bytostí, kdy příchod každého jednoho z nich nějakým způsobem podpořil všechny ostatní na bojišti. Zde není potřeba bytostí, které by se navzájem podporovaly, stačí nám totiž landy. Dvanáct z 21 obsažených bytostí má staronovou abilitu Landfall, což je schopnost, která se spouští kdykoliv se na naši stranu bojiště dostane land. Schválně jsem řekl, že se land dostane na bojiště, místo když vyložíme land, protože existuje, jak zároveň zjistíte při hraní tohoto balíčku, mnoho dalších způsobů jak dostat zemi na bojiště, a to třeba i vícekrát za kolo.

         Abychom si mohli utvořit konkrétní představu, o čem mechanika landfall je, rozebereme několik typických bytostí. Na jednomanovém slotu máme bytůstku Scythe Leopard – 1/1 za G, který při příchodu landu na bojiště (dál jen landfall) získává +1/+1 do konce kola. Dvojmanový slot je těžištěm pro všechny agresivní balíčky – v tomto případě se na něm nachází šest bytostí, z nichž hned dvě různé mají landfall - Snapping Gnarlid, který je 2/2 za 1G a Makindi Sliderunner, který je 2/1 Trample, oba získávají za landfall +1/+1. Za tři many máme další dva: Tunneling Geopede, která bohužel nemá nic společného s Plated Geopede ze starého zendikaru, ale ani tato se neztratí (2/2 za 2R, landfall – opponent(i) dostávají jedno zranění). Druhou potvorou je Valakut Predator – pouhá 2/2 za 2R, za landfall však získává +2/+2 do konce kola, čímž pádem se proměňuje v nezanedbatelného bijce. Podobným, ale ve výsledku daleko výkonnějším je dvoubarevný Grove Rumbler, což je 3/3 Trample za 2RG, landfall - +2/+2 do konce kola. Mechanika landfall neposkytuje vždy pouze jednorázový efekt, což taky dokazuje Murasa Ranger, 3/3 za 3G, který se za landfall vyzbrojí jedním +1/+1 counterem, do budoucna tak pro soupeře představuje stále se zvětšující hrozbu. Co se týče neustále rostoucích hrozeb, nesmíme opomenout samotného generála, jenž balíčku dodává nádech naprosté nespoutanosti – Oran-Rief Hydra je 5/5 Trample za šest man a s příchodem každého landu na ni můžeme položit jeden +1/+1 counter a s příchodem Forestu hned dva countery.

         I mezi enchantmenty najdeme dvě karty s landfallem – Reatreat to Kazandu a Retret to Valakut, které oba nabízejí velmi pestré využití této mechaniky.

         Nyní jsme však rozebrali pouhých 13 karet z celého balíčku. Než se pustím do rozboru těch zbývajících, je nezbytné, abych nastínil základní myšlenku pro správné hraní s landfall kartami. Je jasné, že abychom z této schopnosti vytěžili co nejvíce, budeme potřebovat landy. Zdá se, že s tím by nemusel být problém – v balíčku jich je 26, což je na aggro opravdu přehršle. Jak už jsem ale zmiňoval, existují způsoby, jak z landfallu vytěžit ještě víc než pouhým vykládáním jedné země za kolo. Ten nejjednodušší a vlastní všem historickým balíčkům s landfallem je založen na tzv. Fetch landech3. V našem intro packovém decku se bohužel neobjevují pravé fetchky, ale máme zde ve dvou kusech nepravou fetchku Evolving Wilds, což je land rarity common4, který nám umožní, když ho obětujeme, najít si jeden libovolný basic land v balíčku a dát ho do hry tapnutý. Ta nutnost tapnout přišedší zemi představuje určitou nevýhodu v rámci tempa, na druhou stranu výhoda této nenápadné země spočívá v tom, že se tak aktivují všechny landfally hned dvakrát – při příchodu Evolving Wilds a rovněž po příchodu oné základní země. Navíc nejsme s tímto položením země vázáni pouze na svoje kolo – můžeme si počkat s obětováním a aktivovat veškeré landfall efekty až v soupeřově kole, chceme-li například zvýhodnit naši obranu. Poslední nezanedbatelnou výhodou tohoto landu je fakt, že s jeho použitím si pročišťujeme balíček od jiných zemí, a zvyšuje se tak šance, že si lízneme něco jiného, často užitečnějšího. Fetch landy tak obecně poskytují v souvislosti s abilitou landfall opravdu pestrou škálu výhod a otevírají se nám všemožné herní strategie jak s landfallem nakládat.

         Tyto triky s mechanikou landfall však nestojí a nepadají pouze se zmíněnou nepravou fetchkou. Blighted Woodland nám za obětování a připlacení čtyř man umožní najít si dva nové lesy (foresty) a oba položit v tapnuté poloze na bojiště. Ano, chápete správně, je možné položit tuto zemi a ihned ji aktivovat a aktivovat tak zároveň všechny landfally hned třikrát v řadě – představte si potom, jak se bude váš soupeř tvářit po jediném takto podpořeném útoku Grove Rumblera. A to ještě nejsme na vrcholu J.

         Může se však také stát, že nám země úplně dojdou. S tím je třeba počítat a připravit se na to za pomocí karet, které nám zemí zajistí dostatek. Seek the Wilds umožňuje manipulaci s knihovnou a zajistí, že nebudeme mít nedostatek ani landů ani bytostí. S pomocí Sylvan Scrying si v balíčku najdeme, jakoukoliv zemi budeme chtít, a můžeme tak rozjet další řetězec landfall efektů. Naprosto devastující a ve správný moment asi nejsilnější kartou je druhé réro Nissa’s Renewal – sorcery za šest man, které nám umožní okamžitě si najít v balíčku tři základní země a položit je na bojiště + nám doplní sedm životů. Ano, efekt této karty je opravdu velmi silný. Když tato karta vyšla, tak se na různých fórech diskutovalo o tom, že dá vzniknout nejrůznějším ramp balíčkům (ramp balíčky popisuji v recenzi zde), ačkoliv i pro landfall balíčky by mohla představovat opravdu velmi schopnou posilu. Jen pro představu, zahrajeme-li toto sorcery po vyložení země v tom samém kole, aktivujeme landfall čtyřikrát za sebou, čímž se z jednomanového Scythe Leoparda stane 5/5 megatygr, Grove Rumbler se změní v 11/11 Trample, Hydra se za ideálního scénáře vyvine ve 13/13 Trample na trvalo…

         Když je řeč o rampě, je třeba zmínit další, o trochu méně patrný aspekt balíčku. Výhodou Zendikar’s Rage  je, že se dokáže občas chovat i jako rampa, což dokazuje množství způsobů vykládání více zemí za kolo a vyhledávání dalších zemí v decku. Této skutečnosti pak využívají další obsažené karty. Mezi bytostmi bych vypíchnul dvojici Invokerů - Oran-Rief Invoker a Valakut Invoker, kteří oba velmi efektivně využívají přebytečnou manu v lategame5. Karta, která však nejvíce zazáří právě v lategame díky velkému množství many je Rolling Thunder – za RRX můžeme rozdělit X zranění mezi jakýkoliv počet cílů jakýmkoliv dílem. V nějakém osmém devátém kole s tak může jen díky této kartě jednat o karetní výhodu tři za jedna anebo s ní můžeme dodělat již načatého soupeře, pokud nám došly země na vykládání a naše bytosti jsou najednou na opponenta už moc krátké.

         A nebyl by to správný aggro deck, kdyby se v něm neobjevily žádné triky a nějaké to smažení, jejichž roli tentokrát zastávají Swell of Growth, jehož druhá schopnost vyložit land navíc může mít při přiměřeném množství landfallů na stole opravdu významný efekt, Sure Strike klasické +3/+0 a First Strike za dvě many, anebo Stonefury, což je zabíjení za pět man, jehož dosah opět roste s počtem zemí, které máme vyloženy.


         Myslím, že se mi podařilo dostatečně ohodnotit všechny bytosti a ostatní kouzla, která hrají v tomto landfall balíčku podstatnou roli. Co se týče hraní s balíčkem obecně, tak je opět důležité již při mulligenování nastolit určitou rovnováhu mezi kartami, které těží z landfallu a těch, které nám zajišťují, že budeme schopni landfall stále aktivovat. Ideální úvodní ruka pak bude obsahovat asi tak dvě tři rychlé bytosti, nejlépe s landfallem, nějaký ten „ramp spell“, případně nějaký combat trik a ideálně tři země. Hrajeme klasickým způsobem jako každé aggro – vykládáme co nejrychleji bytosti po křivce, přičemž nesmíme zapomínat na aktivaci veškerých jejich landfall efektů, a posléze se je snažíme ochránit za pomocí nejrůznějších kombat triků. K tomuto účelu poslouží často i již zmíněné Evolving Wilds, které naši bytost s landfallem mohou například ochránit prostřednictvím jejího posilovacího efektu v reakci na soupeřovo pečení, který spustíme obětováním této země.

        

Abych řekl pravdu, s balíčkem mě opravdu docela bavilo hrát. Na rozdíl jiných balíčků se tento neprojevuje s tupostí typickou pro většinu agresivních decků, jejichž úlohou je většinou pouze vykládat kvanta bytostí v co nejkratším časovém úseku a snažit se s nimi soupeře udolat dřív, než se stačí vzpamatovat. Abilita landfall, ač se to na první pohled nezdá, představuje pestrou škálu využití a vedle faktu, že díky ní dokážou bytosti držet krok s bytostmi jiných rychlých decků, díky jejímu vícenásobnému využití jsou ty samé potvory schopny přerůst soupeři i jeho bytostem přes hlavu tak nečekaným způsobem, že to vytváří ještě daleko lepší pocit z výhry než výhra s klasickým aggrem.


3. Rozbor potenciálních vylepšení balíčku

Jak vědí ti, kteří pilně četli mé dosavadní recenze, snažím se intro packové balíčky vylepšovat s pomocí karet z aktuální edice, případně aktuálního bloku, aby nedošlo k předčasné rotaci jádra celého balíčku. Zároveň se tak nějak snažím držet původní hlavní myšlenky, aby nedošlo třeba ke změně balíčku opírajícího se o landfall v úplně jiný červenozelený balíček neobsahující jediný permanent s landfallem. Je samozřejmé, že aby byl balíček schopný udržet si pozici na turnajové scéně, vyžadoval by spíše radikální úpravy a ve výsledku by neměl s původním Intro Packem mnoho společného, avšak taková přestavba už nezapadá do tématu intro packu ani této recenze.

S potěšením mohu konstatovat, že ve srovnání s některými předchozími intro packy, vyšlo v edici Battle for Zendikar pro tento balíček v této barevné kombinaci docela slušné množství zajímavých karet. Vezmeme to hezky popořadě od karet se schopností landfall. Jak jsem již zmiňoval výše, dvojmanový slot je těžištěm každého agresivního balíčku z toho důvodu, že se v něm objevují o mnoho smysluplnější bytosti než na slotu jednomanovém, a tak se dvoumanovými bytostmi většinou otevírá hra. Pokud jeden hráč vyloží bytost ve druhém a kole, zatímco protihráč ne, často má první hráč ještě po dlouhou dobu poté hodně navrch.

Říkám to proto, že v edici BFZ6 vyšla ještě jedna moc hezká dvoumanová bytost Akoum Stonewaker, který nám zajistí vcelku smysluplnou play i pro třetí kolo, a tak se velmi dobře stará o kvalitu nejdůležitější složky agresivních balíčků – manové křivky. Jeho schopnost v překladu zní: Landfall: zaplať 2R a pokud tak učiníš, polož na bojiště 3/1 token s Trample a Haste, kterého obětuješ na konci kola. Stane-li se, že nebudeme mít ve třetím kole opravdu co zahrát, můžeme jen díky této bytosti a vyloženému landu zaútočit hned za pět zranění. Se Scythe Leopardem v prvním kole to už bude celkově 9. Když už je řeč o onom roztomilém koťátku, tak to je na sto procent příšera, kterou chcete v jakékoliv verzi současného landfall aggra hrát ve čtyřech kusech. Díky landfallu se z něho stává solidní bijec vzhledem k tomu, že je to „pouhý“ 1-drop.

Další bytost s landfallem do křivky představuje kartu typickou pro každou novou edici tím, že se okolo ní zvedne vlna diskuzí a názorů o tom, jak je úžasná, z jedné strany a, jak je průměrná, ze strany druhé. Řeč není o nikom jiném než o Undergrowth Championovi. Spíš dříve než později si všichni uvědomili, že není, proč dělat velký povyk: ta bytost je dobrá; co se týče opětovného vydání landfallu, je to to nejlepší, co nám BFZ přineslo, ale jsem si téměř jist, že se nebude hrát nikde jinde než na standardu, a to spíše sporadicky. Ale zpátky k intro packu. Tento šikula je opravdu tím nejlepším, co můžete pro svůj landfall aggro balíček udělat. Je to zelená 2/2 za tři many, která stejně jako Murasa Ranger na sebe hází +1/+1 countery s landfallem. Jeho přidanou hodnotu však představuje první schopnost, která mu vlastně vyléčí jakékoliv udělené zranění výměnou za odebrání jednoho +1/+1 counteru. Stačí tedy kolo po jeho vyložení zahrát například Evolving Wilds a můžete si být jisti, že Champion nezemře ani v kombatu ani na žádný blesk. Vzhledem k vyšší kvalitě této bytosti, je o něco vyšší i jeho pořizovací cena – 89 Kč (ke dni 21. 11. 2015) za kus, ale pokud Vás landfall mechanika baví, určitě bych o jeho pořízení minimálně zauvažoval.

         Drouhou bytostí, s níž je radost hrát a která vás odmění za pořádné využívání landfall mechaniky, je Omnath, Locus of Rage. Je to legendární bytost7 (pozor na to!), 5/5 elemental za 3RRGG, jenž má landfall – polož na bojiště dalšího 5/5 elementala bez schopností. Jeho další schopností je, že když by některý z elementálů nebo on samotný měl zrovna umřít, můžeme nejdřív udělit tři zranění do vybraného cíle. Ano, je to doopravdy mocný bijec. Představte si, že by se vám podařilo kolo po jeho zahrání zahrát a aktivovat například Blighted Woodland – urodí se tak další tři elementálové, přičemž všichni by představovali hrozbu pro každého, kdo by se jich chtěl zbavit. Cena 49 Kč za kus (ke dni 21. 11. 2015) by již nemusela být příliš odrazující, a tak určitě doporučuji vyzkoušet.

         Jako nejvýhodnější koupě se však zdá již třetí mythic v řadě, jímž je Akoum Firebird – 3/3 Haste, Flying za 2RR, který je nucen útočit v každém kole, avšak, jak to tak už u fénixů bývá, má schopnost regenerace. Ne tedy regenerace v magicovém významu slova; forma, kterou se fénixové v magicu regenerují, funguje zpravidla tak, že se nějakým způsobem vracejí z hrobu. Tento k tomu využívá landfall mechaniky, k níž je třeba připlatit 4RR. Zdá se to jako přehnaně vysoká cena za 3/3 letce, jeho síla se však projeví především v pozdějších kolech, kdy se ocitneme v tzv. topdeck módu8, a nebude nám tak hrozit žádné „mrtvé“ draw9. I land bude v takovou chvíli totiž představovat pro soupeře hrozbu v podobě oživnutého fénixe. Cena 7 Kč za kus (ke dni 21. 11.2015) je opravdu velice sympatická vzhledem k jeho mythické raritě.

         Poslední bytostí s landfall mechanikou, jež stojí za zmínku je Akoum Hellkite – 4/4 Flying za 4RR, landfall – udělí jedno zranění do jakéhokoliv cíle a pokud přišedší land byl Mountain, udělí zranění dvě. Její proporce vzhledem k její ceně však nejsou ničím velkolepým s přihlédnutím k hypotetické, ale velmi časté situaci, že zemře na nějaké levné zabíjení v soupeřově kole, a my jsme tak ztratili celé jedno kolo a prakticky nám to nepomohlo.

 

         Konec zbytečných řečí, následují dva mnou navržené balíčky na téma zelenočervené Landfall aggro:

RG Landfall aggro Jakub Štingl
Main Deck Sideboard
4 Scythe Leopard
4 Snapping Gnarlid
4 Makindi Sliderunner
4 Akoum Stonewaker
4 Valakut Predator
3 Akoum Firebird
2 Grove Rumbler
2 Sylvan Scrying
1 Nissa’s Renewal
1 Rolling Thunder
4 Swell of Growth
3 Retreat to Valakut
2 Blighted Woodland
4 Evolving Wilds
2 Fertile Thicket
8 Forest
9 Mountain
 

 

První verze je nejagresivněji laděné aggro, které jsem byl schopen vymyslet, aby zároveň obsahovalo pořádné množství Landfall permanentů. Zvýšil jsem počty rychlých Scythe Leopardů, Snapping Gnarlidů a Makindi Sliderunnerů, přidal Akoum Stonewakery a fénixe. Kouzla jsem nechal skoro stjená, jako byl předtím, s tím, že jsem zvýšil počet Swell of Growth, které ve správnou chvíli může fungovat jako hromadné posílení a přidal jsem dvakrát Retreat to Valakut, což je zdaleka nejagresivněji laděný Retreat z celého cyklu – s landfallem ještě o něco více posiluje naše bytosti anebo nám pomůže zbavit se nepříjemného obránce na jedno kolo.

Taková úprava mě ke dni 21. 11. 2015 na Černém rytíři stála 90 korun, což na to, jak výkonný aggro balíček vznikl, je velmi příjemná cena. Určitě jste si všimli, že balíček zatím neobsahuje zmiňované Undergrowth Championy – přidání playsetu10 by totiž cenu úprav zvýšilo na pětinásobek, což mi připadlo trochu zbytečné. Kdybyste však náhodou nějakého už měli z dřívějška anebo jednoho třeba otevřeli v přidaných boosterech, určitě bych neváhal s jeho zařazením. Vyměnil bych ho pravděpodobně s některým dvojdropem – Makindi Sliderunnerem, Snapping Gnarlidem anebo trojamnovým Valakut Predatorem.

Landfall Midrange Jakub Štingl
Main Deck Sideboard
4 Scythe Leopard
2 Dragonmaster Outcast
4 Snapping Gnarlid
4 Undergrowth Champion
2 Grove Rumbler
1 Greenwarden of Murasa
2 Oblivion Sower
1 Oran-Rief Hydra
2 Omnath, Locus of Rage
4 Seek the Wilds
2 Sylvan Scrying
2 Nissa’s Renewal
1 Rolling Thunder
3 Radiant Flames
1 Natural Connection
3 Blighted Woodland
4 Evolving Wilds
2 Fertile Thicket
8 Forest
8 Mountain
1 Swamp
 

 

         Druhou verzi úprav jsem pojal jako jakýsi midrange založený na mechanice landfall využívané především lategame. Snažil jsem se neklást si již žádné omezení vyjma omezení, že vznikající balík bude pouze v rámci BFZ a že zůstane v zelené a červené barvě. Jeho cena tak určitě překročí trojcifernou hranici a bude se spíše blížit k hranici čtyřciferné. Na druhou stranu vytváří možnost vyzkoušet si spoustu nových skvělých bytostí z BFZ, které všechny velmi dobře spolupracují s mechanikou Landfall.

Stále obsahuje kvalitní rychlé bytosti, jako je Scythe Leopard a Snapping Gnarlid, abychom vyvíjeli na soupeře tlak již od úvodních kol. Zároveň však obsahuje bytosti, jejichž manacost nám nedovoluje hrát je dřív než v šestém, sedmém kole (Hydra, Omnath…). Každá z těchto příšer však představuje pro soupeře nepříjemnou hrozbu, na kterou často nestačí jediná karta, aby se s ní vypořádal. Zároveň balíček obsahuje obstojné množství různých ramp spellů a draw spellů jako Seek the Wilds, Sylvan Scrying a Nissa’s Renewal, které nám zajistí dostatečný přísun zemí, abychom naše hrozby dokázali vykládat včas a ještě využít jejich interakce s landfallem. O landfallové interakci s Omnathem asi již netřeba hovořit, zato je třeba zmínit dosud ještě nerozebírané bytosti – tou první je Dragonmaster Outcast, což je „pouhá“ 1/1 za R, jehož síla se však projeví až v lategame – na začátku každého kola získáme 5/5 draka s Flyingem, za podmínky, že máme šest a více zemí. Není tak třeba dodávat, jak se do balíčku s 26 zeměmi a 9 ramp spelly skvěle hodí.

         Když už jsme u těch mythických bytostí, nemohl jsem si nechat ujít zařadit další chuťovku, kterou je Oblivion Sower, což je 5/8 Eldrazi za šest man, když přijde na bojiště, můžeme otočit čtyři vrchní karty ze soupeřovy knihovny a položit všechny otočené země na naši polovinu stolu. Mělo by se nám tak zadařit v jednom až ve dvou případech, což znamená, že veškeré landfallové příšery budou nadšené.

         Posledním skvělým pašíkem je zelený Greenwarden of Murasa, 5/4 za 4GG, při jehož příchodu a odchodu si můžeme vrátit jednu libovolnou kartu ze hřbitova. Došly nám země na aktivaci landfallu? Můžeme ho reaktivovat hned dvakrát či třikrát s pomocí vracené Evolving Wilds či Blighted Woodland. Došly nám bytosti, ale máme plnou ruku zemí, které jen čekají na nějaký ten landfall? Proč si nevrátit třeba takového Omnatha, Locus of Rage :o)? A to vše hned dvakrát + pořádný bijec.

         Aby balíček však správně šlapal, je třeba zařídit, abychom v té fázi rampení + občasný tlak s pomocí leoparda nepodlehli rychlému tlaku ze strany soupeře. Proto jsem zařadil hned tři kusy Radiant Flames, což plní roli tzv. board clearu – kouzlo, které vyčistí bojiště od spousty malé havěti, což dělá tak, že udělí zranění do každé bytosti podle počtu různých barev many, kterými jsme ho zaplatili. Maximum je tři, protože Flames stojí tři many, a proto jsem do balíčku zařadil jednu bažinu (Swamp), kterou si můžeme najít přes Evolving Wilds, kdyby bylo potřeba dosáhnout na něco trochu většího a silnějšího. Možná se vám bude zdát divné, že zařazuji hromadné ničení do balíčku obsahujícího malé agresivní příšery – obecně tento balíček vyžaduje mnohem větší skill než ty, které jsem rozebíral doposavad. Je totiž už jenom na vás, abyste odhadli soupeřův balíček a začali agresivně, pokud jste přesvědčeni, že soupeř hraje kontrol anebo hráli více „odzadu“ s pomocí board clearu v případě, že soupeř hraje aggro. Tento odhad soupeře je také obecným předpokladem pro hraní jakéhokoliv midrange, a proto to mají midrange balíčky tak těžké :-o.

4. Závěr

Jsem velmi potěšen, že jste se v této recenzi dočetli až sem a doufám, že pro Vás měla alespoň nějaký přínos. Jak jsem již podotýkal, balíček je opravdu zábavný na hraní, poněvadž se díky mechanice landfall odlišuje od klasických agresivních decků a přesto dokáže být velmi explosivní. V každém případě však jeho úspěch do docela velké míry závisí na úrovni hráčových schopností, pročež je také velmi dobrým materiálem pro začínajícího hráče, který se chce ve svém magicovém skillu zdokonalit. Pokud se Vám Intro Pack Zendikar’s Rage zalíbil, můžete si ho pořídit za zvýhodněnou cenu 329 Kč na našem eshopu Veselý drak.

A tak jsme se po vcelku vyčerpávajícím rozboru dostali až na úplný konec všech intro packových recenzí. Upřímně řečeno jsem za svou práci docela rád, protože vedle toho, že se mi jakžtakž podařilo udělat rozbor všech předpřipravených balíčků, jsem také jen tak mimochodem stihl nováčkům nastínit některé základní pojmy a třeba i různé herní strategie. Dnes jsme si též přibližně řekli, o čem je strategie midrange balíčků, v jedné z minulých strategií jsme si také přiblížili princip ramp a, pokud jste se kdy o intro packy alespoň okrajově zajímali, určitě máte dostatečnou představu, v čem spočívá aggro. Kontrol a kombo zbývají, bohužel jsou to však strategie, které nejsou zpravidla v intro pacích obsaženy, protože jsou téměř vždy založeny na drahých a vzácných kartách. A tak bude již jen na Vás, milí čtenáři, abyste se o těchto zbývajících strategiích poučili sami „na ostro“, až jednou vyrazíte se svým k dokonalosti vypilovaným deckem na svůj první opravdový turnaj!

Oran-Rief Hydra


S pozdravem Jakub Štingl


Poznámky pod čarou a vysvětlivky:

 

1: Decklist = seznam karet v balíčku

2: Aggro = typ balíčku agresivně laděného – spoléhá se většinou na velké množství levných a rychlých bytostí, díky kterým má převahu především v early game – úvodní fázi hry.

3: Fetch landy – speciální druh zemí, s nímž se známe již od dob edice Onslaught, kdy „fatchky“ vyšly poprvé. Jedná se o landy, které samy o sobě neposkytují žádnou manu, ale za zaplacení jednoho života a jejich obětování si můžeme v balíčku najít libovolný land obsahující jeden ze dvou daných základních typů (například Wooded Foothils najde Mountain či Forest) . Tzv. „nepravé fetchky“ se říká zemím, které se chovají podobně avšak s nějakou drobnou nevýhodou, například Evolving Wilds či Terramorphic Expanse – s jejich pomocí můžeme najít pouze jeden z pěti basic landů a ten navíc přijde na bojiště tapnutý. Oba dva typy fetchek však splňují roli dvojnásobného spouštěče landfallu.

4: Rarita – dosud existují karty o čtyřech úrovních rarity (vzácnosti) – common, uncommon, rare a mythic. Každá úroveň má své dané, statisticky vypočitatelné zastoupení v booster pacích a jiných produktech a, jak již z názvů vyplývá, common je nejběžnější a mythic nejvzácnější. Vedle Foilových karet nám v tom nyní dělají trochu nepořádek právě vyšlé Expedice, jejichž rarita je ještě daleko vyšší než všech ostatních dosud vyšlých karet, ale o tom si můžete přečíst jinde (http://mtgsalvation.gamepedia.com/Zendikar_Expeditions)

5: Lategame = pozdní fáze hry (asi tak od sedmého kola dál)

6: BFZ = Battle for Zendikar

7: Pravidlo o legendárních bytostech zní, že pokud máte již jednu ve hře a chtěli byste tu samou zahrát podruhé, musíte po jejím příchodu jednu z nich obětovat.

8: topdeck mód – v magicovém žargónu je toto termín pro situaci, kdy jsme všechny karty, co jsme měli v ruce zahráli a jsme tak závislí pouze na topdecku – kartě, kterou si lízneme z vršku knihovny na začátku kola.

9. Draw = líznutí karty

10: Playset = maximální možný počet, v kterém lze hrát jednu konkrétní kartu v balíčku. Téměř na všech formátech, stejně tak na standardu, je roven čtyřem.

11: Midrange – typ balíčku, který se stejně jako aggro zakládá na bytostech, v tomto případě jsou však bytosti o trochu dražší, a tedy daleko větší a schopnější. Jeho parketou je tzv. midgame, neboli střední fáze hry.

Komentáře
Autor: Flamberg @ Friday, November 27, 2015 3:20 PM
Fakt dobré články. Jen tak dál

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement