Tuesday, February 07, 2023
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, December 04, 2015
Recenze Event Decku Battle for Zendikar – Ultimate Sacrifice
Autor: JakubMG @ 4:34 PM :: 3010 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Recenze
 
Magic the Gathering Battle for Zendikar - Event Deck: Ultimate Sacrifice

Zdravím a opět vítám všechny čtenáře Magic-Guru! Dnes bych se chtěl s Vámi podívat na nejnovější Event deck z edice Battle for Zendikar. Jmenuje se Ultimate Sacrifice a je v barvách Golgari, tedy černé a zelené. V průběhu následující recenze bych se chtěl věnovat těmto tématům:

  1. Co je Event deck, jaké je jeho postavení v poměru s ostatními MtG produkty a komu je určený?
  2. Provedeme rozbor decklistu1 balíčku Ultimate Sacrifice
  3. Povíme si jak s balíčkem hrát, abychom co nejefektivněji využili jeho silných efektů a synergií mezi kartami. Dotkneme se i sideboardu a práce s ním a krátce nastíníme i jednotlivé match-upy.
  4. Navrhneme, které karty by se hodilo do balíčku přidat a které raději vyřadit, abychom zlepšili úroveň balíčku.
  5. Učiníme krátkou analýzu financí
  6. Závěr

1. Co je Event Deck a komu je určený?

Předem upozorňuji, že čtenáři, kteří se již s Event Deckem setkali dříve a něco o něm vědí, se pravděpodobně z následujících řádek nic nedovědí a mohou tak přejít k další části.

 

Firma Wizards of the Coast, stejně jako všechny firmy, jejichž výnos je závislý ryze na poptávce po jejich produktech, musí na sebe a na své produkty neustále upozorňovat. Je vskutku pravda, že Wizardům se tato činnost v posledních letech opravdu daří. Jejich způsob „dávání o sobě vědět“ spočívá v nepřetržitém vydávání nových produktů ve snaze oslovit co nejširší spektrum lidí. Jen si vzpomeňme, jak obrovský boom zažilo vydávání nejrůznějších MtG produktů v poslední době. Když jsem začínal hrát, za starého Zendikar bloku, byly v obchodech k mání pouze boostery, Intro packy, asi čtyři Duel decky a možná nějaký Deckbuilder’s Toolkit. Před tím ještě existovalo pár jiných druhů produktů, jako například Starter-level sety nebo tzv. Theme Decky.  Hned na to chvíli po vydání edice Mirrodin Besieged vyšly a i první dva Event Decky (rok 2010), v roce 2013 vyšel první From the Vault a zbrusu nový druh edice Modern Masters, rok 2014 přinesl edici Conspiracy poskytující umožňující úplně jiný přístup ke hře a v roce 2015 vyšly Clash packy. Za tu dobu, co se Magicu věnuji, se žádný ze zmíněných produktů nepřestal vydávat a všechny jsou dodnes velmi úspěšné.

Vedle speciálních edic se však nejúspěšnějším tvářil před pěti lety prvně vydaný Event deck. Je to totiž dodnes jediný produkt, který oslovuje výhradně jinou cílovou skupinu než začátečníky2. Do té doby měly prakticky všechny produkty za cíl nalákat nové hráče, vzbudit v nich pocit, že aby měli ve složitém a rozsáhlém světě Magicu šanci, musí mít všechny ty velmi pěkně nadesignované krabičky s blýskavými kartičkami uvnitř pod průhledným přebalem. Je pravda, že přesně onen kýžený vhled do světa Magicu jim ony produkty poskytly. Event Decky byly a dosud jsou úplně prvním typem balení, která hráče doslova vyzbrojí vším důležitým, pokud to s Magicem myslí opravdu vážně. Jinými slovy, chce-li se účastnit turnajů. Je to docela logické, v době vydání prvních Event Decků s velkolepým způsobem rozmohla účast na turnajích veškerých formátů a dodnes padají rekordy v počtu účastníků na mezinárodních turnajích. Člověk, který se informace o Magicu dozvídá třeba prostřednictvím internetu, a zabrouzdá tak na servery jako je Magic-Guru či CMUS, kde si čte reporty z nejrůznějších turnajů, často těžko odolává touze se také jednou nějakého zúčastnit.

A přesně pro takového člověka tu jsou Event Decky (dále jen ED). Vzhledem k tomu, že ED je produkt navržený tak, aby ho mohl uživatel koupit a hned s ním vyrazit na turnaj, není jeho obsahem pouze samotný předkonstruovaný balíček. Vedle něho v krabičce totiž najdeme dvacetistěnnou kostku na počítání životů, malého průvodce obsahujícího několik tipů ke hraní s balíčkem a tzv. sideboard. Sideboard je menší balíček sestávající z patnácti karet, jichž využijeme především na turnaji. Jak asi tušíte, turnajová kola se hrají na dvě vítězné hry (tzv. Best of three) a z toho důvodu můžete využít některých z těchto patnácti sideboardových karet a vylepšit tak jimi svůj balíček na druhou, případně i třetí hru. Zároveň můžete některé karty z balíčku vyměnit, ale minimum karet v balíčku nesmí při druhé a třetí hře klesnout pod 60 karet.

Právě přítomnost sideboardu dělá z Event Decku produkt spíše pro pokročilejší hráče, poněvadž i klasické turnajové hraní na dvě vítězné je daleko komplexnější záležitostí než pouhé hraní s kamarády o přestávce. Je docela možné, že pokud se naučíte balíček dobře ovládat, budete své spolužáky porážet častěji než oni vás, z čehož ale vyplývá, že s vámi po chvíli nebudou chtít hrát ani odvetnou hru, a sideboard tak vyjde vniveč.

Zato na turnajové scéně ho zcela jistě využijete. Budete však muset být předem připraveni na to, že občas prohrajete, ze začátku i vícekrát především z důvodu podobné či vyšší kvality balíčků vašich soupeřů v kombinaci s větším množstvím jejich zkušeností. Event Decky jsou však stejně jako Intro Packy navrženy tak, že nabízejí mnoho způsobů jejich úprav. Tudíž budete po několika hrách a následném přehodnocení obsahu balíčku schopni sami upravit balíček s přihlédnutím k vašim zkušenostem s balíčky, s nimiž jste se na turnajích utkali.

Dost však už všem těmto planým řečem a vrhneme se na rozbor decklistu Event decku Ultimate Sacrifice.

 

2. Rozbor decklistu Event Decku Battle for Zendikar – Ultimate Sacrifice

Opět platí, že pokud jste již zahlédli decklist ED Ultimate Sacrifice dříve, anebo jste si již Event Deck pořídili, čímž pádem se v jeho obsahu již jakž takž orientujete, nepřinese Vám následující část téměř nic nového a můžete se tak rovnou pustit do části o hraní s tímto deckem.

 

BFZ ED - Ultimate Sacrifice WoTC
Main Deck Sideboard
4 Blisterpod
1 Warden of the First Tree
2 Sultai Emissary
2 Zulaport Cutthroat
4 Rot Shambler
1 Grim Haruspex
2 Nantuko Husk
4 Catacomb Sifter
1 Eyeless Watcher
1 Smothering Abomination
1 Whisperwood Elemental
1 Brood Butcher
1 Tasigur, the Golden Fang
1 Hangarback Walker
4 Bone Splinters
2 Vampiric Rites
1 Evolutionary Leap
1 Corpseweft
2 Murderous Cut
4 Evolving Wilds
4 Jungle Hollow
1 Llanowar Wastes
2 Rogue’s Passage
6 Swamp
7 Forest
3 Duress
3 Caustic Caterpillar
4 Jaddi Offshoot
3 Cranial Archive
2 Ultimate Price

 

Již od pohledu na vysoké množství různých karet je nám jasné, že máme co dočinění s daleko složitějším útvarem, než jakým jsou například Intro Packy. Jak je z názvu patrné, častou činností, kterou budeme při hraní provozovat, bude obětovávání bytostí (sacrifice). Obětovávání bytostí je v Magicu velmi zajímavým fenoménem samo o sobě – je to vlastně forma platby za daný efekt. Obrovskou výhodou balíčku Ultimate Sacrifice je však jeho schopnost vytěžit prostřednictvím spousty různých karet ze sacrifice efektů tolik, že budeme jenom rádi, budeme-li moct nějakou bytost obětovat.

Nejzastoupenější složkou decku jsou bytosti. Vzhledem k této skutečnosti bychom balíček zařadili mezi aggra, popř. midrange balíčky. Je opravdu potřeba si tento fakt uvědomit i při hraní s ním – i přes obrovskou karetní výhodu, kterou jsme schopni neustálým obětováváním bytostí vytvořit, je stále našim hlavním cílem ubrat oponentovi dvacet životů, čehož nejsme schopni docílit téměř žádným jiným způsobem než prostým útočením, což nemusí být vždy úplně tak jednoduché.

Všechny karty v balíčku si rozdělíme na ty, které jsou nebo vytvářejí bytosti vhodné k obětování, dále na ty, které mají schopnost obětovat bytost za vzniku nějakého efektu a pak na třetí velmi důležitou složku obsahující karty, které vytvářejí nějaký bonusový efekt v momentě, kdy nějaká naše bytost umírá – například cestou obětování.

Do první kategorie skvěle zapadá hned první one-drop – Blisterpod, 1/1 za G, jenž se po smrti promění v jeden Eldrazi Scion token (dále jen ES). Aktivační schopností ES je dát nám jednu bezbarvou manu za jeho obětování. Blisterpod tak vytváří hned dva náboje do našeho „sacrifice engine“ a navíc skvěle plní roli defenzivního 1-dropu proti agresivním deckům. Sultai Emissary je další 1/1, tentokrát za 1B, která však po smrti přinese bytost v podobě morphlé vrchní karty naší knihovny, čímž pádem je srovnatelný s Blisterpodem, přičemž funguje také jako poteciální karetní výhoda ve chvíli, kdy morphnutá karta je bytost, a máme tak možnost jí třeba překvapit soupeře.

Catacomb Sifter funguje v balíčku skvěle, poněvadž splňuje jak funkci „krmiče“ sacrifice enginu (vytváří jednoho ES), tak zároveň jeho nedílnou součást díky schopnosti, kdykoliv, kdy umírá některá z našich bytostí, můžeme využít scry 1. Podobně jako Blisterpod plní výborně funkci stabilního trojtropu, který chceme hrát jak do tlaku tak defenzivně proti rychlejším balíčkům. Eyeless Watcher nepředstavuje v early game sám o sobě zas tak dobrý deal (tři 1/1 za 4 many), zato zazáří ve většině situací ve střední fázi, kdy dokážeme tyto tři náboje proměnit v obrovskou karetní výhodu či velmi výrazný life swing (změnu poměru životů). Whisperwood Elemental je přesně tím, co chceme hrát v pátém kole. Přežije-li do konce našeho kola, získáváme hned karetní výhodu v podobě manifestlé vrchní karty knihovny (2/2 morph) a přináší další obrovskou výhodu ve chvíli, kdy spustíme obětovávací řetězec, protože za každou bytost, která posléze umře, můžeme „manifestovat“ vrchní kartu knihovny. Jednoduše – obětujeme elementála a spoustu dalších bytostí… a získáme spoustu nových bytostí + hromadu sacrifice efektů! Svou stabilitou a všestranností (a zřejmě i po finanční stránce) nejvíce potěší poslední bytost na seznamu Hangarback Walker  - X/X za XX (:o)), který má schopnost růstu každé kolo za připlacení jedné many a rovněž zvyšuje množství prcků těšících se na obětování při jeho smrti. Důležité je, že schopnost ony 1/1 Flying Thopter tokeny se vytvoří, když Hangarback umírá – musíme ho proto obětovat prostřednictvím nějaké sacrifice aktivační schopnosti (pokud ho nezabije oponent) na jiné kartě, zároveň však využijeme ještě dalších efektů.

Karta, která by neměla být opomenuta, se jmenuje Corpseweft. Enchantment, který stojí tři many, má aktivační schopnost, jež se skvěle doplňuje s množstvím karet, které odhazujeme do hrobu – za 1B a exilnutí X karet z hrobu, vytvoří horror token, se silou a obranou X krát 2. Tím pádem to je jedna z nejúčinnějších karet v lategame a zároveň dokáže vytvořit skoro libovolné množství dalších „nábojů“.

Sečteno podtrženo, balíček obsahuje 15 karet představujících snadno dostupné malé příšerky vhodné k obětování a efektivnímu využití různých aktivačních schopností. Takovou aktivaci vyžadují například enchantmenty Vampiric Rites a Evolutionary Leap, představující tak poměrně levnou karetní výhodu v případě prvního zmíněného a v případě druhého možnost recyklovat bytosti nebo ještě lépe levné tokeny výměnou za nové mnohdy lepší bytosti.  Z bytostí je paradoxně asi nejdůležitější obyčejně docela nevýrazný Nantuko Husk, 2/2 za 2B, který za obětování bytosti získá +2/+2 do konce kola. Představuje tak často velmi reálnou hrozbu pro každého soupeře, nedisponuje-li zrovna cíleným removalem. Velkou nevýhodou je však absence jakékoliv formy evasion. Proti balíčkům schopným vytvářet dostatek bytostí pro blokování nutících nás tak k obětovávání dalších tokenů. Velice dobře se tak k němu hodí jedna ze zemí – Rogue’s Passage dodává normálně pouze bezbarvou manu, za čtyři many a tapnutí však dokáže cílovou bytosti obdařit neblokovatelností. Pro soupeře bez removalu tak bude kombinace těchto dvou pravděpodobná konečná.

Brood Butcher je opravdový řezník. Vedle toho, že vytváří další náboj v podobě ES tokenu, dokáže za cenu GB a jedné z našich menších bytostí zbavit soupeře jedné z těch jeho menších anebo se za cenu více našich zbavíme nějaké větší.

Jediným sorcery balíčku je Bone Splinters, součástí jehož ceny je nutnost obětovat bytost, ale výměnou za to můžeme zničit libovolnou jinou bytost. Je skvělý pocit vyměnit soupeřova dragonlorda za jeden Eldrazi Scion token a jedinou černou manu, když ještě často využijeme efektů způsobených smrtí naší bytosti.

         A dostáváme se tak ke třetí a té nejzajímavější složce celého balíku. Jaký je vlastně smysl onoho neustálého obětovávání vlastních bytostí kromě občasného nakrmení Brood Butchera? Na tuto otázku nám nejlépe odpoví karty jako Rot Shambler – 1/1 za 1G, který kdykoliv umře jiná naše bytost, povyroste o +1/+1 counter. Má však bohužel podobnou nevýhodu jako Nantuko Husk – nedisponuje žádnou evasion, která by mu pomohla dostat se přes obránce, a doplňuje se tak dobře s výše zmíněnou zemí. Mnohem zajímavější je ve dvou kusech obsažený Zulaport Cuthroat – 1/1 za 1B, kdykoliv umře naše bytost, vysaje ze soupeře jeden život. Není to sice Blood Artist, náš balíček je však přesto schopný vyprodukovat dostatečné množství bytostí, že dokážeme soupeře dostat do situace, kdy nám stačí obětovat celou armádu a vysát z opponenta úplně všechno. Když jsem mluvil o tom, že balíček nemá téměř jinou možnost jak zabít soupeře než přes damage race, měl jsem na mysli tuto výjimku – je proto třeba na tuto velmi elegantní alternativu vždycky myslet (a nehrát ji třeba hned na začátku hry, než ze soupeře vytáhneme removal). Obrovskou karetní výhodu nám poskytnou rérové bytosti Grim Haruspex, který má morph B, tedy že z trojmanové 2/2 otočené facedown, můžeme za jednu B udělat 3/2 se schopností – kdykoliv umírá nějaká z našich bytostí, lízneme si kartu, a Smothering Abomination – 4/3 Flying za 4 bezbarvé many, což je samo o sobě nadprůměr, který je kompenzován nutností obětovat jednu bytost na začátku každého kola s tou výhodou, že kdykoliv obětujeme bytost, líznee si kartu. Není však psáno, prostřednictvím čeho musí být bytost obětovaná, tudíž si lížeme rovněž za využití efektů Nantuko Huska či Vampiric Bites.S balíčkem velmi pěkně spolupracuje jedna mechanika z minulého bloku - Delve. Hrob se nám bude plnit docela svižně, a tak budeme moct manu v manacostech našich delve karet nahradit kartami z našeho hrobu. Výrobci nás potěšili dvěma skoro nejsilnějšími kartami s delve, které v Khans of Tarkir bloku vyšly: Murderous Cut je doopravdy velice silné zabíjení vzhledem k faktu, že ho budeme moct již tak od třetího až čtvrtého kola zahrát instantně za jednu manu, a Tasigur, the Golden Fang  je typem bytosti, která je kapitolou sama o sobě. Díky delve ho dokážeme za ideálních podmínek dostat na stůl třeba již ve třetím kole, což je vzhledem ke 4/5 tělu skvělý stav. Jeho dalším nezanedbatelným plus je jeho hrobařská schopnost. Správně bychom měli Tasigura hrát tak, že prostřednictívm delve odstraníme z hrobu karty, které již nebudeme potřebovat a necháme tam ideálně jednu, kterou si chceme zaručeně vrátit. Je poměrně vysoká pravděpodobnost, že se nám zvolená karta do ruky doopravdy vrátí + ještě naplníme hrob pro Murderous Cut či Corpseweft.

Karta, o níž dosud ještě nepadla řeč je druhé mythic réro Warden of the First Tree. Nemluvili jsme o něm jednoduše proto, že přes jeho velmi přívětivý vzhled a pro obrovské množství věcí, kterých je schopen, nezapadá úplně do našeho balíčku. Je to však vedle Blisterpodů jediný 1-drop v decku a, nemáme-li 2-drop, on jeho práci hravě zvládne taky. Je to rovněž dost silná bytost do lategame a, ikdyž soupeř najde removal, aspoň budeme mít rychle se plnící hrob pro naše delve karty či Corpseweft.

 

Sideboard neobsahuje žádné vyložené bomby, což však ani není nutnost. Účelem sideboardu je připravit nás na jakéhokoliv potenciálního soupeře.

Krátce: hrajeme-li proti kontrolu či různým kombo balíčkům, zařadíme Duress – zbaví nás nepříjemného board clearu3, případného kántrování nebo zabíjení, kterým by chtěl soupeř ohrozit naše stěžejní kousky atd. Jaddi Offshoot se jeví jako velmi pochybná bytost – 0/3 tělo je bída za jakoukoliv cenu. Přesto právě ta jedna mana v manacostu je důležitá, protože tak z této bytosti vytváří další obstojnou, typicky defenzivní 1-drop bytost do křivky proti rychlým agresivním balíčkům s velkým množstvím pečení apod. Ultimate Price je dalším skvělým typem removalu, který využijeme zejména proti midrange balíčkům, kde z něho dokážeme často vytěžit tempo výhodu v podobě 2 many za čtyři či pět man soupeřových. Caustic Caterpillar je typická sidovka – každý sideboard vždy obsahoval nějaké elegantní řešení na soupeřovy artefakty a enchantmenty. Nesporná výhoda tohoto broučka spočívá navíc v potřebě ho obětovat, aby se kýžený efekt provedl – zároveň se tak provede i řada dalších efektů na našich bytostech, které každou takovou masochistickou akci rády odměňují. Poslední kartou na seznamu je Cranial Archive, artefakt určený proti modrým kontrolním balíčkům, které téměř vždy rádi pracovaly s graveyardem – dnes to mají na svědomí všudypřítomné delve karty jako například Dig Through Time či Treasure Cruise.

3. Jak s balíčkem hrát?

Pokud znáte kompletně celý decklist a cítíte, že nepotřebujete žádné rady ohledně samotné hry s balíčkem, můžete plynně přejít k části o návrzích o potenciálních vylepšení balíčku.

Nebudu se v této fázi příliš rozepisovat, poněvadž budu muset vycházet z osobních názorů a zkušeností, kterých však zejména v druhém případě není nikdy dost, a tak neberte následující text za základ veškerého vašeho dalšího počínání :-). Balíček jsem zatím ještě neměl k dispozici, tudíž mohu shrnout pouze pár osobních poznatků, které jsem nabral prostřednictvím Magicového online programu Cockatrice.

 

1. Balíček je těžký. Tečka. Upřímně: je opravdu natolik komplikovaný a komplexní, že se s ním většina agresivních balíčků hraných v současnosti může těžko měřit. Srovnatelné svou obtížností jsou spíše různé kontrolní balíky, s nimiž má tento společné ono obrovské množství možností, ze kterých lze vybírat úplně v každém momentu. Mezi nejstabilnější a bohužel často i nejúspěšnější balíčky patří ty, které nedávají příliš žádnou šanci na seberealizaci a vedou soupeřovu ruku téměř samy (typicky fritka – rychlé červené bytosti, které je potřeba tapovat, a hrozně moc červeného pečení, kterým je třeba správně mířit). Hrajete-li balíček fungující na principu Ultimate Sacrifice, naskýtá se vám od čtvrtého kola dál neustále obrovské množství možností, co v daný moment udělat, kolik a které bytosti obětovat, zda již teď nebo si počkat na další „umírací efekt“, zda přiložit další bombu anebo si počkat až po vratech, která však soupeři nepřicházejí, zda si plnit ruku novými kartami anebo již začít vyvíjet tlak…

Je to však určitě dané i faktem, že obsahuje velmi širokou paletu různých karet, a tak se často na příchod určité karty nemůžete spolehnout. Tento fakt je velmi důležitý a poněkud v neshodě s jednou z předností balíčku, kterou je velmi intenzivní až divoká manipulace s knihovnou a obrovská karetní výhoda vznikající z bonusových draw. Pokud vám nějaká určitá karta chybí, je často možné se k ní dokopat, to by však v balíčku nesměla být obsažena v jednom či ve dvou kusech.

2. Balíček dokáže být velmi explozivní a dokáže velmi nečekaným způsobem ukončovat hry. K tomuto účelu slouží však jenom pár karet. Typickým příkladem je vícekrát zmiňovaná Rogue's Passage. Zahrajete ji ve chvíli, kdy je hra tzv. zapicknutá velkým množstvím bytostí na obou stranách a rozjedete se neblokovatelným Nantuko Huskem/přerostlým Rot Shamblerem. Soupeř samozřejmě musí být zatapovaný – bylo by smutné, kdybyste obětovali celou svou armádu ve snaze rozdrtit soupeře 20/20 nantukem, can't be blocked a dostali byste Murderous Cutem. S tím souvisí i…

3. pevné nervy a notná dávka trpělivosti. Hra se zapickne častěji, než se může na první pohled zdát a v takovou chvíli není zpravidla výhodné být tím prvním, kdo začne zběsile posílat bytosti do útoku v naději, že to nějak dopadne. Dopadne, ale většinou ne, tak jak bychom si přáli, protože jakmile jednou ty příšery tapneme, už není cesty zpět a veškerý následující vývoj hry má pod kontrolou už jen soupeř. Trpěliví musíme zůstat i, co se týče, vykládání bytostí. Je například evidentně zbytečné vykládat druhého Nantuko Huska, když tušíme, že by soupeř mohl mít Board Clear. Hraní okolo board clearu je kapitola sama o sobě. Pokud se domníváme, že soupeř nějaká vrata hraje, snažíme se co nejdéle udržet na živu bytosti, jako je Blisterpod, Sultai Emissary či Hangarback Walker, abychom byli schopni dalšího tlaku hned po „čištění“.

 

Abych byl upřímný, match-upy nejsem schopný stoprocentně posoudit, protože dvojku4 momentálně nehraji a nestuduji tak pilně, jak bych měl. Takže ohodnotím jen balíčky proti kterým jsem hrál a některé match-upy lze vydedukovat ze slabin, které má náš balíček:

1. Létající bytosti. Jak jste si jistě všimli, v balíčku není zahrnuta jediná bytost s Flyingem, jediným způsobem jak se s různými draky a dalšími létacími bytostmi dokážeme vypořádat, je removal. Je však evidentní, že například Bone Splinters jsou na příšery, jako jsou Dragonlord Ojutai či Silumgar, the Drifting Death trochu krátcí. Ojutaie bychom měli být schopni se zbavit pomocí Murderous Cutu, podaří-li se nám obejít asi 10 kántrování, které takové balíčky obvykle hrají. Silumgar je však i pro svou poslední schopnost pro náš balíček konečná. V případě, že budeme hrát proti balíčku Esper Dragons, se musíme snažit být co nejagresivnější a hodně mulligenovat do levných bytostí. Naší výhodou je, že Draci obsahují spoustu karet, které jsou proti našemu balíčku dost nevýrazné, například Foul Tongue Invocation, které nás donutí obětovat bytost nebo různé drahé kántrování. Po sideboardingu se většina slabších soupeřových karet nahradí board cleary (Crux of Fate) nebo různými levnými bytostmi/levným removalem přidávajícím životy. My nasidujeme Duress, abychom se právě takových karet zbavili hned zkraje hry a měli volnější pole působnosti (+ měli lepší informace o soupeřových plánech). Na škodu by nemusel být ani Cranial Archive, který soupeři znemožní včasné hledání odpovědi skrze Dig through Time, jelikož ho bude nucen hrát za plnou cenu. Nenahrazujeme jím však žádné jiné 2-dropy – snažíme se naopak křivku co nejvíce snížit vyřazením nepříliš výkonných bytostí jako Brood Butcher či Nantuko Husk, který je příliš náchylný na removal, a prakticky zbytečných Bone Splinterů.

Létající bytosti nám vadí, poněvadž narušují základní myšlenku, hrajeme-li proti jiným aggrům či midrange deckům.  Nám zapicknutá hra veskrze vyhovuje – produkujeme velké množství blokerů, kteří fungují při své smrti jako zdroj karetní výhody, tudíž se soupeři nechce moc útočit, a v nečekanou chvíli položíme Zulaport Cuthroat/Rogue's Passage, všechno obětujeme a vyhrajeme. Takový Wingmate Roc dokáže zapicknutou hru sám o sobě rozhodnout. Hra proti Abzan aggru tak bude velmi nepříjemná. Postrádáme trochu možnost zabít soupeře dřív, než stihne něco pořádného dělat, kterou jsme měli proti kontrolu – Abzan aggro je totiž také aggro a dokáže vytvořit bytosti daleko silnější, než jsou ty naše. Příkladem je třeba Anafenza, the Foremost, která ve třetím kole vyložená bude jistě tím největším na stole pro danou chvíli a navíc vypíná naše možnosti lategame (Tasigura i Corpseweft). Siege Rhino je díky tramplu opravdový oříšek, protože často nebudeme schopni ho efektivně blokovat a Warden of the First Tree, nedostane-li včas za vyučenou, nám dokáže přerůst přes hlavu. Množství našeho removalu úplně neodpovídá množství těchto hrozeb, tudíž se budeme muset maximálně snažit využívat veškerých našich zdrojů karetní výhody a postupně se budeme snažit dosáhnout situace, kdy bude soupeř na dostřel Cuthroatem/Nantuko Huskem. Tato cesta však bude trnitá a pravděpodobně jednou z nejtěžších.

Velice oblíbeným balíčkem v dnešní době je také tzv. Atarka red. Je to pouze současný pseudonym pro klasickou fritku, resp. Monored aggro – několik rychlých červených potvor jako Monastery Swiftspear nebo Abbot of Keral Keep a k tomu spousta červeného smažení. Jakmile zjistíme, že hrajeme proti tomuto decku, což zjistíme zpravidla v prvním kole, jdou stranou všechny greedy myšlenky týkající se karetní výhody – hlavní je odpovídat na soupeřův tlak stabilní křivkou defenzivních bytostí a pokusit se ušetřit v životě, kdekoliv to jen půjde, abychom se nedostali na dostřel soupeřových blesků. Balíček je pojmenován podle karty Atarka's Comand, který obvykle představuje finální či prostě rozhodující pálku – nejčastější mód je pravděpodobně 3 zranění do soupeře + posílení bytostí o +1/+1 do konce kola, ale náš balíček potrápí i možnost zakázat přidávání životů do konce kola, čímž dokáže ve správný moment znegovat náš potenciální návrat do hry skrze přidané životy Zulaport Cuthroatem. Ten bude v tomto match-upu velmi důležitý, po sideboardingu ho navíc doplníme Jaddi Offshootem – lifegain a defenzivní levné bytosti jsou asi tím nejdůležitějším pro tento match-up. Celkově to však proti fritce nemáme díky našim „víceživotovým“ bytostem špatné.

 

4. Potenciální vylepšení balíčku

Je možné, že již máte vlastní ED Ultimate Sacrifice a máte s ním nahráno dost na to, že vám byly výše zmíněné informace k ničemu, tudíž se chcete inspirovat, jak s balíčkem dál naložit. Pokud však i v tomto směru máte jasno, pak vlastně netuším, proč recenzi vůbec čtete, ale nebráním vám přeskočit i tuto část a přečíst si něco o finanční hodnotě tohoto ED.

 

Pokud máte s balíčkem již nahráno, tak určitě sami nejlépe víte, které karty nejsou úplně tím pravým ořechovým a které naopak je potřeba zařadit ve větším počtu a zvýšit tak pravděpodobnost jejich líznutí. Je evidentní, že nezáleží pouze na power levelu jednotlivých karet, ale také na zkušenostech, které jste s balíčkem měli při hraní ve vaší herně a také na tom, který balíček je ve vašem okolí nejoblíbenější a potřebujete se na něj tudíž připravit.

Opět se raději nebudu pouštět do žádných jednoznačných závěrů, pouze nastíním pár tipů a rad, kterými bych se při rekonstrukci Event Decku řídil:

1. Mít představu o metagame a té balíček přizpůsobit. To v dnešní době internetu není žádný problém, ten však nastane ve chvíli, kdy si dáte do sideboardu karty, které vám připadají vůči nejhranějším balíčkům silné, poté však při sideboardingu nevíte, co jimi nahradit.

2. Zvýšit počty lepších karet a slabší karty vyřadit. Tuto radu snad není třeba ani zmiňovat. Existují však tací, kterým jejich první koupený ED přiroste k srdci, a nejsou schopni se žádné z karet zbavit. Jak však časem zjistíte, s některými kartami je daleko větší radost hrát než s jinými.

Zde bych již mohl být o něco konkrétnější. Základní myšlenka balíčku vyžaduje:

1. Bytosti vhodné k obětování: Hangarback Walker je asi nejlepší příšera z Magic Origins a každému, kdo s ním kdy hrál je jasné, čemu vděčí za tak vysoké finanční ohodnocení. 289 Kč/ks 5 je, uznávám, trochu hodně, momentálně však neexistuje na standardu bytost obdobných kvalit. A když jsem navíc hovořil o neschopnosti balíčku vypořádat se s létacími bytostmi, je třeba, abych tuto křivdu napravil  - Hangarback se po smrti rozloží na Thopter tokeny, které mají samozřejmě flying.

Když už jsme u dobrých bytostech z Magic Origins, máme tu k dispozici ještě jednu velice zajímavou bytost spolupracující s obětováváním – novou Lilianu, Heretical Healer. Její „flipovací“ podmínku jsme schopni v mnoha případech splnit hned po jejím příchodu, čímž získáváme 2/2 zombii + planeswalkera s pěti žetony, využijeme-li její první schopnost. Ta donutí oba hráče zahodit jednu kartu z ruky – my však na rozdíl od soupeře dokážeme této drobné nevýhody využít prostřednictvím druhé schopnosti Liliany, tedy že můžeme z hrobu a stůl vrátit bytost s manacostem dle počtu kántrů, které z Liliany sundáme. Hned další kolo tak dokážeme oživit nějakou tří až čtyřmanovou bytost prakticky zadarmo a Liliana bude stále na stole a budeme moci nadále zahazovat soupeřovy karty a ty naše recyklovat.

Moc pěkná bytost, jež vyšla v nejnovější edici je Greenwarden of Murasa, který nejen, že ihned zrecykluje naši nejlepší bombu a, bude-li třeba, můžeme tento proces zopakovat jeho obětováním, ale poskytuje navíc velmi sympatické tělo, které se vypořádá s kde čím. Vrátit si takto můžeme opravdu libovolnou kartu, tedy klidně i jakýkoliv removal. Není však úplně záhodno plnit balíček kartami závislých ryze na obsahu našeho hrobu, protože za prvé pak bude o to složitější hrob stále doplňovat (ES ani jiné tokeny si prostě z hrobu nevrátíme) a za druhé se tak sami činíme zranitelnější vůči kartám jako Cranial Archive.

Další zajímavou bytostí, ačkoliv opět trochu nevábně drahou je Sidisi, Undead Vizier, která za cenu obětování bytosti přináší velice silný efekt, který balíčku dosud poněkud chybí – tutoring. Její cena je však stejně jako u Greenwardena velmi sympatická, tak proč ji nevyzkoušet.

Ve chvíli, kdy jsme schopni spolehlivě zaplňovat board a udržet dostatečné množství bytostí na stole, vytváříme ideální ochranné prostředí pro planeswalkery. Vedle Liliany nám vyšel ještě jeden v Battle for Zendikar, který, zdá se, ještě úplně nenašel svůj deck – Ob Nixilis Reignited, představuje další elegantní zdroj karetní výhody v kombinaci se zabíjením, které se neptá. Další skvělý kandidát na vrchol křivky.

Balíčku by však spíše neprospělo, pokud bychom manovou křivku příliš natahovali. Je proto třeba zaměřit se i na bytosti levnější, a to jak manacostem tak finančně. Elvish Visionary je jednoduchým zdrojem karetní výhody, neboť ji můžeme s lehkým svědomím kdykoliv obětovat. Merciless Executioner funguje v ideálním případě jako další removal + 3/1 tělo za cenu jednoho ES. Navíc je skvělou odpovědí na oba zmiňované draky – Ojutaie a Silumgara. Carrier Thrall výborně zapadá do balíčku svou rychlostí a díky dvojité porci nábojů do sacrifice engineu.

Když jsme u removalu, stále nedám dopustit na černé, téměř všestranné zabíjení Ruinous Path, s jehož pomocí se dokážeme zbavit čehokoliv, co nemá hexproof včetně planeswalkerů jako docela nepříjemný Jace nebo Gideon.

BFZ ED - úprava 1 Jakub Štingl
Main Deck Sideboard
4 Blisterpod
3 Sultai Emissary
3 Carrier Thrall
4 Zulaport Cutthroat
2 Merciles Executioner
3 Grim Haruspex
4 Nantuko Husk
3 Catacomb Sifter
3 Smothering Abomination
1 Whisperwood Elemental
2 Hangarback Walker
3 Bone Splinters
2 Murderous Cut
2 Evolutionary Leap
2 Evolving Wilds
1 Jungle Hollow
4 Llanowar Wastes
2 Rogue’s Passage
7 Swamp
7 Forest
 

 

Pro první úpravu, jež jsem učinil, jsem se nechal inspirovat stránkou www.mtggoldfish.com, kde lze najít přímo decklist pro BFZ ED upgrade. Autor se snažil ladit celý balík trochu agresivně a zároveň se snažil být co nejšetrnější k peněžence. Já jsem si zadal postavit balíček tak, aby úpravy nepřesahovaly původní cenu Event decku, tj. 749-799 Kč. Zařadil jsem proto pouze dva „hangáry“ (Hangarback Walker) a zvýšil počty u základních karet jako Grim Haruspex, Nantuko Husk, Zulaport Cuthroat a Smothering Abomination. Přidal jsem Carrier Thrally a jeden Evolutionary Leap.

Samozřejmě velmi zásadní složkou balíčku je manabáze. Abychom se vešli do limitu, nezařazoval jsem fetchky, ale některé z landů jsem nahradil chybějícími Llanowar Wastes, abychom měli playset a celkový počet zemí jsem snížil na 23. Výsledný balíček by nás, odečtu-li cenu event decku, vyšel do 650 korun, takže jsme se vešli i s rezervou.


 

O něco dražší verze, obsahující planeswalkery a další srandy by nás po zařazení fetchek mohla vyjít i na 4000 Kč a víc a mohla by vypadat třeba nějak takto:

 

BFZ ED - úprava 2 Jakub Štingl
Main Deck Sideboard
4 Blisterpod
2 Carrier Thrall
1 Elvish Visionary
1 Sultai Emissary
2 Zulaport Cutthroat
2 Grim Haruspex
1 Merciless Executioner
2 Liliana, Heretical Healer
2 Nantuko Husk
3 Catacomb Sifter
1 Smothering Abomination
3 Sidisi, Undead Vizier
1 Greenwarden of Murasa
2 Tasigur, the Golden Fang
4 Hangarback Walker
1 Bone Splinters
2 Ruinous Path
2 Murderous Cut
2 Evolutionary Leap
2 Windswepth Heath
2 Bloodstained Mire
4 Llanowar Wastes
2 Rogue’s Passage
6 Swamp
6 Forest
 

Balíček se tak malinko proměňuje v jakýsi midrange, který již není úplně závislý na všech dílcích skládačky, neboť obsahuje některé dosti samostatně fungující karty jako Liliana, Tasigur a Hangarback. Některé karty jsem zařadil pouze v menších počtech, protože samy o sobě nejsou až tak dobré (Merciless Executioner, Zulaport Cutthroat, Nantuko Husk, Greenwarden of Murasa), ale můžeme si jakoukoliv z nich dle konkrétní situace najít za pomoci Sidisi.Pakliže hledáme balíček vhodný ke hraní na standardu, pak bychom neměli přehlížet fakt, že standard se momentálně díky bloku Khans of Tarkir hemží samými trojbarevnými decky. Je to samozřejmě logické vzhledem k faktu, že nám v oněch edicích vyšlo tolik skvělých trojbarevných karet. Proto, nejsou-li finance naším limitem, stojí určitě za zkoušku přidat i třetí barvu k balíčku Ultimate Sacrifice. Nejlepší se pro udržení původní myšlenky zdá bílá – nabízí se nám řádka velmi kvalitních karet jako Abzan Ascendancy (enchantment za GWB, po jehož příchodu můžeme položit +1/+1 counter na všechny naše bytosti a zemře-li naše bytost, promění se v 1/1 Flying ducha), která je díky oběma svým schopnostem v našem balíčku naprosto neuvěřitelná, a Rally the Ancestors funguje v lategame jako lethal v kombinaci s Nantuko Huskem či Zulaport Cutthroatem (představte si, že máte k tomu ještě Ascendancy na stole). Zároveň tak získáváme velmi unikátní nové sideboardingové možnosti jako Abzan Charm, jedny z libovolných vrat, která budou skvělá proti různým midrangům (End Hostilities) či Valorous Stance, v poslední době oblíbená sidovka na velké draky, ale zároveň dokáže levně ochránit naše finišery.

 

To je ode mě pro tentokrát k možným úpravám balíčku asi všechno. Doufám, že jsem vám, čtenářům aspoň trochu pomohl nebo vás inspiroval ke vlastním ještě efektivnějším úpravám.

 

5. Finance

         Po vyčerpávajícím rozboru jsme se konečně dostali k pro mnohé z vás části nejzajímavější části. Jak je na tom Event Deck Ultimate Sacrifice po finanční stránce? Řeknu to jednoduše: docela dobře. Uvedené ceny jsou odvozeny od cen na Rytíři ke dni 3. 12. 2015. Když to vezmeme sestupně podle rarity, Warden of the First Tree – 89 Kč, Whisperwood Elemental – 79 Kč, Hangarback Walker – 289 Kč, Tasigur, the Golden Fang – 149 Kč, Llanowar Wastes – 39 Kč, Evolutionary Leap – 35 Kč. Jsme na 600 korunách přesně a to ještě ani nejsme konci výčtu vzácných karet. Připočteme-li cenu těch zbývajících + cenu lepších uncommon, dostaneme se na částku jen o sto korun nižší, než je pořizovací cena Event decku. Kdybychom sečetli cenu úplně všech obsažených karet vyjma basic landů, snadno bychom pořizovací cenu ED přesáhli. Nezanedbatelným plus je samozřejmě dvacetistěnná hrací kostka a pevná krabička, hlavní výhodu však spatřuji v času, který jsme ušetřili tím, že jsme si pořídili již předkonstruovaný balíček včetně sideboardu a nemuseli jsme tak sami vymýšlet dostatečně konkurenceschopný deck na standard. Jak se již stalo pravidlem, nákup Event Decku se veskrze určitě vyplatí.

6. Závěr

         Vzhledem k délce a celkové vydatnosti celého rozboru se domnívám, že již v závěru není třeba k novému Event Decku nic dodávat. V případě, že se Vám Event Deck Ultimate Sacrifice zalíbil, máte jedinečnou možnost pořídit se jej za zvýhodněnou cenu 799 Kč v našem partnerském eshopu Veselý drak. Pokud jste již, jaksepatří, vyrostli z Intro Packů a balíčků poskládaných ve školní lavici z karet z krabice, a věříte sobě a vašim dosavadním Magicovým zkušenostem, neváhejte, kupte si svůj první Event Deck a vyrazte do boje na svůj první turnaj :o)!

 

S pozdravem Jakub Štingl

Poznámky pod čarou a vysvětlivky: 

1: Decklist = seznam karet v balíčku

2: Případně občas vyšla balení obsahující především sběratelské kousky, jmenovitě Dueld Decky a později vydané From the Vault, které tak byly veskrze všestranné – nadchly jak pokročilé tak začátečníky.

3: Board clear = hromadné ničení bytostí (například Wrath of God, Day of Judgement), občas i jiných permanentů (Armagedon…)

4: „dvojka“ = označení snad nejomezenějšího formátu magicu – standard. Momentálně se na ní dají hrát karty z minulého bloku (Khans of Tarkir), z Magic Origins a z Battle for Zendikar.

5: Všechny ceny karet jsou stanoveny dle Rytíře ke dni 3. 12. 2015

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement