úterý 17. listopadu 2009
Magic v zahraničí 2
Autor: kangoor @ 23:13 :: 3261 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Standard

Hráč Toby Wachter, který byl prvním kdo vyzkoušel hrát balík založený na kartě Battle of Wits  turnajově, jednou napsal úžasný článek o tom, jak reaguje soupeř na fakt, že proti tomuto více než 200 kartičkovému balíku prohrál. V čase, kdy nikdo Battle of Wits nevěřil to bývalo pro každého soupeře dost smutné, takže jeho obličej vypadal zprvu „to si ze mě děláš srandu“ a potom „ok, vypadá to, žes mě dostal“. Pro hráče „Bitvy vůlí“ to však bývalo velice zábavné.

 

Právě tento článek se mi připomněl, když jsem nedávno prohrál s balíčkem založeným na Spojencích. A ne, bohužel to nebyl limited Magic (rozuměj draft nebo sealed deck). Tato prohra mě však inspirovala - balíčky založené na Battle of Wits se dříve uchytily i na velkých turnajích, mojí otázkou tedy je – mají Spojenc i také šanci?


V té osudné hře můj soupeř nejprve vyložil tři Ondu Clericy a dostával tak několik životů za kolo do chvíle, dokud nezahrál Bala Ged Thiefa. Ještě několik kol jsem se držel, ale poté, co oponent zaktivoval podruhé Bala Ged Thiefa, jsem vše pochopil. Můj balíček postrádal rychlé a levné ničení potvor, a já si uvědomil, že až budu mít manu na vyložení mých ostatních kouzel, tak je již nebudu moci zahrát, neboť budou díky Thiefovi už dávno v hrobě, a budu muset přejít do tzv. topdeck módu (aneb čekat, až mi něco přijde). Mezitím mě soupeř pomalu ohlodával pomocí jeho Spojeneckých Clericů. V té chvíli jsem si pomyslel: „Je to tak, prohraju s těmahle :-(“. Avšak tkový Bala Ged Thief nevypadá na první pohled moc dobře, při dalším pohledu však vidíme, že za určitých okolností může být dokonce lepší než Scepter of Fugue, které je považováno za skvělou kartu!

Sám o sobě nás „Zloděj z Bala Ged“ moc neoslní (přeci jen, za dvojnásobnou cenu a sílu než Ravenous Rats toho neumí Bala Ged Thief o moc více..), avšak když ho podpoří další Spojenci, dokáže soupeři zahodit celou ruku a zbavit ho tak kouzel hromadného ničení potvor (což je poměrně dost důležité, neboť Spojenci jsou založeni na tom, mít vyloženo spoustu potvor).

 

Je to překvapující? Pro mě, a nejen pro mě, ano.

 

Jsme překvapeni, že tato karta vůbec něco dělá, protože stojí neobvykle moc man na „obyčejnou dva-dvojku“. V současné době potvory o hodnotě 2/2 za 4 many nikoho nezajímají (tedy kromě lidí z Wizardů, kteří tyto karty navrhují). Avšak faktem zůstává: pokud nezabijete Bala Ged Thiefa v balíku plném Spojenců, tak vám to za chvíli znemožní udělat, poněvadž nebudete mít čím.

 

Spojenců, kteří stojí více, než jsme zvyklí je spoustu a nikdo neuvažuje o tom, že by je seriózně hrál na turnajích. I když jsme překvapeni tím, že Bala Ged Thief něco udělá za 4 many, v případě Joraga Bard to již nefunguje. Nikdy by nás nenapadlo, že bychom s touhle potvorou za 4 many mohli prohrát. Je to zejména z toho důvodu, že tentokrát neposkytuje žádnou karetní výhodu, ale pouze občasnou vigilance. Takže nás ani nenapadne, že bychom s ní mohli vyhrát ;-).

 

Co Murasa Pyromancer? Jeho schopnost je poměrně silná, ale on sám je velice drahý na zahrání, obzvláště když ho porovnáme s dalšími kousky z této manové relace. Tam jsme zvyklí na 5/5, či dokonce 6/6 lítače s několika schopnostmi. Za tyto many potřebujeme již něco, co ohromí (ochromí :-)) i Baneslayer Angela. Pyromancera však vyřadí i jednomanový instant Lightning Bolt, což je jedna z nejhranějších karet na Standardu. Jako Bala Ged Thief, Murasa Pyromancer potřebuje být na Bojišti obklopen dalšími Spojenci, aby něco dokázal.

 

A to je jádro našeho problému.

 

Pokud chceme, aby byli Spojenci skutečně dobří, musíme jich mít vyloženo mnoho a poměrně pravděpodobně nám hrozí, že nám je soupeř všechny smete jediným Day of Judgment. A to je skutečný problém, takhle se Magic nehraje. Mohl bych zde lehce vyjmenovat, proč jsou tito drazí Spojenci špatní. Jelikož však chci zkusit hrát Spojence v konstruovaném Magicu na turnajové úrovni, pokusím se Spojencům přijít na kloub a zjistit, co jim pomůže stát se životaschopným balíčkem..



 

Myslím, že nebudete mít problém najít dalšího hráče, který by vám potvrdil, že Kazandu Blademaster je nejspíše nejlepší Spojenec za svoji cenu. Kazandu je tak dobrý za 2 many (v Constructed jsou dobré potvory za 2 many velice důležité..), že by byl dobrý i kdyby nebyl Spojenec. V bílé jsme na 2/2 potvoru (1/1 s jedním +1/+1 counterem) za 2 bílé many s First Strikem a další schopností zvyklí již  od doby White Knighta. Další schopností bývala protekce před černou, Reach na Longbow Archerovi, Lifeling na Knight of the Meadowgrain, a nyní je to Vigilance na Kazandu Blademasterovi. Navíc je Kazandu Blademaster i Voják (Soldier), takže se mu dostane využití i při stavění balíčcích založených na Vojácích,  převážně z edice Magic 2010 (kousky jako Veteran Armorsmith a Veteran Swordsmith). Skvěle totiž na svých 2 manách doplňuje Elite Vanguardu, kterou položíme v prvním kole.

 Docela dobrá karta že? Faktem však je, že za dvě bílé many takto dobrou kartu očekáváte.

 

Ale Kazandu Blademaster je také Spojenec. To znamená, že i když ho hrajete jako dalšího Vojáka ve White Weenie balíčku (viz minulý článek), máte šanci z něho udělat 3/3 nebo dokonce i více. Doplňuje se však zároveň i s dalšími posilujícími kartami v bílé, jako jsou Honor of the Pure, či posilující Vojáci. To je poměrně dost za tak málo many, což samo o sobě (i bez ostatních spojenců) značí perfektní kartu.



 

Oran-Rief Survivalistu zmiňuji až jako druhého, protože jak jako potvora sama o sobě, tak jako Spojenec je o dost horší než Kazandu Blademaster, minimálně v souboji tváří v tvář. Je Survivalist druhým nejlepším Spojencem na Constructed? Možná, možná však ne. Co mu nelze upřít je jeho přátelská cena, je dokonce snadnější na zahrání než Kazandu Blademaster. Přestože vypadá Oran-Rief Survivalist slaběji, má hodnoty opět přesně takové, jaké bychom očekávali. Neboť když řekneme potvora za 1G (neboli jednu bezbarvou a jednu zelenou) s hodnotou 2/2, vybaví se nám.. Klasický zelený méďa (Grizzly Bears nejčastěji) :-).

 


 

Popřípadě o trochu „lepší“ méďa, Ashcoat Bear, který má mocný Flash.

 

Žádný z medvídků nás ovšem samozřejmě neinspiruje ke stavbě nějakého nového a úspěšného balíčku. Víme však, že zde je potenciál spolu s Blademasterem udělat ze Survivalisty 3/3 a více. Kde ho tedy hrát?

 

Když se podíváme na Survivalistovu barvu, vybaví se nám zajímavá možnost.. Turntimber Ranger, kterého jsem chvíli hrál spolu s Planeswalkerem (Planeswalkeryní? :-)) Nissa Revane. V porovnání  s ostatními Planeswalkery má Nissa několik omezujících závislostí. Pokud ji chceme hrát, tak prostě musíme začít se čtyřmi kopiemi Nissa’s Chosen. A to i když budete hrát Nissu pouze ve dvou, či třech kopiích. Nissa’s Chosen ve čtyřech kopiích je pro Nissu samotnou extrémně důležitý (lze říct, že je na nich závislá), neboť ho potřebujeme zahrát dokonce dříve než ji, aby ji mohl chránit (to odlišuje Nissu od Planeswalkerů jako je Garruk Wildspeaker nebo Elspeth, Knight-Errant, kteří se postarají o vlastní bodyguardy sami :-)).


 

Co je na Nisse zvláštní, je fakt, že oproti ostatním Planeswalkerům v průběhu hry její síla stále závisí na několika faktorech. V drtivé většině případů, když někdo hraje Planeswalkera, chce se dostat k tomu, aby mohl použít jeho finální schopnost, neboť prostě chceme hrát jednostranný Living Death, jednostranný Armageddon, Overrun a další. Nissina poslední schopnost je jedna z těch „ohromujících“, avšak to, jak velkou karetní výhodu díky ní získáte závisí na tom, kolik máte v balíčku Elfů. A pro pořádný efekt jich je potřeba hodně. Jasně, že můžeme s její pomocí do hry dostat čtyři Elvish Archdruidy a čtyři Bloodbraid Elfy a nemusíme ani spustit Cascade, aby byli tihle čtyři posílení Elfové s Hastem v tu chvíli smrtelní. Problém však je si do doby, než Nissu vyložíme a použijeme (což je v nejlepším případě 9. kolo), žádného z nich nelíznout, nezahrát a ihned ho neztratit. Je tedy potřeba aby něco mohla takhle pozdě najít. To splňuje jeden z těch větších a hrůzostrašnějších elfů na Standardu, Turntimber Ranger. A navíc je to Spojenec.

 

 

Turntimber Ranger je naprosto famózní ukázka Spojeneckého balíčku v jedné kartě: Elf a Vlk – Spojenci - spolu spolupracují. Problém s Rangerem však je, že o pouhou jednu manu navíc můžeme dostat Broodmate Dragona, který také splňuje podmínku „dvě potvory v jedné kartě“. Faktem však je, že je mnohem lepší – v součtu sil potvor dostaneme 8 (oproti 5 v případě Rangera) a navíc obě lítají.. Druhý Turntimber Ranger vám pak na ruku moc často nepřijde (přirozeně), i když by bylo by fajn, kdyby jo. Proto můj kamarád přišel s nápadem dát do elfího balíčku s Rangery Oran-Rief Survivalistu, který, i když není Elf, s Rangerem jakožto Spojenec perfektně spolupracuje.

 

Zvi Mowshowitz (legendární profesionální hráč Magicu a geniální stavitel balíčků) jednou poukázal na to, že existuje speciální pravidlo na hodnocení červených karet. Červené karty bývají „lepší“ už jenom proto, že jsou červené, i když vypadají stejně, nebo dokonce hůře než jejich protějšky v ostatních barvách. Jako příklad si můžeme vzít Ironclaw Orcs, kteří jsou mnohem slabší než Grizzly Bears. „Medvědi Grizzly“ se však nikdy nedostali do úspěšných turnajových balíčků, kdežto Ironclaw Orcové byli základní součástí několika nejdůležitějších červených balíků.

 


 

A přesně to, co jsme si o červených kartách teďka řekli, platí i o dalším Spojenci, Highland Berserkerovi. Za jednu bezbarvou a jednu červenou dostanete 2/1 potvoru, která by v každém jiném herním prostředí, než-li je současný Standard (ve kterém není problém hrát jakoukoliv kombinaci barev) nesla velikou ceduli, na které by stálo: „Dej si mě do svého červeného balíčku“. Highland Berserker je dokonce mnohem lepší, než potvory, které stály úplně stejně a které hrál v Top 8 Mistrovství světa 2001 Mike Turian (na jeho balíček se můžete podívat zde http://www.wizards.com/sideboard/article.asp?x=worlds2001\479top8decks, nebo v jedné ze starých Legend, pokud ji najdete :-)).

 

Bude se tento 2/1 bijec objevovat v našich červených balíčcích spolu s ostatními Spojenci pro případný First Strike? Nejspíše ne, ale jelikož hodnotíme červené karty jinak, můžeme říct, že se tato dvoumanová potvůrka objevovat bude, i když není extra silná..

 

Jaké plyne z našeho dnešního článku poučení? Raději si nepokoušejte v Gathereru najít (http://gatherer.wizards.com/Pages/Default.aspx) všechny bytosti s typem „Spojenec“ a dát je do jednoho balíčku s nadějí, že budete soupeři drtit ruku, zatímco budete dostávat životy a vykládat silnější a silnější Spojence. I když se může stát, že uspějete a zabijete soupeře s nula kartami v ruce, zatímco vy jich budete mít sedm, a k tomu 43 životů a hordu potvor s obrovským množstvím +1/+1 counterů na sobě, není to moc pravděpodobné.

 

Raději vyzkoušejte zařadit Spojence do ostatních balíčků, protože jsou docela dobří sami o sobě, dokonce i když je další Spojenci neposilují. I tak můžete dostat životaschopný a úspěšný balík. Neboť například balíčky, které jsou  postaveny na schopnosti Landfall Ob Nixilise, the Fallena nejvíc podporuje karta, která Landfall schopnost sama nemá – Knight of the Reliquary. A to dokonce více než samotná Khalni Heart Expedition s Landfallem.

 

Za volný překlad + „okecávky“ je odpovědný: Martin „kangoor“

 

Převzato z www.magicthegathering.com. Upraveno.