středa 22. srpna 2012
Sygg, River Cutthroat
Autor: Ufin @ 15:39 :: 3153 Přečtení :: 3 Komentáře ::
  Zdravím všechny čtenáře a příznivce Magic: The Gathering. Tento článek je věnován především těm, kteří se chtějí dozvědět něco více o neturnajovém formátu Magicu EDH (Elder Dragon Highlander), nebo také jiným názvem: Commander. Jedná se o čím dál tím víc populární formát Magicu, poslední dobou dokonce tak moc, že využitelnost karet na tento formát (přesto že je neturnajový) zvyšuje jejich ceny na obchodech, a to někdy opravdu výrazně. Jako příklad uveďme třeba Gilded LotusGrand Arbiter, Augustin IV,Duplicant, nebo třeba Felidar Sovereign, tyto karty mají totiž mimo tento formát dost omezené použití. Je tomu asi rok, možná o něco víc, když jsem sestavil svůj první Commander balíček. 

V té době už několik hráčů, které znám, mělo také commander decky, takže jsem si mohl i zahrát a otestovat balíček. Můj balíček hrál jako Commandera (Generála) Hanna. Ship´s Navigator a byl založen jednak na artefaktech a enchantmentech, které Hanna umí vracet z hrobu na ruku  a zbytek karet bylo ve formě UW kontrolu, který jsem kdysi hrával na Extended a to se skladbě podepsalo, protože jsem sestavoval bez nápovědy, bez decklistu jako vzoru, prostě úplně sám. Proto bych některé zkušenosti, kterých jsem postupně nabyl (tedy alespoň si to myslím) rád předal dál. Už ze začátku bych upozornil, že článek bude trochu delší, stejně tak jako jsou v tomto formátu delší decklisty a občas i hra samotná, tak vás snad nebudu nudit.


Ze všeho nejdřív bych zmínil pravidla. Nechci se tady obsáhnout úplně všechno včetně vypsaného banned listu, ani kopírovat pravidla z jiných webů, rád bych jen nastínil o co jde pro ty z vás, kteří se s tímto formátem ještě vůbec nesetkali, nebo jen velice okrajově něco tuší, když viděli dva soupeře ve volném čase před turnajem/po turnaji jen tak pro zábavu hrát s podezřele objemnými balíčky s jednou bytostí mimo deck. Takže k pravidlům. Commander se tento formát jmenuje proto, že při sestavování balíčku si vyberete jednu legendární bytost (někdy jsou povoleni dokonce planeswalkeři) a od této bytosti se odvíjí skladba balíčku. Balíček pak musí obsahovat minimálně 100 karet včetně vašeho Commandera/Generála. Karty v balíčku musí mít stejnou barvu, jako je alespoň jedna barva vašeho generála (jednoduše podmnožina barev, například máte jako generála kartuUril, the Miststalker, kartu Arrest a Naya Charm hrát můžete, ale Pillory of the Sleeples už nemůžete), (dalším příkladem budiž Ana Battlemage, opět když hrajete Urila, battlemage je sice zelený, ale má černý a modrý kicker a tudíž ho hrát nemůžete). Stejně tak mana, kterou generujete, může být jedině barev vašeho generála, jiná mana se počítá jako bezbarvá. Další kritérium: Každou kartu může váš deck obsahovat pouze v jediné kopii. 

Při vlastní hře se pak hraje na 40 životů, ale zabije vás i celkových 21 damage od jednoho z Generálů. Před začátkem hry také umístíte vlastního Commandera (Generála) do tzv. command zóny, mimo balíček, odkud ho můžete kdykoliv zahrát (kdykoliv myšleno jako by byl na vaší ruce), pokud by měl Commander odejít z bojiště do hřbitova, nebo být odstraněn ze hry místo toho přejde zpět do command zóny (pokud má být vrácen na ruku nebo se má dostat na spodek či vršek knihovny opravdu se tak stane)  a odtud ho můžete znovu zahrát, jen bude o dvě bezbarvé many dražší za každý svůj návrat do command zóny. 

Dále existuje banned list, karty které nesmíte hrát jako generála a které nesmíte hrát vůbec (Z čehož mě nejvíc mrzí Braids, Cabal Minion, na kterou jsem chtěl sestavit balíček původně, ale zakázali mi jí ). Nakonec bych ještě zmínil, že se Commander může hrát jak ve dvou, tak i ve více hráčích. No a to je asi ode mne vše, co se týče pravidel. Koho zajímá konkrétnější rozepsání pravidel určitě je na webu spousta stránek věnovaná právě pravidlům například nawizardech, samozřejmě že v angličtině, opět anglicky zde, nebo česky například zde.
Pokud začnete skládat Commander balíček, je dobré se podívat po legendárních bytostech, decklistech a/nebo také po commander produktech, což jsou předem sestavené balíčky, kde si můžete dokonce vybrat z několika Generálů v té dané barevné kombinaci. V těchto decích je 101 karet a cena so pohybuje kolem 800 resp. 1000 Kč. 

Balíček si pak samozřejmě můžete upravit podle svých představ, no a podobné to je i s Planechase produkty, které lze také poměrně jednoduše přestavět na Commandera. Pokud chcete jiného Commandera a sestavujete úplně od začátku, je opravdu dobré si předem promyslet, jak chcete, aby balíček vypadal, co by mněl umět, jak vyhraje, jak se bude bránit, aby soupeř nevyhrál dříve a podobně. Někdy to nebude až zas tak složité, v případě Uril, the Miststalker a Bruna, the Light Alabaster budete chtít hrát co nejvíce aur, v případě Niv-Mizzet, the Firemind spousta prolizu a tak dále. Pokud budete hrát Visara, the Dreadful, nebo Arashi, the Sky Asunder není složení balíčku už tak jasné, protože tyto bytosti jsou především zabíjení, ale nijak významně neovlivňují výslednou podobu decku. Hodnota karet v Commanderu se značně liší od většiny ostatních formátů. Zaprvé Commander je pomalejší, dostávají tedy prostor i na manu drahé karty, které ale mají významný efekt. Zadruhé je poměrně složité a nákladné sestavit kombo balíček, a to i přes to, že  si seženete veškerý možný tutor. Tím nechci říci, že na kombo nelze vyhrát, ale je to spíš několik se podporujících karet v balíčku jako alternativní možnost výhry, protože prostě máte každou kartu v balíčku jen jednou (no případně i víckrát, pokud vyšla s jiným jménem). 

Co se týče karet, které můžete zařadit, máte obrovský výběr, veškeré karty které vyšly, je možné zařadit (až na banned list a samozřejmě omezené Generálem a vašimi finančními možnostmi). Při sestavování asi začnete tím, že proberete svoji sbírku karet, nebojte se hrát podívat i do „nepoužitelných“ commonů. Základní věc, kterou by měla mít karta v balíčku je univerzálnost. Je to opravdu důležité, budete hrát proti mnoha různým balíčkům, proto je například Murder o mnoho lepší než na Standardu hrané Go for the Throat aDoom Blade, který vám proti monoblacku respektive proti artefaktovému balíčku prostě k ničemu nebudou, Murder je dokonce lepší i než poslední dobou skoro všude hraný Dismember, jelikož občas budete chtít zabít i bytost větší, než s obranou 5. Stejně tak myslete i u ostatních karet. Na druhou stranu se ale někdy stane, že pokud nevyřešíte soupeřův enchantment, bytost nebo artefakt, prohrajete. Je tedy více než vhodné do balíčku zařadit i protihru – ničení, couterspelly vracení na ruku a podobně. Z tohoto pohledu jsou pak zajímavé karty s kickerem, buybackem a nebo třeba bytosti, které umí ničit/vracet na ruku a podobně (ať už když přijdou do hry, nebo mají aktivační abilitu) například Angel of DespairAcidic Slime nebo Helldozer jsou často nenahraditelní. 

V Commanderu jsou karty, které jsou dobré prakticky ve skoro každém balíčku, samozřejmě to jsou bezbarvé karty jako třeba Ligtning Graves a Sol Ring. Nezáleží na barvě, manu potřebujete vždy a ochránit Generála taky, nehledě na to, že dostane haste (i když například u Urila jsou botky podstatně horší). Obecně platí, že pokud budete skládat jednobarevný balíček, prodraží se některé silné karty, které chcete hrát a není za ně moc alternativa (Phyrexian Obliterator), pokud budete hrát troj a více barvu mohou být pak dražší země, protože budete potřebovat manovou stabilizaci (Tarnished Citadel). Dále se rozepisovat obecně ke kartám, je asi zbytečné a navíc by to zabralo opravdu hodně místa, pojďme se tedy podívat o něco konkrétněji na černomodrou kombinaci.
 
Napřed si shrneme výhody a nevýhody této kombinace. Černá si dokáže poradit hlavně s bytostmi, modrá naopak s kouzly (Counterspell). Krom toho modrá umožňuje manipulaci s knihovnou a lízání karet. Máme k dispozici i spousta kvalitních bytostí, stejně tak legendárních bytostí v této kombinaci je poměrně mnoho. Velice využívané v tomto formátu jsou counterspelly, máme k dispozici i hodně různých „Wrath“, tedy globálního ničení. 

Nevýhody jsou pak následující. Máme poměrně málo možností jak se vypořádat s artefakty a enchantmenty, pokud se už dostanou do hry. Dále pak nemáme skoro žádné hledání zemí a u bytostí většinou chybí trample. Co bych pak ještě zahrnul do výhod: máme velkou spoustu „tutorů“, tedy hledání karet v balíčku.
 
Nyní bych rád nastínil několik vhodných generálů v černomodré kombinaci. Těch je přibližně sedmnáct, tak je z čeho vybírat, například bíločerná má tuším pouhopouhé čtyři. Zajímavý je například: Circu, Dimir Lobotomist u kterého vhodné mít hodně manipulace s knihovnami, dále poměrně nový Grimgrin, Corpse-Born, sám o sobě zabiják, nebo vhodný do zombií. Oona, Queen of the Fae je podobného ražení jen je vhodnější do odemílačky, podobně je na tomWrexial, the Risen Deep. A jako posledního zmíním Sygg, River Cutthroat, hádáte správně, už podle názvu článku je patrné, že já jsem si vybral za Generála právě tohoto Merfolka. Ptáte se proč? Je to „pouhá“ 1/3 za dvě půlené (černá/modrá) many. 

Důležitá je ale jeho jediná schopnost, ta říká, že pokud na konci každého (ne tedy jen mého) kola některý z oponentů (opět to nemusí být ten, jehož kolo proběhlo) ztratil 3 a více životů já si líznu kartu. Generála tedy nevyužívám na zabití soupeře ale k lízání karet, a vzhledem k tomu, že stojí jen dvě many, lze zahrát skoro hned. Tato bytost mne zaujala dokonce tak, že jsem rozložil minulý deck, prošel všechny karty a pokusil se „něco“ sestavit. Jedná se o jednu z prvních verzí, než jsem začal testovat, sestavil jsem je z dobrých modrých karet předchozího decku, plus to co jsem našel v albu/krabicích a přímo do decku jsem sehnal jen asi 5 karet, ze kterých jedna byl sám Sygg. No a tady je decklist:
 
U/B Sygg Betta Version (34 lands, 21 Creatures, 45 Other spells)
UW Sygg Betta
.
Main Deck
Sideboard
13 Island
11 Swamp
Vault of Whispers
Seat of the Synod
Salt March
Frost March
Evolving Wilds
Terramorphic Expanse
Mishra´s Factory
Dreadship Reef
Soaring Seacliff
Temple of False God
Gruul Draz Assassin
Leaden Myr
Silver Myr
Dimir Guildmage
Inkfathom Infiltrator
Pilgim´s Eye
Treasure Mage
Trinket Mage
Dimir Cutpurse
Thada Adel, Acguisitor
Clone
Glen Elendra Archmage
Voidmage Husher
Ashling, the Extinguisher
Infiltrator il-Kor
Sphinx Summoner
Wurmcoil Engine
Keiga, the Tide Star
Ink–Eyes, Servant of Oni
Wrexial, the Risen Deep
Rune–Scarred Demon
Everflowing Chalice
Expedition Map
Scrabbling Claws
Chromatic Sphere
Chromatic Star
Peek
Coldsteel Heart
Cloak and Dagger
Swiftfoot Boots
Night´s Whisper
Spreading Seas
Veil of Secrecy
Black Sun´s Zenith
Countersquall
Shadow of Doubt
Victim of Night
Darksteel Ingot
Fabricate
Complicate
Forbidden Alchemy
Thieve´s Fortune
Cancel
Consult the Necrosages
Dissipate
Faerie Trickery
Forbid
Mistvein Borderpost
Soul Manipulation
Spell Crumple
Notorious Throng
Barter in Blood
Befoul
Brainbite
Diabolic Tutor
Dismiss
Rite of Replication
Clutch of the Undercity
Honden of Seeing Winds
Ribbons of Night
Acquire
Brainspoil
Mind Control
Caged Sun
Enslave
Knowledge Exploitation
 
 
No možná si všimnete, že balíček zatím neměl příliš hlavu ani patu. Některé karty se Syggem spolupracují, některé nikoli. Bytosti a jejich počet v jednotlivých manacostech byli odhadnuty. Ale po několika dnech testování jsem zjistil, že deck je i v této podobě překvapivě konkurenceschopný. Často stačilo k výhře zahrát Sygga + jakoukoli bytost se silou minimálně 2 a pak protihráči zabít/vykántrovat bytosti a pokusy o protihru. Zvlášť Spell CrumpleHinder jsou nebezpečné, protože se dokáží téměř spolehlivě zbavit nepřátelského Generála (dají ho naspod protihráčovy knihovny). Někdo se může ptát, proč zrovna vypisuji decklist ještě nedostavěného balíčku. Za prvé pro inspiraci a za druhé proto, abyste mohli porovnat obě verze balíčku. Tato první verze neobsahuje příliš drahých karet, ale pojďme se podívat na druhou verzi, která je o něco málo nákladnější a vychází už z testování.

U/B Sygg Control ( 35 lands,  25 Creatures, 1 Planeswalker,  39 Other spells)
UW Sygg control
.
Main Deck
Sideboard
11 Island
10 Swamp
Vault of Whispers
Seat of the Synod
Salt March
Frost March
Evolving Wilds
Terramorphic Expanse
Mishra´s Factory
Dreadship Reef
Soaring Seacliff
Temple of False God
Crypt of Agadeem
Tainted Isle
Shizo, Death´s Storehouse
Minamo, School at Water´s Edge
Gruul Draz Assassin
Inkfathom Infiltrator
Tidehollow Strix
Baleful Strix
Pilgim´s Eye
Treasure Mage
Trinket Mage
Hypnotic Specter
Clone
Glen Elendra Archmage
Thalakos Deciver
Voidmage Husher
Ashling, the Extinguisher
Evil Twin
Infiltrator il-Kor
Sphinx Summoner
Ghastlord of Fugue
Wurmcoil Engine
Keiga, the Tide Star
Ink – Eyes, Servant of Oni
Visara the Dreadful
Wrexial, the Risen Deep
Quicksilver Gargantuan
Rune – Scarred Demon
Avatar of Woe
Liliana Vess
Everflowing Chalice
Expedition Map
Peek
Ponder
Coldsteel Heart
Cloak and Dagger
Dimir Signet
Swiftfoot Boots
Night´s Whisper
Spreading Seas
Veil of Secrecy
Black Sun´s Zenith
Countersquall
Shadow of Doubt
Victim of Night
Darksteel Ingot
Complicate
Forbidden Alchemy
Thieve´s Fortune
Consult the Necrosages
Dissipate
Faerie Trickery
Forbid
Hinder
Soul Manipulation
Spell Crumple
Sudden Spoiling
Notorious Throng
Befoul
Brainbite
Dismiss
Rite of Replication
Clutch of the Undercity
Honden of Seeing Winds
Ribbons of Night
Mind Control
Caged Sun
Enslave
Life´s Finale
 
U druhého decklistu se objevuje o trochu víc dražších karet, ale pořád to není nic hrozného, rozhodl jsem se nakonec nezařadit ani Demonic, Vampiric a dokonce ani diabolic Tutor, protože se většinou k potřebným kartám prolížeme, navíc často nepotřebujeme jednu konkrétní kartu, ale stačí jedna z mnoha. Zvýšil se mírně počet zemí a i bytostí. Zkoušel jsem taky několik planeswalkerů Jace Beleren se příliš neosvědčil, Mind Sculptor je moc drahý, nakonec jsem zvolil Sorina, který je často dost nefér, jeho místo ale zatím má Lilča a ta taky není k zahození. Po tom, co jsem deck sestavil do téhle podoby, jsem si koupil Planechase 2012 - Night of the Ninja, se kterým lze deck upravit do maximálního využití potenciálu Sygga. Některé karty jakoBaleful Strix nebo Dimir Infiltator jsou naprosto skvělé v kombinaci s dalšími bytostmi využívajícími ninjutsu. Nynější verze je spíše takový UB Control, který má část karet přímo podporujících Sygga, ale jinak se opírá o zabíjení, kántrování a silné (mnohdy legendární) bytosti. Verzi s neblokovatelnými levnými bytostmi a ninjutsu s efekty „pokud dá bytost combat zranění do protihráče“, jsem zatím neotestoval. No doufám, že decklist alespoň někomu poskytne inspiraci. Teda ne že bych chtěl potkávat Sygga pokaždé když si chci zahrát Commander, mirror je dost nepříjemný. Pravdou je, že Sygg není příliš rozšířený (alespoň já zatím neznám nikoho dalšího kdo by ho hrál, zato Urila už jsem potkal u třech hráčů, stejně tak Rafiqa a Progenituse) Pojďme se tedy podrobněji podívat na jednotlivé karty. Nezmíním všechny, ale napíšu, k čemu slouží jednotlivé skupiny karet a uvedu vždy několik zástupců. Takže:
 
Země: První skupina. Každý ví, k čemu slouží. V tomto formátu je dostatečný počet many nutností a je jich tedy třeba poměrně hodně. Chybí mi zde pár duálů, ale nestává se často, že by mi chyběla barva. Obě legendární země jsou poměrně důležité, zvlášť pak Shizo, které dává legendárním bytostemfear. Dále jsou vhodné obě artefaktové země pokud je máte čím najít (Trinket Mage). No a nakonec je tu i Temple of False God či Dreadship Reaf – ty umí generovat více many.
 
Manové urychlení: Krom toho, že potřebujeme hodně many, chceme ji mít i co nejdřív. V tomto černá s modrou nevynikají, musíme si tedy pomoci artefakty. Universální Everflowing Chalice, pomalejší Caged Sun nebo Dimir Signetplní tuto nenápadnou, ale důležitou roli nejlépe z toho co je k dispozici.
 
Tutory: Už jsem je zmínil. Dokáží nám najít potřebné karty. Psal jsem, že jsem je nezařadil. Je to pravda tak na půl. Ty klasické, co nic jiného neumí, tu nejsou, většinou jsou schované v nějaké bytosti, jako je například výše zmíněný Mage. Další je Sphinx Summoner, který toho až zas tak moc nenajde, ale aspoň má flying. Největší z tutorů je zde Rune-Scarred Demon. Impozantní 6/6 flying bytost, která když přijde do hry ,najdete si v balíčku jakoukoli kartu a vezmete si ji na ruku, za 7 man víc asi chtít nemůžete, proto je Demon skoro povinností v Commander decích hrajících černou.

Proliz:
 Zařazuji i manipulaci s knihovnou. Night´s Whisper je dostatečně rychlý, Forbidden Alchemy má flashbackHonden of Seeing Winds je zas permanentní karetní výhoda. Doporučil bych i zařazení Phyrexian Arena nebo třeba Graveborn Muse, které v mém decku zatím nejsou. Karetní výhoda je důležitá a stojí za ty ztracené životy. V modročerné najdete určitě spoustu dalších podobných karet, takže si stačí vybrat to, co vyhovuje právě vám.

Kántrování a Discard
: Na tom si já zakládám. Najdete tu dokonce přibližně 14 karet, které to umí a to tu nemám ještě to nejlepší – Undermine, která je se Syggem prostě výborná. Spell Crumple a Hinder jsem už zmínil. Naprosto skvělé jsou i karty, za které si ještě líznete – Dismiss a Brainbite. Karetní výhodu často zajistí i Glen Elendra Archmage a Soul Manipulation. Také jediný Planeswalker, kterého hraji, umí discadovat, před tím jsem zkoušel malého Jace, ten je sice rychlý, ale absence ultimáty a ovlivnění stolu často vedla občas k nepříjemným situacím. Naposled ještě zmíním nenápadnou kartu Shadow of Doubt. Dvoumanový instant, který zesměšní veškeré tutor efekty, často tedy plní úlohu jakéhosi kántrování.

Změna kontroly permanentů: 
Na Commandera neskutečně efektivní věc. Vadí vám soupeřova bytost? Teď bude vadit jemu. EnslaveMind Control, nebo mnou nehraný Control Magic (nesehnal jsem, ale za to mám hezký foilový Mind Control) umí zpravidla jediné „ukrást“ soupeři bytost. Keiga, the Tide Star to umí také a ještě před tím nabízí 5/5 flying Dragon Spirita.

Klony:
 Poměrně efektivní způsob, jak zabít soupeři Generála, nebo si vytvořit stejně dobrou bytost jako soupeř za míň many. Na výběr je Clonů opravdu hodně nový: Sakashima´s Student, levný (na manu) Phantasmal Image. Já hraju levné (co se týče peněz tentokrát) Clone a Evil Twin. Dále pak 7/7Gargantuana a s kickerem ultimátní Rite of Replication. Posledně jmenovaný je pak velice často hraný, protože za 9 man už vám téměř vyhraje hru, u něj jen pozor, že vám nezkopíruje necílitelné bytosti (hexproof, shroud).

Zabíjení: 
Rozdělení je následující tři 1 za 1 zabíjení, tři globální a čtyři schované v bytostech. V černé je sorcery a instantů schopných zabít bytost opravdu hodně problém je s univerzalitou, to už jsem nastínil. Já zvolil například Befoul. Globální jsou Black Sun´s Zenith a Life´s Finale protožeDamnation je poměrně drahé a nevlastním ho, no a do globálníhi ničení počítám i Sudden Spoiling. Moje nejoblíbenější zabíjení je v bytostech. Legendární (ve všech smyslech toho slova) Visara, the Dreadful, podobně účinný Avatar of Woe a i Guul Draz Assassin dokáží posílat bytosti do hrobu jak na běžícím pásu. Aishling k tomu pak potřebuje procházet do protihráče, ale máme přece Shizo ne?

Bytosti:
 Většinou umí něco, když projdou do protihráče, to přeci chceme, abychom pak ještě lízli kartu za Sygga. Patřil by sem i už zmíněný Aishling a pak velká část Planechase decku Night of the Ninja. Neblokovatelný Ghastlord of FugueWrexial a Hypnotic Scepter je pak můžou doplnit. Já hraju iWurmcoil Engine, který je napříč formáty prostě vynikající. Z Planechase pak tu má trvalé místo Ink-Eyes, Servant of Oni, šestimanová 5/4 krysa s regenarací a možností si vrátit pod svou kontrolu bytost z hrobu hráče do kterého dala damage.

Support:
 Poslední skupinou jsou karty snažící se ulehčit (zachránit) život našemu Generálovi a nebo využít maximálně jeho potenciál. Cloak and Dagger a Swiftfoot Boots dávají necílitelnost, první jmenovaná dokonce zajistí i to aby sám Sygg dal ty potřebné 3 damage, nestojí-li mu nic v cestě.Notorious Throng pak podpouruje Syggův typ Rogue. Oba Infiltrátoři jsou téměř neblokovatelní Rogue, za ideálních okolností tedy budeme lízat karty. No a na konec jsem si nechal nevýrazné vracení Clutch of the Undercity, to má nejen transmute, ale dokáže kromě vrácení nepříjemného permanentu na ruku i způsobit ztrátu 3 životů a to je přesně ten počet který potřebujeme, takže až tak nevýrazné zase není.
 
Tak to bychom měli rozebraný deck, tedy jeho druhou kontrolní verzi. No a jak ho hrát? Záleží na zkušenostech a na tom proti komu hrajete a v neposlední řadě na konkrétní verzi decku. Moje verze není vyloženě agresivní, ale ani příliš pomalá. Většinou budete chtít zahrát co nejdřív manové urychlení a Sygga, to hlavně proti balíčkům, které se ho nedokážou zbavit. Aury typu Pacifism na Sygga moc neplatí. Většinou nechcete, aby prošel do hry soupeřův Generál, pokud vám vadí, čekejte na něj s counterspelly, nebo s Clonem na ruce. Případně vyčkejte s globálním zabíjením. Jakmile máte buď jistotu, že vás soupeř ničím neohrozí a nebo vám zbydou jak many na kántrování, tak na bytost zahrajte ji. Samozřejmě čím dřív to půjde, tím líp, protože tím dřív začneme lízat karty. Mnoho bytostí je neblokovatelných a dalším to lze zajistit, počítejte tedy s tím. S karetní výhodou a silnými bytostmi (Klidně i těmi co jsme vzali, reanimovali a zkopírovali soupeři) bychom měli dotáhnout hru k našemu vítězství. Při tom všem musíme přemýšlet, jak co nejlíp využít Syggovu schopnost a taky jak může soupeř vyhrát, abychom mu ničili a kántrovali ty správné karty. Není to až tak jednoduché a přímočaré hraní jako nabízejí jiní Generálové, ale mně vyhovuje. Záleží tedy na vás.
 
Závěrem bych chtěl říci, že pokud vás přestane bavit tento Commander lze balíček přestavit například na Wrexiala. stejně tak pokud neseženete tu konkrétní kartu, není to katastrofa, většina karet nabízí své ekvivalenty, někdy horší někdy lepší, opět záleží na mnoha faktorech. Stejně nakonec budete balíček upravovat podle svých zkušeností po testování. Balíček určitě také není ve vrcholné formě a určitě by šel vylepšit i při zachování mého stylu hraní. Karty totiž průběžně sháním. Například již zmíněná Undermine a Sol Ring – ty chci zařadit. 

Článek vznikl v průběhu poměrně dlouhé doby (jen decklisty a odkazy je práce na dost dloooouho), tak mne prosím omluvte, jestli jsem se někde opakoval, stejně tak nevylučuji pravopisné i češtinářské chyby (přesto že jsem si po sobě článek přečetl). Nakonec ani doba vzniku nebyla naprosto ideální, jelikož se chystá s další sadou návrat do Ravnicy, která nám poskytla velký počet karet. Opět tedy očekávám, že modrá a černá společně s gildou Dimir opět nabídne spoustu vhodných karet. Opět oceňuji každého, kdo dočetl sem. Všem taky přeji hodně úspěchů a spoustu kamarádů se kterými budou moci otestovat svůj Commander deck. Do budoucna přemýšlím nad dalšími články, věnující se Commanderu, hlavně pak nad bíločernou kombinací ale to určitě až po Return to Ravnica. Tímto se tedy loučím
 
Neithan, neithan@atlas.cz