čtvrtek 24. října 2013
Recenze Magic Theros Intro Pack: Favors from Nyx
Autor: JakubMG @ 21:11 :: 3241 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Recenze

Recenze Magic Theros Intro Pack: Favors from Nyx


 Znovu se setkáváme u recenze na Intro Pack, tentokrát jím je Theroský Favors from Nyx. Balíček je určen především začínajícím hráčům, kteří si tak úplně nejsou jistí se stavbou vlastního balíčku. Kromě samotného balíčku v balení najdete i dva boostery Therosu a informační letáky. A teď už se pojďme podívat na samotný balíček.


 

 Prvně si řekněme, co to vlastně intro pack je a pro koho je určený. Intro pack je balení karet magic, kde najdete šedesátikaretní předpřipravený hrací balíček, pravidla, jak hrát karetní hru magic a nějaké typy ke hře konkrétně s tímto balíčkem, a dva booster packy – patnáctikaretní balíčky na vylepšení vašeho decku. Koupíte-li intro pack z aktuální edice, nemusíte se bát, že by nějaká obsažená karta nebyla povolena na turnaje formátu standart. Následuje odpověď na otázku, pro koho je intro pack určený. Význam intro packů se totiž po příchodu novějších Event decků na trh trochu změnil. Intro packy jsou určeny pro hráče, kteří jsou s magicem v začátcích a ještě se neplánují v blízké budoucnosti věnovat nějakým turnajům v této karetní hře. V opačném případě by jim totiž mnohem lépe posloužil zmíněný Event deck, který obsahuje balíček lépe přizpůsobený pro hru. Na druhou stranu intro pack je levnější a vedle předpřipraveného balíčku obsahuje ještě dva boostery, kde určitě najdeme nějaké nové karty, které můžeme vyzkoušet v našem hracím balíčku anebo můžeme karty z nich vyměnit za nějaké jiné s kamarády. Obecně je v současné době úloha intropacku těšit především mladší hráče, které přiláká jak foilový generál v balíčku tak vzrušující pocit překvapení, co asi najdou ve svém zabaleném booster packu :o). 


 Jednotlivé balíky této edice jsem nechal hrát proti sobě navzájem, tady je skóre tohoto balíku.

 

R/U

R/G

G/W

U/B

B/W

1:4

2:3

2:3

2:3

 

 Ačkoliv byl například zápas s bílo zeleným Anthousa’s Army velice vyrovnaný, musím podotknout, že tento balík dopadl ve měření sil všech pěti Intro Packů nejhůře, ale protože jsou opravdu velmi vyrovnané, skóre našeho balíčku není nijak hrozivé, 7:13. Tímto však nechci žádnou z jeho proher zlehčovat, svou průrazností na začátku hry mě nijak neoslnil a v pozdějších fázích měl tvrdou konkurenci, především oba červené balíky mu nedali šanci, ačkoliv tomu výsledné skóre nenapovídá. Tento balík jde celkem dobře vylepšovat na nějaký balík postavený na aurách, nebo heroicu, ačkoliv já osobně přistoupím ke změnám jiným, nechám se inspirovat Orzhov midrange, který byl několikrát k vidění na standardu.


 Pojďme se podívat na Magic the Gathering Theros Intro Pack: Favors from Nyx:

Favors from Nyx WoTC
Main Deck Sideboard
16 Plains
9 Swamp
2 Hopeful Eidolon
1 Yoked Ox
2 Traveling Philosopher
1 Baleful Eidolon
1 Auramancer
2 Lagonna-Band Elder
2 Observant Alseid
1 Scholar of Athreos
1 Banisher Priest
2 Heliod’s Emissary
1 Pillarfield Ox
1 Blightcaster
1 Cavern Lampad
1 Erebos’s Emissary
1 Celestial Archon
1 Sentry of the Underworld
1 Minotaur Abomination
2 Last Breath
1 Ordeal of Heliod
1 Pacifism
1 Doom Blade
2 Ordeal of Erebos
2 Pharika’s Cure
1 Gift of Immortality
1 Ray of Dissolution
2 Vanquish the Foul
 

Jednotlivé karty:

 

 Balík je zcela postavený na enchantmentových bytostech s Bestow. Ty je zde ovšem často nutné hrát přes jejich běžný mód, jelikož v balíku v podstatě nejsou žádné bytosti, který by byly dobrými nosiči aur. Jak už je u Intro Packů zvykem, velká část noncreature spellů nestojí za nic.

 Auramancer je v určité chvíli celkem pěknou karetní výhodou, ale rozhodně jej není zapotřebí na úvodní ruce. Často se vám stane, že jeho výhodu buď nestihnete zužitkovat, nebo ho musíte zahrát dříve, než se vám vůbec nějaká do hrobu dostane. Ale přesto zůstává jednou z lepších bytostí v tomto balíku.

 Baleful Eidolon je atypická bytost s Bestow, protože Deathtouch je typicky silný na malých bytostech, ne na nějakém borci, a právě proto se bude nemálokdy (hezké slovo, že), to, že se do hry podívá jen jako bytost. Na takovou bytost ovšem není třeba dávat další aury, a tak v podstatě, ač se to na první pohled nezdá, slouží jen k obraně proti tlaku soupeřových bytostí.

 Po samotném Archonovi je Banisher Priest nejlepší z bytostí, ze kterých se skládá tento předpřipravený balík. Jeho velkou předností je univerzalita, s jakou likviduje bytost. Velkým problémem je však combat fáze, kdy se často může vymstít útok s touto bytostí. Může se stát totiž to, že ve chvíli, kdy útočí on a například výše zmíněný Auramancer, protihráč zahraje nějaké instantní ničení a tím zabije Priesta. Bytost, kterou Priest odnesl z bojiště, se vrátí zpět na stůl, a tudíž bude moci blokovat Auramancera, který velice pravděpodobně tento blok také nepřežije.

 Blightcaster je bytost, která zcela zapadá do strategie tohoto balíku. Dodává karetní výhodu, a to za podmínek, které jsou na poměry Intro Packu více, než jen přijatelné.

 Další z karet s Bestow je Cavern Lampad. Ten je poměrně netypický tím, že nemá zrovna dobrý poměr cena/výkon, a to ani v jedné podobě. Je jasné, že jako čtyřmanovou bytost jej opravdu hrát nechceme, ale ani šestiranový enchantment nepatří k tomu lepšímu, co tento balík nabízí.

 Vůdcem balíku je Celestial Archon.  Za pět many je to takový Serra Angel, avšak jeho druhý mód stojí jen o dvě many víc, to je velmi příznivé k tomu, aby se hrál spíše za tuto cenu. V tomto balíku není úplně důležité tempo, ale zato převažuje důležitost síly. Tu takové očarování jistě nabídne.

 A jsou tu další bytosti s Bestow, Erebos’s Emissary a Heliod’s Emissary. Tito borci toho umí celkem dost i ve svém normálním módu, oba vlastně říkají, že je soupeř nemůže obyčejně blokovat, i když každý po svém. Byť se vám to třeba nezdá, většina soupeřů je schopná beze strachu zablokovat Erebos’s Emissary bytostí, která má obě čísla jen o jedna větší, než on. A to je velká chyba, pokud o tu bytost stojí. Téměř s naprostou jistotou o ní totiž přijde. Oba dva Emisáři jsou také dobré aury. Ani sedm many není moc, takže si je rád zaplatím, ale zrovna u těchto bytostí je velice dobrý i jejich obyčejný stav.

 Zato Hopeful Eidolon je dobrý jen jako enchantment aura. Bonus, který nabízí liftink velké bytosti má na hru zcela zdrcující vliv. Tenhle nenápadný Spirit se umí zásadně přičinit v likvidaci soupeřova tlaku, v pozdější fázi už však jeho síly upadají v zapomnění a bonus který dává, přestává být rozhodující pro další vývoj. Ani tak se ale nebojím líznout si tuhle kartu v pozdější fázi hry.

 Lagonna-Band Elder umí též přidávat životy, třebaže ne nijak zásadní. Tuto výhodu bych však nejednou i oželel, výměnou za tempo, které získám, když tuhle bytost zahraju už ve třetím kole.

 Nejméně vhodnou kartou a velkým překvapením v tomto balíku je pro mě Minotaur Abdomination. Když se dostanu na šest many, už mám na to, abych uplatil svá očarování, dříve však potřebuji nějakou menší bytost, na kterou je mohu zahrát. Taková bytost by tu měla být, ne tento extrém těžkopádný a tupí Minotaur.

 Po této kartě přichází už mnohem zajímavější kus, Observant Alseid. Ten je pro mě skoro vždy dobrým enchantmentem. Poměrně snadno vytváří bytost, která je alespoň 4/4 a má navíc vigilance, to je na Intro Packovém battlfieldu poměrně velký řízek. V lepším případě vytváří opravdového vládce stolu.

 Pillarfied Ox je přesně tak dobrý, jak vypadá.

 Sentry of the Underworld je prototypem bytosti, která by měla nosit aury. Umí se regenerovat, má flying a dokonce i vigilance.

 

 U Scholara of Athreos jsem byl původně celkem skeptický, ale i v tomhle balíku se umí prosadit a být jeho silnou součástí. Ano, za tuhle kartu se není třeba stydět.

 Travelling Phillosopher není dobrý, ale když není nic lepšího, neurazí.

 Yoked Ox patří do klubu k Pillarfied Ox. Oba jsou to jen tupí blokeři, kteří nikdy nedokážou nic zásadního, ale popravdě bych si ho na standardu zahrál radši, než většinu toho, o čem jsem už psal, protože alespoň nějaký ten soupeřův tlak udrží.

 Z ostatních spellů jsou nejlepší dvě zabíjení, a to Doom Blade a Pacifism.  Pacifismus je enchantment, takže s ním několik málo karet v tomto balíku umí i spolupracovat, zato Doom Blade je instant, takže je mnohem univerzálnější, ale zase neumí zlikvidovat úplně všechno. A třeba takového Elvish Mystica Pacifismem zrovna nezničíte.

 Gift of Immortality si nezaslouží být vzácnou kartou, je úplně obyčejný, nijak dobrý a vlastně nic nedělá, jen se snaží získat pro nějakou z vašich bytostí nezničitelnost. Dá se snadno podstřelit, neřeší exile… no zkrátka si ho moc nevšímejte, dobrá karta to nikdy nebude.

 Last Breath dokáže za cenu ztráty tempa zlikvidovat nějakou malou bytost, což je rozhodně víc, než dokáže výše zmíněný Gift.

 Ordealy, jak ten bílý, tak ten černý, jsou velice situační. Efekt černého bude většinou lepší, než bílého, avšak důležité je, aby se na něj vůbec dostalo. Pokud má soupeř dost dobrého obránce, nebo zabíjení, je Ordeal jen vyhozenou kartou.

 Pharikas Cure je něco jako Last Breath, co přidává životy mě, namísto mého soupeře, takže pokud se sejdou dvě Swampy, tahle karta bude velmi dobrá.

 Ray Dissolution je velice situační karta, která nepatří ani mezi nejlepší ničení enchantmentů, které je samo o sobě špatné.

 A nakonec Vanquish the Foul, to je o čtyři many dražší situačnější sorcery Doom Blade. Za všechny tyto nevýhody však nabízí něco, co Doom Balde neumí, a to scry 1.

 

Upravené verze

 Tentokrát, jelikož je standartové dění v plném proudu, budu další stupně tvořit odlišně. Nejdříve přijdu s balíkem pouze z edice Theros a toho, co už je k dispozici zde, který využije karty mimo tento balík s maximální cenou na Černém Rytíři 50 Kč. Další verze bude standartový balík do pěti set a nakonec levný legacy balík, který bude postavěný na hru s kamarády, ne na turnaj. Všude se budu držet víceméně v mezích barevnosti tohoto decku.

 

První upravená verze


Favors from Nyx upgraded #1 Daniel Fantyš
Main Deck Sideboard
12 Plains
12 Swamp
1 Baleful Eidolon
1 Banisher Priest
1 Blightcaster
4 Celestial Archon
1 Erebos’s Emissary
2 Heliod’s Emissary
4 Hopeful Eidolon
4 Lagonna-Band Elder
2 Observant Alseid
4 Sentry of the Underworld
4 Tormented Hero
2 Traveling Philosopher
1 Doom Blade
1 Pacifism
4 Pharika’s Cure
 


 Tak toto je finální decklist, kde jedinou novou kartou je Tormented Hero. Balík získal výrazně vyšší tempo, ale i sílu, kterou zde reprezentuje čtveřice Archonů. Namísto haldy zbytečností jsem omezil balík vlastně jen na bytosti a několik málo zabíjení. Země jsem vyrovnal v poměru dvanáct ku dvanácti, namísto nesmyslného rozdělení, které způsobovalo nedostatek černé na úvodní ruce. Balík posílil, ale zůstaly zachovány veškeré jeho principy.

 

Druhá upravená verze


Favors from Nyx upgraded #2 Daniel Fantyš
Main Deck Sideboard
10 Plains
10 Swamp
4 Orzhov Guildgate
4 Precinct Captain
4 Sin Collector
4 Alms Beast
2 Xathrid Necromancer
2 Liliana’s Reaver
3 Scion of Vitu- Ghazi
4 Read the Bones
4 Doom Blade
3 Ultimate Price
3 Devour Flash
2 Merciless Eviction
1 Whip of Erebos
 

 Tento balík se může zdát být jako horší verze B/W/R midrange na standardu a v podstatě je tomu tak, a přece se liší hned v několika zásadních bodech strategie. Tento balík je schopný už od brzkých kol útočit a získávat tak převahu mnohem snáze, než B/W/R midrange, naopak v pozdější fázi prohrává, jelikož má příliš málo bomb. Chybí mu drahé karty jako Blood Baron, nebo Elspeth. Teš se jen krátce podívám na některé karty.

 Mezi bytostmi můžeme najít jak ofenzivní kusy, tak spíše defenzivní karty, ale žádné z těchto karet nedělá problém ani zaútočit, ani stát v obraně. Precinct Captain umí být nepříjemným obráncem, ale i útočníkem, co získává na stranu svého balíku karty. Sin Collector je zcela vynikající proti kontrolu, zato Xathrid Necromancer je dobrý vždy. Alms Beast a Liliana’s Reaver se starají o útok ve střední fázi hry, podobně tak i Scion of Vitu-Ghazi, který se vlastně jen sanží o co nejlepší nahrazení Blood Barona. Z ostatních karet je zde několik různých zabíjení, lízání v podobě Read the Bones a Wrata jménem Merciless Eviction, což je jedna z mála karet, co spolehlivě zlikviduje boha, třeba toho modrého. Poslední kartou je Whip of Erebos. Bič dokáže hodně věcí, přidávat životy, mlátit do soupeře, získávat karetní výhodu, ale bohužel je dost pomalý a já nepatřím mezi jeho fanoušky.

  

 

Třetí upravená verze


Favors from Nyx upgraded #3 Daniel Fantyš
Main Deck Sideboard
4 Fetid Heath
4 Godless Shrine
4 Isolated Chapel
8 Plains
1 Swamp
4 Mother of Runes
4 Rotlung Reanimator
3 Skirsdag High Priest
3 Sin Collector
3 Cabal Archon
4 Master Apothecary
4 Edgewalker
4 Order of Whiteclay
2 Celestial Gatekeeper
4 Swords to Plowshares
4 Unearth
 

 Tento decklist berte jen jako návrh. Nikdy jsem nic podobného nehrál, ale přišlo mi to poměrně silné a levné. Velkým problémem ale zůstávají země.

 Princip balíku je snad jasný. Do hry sypete Clericy, kteří se navzájem podporují a postupně získávají výhodu v tom, že je velice obtížné je zabíjet. A když už se to povede, stejně se vrátí. Na skutečné legacy tenhle balík prostě nemá, ale pro hru s přáteli je zcela ideální. Cabal Therapy se mi zde také líbí, ale nevím, jak by nakonec fungovala.

 

Pokud by se vám zalíbil samotný Intro pack Favours from Nyx, můžete jej zakoupit v našem partnerském internetovém obchodě Veselý drak za zvýhodněnou cenu 299 Kč. Děkuji všem, kteří dočetli až sem a všem, kterým tato recenze něco přinesla.    
   
        

Dan