pondělí 7. dubna 2014
Pravidlové okénko - Drawing extra cards
Autor: Flamberg @ 22:00 :: 2880 Přečtení :: 21 Komentáře :: :: Pravidla

Drawing Extra Cards aneb jak (ne)dostat Game Loss

V tomto článku se budeme zaobírat pravidly turnajového Magicu a to zejména situacemi vzniklými při chybné manipulaci s knihovnou jako je například lízání více karet. Cílem je předat vám informace, s jejichž pomocí se vám podaří vyvarovat se zbytečně prohraných her na Competitive turnajích. Předesílám, že postupy při takových prohřešcích se liší v závislosti na důležitosti turnaje (tj. pod jakým Rules Enforcement Levelem je turnaj pořádán). Na vašem pátečním FNM na vás rozhodčí nebude tak přísný jako třeba na turnaji typu Grand Prix Trial nebo CMuS SixTour.

Improper drawing at start of game

Stane se to snadno - člověk líže a líže a najednou zjistí, že má na úvodní ruce osm karet. Nebo se hráč po mulliganu zapomene a místo šesti si lízne znovu sedm karet.

Takový problém je poměrně snadné odhalit a náprava situace je také poměrně snadná. Proto bude obvykle "oceněn" pouze Warningem. Game Loss by přišel na řadu pouze, pokud by se tento prohřešek opakoval v průběhu turnaje minimálně třikrát (stejně jako u jiných warningových porušení pravidel).

Standardně rozhodčí takovou ruku s chybně nalízanými kartami spraví tak, že vám náhodně vybere o jednu kartu více, než jste si nalízali navíc, a zamíchá je do balíčku. Tedy pokud jste si měli líznout šest karet a místo toho jste si líznuli sedm, tak vám rozhodčí dvě zamíchá a vám zůstane v ruce pět.

Druhou variantou, kdy můžete dostat Warning za "Improper drawing at start of game", je, pokud z nesoustředěnosti líznete kartu v prvním kole, i když začínáte. Tady je dobré zmínit, že aby se jednalo o "Improper drawing at start of game", tak ale nesmí před vašim líznutím dojít z vaší strany k žádné viditelné herní akci (typicky položení nějaké Leyline z úvodní ruky). Pak by se totiž z pohledu pravidel už jednalo o "Drawing extra cards".

Těmto problémům lze poměrně snadno předejít.

  1. Přemýšlet, co dělám, a uvědomit si, kolik si vlastně mám líznout. Případně si potvrdit se soupeřem počet karet a kdo tuto hru začíná.
  2. Nelízat karty rovnou do ruky. Karty nejprve odpočítat lícem dolů na stůl a při tom si dávat pozor, zda nejsou třeba k sobě dvě "slepené". Technicky vzato se sice karty dostaly mimo knihovnu, ale pokud je jasné, že jste karty nemohli vidět, většina rozhodčích vám Warning neudělí a také vám neprovede výše zmíněný "povinný mulligan" - pouze vrátí znáhodně pátky do balíčku karty, jež přebývají. 
                                     

Looking at extra cards                                          

Toto je další prohřešek z kategorie těch častých a méně nebezpečných. V podstatě pokaždé, když saháte na balíček, tak existuje riziko, že omylem uvidíte karty, jejichž líc byste vidět neměli. Typicky se jedná o případy, kdy si líznete karty slepené k sobě (ano, v sedmém kole PTQ, po celodenním míchání a při upocených rukách, už ty obaly nekloužou tak hezky). Případně kdy špatně mícháte soupeřův balíček a prostě uvidíte líc některé karty nebo vám, nedej bože, nějaká upadne na stůl (ano, úplně nové obaly kloužou až moc). 

V případě tohoto porušení pravidel vás standardně čeká Warning. Navíc, pro napravení situace, je nutné karty, jež neměly být vidět, zamíchat zpátky do knihovny (a přitom na své pozici nechat karty, o jejichž pozici v knihovně se ví třeba díky schopnosti Scry).

Dále je dobré zmínit, že karty, jež jste viděli, i když jste neměli, se nesmějí dotknout karet na vaší ruce. Jakmile se nedá jasně rozlišit, co je vaše ruka, nejedná se již o "Looking at extra cards" ale o "Drawing extra cards".

Jak se vyvarovat těchto zbytečných warningů?

  1. Dávat pozor při lízání karet. Ideálně lízanou kartu nejprve položit na stůl, zběžně se přesvědčit, že se nejedná o dvě slepené k sobě, a až potom kartu zvednout.
  2. Pokud lížete více karet, nelízat je postupně rovnou do ruky, ale nejprve si je odpočítat lícem dolů na stůl.
  3. Při míchání balíčků dávat pozor zejména na soupeřovy kluzké obaly (typicky obaly čerstvě rozbalené).
  4. Volit takovou techniku míchání balíčků, která omezí riziko, že karta upadne, nebo že uvidíte líc některé karty.
  5. Balíček soupeři podávat tak, abyste nemohli nic zahlédnout. 

Drawing extra cards

A je to tu - neúmyslné líznutí více karet než je dovoleno. Tady přituhuje. Zejména vzhledem k tomu, že se takový prohřešek dá soupeřem snadno přehlédnout, následuje obvykle Game Loss (tedy automatická prohra v právě probíhající hře a tedy jeden bod pro soupeře, kterému pak stačí vyhrát jen jednou, aby vyhrál celý zápas).

K "Drawing extra cards" dojde, pokud se na vaši ruku dostanou karty, jež patří někam jinam (do knihovny, do hrobu), nebo pokud nejste schopni dohledat, proč máte na ruce daný počet karet. 

Pokud ale nesprávnému počtu karet na ruce předcházelo nějaké jiné porušení pravidla, nejedná se o "Drawing extra cards". Například, když sešlete Brainstorm a líznete si čtyři karty místo tří, naplnili jste definici "Drawing extra cards" a dostanete Game Loss. Pokud ale líznete správně tři a pak dáte omylem zpátky na vršek knihovny pouze jednu kartu, sice máte kartu na ruce navíc, ale nejedná se o "Drawing extra cards". Přesně toto se například nedávno "povedlo" vítězi GP Paris Javierovi Dominguezovi.

O "Drawing extra cards" se také nejedná, pokud si před líznutím nesprávného počtu karet se soupeřem potvrdíte, kolik karet si chcete líznout. Například tedy sešlete Brainstorm, soupeři omylem řeknete "lížu čtyři" v domnění, že to je správně, a on vám toto schválí. 

Jak už jsem zmínil, standardně je postihem za "Drawing extra cards" Game Loss. Jsou nicméně případy, kdy většinou dostanete pouze Warning. Jedná se o situace, kdy oba hráči vědí, která karta je na ruce navíc. Například zaútočíte, soupeř sešle Away, vy si myslíte, že seslal Far, a vrátíte si bytost na ruku. Sice se vám ocitla na ruce karta, jež tam nemá co dělat, ale oba hráči vědí, která karta na ruku nepatří. Je ale nutné přesně vědět, o kterou kartu se jedná (tj. musela se před "líznutím" nacházet na stacku, na bojišti, v hrobě nebo v exilu, aby oba hráči mohli vidět její líc). Nestačí být schopen kartu určit vylučovací metodou (například při nepovoleném líznutí karty za již neexistující Howling Mine na prázdnou ruku).  

 

Takže:

  1. Každé líznutí si ideálně nechat potvrdit od soupeře.
  2. Na vteřinu se zamyslet s rukou na knihovně, než si líznete.
  3. Při líznutí nedávat kartu hned do ruky k ostatním kartám (aby z toho byl v případě chyby maximálně Warning za "Looking at extra cards").

Cheating

Všechna výše napsaná moudra platí pouze, pokud k chybě došlo neúmyslně. V opačném případě se dostáváme do oblasti diskvalifikací a případných dalších postihů od DCI.

Sem samozřejmě patří klasické pokusy o "kouzelnické triky" - nenápadné líznutí navíc z knihovny či ze hřbitova. Také sem ale patří pokusy o "free shuffle" či zdržování při úmyslném "looking at extra cards".

Také sem bohužel patří různé "blikance". Například, hráč si omylem lízne kartu navíc, ale všimne si toho pouze on, má strach z postihu a tedy na chybu neupozorní. Později se na chybu přijde a vyšetřování odhalí, že o chybě hráč věděl. Tedy, pokud si své chyby všimnete, vždy ihned zavolejte rozhodčí! Nenechávejte situaci "vyhnít"!

Tak poučování už bylo pro dnešek dost. Doufám, že tento článek nebyl moc velká nuda a že si z něj odnesete alespoň něco.

Neváhejte se do komentářů podělit o vaše tipy jak předcházet podobným chybám.

Hodně štěstí na turnajích!

Váš Flamberg

Zdroje:
http://www.wizards.com/WPN/Document.aspx?x=Magic_The_Gathering_Infraction_Procedure_Guide