pátek 29. března 2024
Všechny články Minimalizovat

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

čtvrtek 19. února 2009
Mění Conflux současný standard?
Autor: LoboCZE @ 21:07 :: 2961 Přečtení :: 1 Komentáře ::
 

Vítám vás u článku o formátu se jménem standart. Mé jméno je Vladimír Kučera a doufám, že se tu budeme stýkat častěji (to ovšem záleží na tom, jestli tento článek projde cenzurou). Blíže se představovat raději nebudu, stačí říci, že máme všichni jeden společný zájem -> Magic the Gathering). Pokud nevíte, co to standart nebo nějaké ty formáty vlastně jsou, podívejte se nahoru do sekce Jak na to? -> Formáty -> Standart.

Na začátku vám tedy nastíním jednoduchou osnovu mého prvního článku na magic-guru.cz: Chtěl bych se podívat, jak nám Conflux mění field, nějaké ukázkové decklisty a na závěr rozbor nějakého balíčku, který se nám spolu s Confluxem vykrystalizoval.

Jste pohodlně usazeni? Tak dobrá, můžeme začít. Ještě předtím, než Conflux vůbec vyšel, kolovaly o něm zkazky, že to bude naprosto brutální a úžasná edice, a jak si to vlastně představujou, že vydají nový Swords to Plowshares a tak dále a tak dále... Ale někteří hráči byli naopak statičtí a říkali: ,,Conflux není tak dobrý, jako byla Alara.“ Kdo má tedy vlastně pravdu? Přispěl Conflux nějak výrazněji ke změněn fieldu? Určitě, ale ne tak moc, jak si mysleli ti první, ale ani ne tak málo, jak si mysleli druzí. Pravdou, že v Confluxu určitě vyšlo mnoho zajímavých karet s potenciálem, ale ne žádná vyložená bomba, kterou bych chtěl hrát v úplně každém balíčku čtyřikrát.

Svým třetím odstavcem jsem nechtěl říci, že by byl Conflux slabý to rozhodně ne. A na ukázku vám předvedu pár balíčku, které by bez confluxu nebyli to pravé ořechové:


5c Control

2 Banefire
4 Volcanic Fallout
4 Mulldrifter
2 Broodmate Dragon
4 Esper Charm
2 Cruel Ultimatum
4 Broken Ambitions
4 Cryptic Command
2 Terror
2 Runed Halo
2 Wrath of God
2 Plumeveil
1 Exotic Orchard
3 Island
2 Cascade Bluffs
2 Mystic Gate
3 Sunken Ruins
1 Vivid Crag
2 Vivid Meadow
4 Vivid Marsh
4 Vivid Creek
4 Reflecting Pool

2 Swerve
2 Celestial Purge
3 Scepter of Fugue
2 Remove Soul
3 Negate
2 Persuasion
1 Condemn

 

 

4 Reflecting Pool
2 Ajani Vengeant
2 Cruel Ultimatum
4 Cryptic Command
4 Mulldrifter
2 Cloudthresher
3 Wrath of God
3 Broken Ambitions
3 Rhox War Monk
3 Esper Charm
2 Banefire
2 Volcanic Fallout
2 Path to Exile
1 Oona, Queen of the Fae
1 Broodmate Dragon
4 Vivid Creek
4 Vivid Meadow
2 Flooded Grove
2 Cascade Bluffs
2 Exotic Orchard
2 Vivid Marsh
2 Mystic Gate
2 Vivid Crag
1 Sunken Ruins
1 Island

2 Runed Halo
2 Volcanic Fallout
1 Wrath of God
2 Remove Soul
2 Mind Shatter
2 Vendilion Clique
2 Jace Beleren
2 Glen Elendra Archmage


Mužete si říct, 5c control se hrál i před vyjitím Confluxu, to přece není balíček, který by se postavil až teď. Ano, ale pro tento control přibylo spoustu nových karet, které tento deck vyzdvihly do úplně jiných výšin. Volcanic Fallout, Path to Exile, Banefire, Exotic Orchard, Celestial Purge, to všechno jsou sice karty, bez kterých bychom se obešli, ale jsou dobré a proto si je rádi zahrajem. Důležitý poznatek, předtože vám tu představuji dvě namátkové verze, které se mi líbí a považuji je za nejlepší, existuje spousta jiných typů, které můžou vyhovovat zase vám. U tohohle druhu balíku je důležité vyladit ho tak, aby se vám s ním dobře hrálo, tím víc to platí po vyjití Confluxu, kdy máte víc možností jak hrát, např. Nicola Bolase, nebo nehrát Banefire, protože vám nepřijde dost kontrolní, všechno je možné.

Faeries

4 Secluded Glen
4 Underground River
4 Sunken Ruins
4 Mutavault
2 Faerie Conclave
4 Island
2 Swamp
1 Reflecting Pool
4 Spellstutter Sprite
4 Mistbind Clique
3 Sower of Temptation
2 Vendilion Clique
2 Scion of Oona
4 Agony Warp
2 Terror
4 Cryptic Command
4 Bitterblossom
3 Broken Ambitions
3 Thoughtseize

1 Puppeteer Clique
2 Flashfreeze
4 Infest
2 Glen Elendra Archmage
1 Sower of Temptation
2 Remove Soul
2 Jace Beleren
1 Thoughtseize


Nerad to říkám, ale těmto půvabným modro černým vílám byl předpovídán konec, už když se ve spoileru objevila karta Volcanic Fallout, Conflux se nám na dvojce ještě zcela nezabydlel, ale zatím to vypadá, že nebude nutno přidat ani bílou na mark of asylum, aby měl vílínec dost šancí na vítězství. Je pravda, že hráči vílího letectva budou muset hrát opatrněji a také svou verzi přizpůsobit možné hrozbě volcanic falloutu (thoughtseize, etc.), ale dokud bude Lorwyn na dvojce, tak tu budeme mít i pravděpodobně víly.

Reveillark

4 Spectral Procession
4 Figure of Destiny
4 Mogg Fanatic
1 Burrenton Forge-Tender
2 Ranger of Eos
3 Siege-Gang Commander
4 Path to Exile
3 Ajani Vengeant
3 Reveillark
4 Mind Stone
3 Knight of the White Orchid
5 Plains
5 Mountain
4 Battlefield Forge
4 Rugged Prairie
4 Windbrisk Heights
3 Reflecting Pool

2 Elspeth, Knight-Errant
2 Banefire
3 Wrath of God
2 Burrenton Forge-Tender
1 Reveillark
2 Stillmoon Cavalier
1 Guttural Response
1 Celestial Purge
1 Magma Spray

 

4 Tidehollow Sculler
4 Knight of Meadowgrain
4 Fulminator Mage
3 Murderous Redcap
4 Ajani Vengeant
4 Reveillark
3 Siege-Gang Commander
4 Mind Stone
3 Thoughtseize
2 Makeshift Mannequin
4 Rugged Prairie
4 Fetid Heath
4 Reflecting Pool
4 Auntie's Hovel
3 Caves of Koilos
1 Sulfurous Springs
1 Plains
1 Swamp
1 Mountain
2 Volcanic Fallout

2 Volcanic Fallout
1 Banefire
3 Stillmoon Cavalier
3 Celestial Purge
1 Thoughtseize
3 Burrenton Forge-Tender
2 Knight-Captain of Eos


Vypadá to, že dokud budou Faerie, tak bude i Reveillark, protože tyto dva balíčky se začly hrát téměř ve stejný čas (vyjítí bitterblossomu a reveillarka v jedné edici) a bez přestávky se hrají až do teď. A stejně jako Faerie funguje stále na stejné principu, vyndavání potvor s CIP (comes into play) triggerem nebo těch, které prostě chceme mít na stole přes reveillarka. Můžete dokonce potkat jakkoliv barevnou verzi, teď se již hrají červeno bílé (nejčastěji) nebo i splash na černou pro nějaký ten discard a reanimování. Conflux nám s tímto balíčkem lehce zamíchal, protože mu přinesl karty, prakticky přímo do barev, Path to Exile, Volcanic Fallout, to jsou karty, které se začali hrát úplně ve všem, co hraje jejich barvy a jinak tomu není ani v tomto decku, oboje je kvalitní zabíjení, které se rozhodně často vyplatí hrát. A samozřejmě i sidovky na ty těžší matchupy v podobě Celestial Purge a Banefire, tyto karty jsou velice diskutabilní, hlavně celestial purge vyvolal vlnu diskuzí jestli je to dobrá karta. Pro mě je to každopádně výtečná sidovka, kterou si rád zahraju proti našemu dalšímu zástupci Conflux decků.

Red Deck Wins (RB aggro)

4 Ghitu Encampment
4 Auntie's Hovel
4 Graven Cairns
4 Sulfurous Springs
8 Mountain
4 Mogg Fanatic
4 Figure of Destiny
4 Hellspark Elemental
4 Goblin Outlander
4 Shambling Remains
4 Blightning
4 Incinerate
4 Flame Javelin
4 Boggart Ram-Gang

3 Unwilling Recruit
4 Vexing Shusher
4 Demigod of Revenge
4 Volcanic Fallout

 

4 Lash Out
4 Ashenmoor Gouger
3 Boggart Ram-Gang
4 Figure of Destiny
4 Flame Javelin
4 Incinerate
4 Demigod of Revenge
4 Mogg Fanatic
3 Hell's Thunder
4 Hellspark Elemental
22 Mountain

4 Volcanic Fallout
4 Everlasting Torment
4 Vexing Shusher
1 Hell's Thunder
2 Ignite Disorder

 

4 Auntie's Hovel
4 Ghitu Encampment
4 Graven Cairns
7 Mountain
2 Reflecting Pool
4 Sulfurous Springs
4 Boggart Ram-Gang
4 Demigod of Revenge
4 Figure of Destiny
2 Murderous Redcap
2 Banefire
4 Bitterblossom
4 Blightning
4 Flame Javelin
4 Incinerate
2 Magma Spray
1 Puncture Blast

3 Everlasting Torment
4 Infest
3 Shriekmaw
4 Thoughtseize
1 Puncture Blast


Můžete si říci, ale tohle jsou tři rozdílné balíčky, proč jsou spolu. Je to pravda a není to pravda, balíky spojuje jedna barva – červená (kdo by to byl čekal?:)) a spoustu karet, např. Demigod of Revenge. Která se sice u prvního balíčku přesunula do sideboardu, ale i tak ji tam máme. Conflux přinesl kupu kartiček a již výše zmíněný první balíček využívá naplno jejich potenciál, Shambling Remains, protekční goblin, jsou velice zajímavé karty, které mají možná jisté místo ve “fritce”, možná také ne, vše záleží na tom, jak se to hráči rozhodnout pojmout, jako třeba třetí decklist, kter to hraje víc s černou a kontrolněji. Každopádně mají hráči RDWéček spoustu možností, kombinací a různých zajímavých karet, které můžou a nemusí hrát.

Předvedl jsem lehonkou ukázku kartiček z Confluxu a jejich využití a pomalu přejdem k dalšímu bodu programu. Tím je představení decku, který mě nejvíce zaujal, něco jsem s ním otestoval, vyzkoušel a mohu říct, že je to velmi obstojný deck, který má velkou šanci se uchytit na současné dvojce. Nebudu vás napínat a přejdu rovnou k decklistu.

4 Makeshift Mannequin
4 Infest
4 Dramatic Entrance
4 Bitterblossom
1 Empyrial Archangel
4 Quillspike
1 Progenitus
4 Oona's Prowler
2 Hellkite Overlord
4 Devoted Druid
1 Child of Alara
4 Birds of Paradise
4 Twilight Mire
3 Treetop Village
5 Swamp
4 Llanowar Wastes
7 Forest

4 Thoughtseize
3 Pithing Needle
4 Eyeblight's Ending
4 Cloudthresher


Tzv. Gb Dramanimator – balík hrající spoustu pašíků, které málokdy hraje na hardcast (většinou ani nemůže) a ti se podívají do hry jen přes Dramatic Entrance nebo Makeshift Mannequin. K tomu aby nám Mannequina byla k něčemu je v balíšku Oona's Prowler, který se o to postará. Jinak spousta akcelerace (Birds of Paradise, Devoted Druid, já vím není to zrovna spousta, ale rozhodně to stačí) a následně nějaké alternativní killy, kdyby se nám tento reanimační plán nezdařil. Bitterblossom kromě toho, že je to již zmíněný alternativní kill, tak je to skvělá karta na zdržení případně dělání velkého problému faeriím a quillspike je tam opravdu jen proto, že je velmi příjemná alternativní kill. Sideboard je dělán hlavně na kontroly (Thoughtseize, Pithing Needle) a na Faerie (Cloudthresher) aggra byste sice měli porážet, ale i tak je v sidu chuťovčička (Eyeblight's Ending). Já tento balík zařadil jako kombo (protože když to přijde, máloco to zastaví), nevím, co si myslítě vy, ale každopádně má deck kladný matchup se spoustou agger (Kithkini, RDW, ...), kterým vadí rychlá bytost položená přes dramatic entrance a taktéž jim povětšinou vadí globální ničení v podobě infestu. Kontroly jsou trošku těžší, záleží na počtu kántrování, zabíjení, vracení v balíku, ale i tak je to v pohodě uhratelný matchup, hlavně po sideboardu, ale dávejte pozor na kartu Path to Exile, která sice umí být nepříjemná, ale musíte si vybrat správnou bytost, aby vám nevadil, mějte však na paměti, že v tomto matchupu se zabíjí většinou kartou Bitterblossom. Aggro kontroly jsou váš nejhorší matchup, ale nejhorší neznamená nevyhratelný, v každém případě se dá vyhrát i matchup s faeries (které jsou prakticky nejhorší matchup), ale všichni říkají, že faerie skončí, takže se vlastně nemusíte ani připravovat (:D). Hlavní důvod proč se v sidu hraje thoughtseize jsou právě faerie, abychom mohli zahodit jejich bitterblossom a položit svůj. Pokud s tím to balíkem hodláte vyrazit na nějaký turnaj, tak vám přeji hodnou dávku štěstí, protože to tenhle balík dost potřebuje.

 

S koncem rozboru mého oblíbeného balíčku se s vámi pomalu rozloučím, doufám, že se vám můj článek líbil a doufám, že se spolu budeme setkávat častěji :). Na závěr mi snad zbývá popřát hezký den a také spoustu úspěchů a dobrou komunitu na magic-guru.cz.

 

- Vladimír Kučera

 

Komentáře
Autor: loss @ čtvrtek 5. března 2009 21:31
mám dotaz potřebuji 5 color balík ale s confluxem progenitou archandělem dětma bolasem a víc mito je jedno

Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde
Vytiskout  
Reklama Minimalizovat
Vytiskout  
© 2017 Magic-Guru.cz Informacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Podmínky používáníProhlášení o soukromí