čtvrtek 18. dubna 2024
Všechny články Minimalizovat

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

pondělí 6. dubna 2009
Rozbor balíčku pro začátečníky - Esper Aggro
Autor: jean @ 18:28 :: 5597 Přečtení :: 5 Komentáře ::
 

 

Rozbor balíčku pro začátečníky

 Esper Aggro

 


Zima pozvolna končí, deštivé dny se mění v slunečné, za chvíli začnou pučet rostlinky, zelenat se stromy a nastane jaro. Ideální doba pro rozbor nějakého dvojkového balíčku pro začátečníky. Dlouho jsem váhal, který balíček zvolit dnes, přece jen se zde psalo o černé, červené, bílé i zelené a nejméně zastoupenou barvou v balíčcích pro začátečníky se stala modrá. Každá barva je v něčem silná, tedy i modrá magie má své silné i slabé stránky. Modrá je magií vody, větru a času. Mezi její hlavní přednosti patří manipulace s knihovnou (lízání karet, prohlížení karet, atd.), zakazování (counterování) soupeřových kouzel, schopnosti a kouzla spojené s časem (vracení permanentů na ruku, tapování, odtapování aj.) a nesmíme zapomenout ani na modré létající bytosti, které obývají ostrovy - zdroje many modré magie. Slabou stránkou modré je ničení karet ve hře. Zde si musí modrá pomoci artefakty nebo jinými barvami.

A to právě udělám. Pokud nechci hrát zrovna na dvojce merfolky, monoblue faerie nebo modrý kontrol, bude pro mě velmi složité složení celomodrého balíčku, zvláště pak v době bloku (Alara blok), který podporuje vícebarevné decky a také v době, kdy se Cryptic Command vyšplhal cenově takhle vysoko. Ale kterými barvami si pomoci? Nabízí se spousta možností (Bant, Esper, Cruel Control atd.). Nebudu to zdržovat – hlavně z cenových důvodů jsem si vybral Esper. Kromě modré budeme hrát spřízněné barvy modré - černou a bílou.

Opět existuje spousta možností, jak balíček postavit. Buďto kontrolněji s menším počtem nestvůr a větším počtem kontrolních karet nebo jako aggro. Také by to šlo jako kombo, ale to si nechám pro sebe. Podstatně levnější (pro nováčka dostupnější) je druhá varianta, přece jen se vykašleme na karty typu Wrath of God a Cryptic Command a  sestavíme si Esper aggro.

 

 

Decklist


 

Esper Aggro

Jean

Main Deck

Sideboard

4 Etherium Sculptor
4
Faerie Mechanist

4 Tidehollow Sculler
4 Sanctum Gargoyle
2 Sharuum the Hegemon
2
Esperzoa

2
Parasitic Strix

3 Scourglass
3 Agony Warp
4 Executioner’s Capsule
2 Oblivion Ring
3 Ponder
4 Arcane Sanctum
2 Vivid Creek
3 Esper Panorama
6 Island
4 Plains
4 Swamp

3 Infest
2
Parasitic Strix
3 Glimmerdust Nap
3 Negate
3 Burrenton Forge-Tender
1 Oblivion Ring



 

 

 

Jak by měl tedy balíček fungovat? Je to velmi jednoduché – vyložit artefaktové příšerky a co nejrychleji ujezdit soupeře. Balíček nehýří extra rychlostí, proto byl do něj nasazen zlevňovač Etherium Sculptor. Dále by měly dojít na stůl bytosti jako Faerie Mechanist na proliz a Tidehollow Sculler na kontrolu soupeřovy ruky. Stane se, že tito jedinci odejdou do věčných lovišť. Není nic lepšího, než si je z hrobu vytáhnout Sanctum Gargoylem nebo Sharuum the Hegemonem, který taky umí soupeři pěkně zatopit. Dále je zde sova – Parasitic Strix schopná přidat vám životy a soupeři zase ubrat, pokud kontrolujete černý permanent, když příjde do hry. Aby k tomu a dalším „comes into play“ efektům mohlo docházet častěji, hrajeme Esperzou, která kromě toho, že dá soupeři pěkně do „čuni“, vrací na začátku vašeho upkeepu artefakt vaší kontroly ze hry do ruky. Vrátíte si tak např. sovu, Gargoyla, Hegemona a hurá je opět vyložit a provést jejich schopnost. Scourglass se postará o hromadnou destrukci nonland a nonartefaktových permanentů, Agony WarpCapslí a Oblivion Ringem zase o jednotlivce. Ponder slouží jako možnost líznout si potřebnou kartu nejen na začátku hry.

 

V sideboardu můžeme hrát celkem cokoliv. Záleží na hráčích z vašem okolí, co hrají, z čeho máte strach, kterých balíčků se obáváte nejvíce. Být vámi, nejvíce bych se bál červeného sorcery jménem Shatterstorm, který umí sklidit ze stolu všechny artefakty bez možnosti regenerace. Naštěstí se na dvojce příliš nehraje, což se může samozřejmě velmi rychle změnit. V mém sideboardu se nachází Infest proti rychlým malý potvůrkám, tokenům apod., dále další dvě sovy hlavně proti fritce a aggrům, Glimmerdust Nap proti velkým Vaškům a Larkům, Negate na rušení nepříjemných noncreature spellů, několik Burrentonů proti červeným mágům a jejich hromadným fritům a nakonec jeden Oblivion Ring.


 

 

Rozbor jednotlivých karet

 

 

Etherium Sculptor (7 Kč)

 

Za modrou a bezbarvou 1/2 artificer, který zlevňuje vaše artefakty o 1 manu. Urychlí tak seslání vašich nestvůr a artefaktů.

 

 

Faerie Mechanist (3 Kč)

 

Artefaktová faerie za 3 bezbarvé a 1 modrou manu. Je sice jen 2/2, ale má flying a když příjde do hry, umožní vám prohlédnout si 3 vrchní karty vašeho balíčku, dát si do ruky nějaký artefakt a zbytek dát v jakémkoliv pořadí naspod blíčku. Prostě takový artefaktový Sleight of Hand na 3.

 

 

Tidehollow Sculler (20 Kč)

 

Artefaktová 2/2 zombie za bílou a černou manu. Pokud příjde do hry, ukáže vám soupeř své karty v ruce a vy vyberete neland kartu, kterou mu přesunete ze hry. Jakmile Sculler ze hry odejde, vrátíte soupeři tuto kartu. Tento chlapík je opravdu užitečný, jen si správně vybrat, která karta je pro vás ta nejnebezpečnější.

 

 

Sanctum Gargoyle (7 Kč)

 

2/3 bílý gargoyle s létáním za bílou a 3 bezbarvé many. Když příjde do hry, vrátí vám jakýkoliv artefakt z vašeho hrobu do vaší ruky. To určitě potěší.

 

 

Sharuum the Hegemon (60 Kč)

 

Artefaktová 5/5 létající sfinga a opět má vynikající „comes into play“ efekt – když přichází do hry, vrátí cílový artefakt z vašeho hrobu do hry. Zkrátka pokud vám soupeř něco zabije, dlouho to ležet na hřbiově nebude.

 

 

Esperzoa (7 Kč)

 

Na pouhé 3 many (z toho 1 modrá) 4/3 tělo s létáním. Docela levné, což je vyvýženo postihem – na začátku vašeho upkeepu si musíte vrátit váš artefakt ze hry na ruku. Proto není zrovna nejlepší vykládat tohoto bijce ve 3. kole, ale raději si chvíli počkat, až budete mít ve hře nějakou tu sovu, faerii nebo gargoyla – abyste si mohli vrátit něco s „comes into play efektem“.

 

 

Parasitic Strix (3 Kč)

 

Za 2 bezbarvé a 1 modrou výše zmiňovaná (překvapivě) létající sova. Pokud přijde do hry a vy kontrolujete černý permanent (např. černou kapsli), cílový hráč ztratí 2 životy a vy 2 životy získáte.

 

 

Scourglass (35 Kč)

 

Tento bílý artefakt za 2 bílé a 3 bezbarvé umí za tapnutí a obětování zničit všechny permanenty ve hře kromě landů a artefaktů. Tuto schopnost můžete hrát pouze během svého upkeepu. Vzhledem k tomu, že vy hrajete krom Oblivion Ringu samé artefakty, bude pro vás určitě výhoda, když zničíte všechny soupeřovy neland permanenty – nestvůry, planeswalkery atd.

 

 

Agony Warp (10 Kč)

 

Za černou a modrou instant – cílová nestvůra dostane -3/-0 do konce kola. Cílová nestvůra dostane -0/-3 do konce kola. Skvělý trik např. do bloku – nestvuru, kterou, blokujete, dáte -3 do útoku a vaše nestvůra neumře, a tu druhou zabijete (-3 do obrany).

 

 

Executioner's Capsule (5 Kč)

 

Za černou manu artefakt, jenž za tapnutí, zaplacení dvou man (černé a bezbarvé) a obětování zničí cílovou nečernou potvoru. Další bezva ničení, krom toho je výhodné ji mít ve hře, pokud se chystáte vyložit sovu. Takéc si ji můžete opět vytáhnout z hrobu pomocí gargoyla.

 

 

Oblivion Ring (10 Kč)

 

Tento bílý enchantmant už určitě taky všichni znáte. Pokud přichází do hry, přesunete cílový neland permanent ze hry. Pokud Ring hru opustí, vrátíte tento permanent zpět do hry. Oblivion Ring je ideální na planeswalkery, artefakty, enchantmenty...prostě na cokoliv.

 

 

Ponder (15 Kč)

 

Za pouhou modrou manu sorcery, díky kterému se mrknete na 3 horní karty balíčku a po té si je buď uspořádáte na vršek knihovny v jakémkoliv pořadí nebo si zamícháte balíček. Ať už tak či onak, po té si líznete kartu. Skvělý proliz nejen na začátku hry.

 

 

Složení zemí v balíčku – nejdůležitější!!!

 

Bez zemí se nedá hrát, pokud jich dojde moc nebo dojde jen jedná barva, také to není ono. My budeme hrát v balíčku 3 barvy, což není málo, takže tuto část nesmíme podcenit. Nejlepší volbou bez pochyby bude Arcane Sanctum z alary. Ale co k tomu? Nejlépe by se hodily černo modré,bílomodré, případně bíločerné kousačky, nějaké ty filtry a Reflecting Pooly. Ale kdo  z nováčků si to může dovolit? A proto zvolíme podstatně levnější varianty, i když to možná bude trochu manově skřípat. Přidáme tedy Esper Panoramata, nějaké Vivid Creeky a stavy doplníme základními zeměmi – ostrovy, pláněmi a bažinami.

 

 

Jak balíček dál vylepšovat?

 

Určitě se stane, že si postavíte nějaký balíček a časem se vám podaří získat nějaké karty, které by se do balíčku hodily a chtěli byste je tam zařadit. Ale aby to zase nedopadlo tak, že deck bezhlavě překopete a za chvíli z toho bude nějaký „patvar“. V tomhle ohledu vám doporučuji, abyste přidání nových karet konzultovali se zkušenějšími hráči. Balíček je složen převážně z levných karet a časem se jistě dostanete k lepším. Pokud se deck rozhodnete dále zdokonalovat, určitě vylepšete manovou základnu – volte země, které dávají více druhů many (kombinace černé, modré a bílé) a zároveň vás nijak nezpomalí – přicházejí do hry odtaplé. Dále zkuste experimentovat – otestovat zařazení Mind Stonu, hledače artefaktových nestvůr Sphinx Summonera, Platinum Angela apod. Dále můžete testovat zařazení Esper Charmu (ten se mě do balíčku nevešel) a celého sideboardu. Nebojte se obměňovat a testovat sideboard. Taky velmi důležité.

 

Pokud jste již balíček složili, pusťte se s kamarády do hraní. Jestliže bude mít balíček s nějakým deckem problémy nebo budete chtít jinak poradit, nebojte se napsat do komentářů a zkusíme společně něco vymyslet.

 

Jean

 

Komentáře
Autor: 6korun @ úterý 7. dubna 2009 14:10
Čau, pěkný článek, jen bych se chtěl na něco zeptat:-D Proč v tom decku nehraješ Tower Gargoyle?? Přece jen 4/4 tělo s Flying za čtyři many, které můžeš mít na stole ve třetím kole se mi zdá do aggra nejlepší volba, taky se mi tam nelíbí ty Vivid Creeky, akorát tě to přibrzdí....no a určitě bych být tebou zařadil i můn oblíbený Ancient Ziggurat, prostě to naboostoval, ať se soupeř potí:) Jo a prosím příště se nezmiňuj o nějakých combech, když si je chceš nechat pro sebe, mohlo by to hráče mást. Jinak jen tak dále...

Autor: jean @ úterý 7. dubna 2009 16:31
Tak ty Vyvidy tam jsou jen dva na manovou stabilizaci, uznávám, že jsou pomalé...ohledně Gargoylů...ti by byli fajn, ale místo čeho bys je dal,hm? Navíc by to muselo pěkně přijít, aby vylezl už 3. kolo...hlavně ty zemky...Ziggurat je super, ale je jen na příšery:( Jinak díky za koment:)

Autor: C3PO @ úterý 7. dubna 2009 17:03
no balíček nic moc. na agro je to pomalé.
to kombo si myslel Master Transmuter? o tom jsi měl napsat, ten za to stojí, ale tohle
jako agro by se to určitě dalo postavit, ale kde máš kovového isamaru? kde je již zmiňovaný 4/4 flying?
ale jedno ze základních pravidel, když nemáš na drahé země, hraj jednobarvu (RDW, kikáči, rogue, elfball na T2, )
nebo popřípadě balík, který si může pomalé země dovolit

Autor: C3PO @ úterý 7. dubna 2009 17:05
kde je třeba Mulldrifter?
4 Faerie Mechanist
4 Sanctum Gargoyle
2 Sharuum the Hegemon
2 Esperzoa
2 Parasitic Strix
3 Scourglass
3 Agony Warp
4 Executioner’s Capsule

tohle že jsou agro kousky?

Autor: jean @ úterý 7. dubna 2009 17:26
Njn...nemůže být všechno nejrychlejší, všechny zmiňované balíčky, které jsi uvedl, o těch se zde už psalo a nemíním je psát znova...navíc jich většina co nevidět odrotuje. To kombo jsem nemyslel, ale díky za upřímnost...Mulldrifter se zde moc nehodí, není to artefakt a navíc bych asi musel přidat ještě Makeshift Manequin, ještě k tomu decku...jakmile Lorwyn a spol odrotuje, co se asi bude hrát? Bant, Naya, BR Aggro, Monowhite, adalší...a silně pochybuju, že tam artefaktový Esper, byť v o něco jiné podobě bude chybět

Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde
Vytiskout  
Reklama Minimalizovat
Vytiskout  
© 2017 Magic-Guru.cz Informacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Podmínky používáníProhlášení o soukromí