pátek 29. března 2024
Všechny články Minimalizovat

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

pondělí 27. dubna 2009
Proč hrát Eternal?
Autor: Kuci @ 19:45 :: 4049 Přečtení :: 2 Komentáře :: :: Eternal
 
Eternal – Proč?

Tento článek by měl odpovědět na otázku, proč hrát vlastně Eternal? Pro některé z Vás je pojem známý, pro některé ne. Pro ty, kteří ho neznají ho uvedu. Eternal souhrně označuje dva formáty – Vintage a Legacy. Legacy je hodně potvorový formát, na kterém se dají hrát všechny karty z doposud vydaných edic krom karet na Banned listu. Legacy je mladší, ale těší se hráčské oblibě ve větší míře než Vintage.
Vintage je starší, mohou se zde hrát všechny karty, vyjma některých kusů jako jsou karty o sázku (ante). Může se zde hrát nejdražší Magicová karta – Black Lotus, nicméně ne v plném počtu 4 kopií, ale jen maximálně jednou v každém balíčku. Black Lotus patří stejně jako mnoho dalších karet na takzvaný Restricted list. Všechny karty na Restricted listu se smějí hrát maximálně jednou. Vintage je mnohem méně potvorový formát, balíčky zde zabíjejí častěji v prvním kole než na Legacy, ale některé se spíše snaží rychlou výhru soupeři znemožnit a následně ho nějak „upižlat“. Aktualizované listy jsou k nalezení na stránkách wizardů – http://www.wizards.com/Magic/TCG/Resources.aspx?x=judge/resources/banned, kde již jen stačí kliknout na formát, který Vás zajímá.
 
Někteří z Vás možná zaregistrovali, že jsem již napsal nějaké články o Eternal formátech, ať už na cmusu nebo na stránkách hraj.cz – například článek o Vintage - http://hraj.cz/view.php?cisloclanku=2008042901. Již více než deset let hraji Magic a za tu dobu se můj pohled na něj značně změnil. Ze začátku jsem stejně jako každý začátečník měl pár nových kartiček, pár zemí... Tehdy jsme hrávali s kamarády své jednobarevné balíčky proti sobě. Jedním z nějúspěšnějších balíčků tehdy byl celočervený balík, který kombinoval malé potvory s nějakými těmi blesky. Jeho nespornou výhodou bylo, že byl velmi levný. Později jsem začal hrát i turnaje – můj první turnaj již nebyl s jednobarevným balíčkem, ale byl s balíčkem využívajícím kartu Survival of the Fittest, úžasný enchantment, který mi nacházel karty podle jejich aktuální potřeby.
V této době jsem se již začal zajímat o to, co se hraje... Vymýšlet balíčky mě vždy bavilo a doteď mě to baví, ale přeci jen každý chce trochu vyhrávat a tak jsem si řekl, že vyzkouším nějaký balíček, který se na tehdejším Extendu hrál. Jak jsem řekl, tak jsem také chtěl udělat. Bohužel osud tomu nechtěl a já jsem nestíhal skládat balíčky a dříve než jsem cokoliv složil byl balíček na extu nehratelný, ať už z důvodu toho, že vyšly nové karty či z důvodu zákazů, odchodu karet... Nicméně Magic mě bavil a tak jsem hledal nějaké jiné řešení. Řešení přišlo a já jsem začal hrát Vintage (Legacy tehdy nebylo). Mým prvním opravdu kompetetivním balíčkem byla celočervená fritka.
Cena většiny karet nebyla vysoká – krom Chain Lightningů se vše dalo sehnat vlastně za babku. Několik turnajů pro začátečníky jsem bojoval s celozelenými elfy, umísťoval se celkem dobře a končil turnaj v TOP 8 mezi kvalitními hráči. Nicméně po čase mě Fritka celkem přestala bavit a já jsem přešel na balíček High Tide – modročerný kombo balíček, který zabíjel dolízáním soupeře kartou Stroke of Genius. Do tohoto balíčku jsem si koupil svoji první Power Nine kartu – Ancestral Recall...
 
Mohl bych s vyprávěním dále pokračovat, ale pro samotný článek již bylo vše podstatné řečeno. Skočme do přítomnosti. Nedá se říci, že Vintage nebo Legacy by byly nějak extrémně lepší nežli jiné formáty – nejsou. Mají své klady, ale mají i své zápory. Hlavním důvodem proč hrát Eternal by měl být fakt, že Vás Magic baví. Nemohu říct, že jsem ze začátku vyhrával vše, co jsem mohl. Nebylo tomu tak. Ze začátku jsem hrál s tím, co jsem měl, ale časem jsem se již snažil stavět lepší a lepší balíčky. Vintage pro to bylo tehdy vhodné prostředí. Legacy tehdy neexistovalo, takže se Vintage celkem dařilo a hrály se tam potvůrky o dost více než dnes, hlavně tedy z důvodu, že kombo karty nikdo moc neměl a ani neexistovalo tolik komb jako nyní. Dalším důvodem, proč minimálně použovat o Eternalu je skutečnost, že Vám i jediný balíček vydrží dlouho. Někteří hráči s Eternal balíčkem hrají několik let a obměňují jen pár karet, které se jim do balíčku hodí.
Eternal formáty je drahé začít hrát, ale jakmile již s tím začnete, tak Vás finančně zas až tolik vyčerpávat nebudou. Cena karet je celkem stabilní, takže se Vám méněkrát nebo v menší míře stane, že by Vaše karty nebyly po nějaké době hratelné a nebylo by možné si je zahrát ani je prodat. Bylo řečeno, že si Eternal zahrajete s téměř čímkoliv, nicméně nečekejte žádné zázraky, pokud budete hrát s Kitkiny... Na Legacy není špatným balíčkem třeba affinita, Vintage má některé vlastní speciálnosti. Legacy převzalo štafetu od Vintage vzhledem k větší přístupnosti a většímu množství potvůrek, které se tam vyskytují. Teoretickou šanci mají na obou formátech všemožné balíčky a je zde největší prostor k novým myšlenkám – inovacím.
 
Vzhledem k tomu, že Vintage je dražším formátem záleží hodně na tom, proti čemu hrajete. Váš balíček musí být na Vaše soupeře velmi dobře připraven. Chápu, že někteří se teď budete chytat za hlavu, protože přeci toto je jasné vždycky a na všech formátech. Nicméně na Vintage platí to mnohem více. Musíte být připraveni na to, jestli Váši soupeři budou hrát Power Nine nebo ne... Některé Vintage balíčky jsou velmi dobře přizpůsobeny k hře proti Vintage kombo balíčkům, ale nedokáží se vypořádat s dobře nadraftovaným balíčkem. Pokud ne, tak je Vintage takové Legacy s větším výběrem karet (Skullclamp, Deranged Hermit...). Na Vintage rozhodují mnohem více jednotlivé karty, což souvisí s Restricted listem a silou karet, které jsou na něj napsány.
 
Jako již mnohokrát připomínám, že dnes se již dá Magic hrát přes internet díky programu Magic Workstation a zde si můžete zahrát Power Nine karty, i když je nemáte. K turnajovému hraní Vám mohou posloužit různé ligy – například http://www.magic-league.com/ nebo česká liga http://pavouk.square.cz/liga/index.php.
 
Pokud jste dočetli až sem, tak to beru jako své malé vítězství, protože tento článek není a nemůže být tolik zábavný pro začátečníky jako články jiné. Stejně jako vždy čekám na odezvu ze strany svých čtenářů, co se jim líbilo, co ne, co by chtěli, co by nechtěli. Nedokážu všem dát, po čem touží a není možné postavit vysoce kvalitní balíček za pár korun, ale mohu Vám dát pár rad a triků, jak postavit slušný balíček, s kterým si užijete hodně zábavy, a který Vám vydrží dlouhou dobu .
 
 
wox2 alias Martin Lukeš
 
Jak se stalo mým zvykem, ke konci článku píšu slovníček pojmů, které by mohly být pro čtenáře nesrozumitelné.
Slovníček:
Eternal – souhrnnéoznačení pro formáty Vintage a Legacy.
Banned list = list zakázaných karet. Tyto karty se nesmějí hrát na daném formátu, každý formát má svůj Banned list.
Restricted list =list omezených karet, který je zvláštností formátu Vintage. Některé vydané magicové karty byly tolik silné, že jejich použití ve čtyřech kopiích dělá z hry jen otázku štěstí, což nebylo původním cílem hry. Banned list formátu Legacy odstraňuje všechny přesílené karty, ale nicméně by byla škoda, kdyby nebylo možné si některé legendární karty jako je třeba Black Lotus zahrát v turnaji. Na Vintage si tyto karty můžete zahrát v jedné kopii

Komentáře
Autor: Vatia @ středa 8. července 2009 11:26
Ahoj,článek se mi líbi a už nějakou dobu přemýšlím nad legacy balíčkem ale nevěděl sem jestli bude dobrý mohl bys mi poradit?

můj email: Vatila@seznam.cz

Autor: p dejmek @ úterý 30. listopadu 2010 21:10
caw...nevím jestli si mám udělat w stax, golblin belecher combo nebo grindstone combo ,které mám skoro hotové.... prosím o radu""

Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde
Vytiskout  
Reklama Minimalizovat
Vytiskout  
© 2017 Magic-Guru.cz Informacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Podmínky používáníProhlášení o soukromí