čtvrtek 28. března 2024
Všechny články Minimalizovat

Aktuální články | Kategorie | Hledat | Syndikace

úterý 30. června 2009
Report z Highlanderu
Autor: Kuci @ 20:38 :: 2529 Přečtení :: 2 Komentáře :: :: Reporty
 

Jmenuji se Honza Šedivý a rád bych všem představil Wizardy oficiálně nepodporovaný, ale přesto skvělý formát – Highlander či chcete-li jednokarťák. Pravidla jsou jednoduchá – v balíčku musíte mít minimálně 100 karet a každou kartu (mimo basic landů) maximálně jedenkrát. V Praze se turnaje v jednokarťácích konají pravidelně v Černém Rytíři i Outpostu. Turnaje v Outpostu využívají speciální Highlanderovský banlist německých nadšenců, který je dost specifický a především omezuje příliš mocné karty – Jitte či Tinker, některá komba – Dread Return, Painter's Servant a potom celou Power Nine (blíže viz. http://www.highlandermagic.info/index.php?id=bannedlist). Turnaje v Černém Rytíři oproti tomu používají Vintage banlist, což také dost mění samotný field, když oblíbeným balíkem top hráčů jsou tzv. Artefaktové balíky, které využívají spousty artefaktů a častou win-condition je Tinker či Grindstone. To samozřejmě dost mění i podstatu ostatních balíků, které se musí na tyto artefaktové balíky připravit dostatečným množstvím ničení a dalšího hatu.

 

Dnes pro Vás mám report z turnaje v Outpostu, který se konal v sobotu 20. června a který byl závěrečným turnajem sezóny. Podle průběžného pořadí jsem mohl útočit až na celkové druhé místo, tak jsem balík na turnaj pečlivě připravoval. Celou Outpostí sezónu (byť několik turnajů jsem byl nucen vynechat) jsem absolvoval se svým RG beatdownem. Balík se postupně měnil a uzpůsoboval ostatním balíkům, které jsem na turnajích potkával.

 

Stavba Highlanderového balíku má svoje velké specifika. Neexistuje možnost mulliganu, takže se potřebujete svůj balík připravit na všechny možné herní situace a mít v něm maximum řešení. Jakýkoli použitelný tutor je v tomto formátu skvělý. Zde je samozřejmě slabina mojeho RG. RG má tutorů poskrovnu, proto při stavbě balíku musíte použít jinou taktiku. Udělat balík maximálně konsistentní co se týče počtů potvůrek s jednotlivými manacosty, počtu blesků apod. Síla červeno-zeleného balíku je oproti zoo ve čtyřmanovém slotu. Moje manová křivka proto končí právě zde a navíc balík používá maximum použitelných manových urychlovačů. Zde je samotný deck-list:

 

 

RG aggro Jan Šedivý
Main Deck Sideboard
10 Forest
10 Mountain
1 Treetop Village
1 Wasteland
1 Taiga
1 Stomping Ground
1 City of Brass
1 Wooded Foothills
1 Bloodstained Mire
1 Windswept Heath
1 Barbarian Ring
1 Karpulsan Forest
1 Mishra’s Factory
1 Gaea’s Cradle
1 Fire-Lit Thicket
1 Tatermunge Maniac
1 Skyshroud Elite
1 Llanowar Elves
1 Noble Hierarch
1 Frenzied Goblin
1 Jungle Lion
1 Kird Ape
1 Mogg Fanatic
1 Grim Lavamancer
1 Fyndhorn Elves
1 Wild Nacatl
1 Birds of Paradise
1 Druid Lyrist
1 Dryad Sophisticate
1 Tarmogoyf
1 Stingscourger
1 Tin Street Hooligan
1 Keldon Marauders
1 Viridian Zealot
1 Thornscape Familiar
1 Rip-Clan Crasher
1 River Boa
1 Magus of the Moon
1 Burning-Tree Shaman
1 Boggart Ram-Gang
1 Troll Ascetic
1 Hell’s Thunder
1 Loaming Shaman
1 Countryside Crusher
1 Eternal Witness
1 Squee, Goblin Nabob
1 Anger
1 Phantom Centaur
1 Chameleon Colossus
1 Keldon Champion
1 Nantuko Vigilante
1 Boartusk Liege
1 Flametongue Kavu
1 Bloodbraid Elf
1 Rumbling Slum
1 Garruk Wildspeaker
1 Sarkhan Vol
1 Incinerate
1 Arc Lightning
1 Char
1 Firebolt
1 Lightning Bolt
1 Magma Jet
1 Rhystic Lightning
1 Chain Lightning
1 Dead//Gone
1 Snakeform
1 Price of Progress
1 Hull Breach
1 Ground Seal
1 Spellshock
1 Survival of the Fittest
1 Krosan Grip
1 Browbeat
1 Call of the Herd
1 Sulfuric Vortex
1 Rancor
1 Mirri’s Guile
1 Land Grant
1 Winter Orb
1 Relic of Progenitus
1 Sword of Fire and Ice
1 Grafted Wargear
1 Tangle Wire
 

 

 

K jednotlivým kartám se zde vyjadřovat nebudu, ale někdy můžu třeba napsat nějakou obhajobu jednotlivých kusů. Snad jen obecně: karty, které znamenají odpověď na konktrétní situaci vybírám takové, aby a) obsahovaly líznutí karty a neznamenaly tedy ztrátu karty nebo b) byly příšerou a tedy potencionálním damage pro soupeře. A nyní již k samotnému turnaji.

 

1. kolo - BYE

 

Turnaje se zúčastnilo pěkných 13 hráčů každý připraven ukázat, že právě on je tím nejlepším. To číslo však bylo pěkné jen na první pohled – lichý počet hráčů totiž znamel pro někoho Bye a ano, znamenal Bye právě pro mne. Nu což, alespoň jsem mohl okouknout ostatní hráče a tak jsem se šel podívat na někoho z naší skupinky a proto jsem rovnou zůstal u bráchy – Pepa Šedivý. Společně jsme postavili „WGB reanimační aggro-rock“ či jak by tento balík šel nazvat:-) Balík je založen na dynamice karet Survival of the Fittest, Reccuring Nightmare, Lifre from Loam a Hermit Druid (samozřejmě tyto karty obsahují své alternativy v podobě dalších reanimačních karet a dalších možností, jak házet karty do hrobu). Bráchovým soupeřem byl Raptor, který turnaje pořádá, a sám na nich válčí se svým „Grixis Controlem“. V první hře brzy přišel z bratrovi strany pěkně tlustý goyf, který se rozhodl Raptora trochu pokousat. Goyf však svého pána zradil (z Raptorovy strany kartou Treachery) a tak zas kousal na druhé straně. V této fázi začal Raptor hru nehezky kontrolovat a pak.. pak přišel on... sám Nicol Bolas, Plainswalker (navíc v pěkné foilové verzi) a kdyby to nestačilo, tak hru dokončily smrtky (Living Dead), které trochu paradoxně hovořili víc pro Raptora, jehož hrob byl o poznání plnější.

 

Šlo se na druhou a Pepa opět zahájil tlakem, tentokráte ovšem o něco menšími pány – Wild Mongrelema a Sakurou. Raptorovi se však sešel Venser a Riptide Laboratory, která díky counterspellu odolala i Vindikaci a tak Raptor díky této dvojici hru postupně ukontroloval a vyhrál.

 

2. kolo – Mikuláš Dio – „MonoRed Fritka/Goblini“

 

Tak na svou první hru jsem dostal mladého Mikuláše a nebyl to vskutku lehký soupeř. První hru sice začal Mikuláš pěkně Fanaticem, brzy přišla Figure of Destiny a následovalo několik blesků. Ale postupem času moji pašíci byli větší, než mohl Mikuláš ustřílet a tak následovala druhá hra. V druhé hře jsem si připadal jako v souboji dvou kontrolů. Oba jsme čile pokládali země a brzo stříleli to, co vyložil soupeř. Potíž byla, že já vykládal jen země na červenou manu, takže většina mojí ruky byla naprosto k ničemu. Mikulášovy životy se zastavily na 13 a už se jim nechtělo níž. Oproti tomu moje se nadále propadaly až k nule. K obratu mi nepomohl ani Sword of Fire and Ice oblečený na Ram-Gangy, protože soupeř byl prostě rychlejší. Čekala nás třetí, rozhodující hra, které se chci hlavně věnovat.

 

Já na začátku vykládám manovače, který přežil první kolo bez blesků a tak jsem mohl rychle na stůl položit větší množství bytostí. Přišel Rip-Clan Crasher s hastem a další kolo R/G Liege. Toho mi ale  soupeř zastřelil, jinak by ho to hodně bolelo. Situace se však zhoršovala. Mikuláš na své straně vršil větší množství menších potvůrek a navíc vyložil vlastního R/G Liege. Chvíli se bál útočit, tak jsem situaci urychlil Sulfuric Vortexem. Rozhodla následující situace: Mikuláš na mne útočil Liegem, dvěma gobliními tokeny a ještě jedním goblinem, měl 10 životů. Já měl 17 životů a na stole Viridian Zealota Rip-Clan Crashera. Kdybych pustil útok do sebe, tak to schytám za 9 od potvor a za 2 od vortexu. Další kolo bych ale útočil za 4, za 2 by dal soupeři vortex a za další 2 price of progress na mé ruce (soupeř měl vyloženou mishrovku, jinak samé hory). Musel jsem se tedy spoléhat na topdeck, který by dal alespoň 2 damage. Po dlouhém uvažování jsem se rozhodl obouma potvorama zablokovat Liege a Zealotem zničit vortex. O tom, jakou jsem udělal chybu mě přesvědčil Rancor na vršku knihovny a smrt v dalším kole, kterou zajistil soupeřův vyložený Barbarian Ring a Firebolt.

 

3. kolo – Raptor - „Grixis kontrol“

 

Se zvoláním „Tak teď si podám ještě bráchu“ mě vyzval Raptor se svým kontrolním balíčkem k dalšímu duelu v pohodové atmosféře. Bohužel pro něho, můj balíček se konečně rozhodl, že zatopí nejen mě, ale taky mému soupeři. První hru jsem měl opět svižný start, zatímco soupeř akceleroval svou manovou základnu pomocí artefaktů. Brzy klesl na 15 životů, ale situaci stabilizoval Firespoutem. Z mé strany následovala správná odpověď na každý kontrol – Winter Orba. Ta situaci na nějakou chvíli zavřela pro obě strany. Několik pokusů o vyložení bytosti mi Raptor zrušil, ale ve chvíli, kdy postrádal manu na potřebnou odpověď prošel Garruk, kterého po odtapnutí zemí následoval Ram-Gang a čekala nás druhá hra.

 

V té jsem měl start ještě více smrtící. První kolo manovač. Druhé kolo Mirri's Guide a Keldon Marauders. Třetí kolo Grafted Wargear a běžící Keldoni. Další kolo 2/2 s hastem a opět Wargearem. Soupeř vzdal poté, co následující kolo cascadoví Bloodbraid Elfové odhalili Sword of Fire and Ice (v upkeepu pečlivě připravený za pomoci Mirri).

 

4. kolo – Jirka Barnet - „W/B aggro“

 

S Jirkou už jsme toho leccos nahráli a já věděl, že mě čeká zatraceně náročný soupeř. Svůj názor jsem si potvrdil, když na mne vykoukl hned druhé kolo Soltari Priest s protekcí na červenou a já věděl, že tady je nějaký těžko řešitelný problém. Naštěstí dorazil opět Meč ohně a ledu a já se přestal soupeřova Shadowa bát. Chyba, soupeř odpověděl Armageddonem a já zůstal bez jediné bytosti na stole. Má smrt se blížila každým kolem po dvou životech. Země však chodily poctivě, stejně jako blesky a tak jsem ničil další soupeřovy bytosti. Soltari však stále zůstával. Až na třech životech se mi podeřilo Jirku seknou Swordem a dát dvě damage do Soltariho. Teď zas byla řada na mně a já začal postupně zvyšovat tlak. Hra však končí ve chvíli, kdy má Jirka 6 životů a je kolo od smrti. Pokládá pátý land a dostřeluje mě Profane Commandem.

 

Druhá hra se opět rozvíjí ve vysokém tempu a smrtelné damage-race. Já však nekoušu soupeře dostatečně rychle a navíc mé snažení opět totálně zruinuje Armageddon, přičemž soupeři nechává na stole Mox Diamond brzy následovaný další zemí. Nezbývá než pogratulovat.

 

Turnaj skončil a spolu s ním i jarní Highlanderovská sezóna. Umístění na prvních třech místech v sobotním turnaji:

 

  1. Petr Kamínek, hrající kontrol s win-condition v podobě Ravelliark komba
  2. Honza Opička, hrající kombo balík s win-condition v podobě generování nekonečně many many a ulízání soupeře
  3. Mikuláš Dio, hrající monoR fritku/gobliny

 

Konečné pořadí v jarní sezóně:

 

  1. Michal Dio, různě měnící balíky i barvy:-)
  2. Petr Kamínek
  3. Honza Opička
  4. Honza Šedivý, hrdě věrný R/G beatdownu po celou sezónu.

 

Nová sezóna na nás však nenechá dlouho čekat. Začíná již v červenci, přičemž budou dva turnaje za měsíc. Více se dozvíte na http://hernaoutpost.cz/ v sekci Highlander Series.

 

Honza „Han“ Šedivý

Komentáře
Autor: Han @ středa 1. července 2009 13:13
Diky za zverejneni. Jestli bude o jednokartaky mezi ctenari zajem, tak rad budu psat reporty pravidelne.

Take jsme se v nasem kruhu jednokartaku bavili o moznosti psat nejake vic teoreticke clanky o specifikach stavby highlanderovskych balicku, ci rozbor balicku uz postavenych.

Autor: TimeWall @ sobota 5. září 2009 21:11
Ahoj mohl bys příště rozebrat mono r fritu,jak by asi měla vypadat??Díky

Musíte být přihlášen pro posílání komentářů. Přihlásit se můžete zde
Vytiskout  
Reklama Minimalizovat
Vytiskout  
© 2017 Magic-Guru.cz Informacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Podmínky používáníProhlášení o soukromí