Wednesday, July 24, 2024
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Friday, February 24, 2012
Magic the Gathering: Recenze Event Decků „Gleeful Flames“ a „Spiraling Doom“
Autor: JakubMG @ 11:47 AM :: 5987 Přečtení :: 0 Komentáře :: :: Standard, Novinky, Tvorba balíků
 

Magic the Gathering:  Recenze Event Decků „Gleeful Flames“ a „Spiraling Doom“


Zdravím znovu všechny čtenáře serveru magic-guru,

uplynuly 4 měsíce a opět se spolu setkáváme nad již pátým rozborem aktuálních Event Decků pro hru Magic the Gathering. Ve dnech 28-29. ledna 2012 jsme se mohli zúčastnit prerelease a o týden později oficiálně vyšla druhá edice Innistradského bloku – Dark Ascension. Jak je již více jak ¾ roční tradicí, následně vydávají Wizardi ke každé edici nejen tradiční Intro Packy, ale také předkonstruované Event Decky, zamýšlené jako balíčky určené pro turnajové hraní na formátu Standard. A jak jste si již určitě všimli, o Event decích pro Dark Ascension bude dnes řeč.

Co se stalo ve světě Innistradu? Ochranná magie lidí zeslábla. Avacyn zmizela a její církev je oslabena. Rovnováha je narušena. Po celém Innistradu se probouzejí nemrtví, ghůlové a zombie vylézají z hrobů, celý svět je jimi zamořen. Armáda již jednou mrtvých povstala a útočí na samotné srdce Thrabenu, Lunarch Mikaeus je nalezen mrtvý, o čemž však většina lidí nemá ani tušení. I přesto, že jsou nemrtví odraženi od města, nechávají za sebou celá území, kde se živí nenacházejí. Vlkodlaci a jejich smečky ohrožují další města a městečka kolem divočiny, démoni se probouzí v temných roklinách, Vampíři vycházejí ze svých sídel a duchové a přízraky zaplavují cesty a lesy. Přetrvá lidské plémě? Vrátí se Archandělka Avacyn? A jak se do chodu světa zapojí planeswalkeři Liliana, Garruk a správce Innistradu Sorin?

 

Zajímavý úvod pro vydání nové edice, že? Mysleli jste si stejně jako já, že z této historie budou Wizardi čerpat i při tvorbě Event Decků k Dark Ascension a alespoň jeden balíček bude tématicky laděný do světa Innistradu, kde se temné síly stále více rozrůstají? Osobně jsem se domníval, že jeden z Event deckových balíčků bude tribal deck, protože Wizardi je v poslední době hodně svými kartami upřednostňují. Očekával jsem buď zombie, pro které Dark Ascension přineslo hodně zajímavé karty a u kterých si tipnu, že se v černomodré kombinaci určitě na turnajích objeví, nebo kontroverzní Vlkodlaky, jejichž karty mají otáčecí design, což se ne všem hráčům líbí a líbilo. Vampíři, byť jich Innistrad a odhalení Dark Ascension přineslo také dost a dost, nebyli reální, vyšli již v Event Decku pro edici M12 a rytíři, respektive bílí bojovníci se objevili v Event Decku pro Innistrad samotný. Spiriti přece jen na vytvoření celého funkčního balíčku přeci jen nemají dost karet. No..a jak to nakonec dopadlo? Wizardi mě trošku zklamali a pokud jste stejně jako já nějaký tématický balíček, dotvářející atmosféru příchodu Dark Ascension, respektive vývoje světa Innistradu čekali, moc vás nepotěším. Tribal deck tentokrát ve dvojici nenajdete. Už před odhalením decklistů obou Event decků šly na MTG forech spekulace o tom, že jeden z balíčků bude variací na poměrně úspěšný „POD“ deck. Tento předpoklad některých hráčů se ukázal jako pravdivý, jeden z Event Decků je pojmenovaný Spiraling Doom, využívá zelenočerné kombinace barev a karty Birthing Pod, druhým deckem je pak celočervený „Gleeful Flames“, který se díky své mechanice dá zařadit jako tzv. Burn, respektive varianta RDW (Red deck wins).

Takový je stručný úvod k rozboru dnešní dvojice Event Decků vydaných pro edici Dark Ascension.

Co to jsou ony Event Decky? Věřím, že ona dvě mnou několikrát výše zmíněná slova „Event Deck“ již pro vás nejsou žádnou novinkou. Pokud tomu tak skutečně je a buď jste s některými z nich již hráli či jste možná jen četli předchozí články na tohle téma, směle následující odstavec či dva přeskočte.

Pro ty z Vás, kteří, jak věřím, patří mezi magicovou menšinu, se pokusím nejprve vysvětlit onen pojem Event Decku.  Jedná se o připravený předkonstruovaný balíček, který by měl být bez dalších úprav konkurenceschopný na místním lokálním turnaji nebo FNM. Zaměřené jsou primárně na formát Standard, ale jeden z nich byl vzhledem ke svému datu vyjití ideálním základem pro formát Modern, respektive Extended. Primární ale pořád zůstává formát Standard a jeho FNM (Friday Night Magic) turnaje. Tím nechci řici, že by na jiný formát turnaje Event Deck použít nešel, není ale pro něj zamýšlen a navržen. A stejně tak svým záměrem a obsaženými kartami Event Deck prostě není zcela použitelný jako vhodný balíček na skutečně velké turnaje v Magicu, kde je třeba mít balíčky ve vyšší „kvalitě“. Přece jen, Event Decky stojí pár stokorun, bylo by opravdu naivní si myslet, že s ním uspějete v tvrdé konkurenci velkých turnajů.

Wizardi přišli s myšlenkou Event Decku u příležitosti vydání druhé edice Scars of Mirrodin bloku, jíž byla edice Mirrodin Besieged. Myšlenka Event Decku byla a je následující. Hráč, který by rád zkusil hraní na turnaji a vhodný balíček nemá nebo je se svým nespokojen a chce zkusit něco nového, přijde do obchodu, herny (nebo virtuálního e-shopu), zakoupí si jím vybraný Event Deck, rozbalí jej, otevřené karty obalí proti poškození a ihned bez dalších úprav může nejen začít hrát místní turnaj, ale má mít v závislosti na svých hráčských schopnostech i reálnou možnost menší turnaj případně vyhrát nebo se na něm dobře umístit. Vzhledem k jejich ceně a obsaženým kartám  je utopií se domnívat, že byste získali nejlepší a nejdokonalejší deck na formátu Standard, se kterým všechny soupeře na hlavu pobijete a odnesete si hlavní cenu. V Event Decku nenajdete nejlepší, tzv. Mythic Rare karty, ale obsahují vždy minimálně 2-3 velmi dobré (jak herně, tak finančně zajímavé) rare karty doplněné o něco horšími „rare“ kartami jinými,  které v kombinaci se zbytkem uncommon a common karet (často také velmi zajímavými jak z herního tak i finančního hlediska) dávají dohromady poměrně hratelný a zábavný mix.

Proč si Event Deck vlastně pořizovat? Možností je více. Jak jsem již naznačil, Event Deck by měl turnajově začínajícímu hráči umožnit pohodlný vstup do turnajového hraní tak, aby hráč nebyl za úplného otloukánka od zkušenějších hráčů, měl by mu naznačit mechanismus konstrukce vlastního turnajového balíčku a pokud hráče zaujme, dát hráči do ruky základ pro vytvoření skutečně turnajově konkurenceschopného a zábavného decku, se kterým bys se hráč mohl (znovu opakuji mohl) na lokálním turnaji umísťovat (samozřejmě po určitých úpravách a změnách v jeho složení) v jeho horní polovině. Jako takový je určen již hráčům pokročilejším, což je také další rozdíl oproti tzv. Intro Packům, které slouží hlavně k naučení hry, jsou designovány pro „domácí“ funny hraní a  jsou zaprvé určeny zejména pro začínající hráče a zadruhé slouží hlavně k seznámení se s nově vydanou edicí, jejími mechanismy a kolikrát Magicem jako takovým. Event Deck je již kvalitativně, finančně i „skillově“ o řád výše.

Druhým cílovým uživatelem je hráč, který již nějaké zkušenosti má, vlastní i turnajový balíček, ale touží po změně. Takový hráč pak dostane do ruky reálný základ pro postavení plnocenného turnajového balíčku, takže nemusí začínat úplně od nuly. A posledním možným kupcem nebo uživatelem bude hráč, co si Event Deck koupí kvůli obsaženým kartám. Již v minulých dvojicích se ukázalo, že Event Decky vždy obsahují několik finančně zajímavých karet (ať to byly třeba Inmoth Nexusy, Green Sun´s Zenithy, Mirran Crusadeři, Stoneforge Mystikové, Verdant Catacombs, Goblin Guide a další) a celková cena obsažených karet v Event Decku vždy přesahovala, častokrát opravdu o hodně, cenu pořizovací.

 

V úvodu článku jsem napsal, že se u Event decků již nedá hovořit jako o novince. Svět Magicu se točí opravdu rychle, edice následují poměrně brzy jedna za druhou a i když je to teprve ¾ roku, když vyšla první dvojice Event Decků, ta nyní vydaná je již celkově pátým bratříčkem do rozrůstající se rodinky.

Nyní mi tedy ještě dovolte jednu malou odbočku do nepříliš vzdálené historie - první dvojice se objevila několik málo týdnů po vydání druhé edice Scars of Mirrodin bloku Mirrodin Besieged (tyto Event decky byly pojmenované „Into the Breach“ a „Infect and Defile“ - recenzi na ně můžete nalézt zde. Zejména „Into the Breach“ velice mile překvapil a bezesporu naplnil onu proklamovanou funkci předkonstruktovaného balíčku určeného pro lokální turnaje a místní FNM, protože se jednalo o základ tehdy poměrně úspěšného a hlavně konkurenceschopného balíčku Kuldotha Red. S vydáním poslední edice Scars of Mirrodin bloku - New Phyrexie - přišla druhá dvojice Event decků - War of Attrition“ a „Rot from Within“, jejichž recenzi pro změnu můžete nalézt zde. V druhé dvojici splňoval zejména „Rot from Within“ očekávání po hratelném balíčku, i druhá dvojice byla solidně hratelná a Event Decky se ujaly. V edici M12 vyšly „Vampire Onslaught“, který byl opravdu finanční bombou a iluzorní „Ilussionary Might“.  Jejich recenzi si pak můžete přečíst pro změnu tady. Doposud poslední dvojicí pak byly Innistradské „Hold the Line“, což byl bílý human deck a zeleno modro černý „Deathfed“. Recenze k poslední dvojici, tedy vlastně…předposlední, protože poslední pár je na řadě dnes, najdete zde.

V dosud vydaných dvojicích Event Decků byl jeden z dvojice vždy ten relativně hratelnější, potřeboval méně vylepšení nebo obsahoval cenově hodnotnější karty, takže se jeho koupě vyplatila i po cenové stránce. Druhý z dvojice balíčků byl tedy logicky většinou ten slabší a levnější, buď hůře fungoval, potřeboval více karet na doplnění, aby se stal více konkurenceschopným nebo prostě neobsahoval takové finanční bomby jako balíček druhý. Jak si v tomhle ohledu stojí nová dvojice, na to se pokusím odpovědět v následujících řádcích tohoto článku.

 

Možná se nyní zas budu opakovat. Jako již v minulých článcích, opět si spolu položíme několik otázek, které by po zodpovězení měly napovědět, zda a komu je nová várka Event Decků určena, jak se hrají, zda má jejich koupě finanční smysl a zda je možné kvalitativní rozšíření zakoupeného Event Decku. Prostě…jestli si jejich pořízením nekoupíte onoho pověstného „zajíce v pytli“.

Otázky se již v minulých recenzích ustálily do následující podoby:

1/ Je Event  deck hratelný?
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?  
3/ Je Event  deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu?
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi?
5/Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji?
6/ Vyplatí se jeho koupě  cenově?
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě vydrží?

 

Otázka 1/ se týká stavby balíku jako takového a jeho samotného hraní. Otázka 2/ a 3/ pak říká, komu je balíček určen. Oproti tomu otázka 4/ a 5/ by měla dát odpověď na marketingové tvrzení Wizardů říkajících „rozbal Event deck a vem ho na turnaj“. Nad otázkou č. 6/ zauvažuje každý – prostě jaká je finanční hodnota obsažených karet. Poslední otázka č.7/ odpoví na otázku, jak dlouho můžete Event deck ve stávající podobě hrát na turnaji formátu Standard.

 

Oba nové Event decky si samozřejmě můžete zakoupit na partnerském e-shopu serveru magic-guru.cz Veselý drak a tím máte možnost finančně podpořit fungování serveru. „Gleeful Flames“  stojí 599,- Kč, oproti tomu „Spiraling Doom“  pořídíte o stokorunu levněji – tedy za 499,- Kč. Současně máte ještě možnost si na Veselém Drakovi koupit oba dva Event Decky dohromady za zvýhodněnou cenu 999,- Kč.

 

Obsah balení se ustálil do své tradiční podoby. Každý z obou Event Decků obsahuje 60 samostatně zabalených karet hlavního balíčku, které doplňuje 15 karet sideboardu. Z krabičky na Vás po otevření dále vyskočí parádní 20-ti stěnná kostka s vampířím motivem edice Dark Ascension. Tato speciální počitadla mají oproti klasickým kostkám jednu obrovskou výhodu. Jednotlivá čísla jsou totiž zařazena za sebou a stačí malé pootočení pro pohodlnou změnu počtu Vašich životů. Zkoušeli jste si hledat to správné číslo na klasické dvacetistěnce? Nevím jak vy, ale já, než jsem si tohle počitadélko při svých začátcích sehnal, obracel jsem kostku v ruce při hledání správného čísla několikrát. A ne a ne ho najít. Nic moc, že… „půl hodiny“ otáčíte kostku v ruce, hledáte jak vzteklí to správné číslo, jste nervózní, protože vy i soupeř byste už rádi pokračovali ve hře a ono zpropadené číslo se prostě nechce ukázat. Tohle martyrium nyní odpadá. Pro „Gleeful Flames“ je kostka červená s modrým žíháním, pro „Spiraling Doom“ v lahvově zelené barvě.

Balení dále obsahuje ještě tradiční krabičku na karty z tvrdého kartonu. Pro „Gleeful Flames“ je v parádní rudofialové kombinaci barev, kde na přední straně z ní doslova vyskakuje pekelný jezdec, pro „Spiraling Doom“ má krabička šedofialovou barevnou kombinaci, kde na kupujícího cení zuby zelenkavý přízrak. Začátečníci ve hře Magic naleznou v krabičce k samotným kartám jako nášup ještě složená základní pravidla Magicu, která jsou stručný úvodem pro hraní hry samotné. A pro všechny ostatní v balení ještě zůstává krátký návod ke hře pro konkrétní Event Deck, který je současně jeho představením s herním doporučením a taktikou

                             

 Tak, to by na úvod mohlo stačit. Historii Event Decků, stručné představení dnešní dvojice a vysvětlení jejich vývoje máme za sebou. Přiznám se bez mučení - píši již popáté ten samý úvod, přeskočit jej úplně nemůžu, ale…vymyslet jinými slovy to samé, co jsem již 4x popisoval…to se mi už prostě už nepovedlo, proto i onen text může být v některých větách trošku podobný mým předchozím článkům (dodatečně se za to případným pobouřeným čtenářům omlouvám)

Úvodní představení máme úspěšně za sebou, teď je již čas zaměřit se na recenzi samotnou a oba balíčky jako takové.

I když vlastně, ještě ne. Ještě vás chvíli od konkrétních popisů zdržím. Ke jednotlivým rozborům se dostanu o pár řádek níže, nyní si pár slov zaslouží ještě vzájemné hraní obou Event Decků. S jejich otestováním proti sobě mi již poněkolikáté pomohl můj kamarád Honza, kterému bych chtěl alespoň takto ještě jednou poděkovat. K testování jsme využili program Magic Workstation (MWS), protože v okamžiku, kdy píši recenzi, ještě balení fyzicky v ruce nemám. A ..když jsem se omlouval jednou, omluvím se ještě podruhé. Z časových důvodů nebude v článku report z hraní. Pro značné pracovní zaneprázdnění se mi teď nedostává čas chodit na páteční FNMka /Remi, kdybys posunul začátky alespoň na půl 5, budu rád/, takže report z turnaje a praktická ukázka bohužel opět nebudou. Ale vynasnažím se to v rozboru k jednotlivým Event Deckům čtenářům vynahradit.

Ale zpátky ke vzájemnému hraní. Odehráli jsme nějakých 8 her a výsledek 5:3 pro „Spiraling Doom“ hovoří ve prospěch tohohle Event Decku oproti „Gleeful Flames“. I když onen výsledek zdánlivě nevypadá na dominanci jednoho balíčku proti druhému (a záměrně pomíjím, že jsme s nimi také nemuseli hrát úplně nejlépe), ve skutečnosti červení zvítězili proti zelenočerným jen ve dvou hrách po side, kde se na stole objevil Torpor Orb a v jednom případě, kdy zelenočerní měli manaflood. Jinak byl červený nápor malých zlobivců vždy poměrně zavčas zastaven, červená kouzla na dostřelení nestačila a když se „Spiraling Doom“  dostal k protáčení nestvůr přes Birthing Pod nebo si ze začátku vystavěl hráz z nestvůr s abilitou undying, zde excelovali Strangleroot Geistové, červení se prostě vyčerpali a tahali za kratší konec.

Podrobnější informace o obou recenzovaných Event decků naleznete dále ve článku, kde má každý Event deck svou samostatnou část a detailní rozbor. A teď již konečně přistupme k prvnímu z nich, kterým je..

 

Event deck „Gleeful Flames“

Prvním dnes představovaným Event Deckem je celočervený „Gleeful Flames“, který představuje takovou variantu pro klasická červená kouzla. V balíčku tak najdete jak kouzla (doslova) těžké červené artilerie, tak i malé červené gobliny, kteří koušou soupeře hned od začátku. Určitě se soupeřem nebudete chtít hrát dlouhé hry, prostě jej budete tlačit, co to dá a snižovat mu životy pokud možno co nejrychleji, aby se nestačil vzpamatovat, vybudovat obranu a následně přejít do protiútoku, kterému pak již naopak vy nemáte sílu čelit. Gobliny máte k dispozici celkem tři. Prvním z nich je Goblin Arsonist, který je sice jen slabou 1/1-kou, umí ale po svém odchodu udělit další jedno zranění vhodnému cíli. Ať již protivníkovi či nějakému jeho mazlíkovi. Goblin Fireslinger má stejnou sílu jako Arsonista, za tapnutí ale umí vystřelit ze svého ohnivého praku za 1 zranění do hráče. Takže je vhodný i pro dostřel již oslabeného soupeře. Posledním zástupcem gobliní rasy je Goblin Gaveleer, který když si nasadí Infiltrační čočky (Infiltration Lens), vzroste mu jeho síla dopředu o 2 body. Gobliny doplňují dva malí Ďáblíci. Prvním jest Forge Devil, který při svém příchodu udělí jedno zranění cílové nestvůře, ale bohužel si jedno schová i pro vás. Druhým zástupcem malé pekelné havěti pak je Torch Fiend, který za své sebezničení soupeři zlikviduje artefakt dle vašeho výběru. Na tuhle tlupu mrňavých prcků pak dohlíží pekelný jezdec Hellrider, který popohání své menší souputníky, takže ti, pokud zaútočí, udělí soupeři za každého z nich jeden bod zranění.

Malé potvůrky vám ale hru nevyhrají. Od toho je tu právě artilerie vysokorážních červených kouzel. Prvním z nich je Brimstone Valley, které využívá abilitu morbid, použitou v Innistradu. Pokud v tahu, kdy jej zahrajete, zemře některá příšera, udělí místo normálního 3 bodového zranění svému cíli rovnou zranění za 5. Goblin Grenade potřebuje pro své seslání oběť jednoho vašeho goblina ve stylu kamikaze. Goblin je obětován jako náplň pro granát a cílová nestvůra či soupeř to má opět za 5 zranění. Posledním vysokorážním červeným kouzlem je Artillerize, která pro své seslání vyžaduje obětování pro změnu artefaktu či (opět) oběť jedné nestvůry. Takto využitým artefaktem mohou být již zmíněné Infiltration Lens či oživená země Inkmoth Nexus. K tomu, abyste si dokázali v balíčku rychleji líznout to, co v danou chvíli potřebujete, slouží Faithlesss Looting. Kletba Curse of the Stalked Prey pak umí posílit vaše malé potvůrky. Protože když ty soupeři udělí zranění a soupeř je současně kletbou očarován, z malých prcků se stávají prckové o málo větší, protože dostanou +1/+1 counter. Poslední kartou mainboardu je pak země Haunted Fengraf, kterou využijete proto, abyste si ze svého hrobu vytáhli náhodnou nestvůru, kterou pak můžete použít třeba jako náplň pro ničivá ohnivá kouzla, čímž soupeře dobijete.

V sideboardu se pak nachází Gut Shot, kterým můžete udělit jedno zranění cíli reprezentovanému jak nestvůrou, tak protivníkem. Arc Trail umožní přinést karetní výhodu, když cílíte 2 různé cíle – třeba i dvě slabé potvůrky soupeře. Nebo jedním z cílů kouzla může být i protihráč, kterého zraníte a jednu potvoru mu do/odstřelíte.Act of Treason věrný svému názvu umožní získat dočasnou kontrolu nad jednou soupeřovou nestvůrou, Dismember pak slouží ke zničení jiné soupeřovy nepohodlné kreaturky.Into the Core pak vyprovodí do exilu 2 soupeřovy artefakty a Torpor Orb je pak vhodný hlavně proti druhému Event Decku, zakazuje totiž spouštění příchozích abilit soupeřových nestvůr. Tolik stručný popis jednotlivých karet, pojďme se podívat na kompletní decklist.

Decklist:  Event deck „GLEEFUL FLAMES“ by Wizards of the Coasts

GLEEFUL FLAMES Wizards
Main Deck Sideboard
3 Haunted Fengraf
2 Inkmoth Nexus
17 Mountain
4 Forge Devil
4 Goblin Arsonist
4 Goblin Fireslinger
4 Goblin Gaveleer
1 Hellrider
3 Torch Fiend
4 Artillerize
4 Brimstone Volley
1 Curse of Stalked Prey
2 Faithless Looting
4 Goblin Grenade
3 Infiltration Lens
2 Act of Treason
4 Arc Trail
1 Dismember
2 Gut Shot
3 Into the Core
3 Torpor Orb


Celkem se tedy v main decku balíčku nachází 22 zemí, 20 nestvůr a dalších 18 kouzel. 7 karet je pak raritních, zbytek jsou karty typu common a uncommon. Manová křivka Event decku „Gleeful Flames“ (kterou jsem převzal z programu Magic Workstation) pak vypadá takto. 

                       

Balíček má jednoduchou strategii a jeho pilotování není příliš náročné. Vaším cílem je (jak překvapivě) sundat soupeři co nejdříve životy na 0, ale vtip je v tom, že na sebe se moc neohlížíte a i za cenu odkryté obrany se snažíte neustále na soupeře tlačit a udělovat mu damage. K tomu pak musíte vhodně kombinovat těch několik komb – ve formě dvojic karet - která balíček nabízí, abyste maximalizovali udělená zranění. Pokud tahle strategie selže a soupeř se má možnost rozkoukat, a /nebo Vám karty nepřijdou moc vhodně, můžete (a nejspíš i budete) mít zaděláno na problém, zůstanete s prázdnou rukou a de fakto čekáte na zázrak. Ideálním začátkem jsou malé potvůrky, které protivníka načnou, nechají se od silnějších protivníkových nestvůr sežrat nebo jsou po úspěšném útoku rovnou obětovány pro seslání těžkých útočných kouzel, která udělají hlavní práci. Kouzel, která soupeře udeří za 5, máte celkem dvanáct, to je velká artilerie, jen je nesmíte vyplýtvat bezhlavě s nevyužitým maximálním potenciálem. Prostě je potřeba si dát pozor na situaci, ve které je zahrajete. Brimstone Valley budete určitě zahrávat až po combat fázi, ve které „něco“ umře. Gobliny využijete na obětování pro Goblin Grenade, ale v ideálním případě až poté, co soupeře buď kousnou, zablokují nebo do soupeře vystřelí, jako to umí Goblin Fireslinger. Artefakty – Infitration Lens a Inkmoth Nexusy můžete využít i jako doplňkovou náplň pro Artillerize k vašim malým kousalům. Zde trošku odbočím. Upřímně řečeno, jiné využití krom zařazení jako drahé cenné karty v Event decku pro Inkmoth Nexusy nevidím a rozhodně bych si uměl místo nich představit vhodnější dražší kousky, klidně i ve více počtech, aby dorovnali cenu Nexusů – ať již by to byli  Chandra´s Phoenix, Stromkirk Noble nebo třeba Grim Lavamancer. Tady soupeře na poison countery opravdu zabíjet nechcete a jiné, mnou zmíněné karty by mnohem více korespondovaly s celkovou strategií balíčku. Na druhou stranu, Nexusy prodáte vždycky :-)

Ideální ruka do začátku bych viděl takovouto - mít 2 země (ideálně obě červené) , k tomu 2 či ještě lépe 3 malé potvůrky a 2 kouzla těžké artilerie. Pokud máte moc manově náročných kouzel na ruce a nemáte pro ně náplň, je to špatně a nezbývá vám než mulliganovat. Pokud máte moc zemí a málo kouzel a nestvůr, je to špatně a opět musíte dát mulligan. Při testu nám 3x nastala zajímavá situace. Měli jsme jen jednu červenou manu, k tomu Nexus a Haunted Fengraf a … nedalo e nic moc dělat. Zvládli jsme zahrát díky tomu jen jedno červené kouzlo za kolo a to prostě bylo málo. Nevím, jestli jen MWS tak špatně míchá nebo je to konstrukční chyba v balíčku, ale tato kombinace z probíhající hry udělala frašku. Haunted Fengraf sice využijete pro vrácení jedné vaší nestvůrky z hrobu, ale při hře jsme jí moc rádi neviděli. Její schopnost jsem využil všehovšudy jednou a rozhodně ztrátu kola a země efekt

Jaká je finanční výhodnost Event Decku, tedy lépe řečeno finanční hodnota obsažených karet versus jejich kusové ceny? Už jsem to zmínil několikrát, pokud karty máte možnost sehnat od kamarádů, protihráčů v herně či někde na netu, cena pořízení bude nižší. To nás ale v tuhle chvíli nezajímá. Berme prodejní cenu kusovek v obchodě vs prodejní cena celého Event Decku. U stanovení cen karet v Event Decku vycházím z nejmenovaného českého e-shopu a jeho cen ke dni 16.2.2012. Pokud ceny a karty jen trochu sledujete, určitě Vám je jasné, co za 2 karty je v Event Decku finančně nejzajímavější. Jsou to opět Inkmoth Nexusy, tentokrát rovnou v páru. Cena? 250,- Kč/jeden. Pár tedy za 500,- Kč a zbývá jen stokoruna do ceny Event decku! Tak pojďme na zbytek rare -  Hellrider 35,- Kč, Curse of Stalked Prey 30,- Kč a trojice Torpor Orbů za 90,- Kč dohromady. U rare jsme tedy na ceně 655,- Kč a přesahujeme o víc jak 50,- Kč cenu Event Decku. Veškeré commony a uncommony už je pozitivní bonus. A není to bonus špatný! Dismember je za 50,- Kč, 3x Arc Trail dohromady za 75,- Kč, čtveřice Goblin Grenade za 80,- Kč, ten samý počet Brimstone Valley za 28,- Kč, to samé dva páry Goblin Fireslingerů (také za 28,- Kč dohromady) a pár Faithless Looting za 20,- Kč. Dohromady tedy v „lepších“ kartách jsme na necelých 940,- Kč. Rozdíl oproti prodejní ceně Event Decku je hezkých 340,- Kč a navíc landy a commonky a uncommonky v ceně 3-5,- Kč/kus, které jsem ani do celkové ceny nezahrnul. To je už hodně zajímavé a koupě se oproti kusovkám určitě vyplatí.Co se možné „trvanlivosti“ balíčku (pokud se to dá takto nazvat) týká, prakticky není Event decku co vytknout. Všechny použité karty jsou z aktuálních edic, ať již ze SOM bloku, core setu M12 a nebo právě nového, již několikrát zmíněného, Innistradu. Ostatně, pokud by tomu tak nebylo, bylo by to velké a hlavně nelogické překvapení, jelikož Event Decky jsou vydávány především pro hraní na Standardu a nyní jsme časově někde v polovině životnosti současných bloků. Otázka je tak částečně i zbytečná, ale zmínit jsem jí pokládal za vhodné. A také potřebuji nějak nahnat slovíčka a řádky textu, že :-) Prostě, z hlediska časové trvanlivosti má „Gleeful Flames“ u mě za 1.

Co možné vylepšení? Pokud bych chtěl zachovat maximum vhodných karet, postavil bych si takovou vylepšenou verzi balíčku. Určitě bych odstranil bezbarvé země a nahradil je Mountainy. Za Inkmoth Nexusy se dá nakoupit dost jiných karet a celková cena upraveného decku by tak určitě příliš nevzrostla. Zachoval bych sbírku malých Goblinů, pouze místo Goblin Gaveleerů (pro které současně odejdou Infiltration Lens) by zabrali Spikeshot Eldeři a Goblin Wardriver. Co by do levnějšího vylepšení dále určitě patřilo je Shrine of Burning Rage. Ta se nabíjí v každém vašem upkeepu a sesláním červených kouzel, může růst do zajímavé výšky a soupeř se jí buď bude muset zavčas zbavit nebo jej odpálením zabije. Dalším vhodným přírůstkem by byl na jednomanovém slotu Stromkirk Noble, který by nahradil Forge Devily. Červení vampíři se objevili s vydáním Innistradu, tenhle umí za zranění do hráče růst a navíc jej neblokují nyní poměrně populární Human decky. Není co řešit do RDW decku jsou jasnou volbou. Co si zaslouží další úpravu, jsou kouzla. Ona těžká artilerie obsahující 12 5-ti damagových kouzel je sice úctu budící, ale přece jen..jich je na můj vkus až zbytečně moc a místo některých by bylo vhodné hrát sice ménězraňující, zato však manově méně náročné červené střílení. Odebral bych Artirellize, místo ní by do mainu ze sideboardu přešly Arc Traily, další červené střílení by reprezentovala Incinerace a Volt Charge. V sideboardu by pak původní Act of Treason nahradila lepší Traitorous Blood (lepší protože jí ukradená nestvůra dostane k na obou kartách stejné abilitě haste navíc i abilitu trample), Ancient Grudge nahradí Into the Core, protože je manově nenáročené, Dismember a Gut Shoty zůstanou, Torpor Orb může také, i když u nich se počet dá snížit a jako poslední se mi do side podívá dvojice Slagstormů. Ty se hodí proti různým tokenům, aggrům a jiným hodně potvorovým balíků, kterým jednoduše sklidí stůl plný otravných malých kousalů. A lze jí využít i na dostřel soupeře.

Decklist : Upgraded Gleeful Flames by Milape


Gleeful Flames Milan Pech
Main Deck Sideboard
4 Goblin Arsonist
4 Goblin Fireslinger
2 Goblin Wardriver
2 Spikeshot Elder
4 Stromkirk Noble
1 Hellrider
3 Arc Trail
4 Brimstone Volley
4 Goblin Grenade
3 Incinerate
4 Shrine of Burning Rage
1 Curse of Stalked Prey
2 Volt Charge
22 Mountain
4 Traitorous Blood
3 Forge Devil
1 Dismember
2 Gut Shot
2 Slagstorm
3 Torpor Orb


Náročnost finanční úpravy nebude nějak přehnaně velká. Ve srovnání s ostatními dosud vydanými Event Decky se cena možné úpravy na vyšší level bude pohybovat v nejnižší rovině. Čtveřice Stromkirk Noble stojí 520,- Kč, 2 Spikeshot Eldeři vyjdou na 60,- korun, 3 Incinerace jsou za 45,- Kč, 4 Shriny za 140,- Kč, Volt Charge jsou za 15 Kč dohromady. Traitorous Bloody za 20,- Kč a poslední drahou položkou jsou Slagstormy, které stojí v páru 2 stokoruny. Celkově by se tedy dohromady jednalo o navýšení lehce přes 1000,- Kč, celkem 1035,- Kč. Ovšem pokud si od ceny odečtete cenu pár Inkmoth Nexusů, což je 500,- Kč, které myslím bez problémů udáte nebo vyměníte, máte dohromady za nějakých 1100,- Kč poměrně solidně hratelný balíček, naprosto ideální na menší turnaje a FNM a díky ceně vhodný i pro domácí hraní. Je poměrně jasné, že díru do světa s ním neuděláte, ale na FNMku rozhodně nebudete za otloukánka a budete mít mnohem větší šanci na solidní umístění (reálné by mohlo být i TOP 5) než se základním Event Deckem. Lepší výsledek by ale od balíčku za 11 stokorun nebylo moc reálné očekávat. Pro začínajícího hráče, který hledá možný balíček na turnaj, by „Gleeful Flames“ mohl tak být ideálním startem jeho magicové kariéry a pro mě osobně splňuje po úpravě záměr, s jakým Wizardi Event Decky vydávají.K rozboru „Gleeful Flames“ už nemám kromě závěrečného zhodnocení už co víc dodat, pojďme si tedy spolu shrnout odpovědi na otázky položené v úvodu článku.

 

1/ Je Event  deck hratelný? Určitě ano, je ale otázka, kdy mu dojde dech. Po mém soudu bez úpravy   to prostě nebude ono.
2/ Je Event deck určen pro začátečníka? Ano, s jeho hraním nebudou mít začínající hráči problém.
3/ Je Event  deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Hrajete rádi agresivní balíčky, červená barva je vaše oblíbená a fritka vám říká či říkala pane? Pak vás tenhle balíček zaujme, ale jiní zkušenější hráči si jej kvůli hraní nejspíše nepořídí.
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Lehce jsem už nakousl v odpovědi na 1. otázku, nemyslím si, že byste s ním FNMko měli reálně vyhrát. Protivníky můžete porazit, ale neřekl bych, že porážet. Po úpravě už to bude lepší.
5/Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji?. Jako základ valnou část karet určitě využijete, počítejte ale s tím, že dražší kousky budete muset dokoupit. Na druhou stranu, máte případně i za co vhodnější karty měnit a finančně ono rozšíření nebude tak náročné, jako je tomu u jiných balíčků či ostatních Event decků. Tady u mě Event Deck získal hodně plusových bodů.
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? Ano, beze sporu. Tady není co dodat, dvojice Nexusů hovoří za vše. Tipnu si, že si hodně hráčů Magicu tenhle Event Deck pořídí jen kvůli obsaženým kartám a s balíčkem jako takovým hrát vlastně nebude.
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Do další rotace, která je za více jak půl rok. Takže..dost dlouho.
 

S hraním základního (neupraveného) decku to sice nebude taková sláva, jako u jiných Event Decků, ale jako úvod do turnajového hraní poslouží. Myslím si, že jako základ pro turnajový balíček by „Gleeful Flames“ určitě mohl splnit svůj účel pro svojí rozšiřitelnost, protože jeho vylepšení rozhodně není finančně ruinující, velkou část základu využijete pro stavbu něčeho lepšího a v něm obsažené karty, hlavně několikrát zmíněný pár Inkmoth Nexusů za pořízení stojí. Pokud vás po mém zhodnocení „Gleeful Flames“ zaujal, podívejte se na stránky Veselého Draka, kde si jej za 599,- Kč můžete zakoupit.

Nyní už ale pojďme na druhého pána na holení v dnešní dávce Event Decků.


Event deck „Spiraling Doom“  

Druhým balíčkem z dnešní dvojice je zelenočerná varianta na POD balíčky, nazvaná „Spiraling Doom“. Balíček je to spíše reakční, díky kartě Birthing Pod, která umožňuje za obětování nestvůry a tapnutí Podu, si můžete v knihovně najít nestvůru s manacostem o jedna vyšším, než je nestvůra obětovaná, načež najitá potvora přichází místo ní, takže deck dává svému pilotovi možnost najít si právě to nejvhodnější řešení pro danou situaci na stole. Pojďme se tedy podívat jakou náplň pro protáčení Podem balíček ukrývá. Použité jsou nestvůry, které umožňují při svém příchodu na stůl či odchodu do hrobu spustit nějaký efekt. Na jednomanovém slotu to je hlavně Young Wolf, který díky abilitě undying umožní vlkovi po své smrti se ještě jednou vrátit na stůl, navíc je mladý vlk o něco straší a silnější díky +1/+1 counteru. Aby se mohl vracet na stůl vícekrát, je v balíčku obsažen i Hex Parasite, , která právě ony countery odstraňuje a nemusí to být samozřejmě jen z vašich nestvůrek s agilitou undying. Na dvoumanovém slotu jí disponuje i zelený Strangleroot Geist, který má navíc abilitu haste, takže útočí hned při svém příchodu. Dvoumanový slot dále okupuje Viridian Emissary, který po svém odchodu do hrobu přidá svému sesilateli zemi z knihovny, Perilous Myr při svém odchodu také něco provede, ale tentokrát je to udělení 2 zranění do cílové nestvůry či hráče. A jsme na třech manách. Zde máme 3 zástupce.  Viridian Corrupter disponuje agilitou infect (tedy uděluje zranění ve formě -1/-1 counterů), ale proto v balíčku obsažen není. Důležité je, že při příchodu na bojiště zničí cílový artefakt. Phyrexian Rager umožní líznout si kartu za malé zranění a Wakedancer v případě, že v kole jeho příchodu zemřela nestvůra, tak díky schopnosti morbid přidá na stůl jeden 2/2 zombie token. Na čtyřech manách máme dvě nestvůry. První je Skinrender, který při příchodu udělí cílové nestvůře 3 -1/-1 countery. Druhým je pak Solemn Simulacrum, ten při příchodu najde zemi v knihovně, při odchodu zase díky němu líznete kartu. 5 man a přichází první těžká váha, která by mohla zakončovat boj. Černý Bloodgift Demon. Létající silné tělo a ve svém upkeepu si navíc můžete vybrat, který hráč si lízne kartu za ztrátu jednoho života. Stingerfling Spider při svém příchodu ničí cílovou létací nestvůru, Acidic Slime umí také ničit, když přijde na stůl, v jeho případě je to cílová země, artefakt či enchantment. Plus ještě má abilitu deathtouch, takže umí zničit v boji jakoukoli nestvůru, které udělí zranění. Zbývá nám Morkrut Banshee, která má opět abilitu morbid a pokud dojde naplnění, udělí cílové nestvůře -4/-4 do konce kola. Šesti a sedmimanový slot zastupuje vždy jedna nestvůra. Brutalizer Exarch umí buď prohledat knihovnu a na její vrch pak dát libovolnou nestvůru nebo vrací cílový noncreature permanent na dno knihovny. Sedmimanovým finišerem balíčku je pak Myr Battlesphere, se jterou na stůl přijdou i 4 další myr tokeny.

Kromě základních zemí se v balíčku nachází i dvě země další. První je Evolving Wilds, s jejíž pomocí a obětování můžete v knihovně najít zemi základní a dát jí taplou na stůl. Druhou pak je raritní Grim Backwoods, která za obětování nestvůry a doplacení many umožní líznutí karty.

Zemí a nestvůr je v balíku více než dost, na ostatní karty tedy už moc prostoru nezbývá. Pár Birthing Podů jsem už zmínil, jemu částečně podobnou kartou je zařazený černý Diabolic Tutor, který umožňuje si v balíčku nalézt jakoukoli kartu a dát si jí do ruky. Právě Pod by asi byl tou kartou nejhledanější. Poslední 4 volná místa zbývají na černé ničení Doom Blade a jeden Mortapod, což je artefakt-equipment umožňující za obětování jím vybavené nestvůry udělit soupeři jedno zranění.

V sideboardu pak najdete 3 Autumn´s Veily, jako ochranu proti counterpsellům a cílení černých a modrých kouzel. Despise a Distress pak umožní soupeři discardovat karty z ruky a současně si jeho ruku prohlédnout. Zelená Beast Within a černý Dismember pak umožňují další ničení – Dismember nestvůr a Beasta jakéhokoli permanentu. Acid Web Spider poslouží jako bloker otravných polétavců a umí ničit cílový Equipment – třeba populární meče. Entomber Exarch při svém příchodu umožní výběr ze dvou jeho schopností – můžete si do ruky vrátit nestvlru z hrobu nebo soupeři z ruky odebrat noncreature kartu, stejnou první schopnost má i Gravedigger. Myr Sire při svém odchodu do hrobu dá jeden Myr token na stůl. A poslední kartou balíčku je druhý Wakedancer.

Tolik zhruba stručný popis balíčku a jeho mechanik, jak vypadá jeho kompletní decklist?

Decklist: Event deck „Spiraling Doom“ by Wizards of the Coasts

Spiraling Doom Wizards
Main Deck Sideboard
2 Evolving Wilds
14 Forest
1 Grim Backwoods
8 Swamp
1 Acidic Slime
1 Bloodgift Demon
1 Brutalizer Exarch
1 Hex Parasite
1 Morkrut Banshee
1 Myr Battlesphere
1 Perilous Myr
1 Phyrexian Rager
3 Skinrender
1 Solemn Simulacrum
1 Stingerfling Spider
4 Strangleroot Geist
1 Viridian Corrupter
4 Viridian Emissary
1 Wakedancer
4 Young Wolf
2 Birthing Pod
2 Diabolic Tutor
3 Doom Blade
1 Mortarpod
1 Acid Web Spider
3 Autumn’s Veil
1 Beast Within
1 Despise
1 Dismember
4 Distress
1 Entomber Exarch
1 Gravedigger
1 Myr Sire
1 Wakedancer

Složení Event Decku, respektive jeho mainboardu, je v případě „Spiraling Doom“ následující: 25 zemí, 27 nestvůr a následně 8 kouzel. Opět klasických 7 rare, zbytek commony a uncommony. Manová křivka, znovu převzatá z programu Magic Workstation, má následující průběh:

                    

 Balíček svou konstrukcí vychází z poměrně solidně úspěšného standartového balíčku, točícího se kolem karty Birthing Pod. Byť v poněkud…light verzi. Možná jeho konstrukce může vypadat jako sbírka zdánlivě nehratelných karet, kde se objevují i karty jinde nehratelné či odpadové (crap), nicméně tenhle balíček je ale spojuje do hratelného celku. Nejedná se o nějakého rychlíka a nepatří ani mezi kontroly, jeho specialitou bude spíše midgame. Ideální stav by byl získání výhody mezi nějakých 4-6. kolem. Na začátku se snaží akcelerovat manu, aby po zahrání Birthing Podu roztočil výměnu nestvůr na stole, díky které dostává postupně na stůl vaše těžší kusy jako win condition. Vzhledem k vlastnostem karty Birthing Pod využívá takové karty nestvůr, které mají nějaký „come´s to play efekt“ a při svém příchodu..i když vlastně mnohokrát i odchodu, provedou nějakou akci.  Přidají zemi, líznou kartu, soupeře oslabí, něco odstraní atd. A vy si při protočení hledáte v balíčku nestvůru přesně o jednu manu vyšší, než je nestvůra odcházející do hrobu, a tu dáváte na stůl. Chce to jen nezpanikařit, když dostanete Pod na stůl a pořád přemýšlet. Je dosti pravděpodobné, že nějaké chyby uděláte, ale..prostě jich nesmíte udělat moc. A vzhledem k tomuto přeci jen není balíček určený pro úplného nováčka v Magicu.

V Event decku použitá konstrukce je ale svými barvami přece jen poněkud specifická. Původní POD se hrál, a vlastně ještě pořád hraje, v kombinaci zelené a bílé, kterou může doplnit modrá barva pro proliz a lepší najití vhodných karet. Ve „Spiraling Doom“  užitá kombinace zelené a černé barvy nabízí jiné možnosti a i jeho konstrukce je malinko odlišná.  Balíček funguje jako kombo, ale jím nezabíjí, bude to stále klasický combat damage, kterým soupeře porazíte. Základem je již zmíněné protáčení karet přes Birthing Pod, je ale třeba pořádnou porci rozvahy a podle situace na stole hledat ty správné nestvůry. A hlavně to chce zachovat chladnou hlavu a obětovat nestvůry do PODu až ve správnou dobu, takže po útoku, případně po blokaci. Prvotní verze POD decku počítaly s tím, že v prvních kolech obdržíte nějakou damage, ovšem v midrange získáte převahu a ovládnete stůl. S příchodem Dark Ascension, která uvedla abilitu undying (viz text u Strangleroot Geista), přidali Wizardi při tvorbě balíčku do základu i malé nestvůry, které umí buď na soupeře tlačit od začátku nebo zajistí dostatek času, aby soupeř příliš na začátek nezlobil a neubral vám až moc životů. A pokud toho prcka použijete jako potravu do Podu, vrátí se posílený zpátky, takže případně zbývá i pro novou náplň od začátku. K doplnění nestvůr máte nakonec několik kouzel, jako je Doom Blade, Dismember , Mortarpod či Beast Within, které čistí cestu nebo Diabolic Tutor, jako hledač toho, co právě nutně potřebujete. Ideálně překvapivě právě Pod.

Komplikací samozřejmě bude, pokud vám soupeř Birthing Pod zlikviduje, protože pak se budete poměrně hodně špatně dostávat k vašim silným tělům. Může vám samozřejmě pomoci dostatek akcelerace, takže budete mít zdroje, ale postup je to neskonale pomalejší. Případné úpravy balíčku, ke kterým se dostanu v další části článku proto budu směřovat směrem přidání vhodnějších nestvlr a rozšíření počtu Podů na plný počet.
 Něco o balíčku už jsme si spolu předestřeli, pojďme se nyní podívat i na finanční stránku věci. Zase bych začal nejprve raritami a pak následně spolu spočteme i cenu uncommonek a commonek. Ceny beru k 19. únoru, ke psaní druhého Event Decku jsem se dostal o trošku později, než tomu bylo u  „Gleeful Flames“, proto onen rozdíl v dataci. Nejdražšími kartami v Event decku je Solemn Simulacrum, který se v nejmenovaném, jistě všem dobře známém obchodě prodává za 130,- Kč. Následuje pár Birthing Podu, jsou oba za 220,- Kč. Bloodgift Demon se prodává za 25,- Kč, Hex Parasite za 40,-, Myr Battlesphere je za 20,- Kč a poslední rare karta Event Decku, černozelená země Grim Backwoods je k dostání za 30,- Kč. V rare kartách jsme v tuhle chvíli na 465,- Kč, což nedává ani pořizovací cenu Event Decku. Docela rozdíl oproti „Gleeful Flames“, kde jsme jen po rare kartách byli v zajímavém bonusu. Třeba to u „Spiraling Doom“ doženou karty ostatní. Dobře k tomu nakročuje čtveřice Strangleroot Geist, jeden je za 35,- Kč, čtveřice pak za 140,- Kč. 3 Doom Bladey jsou za 30, sideový Dismember za 50,-, Beast Within je za 40,- a Despise za 25,- Kč. Za zmínku pak už stojí snad jen trojice Autumn´s Veil a pár Evolving Wilds, vše po 7,-Kč/kus, dohromady za 35,- Kč. Zbytek už jsou pak jen obyčejné 3 a 5-ti korunové kousky a basic landy. Takže v lepších kartách máme výsledný součet 785,- Kč oproti pořizovací ceně 499,- Kč. Rozdíl plus (opět bez oněch obyčejných C a U) je 285,- Kč a k tomu ještě ony zmiňované země a obyčejné karty. No..není to nakonec vůbec zlé, jak to vypadalo po součtu rare, ale přeci jen ani nějaké super terno a balíček se finančně zařadil k těm průměrným Event Deckům. Přeci jen se po něm spíše podívají ti, kteří by si rádi postavili plnohodnotný „Pod“ deck a Event Deck využijí jako základ. Rozhodně první dnes recenzovaný Event Deck „Gleeful Flames“ na tom je po finanční stránce o něco lépe a hlavně má hodnotnější „dražší“ karty.

Trvanlivost je téma, které můžeme prakticky opět přeskočit. Všechny karty jsou a budou na Standardu legální ještě téměř 7 měsíců, takže se balíček dá s klidem v duši doporučit pro vylepšení, protože nehrozí (jako tomu bylo u Vampire Onslaught) rotace poloviny karet ze Standardu pryč. V tuhle dobu by to bylo vlastně hodně podivné. Je ale pravda, že po rotaci vlastně celý koncept balíčku ztratí smysl.

„Spiraling Doom“ je ideální pro případné vylepšení, protože se dá velice vhodně doplnit, aniž by se narušila základní myšlenka balíčku. Protáčet nestvůry a hledat silnější a manově náročnější za obět slabší s tím, že každý přišedší nestvůra by měla mít nějaký „come´s to play“ efekt nebo být vhodný pro obět. Nebo rovnou oboje. De fakto tedy „jen“ doplníte lepší a vhodnější karty. I když by se samozřejmě daly najít i vhodnější karta na doplnění, budu se pro úpravu snažit co nejvíce využít maximum vhodných karet základního Event Decku. Předem říkám, berte mnou navržené karty jako možnost, určitě by se daly najít i nějaké další. I když se jedná o ne příliš častou barevnou kombinaci POD balíčku, není ani moc důvod nezůstat v černozelených barvách. Tím pádem by manovou základnu doplnily 4 Woodland Cemetery, dvoubarevné duallandy z Innistradu. Celkový poet zemí bych snížil o jednu na celkových 24, což je myslím dostatečný počet. Jako další krok by následovalo doplnění počtu Birthing Podů na plný povolený počet čtyř kousků. Hledání Podu přes Diabolic Tutor je sice řešení, ale..přece jen poněkud velká berlička. Chápu ale, že nacpat Event Deck rovnou čtyřmi Pody prostě..nešlo. Jak by se změnila skladba nestvůr? Hrál bych jich celkem 28 v tomto složení. 2 nestvůry za 7 man, 3 nestvůry za 6, 3 nestvůry na pěti manách, 4 na čtyřech, 6 creatur za 3 many a 10 creatur za 1 a 2 many. Začnu manově odzhora v tomhle pořadí. Sheoldred, Whispering One je tou pravou volbou pro sedmimanový slot. Soupeř díky ní obětovává nestvůry, vy si je vracíte..není co dodat. Ideální finišer, se kterým se Myr Battlesphere prostě nemůže rovnat. Šestimanový slot bych obsadil třemi různými nestvůrami. Artefaktovou Wurmcoil Engine asi všichni znáte, bezbarvý červ, s agilitami deathtouch a lifelink, co se při odchodu do hřbitova rozpadne na dva červy menší, každého s jednou abilitou velkého bratra. Do protočení pro Pod ideální. Druhým šestimanovým červem by byl černý Massacre Wurm. Při příchodu udělí soupeřovým nestvůrám 2 zranění, za každou soupeřovu do hrobu odešlou nestvůru soupeř přijde o 2 životy, takže je smrtící proti armádě malých tokenů a podobného otravného hmyzu a takový protivník příchod červa už nerozdýchá. Oba červy by doplnil Grave Titan, ten při příchodu a útoku dává 2x 2/2 zombie tokeny. Pětimanový slot by zůstal obsazen Acidic Slime a Bloodgift Demonem, posledním kouskem by se mohla stát Vorapede vyšlá v edici Dark Ascension. Díky již několikrát zmíněné abilitě undying je ideální náplní pro protočení Podem, protože se pak vesele, navíc posílená, vrátí zpátky na bojiště. Její nevýhodou je ale náročnost na zelenou manu, chce rovnou 3 při seslání z ruky, takže jí na úvodní ruce určitě nechcete. Čtyřmanový slot zůstane přisouzen Solemn Simulacrum, který bych zařadil ve dvou kopiích /takže jednu přidáme/ a místo by zbylo na 2 Skinrendery. Na trojmanový slot je pro zelenočernou kombinaci Pod decku jeden jasný favorit. Tedy, vlastně favoritka. A zrádkyně k tomu. Glissa, the Traitor. Ideální nejen díky svým abilitám, ale především umožní vrátit si do ruky artefakt v případě, že na soupeřově straně odchází do hrobu nestvůra. Díky ní si totiž můžete vrátit do ruky Birthing Pod, který soupeř zničí a je pro naši strategii klíčový. Zařadil bych jí..no 3x, protože je Legendary a na stole může být současně vždy pouze jedna. Zbylé 3 trojmanovky by mohly zůstat ze základu Event Decku – tedy jak Phyrexian Rager, tak Viridian Corrupter či Wakedancer. Není to sice žádné terno, ale svými agilitami na druhou stranu neurazí. Každý by se volil na protočení Podem podle situace na stole. Dvojmanový a jednomanový slot by zůstal spojený s jedním celkovým počtem nestvůr a celkem by jej zabralo 10 kreatur. Já bych zachoval 3 Viridian Emissary,kteří po odchodu do hrobu přinesou zemi (takže jsou ideální náplní pro první protočení Podu) dále i 3 Strangleroot Geisty, pro jeho schopnost Undying, a přidal 4 Birds of Paradise pro stabilizaci manové základny.

Zbývají poslední 4 volné sloty na kouzla. 3 Doom Blade by mohly klidně zůstat a doplnil by je Dismember ze sideboardu. Tím by decklist mainboradu byl kompletní.

Do sideboardu bych zařadil Nihil Spellbomby proti hrobařským strategiím, Doplil ještě jednu Despise a Beast Within, ponechal Autumn´s Veil proti kontrolům, na výměnu s Doom Blade přidal Go for the Throat a přidal ještě 2 Naturalize proti enchantmentům a artefaktům.

Decklist: Upgraded Spiraling Doom by Milape

Spiraling Doom Milan Pech
Main Deck Sideboard
4 Woodland Cemetery
11 Forest
1 Grim Backwoods
8 Swamp
1 Acidic Slime
1 Bloodgift Demon
1 Vorapede
2 Sheoldred, Whispering One
1 Grave Titan
1 Massacre Wurm
1 Wurmcoil Engine
1 Phyrexian Rager
2 Skinrender
2 Solemn Simulacrum
3 Glissa, the Traitor
3 Strangleroot Geist
1 Viridian Corrupter
3 Viridian Emissary
1 Wakedancer
4 Birds of Paradise
4 Birthing Pod
3 Doom Blade
1 Dismember
2 Nihil Spellbomb
3 Autumn’s Veil
1 Beast Within
2 Despise
3 Go for the Throat
2 Naturalize
1 Mortapod
1 Acidic Slime


Finančně bude navržené rozšíření „Spiraling Doom“  na trochu jiné úrovni než tomu bylo u „Gleeful Flames“. 4x Woodland Cemetery přijde na 350,- Kč, k tomu dva Birthing Pody  220,- Kč. A teď nastupují lepší nestvůry – dvojice Sheoldred za 180,-,  Wurmcoil Engine za 250,-, Grave Titan 180,- Massacre Wurm 80,- korun. Nove vydaná Vorapede stojí 160,- Kč, Solemn Simulacrum je za 130, Kč, 3x Glissa 90,- Kč. Čtveřice manaptáků přijde na rovné 3 stokoruny. Docela to naskočilo, vidte. A k tomu ještě dopočítejme karty do side,  Throat 3x 40,- Kč, tedy 120,- Kč, 1x Despise 25,- a cca 20 Kč za zbytek. Pokud to sečtu, v intencích mnou navržené možné úpravy – a to připomínám že jsem se snažil využít co nejvíce karet ze základu Event Decku, jsem s doplněním karet na zhruba 2.100,- Kč. Když k tomu přičtu i pořizovací cenu Event decku „Spiraling Doom“, máme to na 2.600,- Kč. Což si ale myslím, na velice solidní turnajový balíček to není cena nijak dramaticky přehnaná.
 

    

Základní balíček na tom s hratelností není vůbec špatně, je velice dobře rozšiřitelný aniž by došlo k nějakému rozbourání celé původně navržené koncepce a i když není v tradičních barvách „Podu“, určitě by zelenočerná kombinace vůbec nemusela na hraní být špatná a s balíčkem je myslím reálné solidní umístění na nějakém tom místním turnaji – ideálně FNM.

Pokud se Vám „Spiraling Doom“ po mém zhodnocení líbil, není nic jednoduššího než se podívat na stránky Veselého Draka, kde si jej můžete za solidních 499,- Kč pořídit.

A jak by zněly mé odpovědi na otázky položené v úvodu článku?

1/ Je Event deck hratelný? Určitě, vychází z poměrně populárního a známého „Pod“ balíčku.
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?  No, řekl bych, že příliš ne. Přeci jen, je nutné zvažovat, kterou nestvůru v jaké situaci chci zahrát, co protočit do Podu a co ne a s tím by nováček v Magicu mohl mít poměrně velké problémy.
3/ Je Event  deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Ano a mohl by pro něj být naopak tím zábavnějším z dnešní dvojice Event Decků.
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? V základní verzi spíše moc ne, i když se hraje dobře, ale přece jen mu ty „lepší“ věci chybí.
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Rozhodně. Dá se, byť sice s poněkud většími náklady, poměrně vhodně doplnit a rozvinout do plnohodnotného balíčku v ne zcela tradiční barevné kombinaci.
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? První Event Deck je na tom o něco lépe, ale ani se Spiraling Doom na koupi neproděláte.. za předpokladu, že užijete ty dražší karty.
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Není co řešit, zase do podzimní rotace na Standardu. Nicméně pak se jeho koncept zcela zboří, pokud by nedošlo k reprintu Birthing Podu.

 

To bude už ode mě vše, dnešní recenze Event Decků pro Dark Ascension je už u konce, snad se vám článek jako takový líbil a budu se těšit zase někdy příště nad nějakým dalším ze světa Magic the Gathering. Vaše tipy, postřehy k oběma balíčkům či souhlasné, ale i nesouhlasné reakce pak můžete samozřejmě napsat do komentářů pod článkem!

 

Milan Pech (milape)

Komentáře
Currently, there are no comments. Be the first to post one!
You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement