Wednesday, July 24, 2024
Všechny články Minimize

Current Articles | Categories | Search | Syndication

Thursday, February 28, 2013
Magic the Gathering: Recenze Event Decků „Rally and Rout“ a „Thrive and Thrash“ k edici Gatecrash
Autor: JakubMG @ 8:26 PM :: 5724 Přečtení :: 1 Komentáře :: :: Recenze
 

Magic the Gathering: Recenze Event Decků „Rally and Rout“ a „Thrive and Thrash“ k edici Gatecrash

 

Zdravím opět všechny čtenáře serveru Magic-Guru.cz,

za chvíli budu s psaním recenzí na Event Decky slavit malé kulaté jubileum. Ale než (a jestli vůbec) se tak stane, je tu ještě jeden článek a rozbor. Na devátou dvojici Event Decků vydaných k edici Gatecrash, kterou si spolu dnes představíme.

Než se ale k samotné recezni na oba dva balíčky dostanu, opět by bylo jistě vhodných několik slov úvodem.

Minule se v komentu ke článku objevila připomínka, že článek je zbytečně dlouhý, že se nedá přečíst jako celek, že je zkrátka moc složitý. Zkusím tedy minimálně alespoň úvod trochu zkrátit, na druhou stranu … jak to říci. Použiji proto hlášku z jednoho českého filmu: „Úkol zněl jasně. Zadržet muže s koženou brašnou“. Prostě nějaké zadání článku mám dané a patří do něj kromě samotného rozboru jak popis edice, tak hlavně informace, k čemu Event Decky slouží. A stručné shrnutí jejich historie. Tak pojďme na to, ať máme tuto povinnost za sebou.

 

Edici Gatecrash asi nejspíše všichni znáte, ale co kdyby náhodou... Jedná se o druhou edici Return to Ravnica bloku a je to opět velká edice. Obsahuje dohromady 249 karet, z toho 101 commonů, 80 uncommonů, 53 rare a 15 mýtických rare, z nichž 2 jsou planeswalkeři. Reprintů karet z předchozích edic je celkem 26. Při designu a vývoji měli hlavní slovo Mark Rosewater, Mark Gottlieb a Dave Humpherys. Oficiální release edice proběhl 1. února 2013, o týden dříve jsme se mohli s novou edicí seznámit na preview, Game day se konal 23.-24. února.

V Gatecrashi se představuje zbylých 5 guild původní Ravnicy, na které nedošlo v první edici bloku – červenobílý Boros, černomodrý Dimir, červenozelený Gruul, Orzhov v barvě bílé a černé a poslední Simic, vyznávající modrou a zelenou. Každá guilda opět dostala svou speciální vlastnost, nebojte se, detailně je vypisovat nebudu, to již přede mnou udělali jiní a zbytečně bych je tedy opakoval. Snad jen telegraficky – pro Boros je to „Battalion“, pro Dimir se schopnost jmenuje „Cipher“, Gruul dostal do vínku „Bloodrush“, schopnost Orzhovu se nazývá „Extort“ a Simic disponuje abilitou „Evolve“.

V každé guildě se opět představí i její současný „vůdce“ - Legii Borosu šéfuje andělka Aurelie, nejsilnějším vůdcem Gruulských klanů je stále kyklop Borborygmos, novým vůdcem Domu Dimir jest Lazav, dimirský Myslipán, Orzhovskému Syndikátu vládne Rada duchů Obzedat a novou vůdkyní Kartelu Simic se stala První Mluvčí Zegana. A úplně jsem zapomněl na oba Planeswalkery - prvním z nich je v Zendikaru a core setu M12 vydaný bílý Gideon, zde ale s novými schopnostmi. Druhým planeswalkerem pak zcela nově příchozí, barvy Gruulu hájící Domri Rade.

Pokud Vás zajímá něco více o historii a současných strukturách a stavu jednotlivých guild, doporučím výborné překlady a shrnutí od Honzy2 zde a zde.

 

Jako u Event Decků k Return to Ravnicaca patří oba dva dnešní balíčky svojí barevnou příslušností  k jedné z guild představených v edici Gatecrash. První z Event Decků, pojmenovaný Rally and Rout“, se totiž hrdě hlásí svou příslušností k Legii Borosu, takže využívá kombinací a karet bílé a červené barvy many. Druhý Event Deck je pak zelenomodrý (s malou splashí červené) „Thrive and Thrash“ a zastupuje Kartel Simic. Tedy zastupuje... jak se to vezme.

Event Decky vycházejí v jazycích anglickém, francouzském, německém, italském a španělském. Z mimoevropských jazyků pak i v japonštině.

 

Stručný úvod k rozboru dnešní dvojice Event Decků máme za sebou. Ale co to vlastně je ten „Event Deck“? V následujících pár odstavcích článku se pro některé z vás budu již poněkolikáté opakovat, ale stále musím předpodkládat, že recenzi na Event Decky čte i nějaký nový hráč. Takže Vy znalí, pár následujících odstavců směle přeskočte.

 

 

Pro ostatní čtenáře se pokusím napsat nějaké shrnutí maximálně stručně. Jedná se o Wizardy připravený předkonstruovaný balíček, který by měl být bez dalších úprav hratelný a „konkurenceschopný“ (záměrně v uvozovkách) na místním lokálním turnaji nebo FNM ve formátu Standard. Tím nechci říci, že by na jiný formát turnaje Event Deck použít nešel! Ostatně, jeden z nich byl prakticky rovnou určen pro tehdejší formát Extended, respektive nynější Modern (byl to jeden z dvojice Event Decků v Core Setu M12). Pro jiný formát nicméně není Event Deck zamýšlen a navržen. A stejně tak svým záměrem a obsaženými kartami Event Deck prostě není použitelný na skutečně velké turnaje v Magicu a častokrát ani pro FNM, kam si hráči nosí TOP decky z velkých turnajů a kde je třeba mít balíčky ve vyšší „kvalitě“. Přece jen, Event Decky stojí pár stokorun, neobsahují žádné mýtické karty, které kolikrát tvoří hlavní osu TOP balíčků. Takže by bylo lehce naivní si myslet, že s ním jen tak uspějete v tvrdé konkurenci (nejen) velkého turnaje. Ale pozor, tím vás nechci odradit! Velice často jde o balíčky slušně hratelné, solidně sestavené se zajímavou myšlenkou, které se dají bez problémů doplnit do konkurenceschopnější podoby.

 

Wizardi přišli s myšlenkou Event Decku k vydání druhé edice Scars of Mirrodin bloku, jíž byla edice Mirrodin Besieged. Cílem Wizardů bylo, aby hráč bez turnajového balíčku koupil jeden hotový, rozbalil jej a rovnou mohl na turnaji s „relativně solidní možností“ i něco uhrát, respektive zúčastnit se. A zúčastnit se tak, že jeho hraní nebude pouze frustrace z toho, že balíček nechodí, nefunguje, nebo jej úplně každý přejede s prstem v nose. Event Deck obsahuje vždy minimálně 2-3 velmi dobré a jak herně, tak finančně zajímavé rare karty, doplněné o pár horších „rare“ karet, které pak v kombinaci se zbytkem uncommon a common karet (často také velmi zajímavými, jak z herního tak i finančního hlediska) dávají dohromady většinou solidně hratelný a zábavný mix.

Proč si Event Deck vlastně pořizovat? Možnosti a důvody jsou de fakto tři. Event Deck by především měl začátečníkovi usnadnit začátky s turnajovým hraním. Dát mu základ co se hratelnosti a tvorby decku týká. A pokud hráče zaujme, být možností pro dotvoření turnajově konkurenceschopného a zábavného balíčku, se kterým by takový hráč mohl mít šanci se na lokálním turnaji i slušně umístit. Navíc oproti Intro Packům, které slouží hlavně k prvnímu seznámení se s Magicem a jeho novou edicí a které jsou navrženy pro „domácí“ hraní s kamarády, Event Deck je (nebo by měl být) již kvalitativně, finančně i „skillově“ o řád výše.

Druhým cílovým uživatelem je hráč zkušenější. Takový, co třeba vlastní jiný turnajový balíček, který by však chtěl vyzkoušet něco jiného a nehrát pořád jen to samé. Takový hráč dostává do ruky vhodný základ pro postavení plnohodnotného turnajového balíčku, takže nemusí začínat od nuly, pokud na něj nemá karty a musel by je shánět kusově. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že to tak funguje, takže tohle hledisko je alespoň pro mě platné a plně funkční.

Posledním důvodem ke koupi mohou být obsažené karty. Minulé Event Decky, respektive alespoň jeden z dvojice, vždy obsahovaly několik finančně zajímavých karet. Zmíním opakovaně vydané Inkmoth Nexus a Green Sun´s Zenith, k dispozici byli Stoneforge Mystikové v době před svým zabanováním na Standardu, zendikarská Verdant Catacombs, Goblin Guide, již dvakrát vydaný Thragtusk, to jsou jen namátkou zmíněné finančně zajímavé karty. Celková cena obsažených karet v Event Decku prakticky vždy přesahovala cenu pořizovací.

 

Jak jsem již zmínil, pro edici Mirrodin Besieged přišla bez nějakého velkého promování první dvojice Event Decků. První dva Event Decky nesly jméno „Into the Breach“ a „Infect and Defile“ - recenzi na ně můžete nalézt zde. Zejména „Into the Breach“ vůbec nebyl špatný, vycházel z tehdy konkurenceschopného balíčku zvaného Kuldotha Red. Druhý z dvojice byl … takovým ne úplně povedeným pokusem o UB control. S vydáním poslední edice Scars of Mirrodin bloku - New Phyrexia - přišla druhá dvojice Event decků - „War of Attrition“ a Rot from Within, jejichž recenzi pro změnu můžete nalézt zde. Zejména „Rot from Within“ naplnil očekávání po hratelném balíčku, druhý také nebyl špatný a z Event Decků se stal faktický doplněk nové edice. V edici M12 vyšly Vampire Onslaught, který byl opravdu tehdejší finanční bombou a velmi pěkně sestavený iluzorní Ilussionary Might. Jejich recenzi si pak můžete přečíst pro změnu tady. Innistradskými Event Decky byly „Hold the Line“, což byl bílý human deck (takže se historie lehce opakuje) a zeleno modro černý „Deathfed“. Recenze k Innistradské dvojici najdete zde. K Dark Ascension vyšla dvojice celočerveného „Gleeful Flames a trojbarevného Spiraling Doom. Recenzi na ně, pokud by Vás zajímala, naleznete pro změnu tady. Avacyn Restored pak přinesla „Death's Encroach v barvě černé a bílomodrý opět převážně human deck „Humanity's Vengeance“, jejichž recenzi je možné nalézt k přečtení zde. Ke core setu M13 vyšly modročervený „Sweet Revenge“ a zelenobílý „Repeat Performance“. Recenze je opět k nalezení tady. Poslední dvojicí byly Event Decky vydané k Return to Ravnica a pojmenované „Wrack and Rage“, který reprezentoval Rakdos a „Creep and Conquer“ v barvách golgarijské gildy. Recenzi najdete zde.

 

V dosud vydaných dvojicích Event Decků byl jeden z dvojice vždy ten relativně hratelnější, potřeboval méně vylepšení nebo obsahoval cenově hodnotnější karty, takže se jeho koupě vyplatila i po cenové stránce. Druhý z dvojice balíčků byl tedy logicky většinou ten slabší a levnější, buď hůře fungoval, potřeboval více karet na doplnění, aby se stal více konkurenceschopným nebo prostě neobsahoval takové finanční bomby jako balíček druhý. A ještě jedno pravidlo. Jeden z dvojice byl většinou tím balíčkem kontrolnějším/pomalejším, zatímco u druhého se jednalo o aggro nebo klasický tlačák. Jak si v tomhle ohledu stojí dnešní dvojice, na to se pokusím odpovědět v následujících řádcích tohoto článku.Závěrečné hodnocení Event Decků opět nedozná změn. Myslím, že tak, jak je představuji, zohlední hodnocení všechny aspekty balíčku. Opět si spolu položíme několik otázek, které by po zodpovězení měly napovědět, zda a komu je nová várka Event Decků určena, jak se hrají, zda má jejich koupě finanční smysl a zda je možné kvalitativní rozšíření zakoupeného Event Decku. Finální rozhodnutí koupit/nekoupit je samozřejmě na pouze čtenáři, já se pouze pokusím rozhodování ulehčit a k tomu slouží těchto 7 otázek:

1/ Je Event deck hratelný?
2/ Je Event deck určen pro začátečníka?
3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu?
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný?
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku konkurenceschopnějšího na turnaji?
6/ Vyplatí se jeho koupě ve srovnání s cenou obsažených karet?
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě vydrží?

 

Otázka 1/ se týká stavby balíku jako takového a jeho samotného hraní. Otázka 2/ a 3/ pak říká komu je balíček určen. Oproti tomu otázka 4/ a 5/ by měla dát odpověď na marketingové tvrzení Wizardů říkajících „rozbal Event Deck a vezmi ho na turnaj“. Nad otázkou č. 6/ zauvažuje každý – prostě jaká je finanční hodnota obsažených karet. Poslední otázka č. 7/ odpoví, jak dlouho můžete Event Deck ve stávající podobě hrát na turnaji formátu Standard. Tak, konec suché teorie, nalaďme se zase na konkrétnější strunu.

 

Oba nové Event decky si samozřejmě můžete zakoupit na partnerském e-shopu serveru Magic-Guru.cz Veselý drak a tím máte možnost finančně podpořit fungování serveru. Boroský „Rally and Rout stojí na Veselém drakovi 549,- Kč. „Thrive and Thrash v barvách Simicu pořídíte za cenu  499,- Kč tamtéž. Oba balíčky můžete na Veselém drakovi koupit též ve zvýhodněném balení za zajímavou cenu 949,- Kč.

Event Decky pro Gatecrash oficiálně vycházejí 22. února 2013 a obsah Event Decků je stejný jako v předchozích dvojicích. V každém balení tedy naleznete 60 samostatně zabalených karet hlavního balíčku, které doplňuje 15 karet sideboardu. Všechny karty jsou legální na formátu Standard. Obsah pak doplňuje dvacetistěnný „spin-down life counter“, nebo jinak – dvacetistěnná kostka jako počitadlo životů se znakem edice Gatecrash. Pro každý Event Deck by kostka měla mít různou barevnou kombinaci a nemusí nutně být jen v barvách daného Event Decku.

Oba balíčky jsou dodávány v solidní krabičce na karty z tvrdého kartonu. Pro „Rally and Rout“ má přebal rudočervenou kombinaci se znakem Legie Borosu, krabička samotná je v kombinaci červeno-bílé barvy, kde v černém pruhu uprostřed je nápis Gatecrash. Pro „Thrive and Thrash“ má krabička barvu v kombinaci lahvově zelené a tyrkysové barvy s černým pruhem uprostřed a stejným nápisem na krabičce. Přebal je opět v rudočervené barvě se znakem Simicu. Z krabiček popsaných v předchozích větách pak na Vás ještě krom karet a počítadla životů vypadne ještě plachta číslo 1, alias stručný návod k hraní Magicu a něco jako „Tipy a triky“, prostě rozbalitelná plachta číslo 2, obsahující celý popis Event Decku se stručným popisem jeho herní strategie.

 

Pokud Vás obsah jednotlivých decků zajímá blíže a nechcete se prokousávat psaným textem, můžete se podívat na krátké video z otevření daného Event Decku.

Rally and Rout:


Thrive and Trash: 

Oba balíčky jsme s kamarádem Honzou celkem šestkrát prohnali proti sobě přes program Magic Workstation. Není to sice testování proti T1 turnajovým deckům z PTQ (zde jsem si jist, že by test dopadl jednoznačně v neprospěch Event Decků), ale pro představu hratelnosti to stačí. Navíc se oba balíčky navzájem solidně porovnají. Pokud jste si procházeli různá fóra, ohlasy vypadaly víceméně tak, že: „Boros jo, super“ vs Simic „Co to navrhli za šílenost“. Jenže skutečnost při hraní byla trochu jiná! Výsledné skore dopadlo Boros 2 : 4 Simic. Je ale pravda, že dvě výhry Simicu byly dány dost ošklivým manascrew, respektive manaflood Borosu, kdy jeho pilot měl na stole pouze bílou manu a plnou ruku červených kouzel a nebyl schopný vůbec nic udělat, respektive si chvíli lízal jen země. Musím ale i tak říci, že Boros mě svým obsahem lehce zklamal, čekal jsem, že bude mnohem konzistnějším na hru, že zvládne Simic zválcovat, než se tento rozkouká. Nebyl to jen můj pocit, ale i spoluhráči přišel takový „nemastný, neslaný“. Protože ono ouha, nějaké kousání se na začátek většinou povedlo, sem tam se povedl i „battalion“, pak došlo k zastavení a Borosu jednoduše došel dech. A to Simic proti němu nehrál žádný mass removal. Borosu se často nepovedlo cestu nijak pročistit a střílení do hlavy prostě nestačilo. Oproti tomu Simic fungoval nejspíše tak, jak si jeho designér představoval. Pomalejší rozjezd, výstavba manové základny, načež začaly úřadovat těžší věci. Ale že by to bylo nějaké herní terno, to se také říci nedalo. Na současný standard mi tento balík přijde dost pomalý a pokud přijdete o jednoho z hlavních bijců, máte problém. Dokonce jedna hra vypadala tak, že skončí dolízáním knihovny Simicu, jelikož ten vesele hledal další zbytečné země a zbylých karet měl o něco méně než Boros, kterému také nic nepřicházelo a pokud jeden nebo druhý „něco“ vyložil, oponent mu to promptně zlikvidoval. Na to, že by Event Decky měly být navrženy přímo na menší turnaj mě dnešní dvojice příliš nepřesvědčila a první dojem z hraní byl tedy alespoň u mě lehce rozpačitý. Ale pojďme se na oba decky nyní blíže podívat. Prvním z nich může být třeba:

 

Event deck Boros: „Rally and Rout“

Jedná se o rychlý a agresivní balíček, jehož cílem je soupeře převálcovat už na začátku hry, nedat mu příležitost vystavět si jakoukoli obranu a zahrnout jej hromadou slabších malých nestvůr, které vítězí svým počtem, nikoli silou. Pokud by náhodou soupeř úvodní nápor dokázal se sníženými životy přečkat, máte pak k dispozici červené střílení, kterým oslabeného soupeře definitivně zlikvidujete. Jaké karty budete mít k dispozici?

Začnu tentokrát nestvůrami. Manová křivka je hodně nízko, takže už od jedné many máme dost zástupců. Prvním je Boros Elite, slabý voják, který ale ve společnosti dvou dalších útočníků díky abilitě battalion při útoku povyroste. Champion of the Parish roste s každým dalším příchozím humanem, Doomed Traveller se po své smrti vrací ještě jednou zpět na stůl v podobě přízraku. Dvě many mají v „Rally and Rout“ nejvíce zástupců. První z nich je bezesporu Thalia, Guardian of Thraben – legendární „nestvůra“, která zdražuje noncreature kouzla. Ash Zealot má nejen haste a first strike, navíc ještě soupeři, který zahraje kouzlo z hrobu, udělí 3 zranění. Firefist Striker sám o sobě moc nedokáže, pokud se ale rozběhne spolu se dvěma dalšími bojovníky do boje, tak díky abilitě battalion zakáže jedné cílové nestvůře blokování. Pokud se Lightning Mauler díky jiné abilitě soulbond spáruje s další nestvůrou, dostanou oba/obě haste, takže si minimálně jedna z nich může hned po příchodu na bojiště zaútočit. Sunhome Guildmage je gildovním čarodějem Legie. Tělo sice nic extra, ale za platbu many umí buďto posílit o 1 bod síly do konce kola i všechny své spolubojovníky, nebo si na pomoc přivolá obyčejného vojáka. Truefire Paladin disponuje abilitou vigilance a stejně jako guildmág umí za poplatek many provést nějaký ten efekt. Budťo se umí posílit a/nebo si dát first strike do konce kola. Trojmanové bojovníky máme k dispozici dva. Skyknight Legionnaire už podle svého názvu disponuje létáním (asi sedlá nějakého gryfa) doplněným navíc i abilitou haste. Když se Silverblade Paladin sbratří s jiným bojovníkem, oba pak dostanou double strike. Silnou dvojku by paladin vytvořil třeba se čtyřmanovým Spark Trooperem. To je něco takového, jako byl svého času Ball Lightning. Pro ty, kterým tohle jméno nic neříká, vysvětlím: Trooper je vlastně neřízená střela. Má 6 bodů síly, ale jen 1 bod výdrže. Má lifelink, haste a navíc ještě trample. Se stříbročepelovým paladinem za zády umí soupeře bacit až za 12 bodů zranění, navíc projde i přes obránce. Avšak, stejně jako když jiskra zazáří a zhasne, vydrží ve hře tento Trooper pouze jedno kolo.

Potvůrky máme za sebou, pojďme spolu na kouzla. Boros Charm je parádní karta do Borosu, co dá na výběr jeden ze tří zajímavých efektů. Buďto s ní soupeře zraníte za čtyři životy, nebo vaše permanenty dostanou do konce kola nezničitelnost, nebo cílová nestvůra dostane double strike. Searing Spear je instantní červené pálení za 3 do libovolného cíle, Pillar of Flame je sorcery, co zraní cíl za 2. Pokud je však cílem nestvůra a ta by šla do hrobu, namísto toho půjde ven ze hry. Takže ideální kousek pro nestvůry s undyingem a/nebo různé nemrtváky, co mají tendence se z hrobu zase vracet zpátky na stůl. Posledním kouzlem je Gather the Townsfolk, které sešikuje na bojiště slabé pěšáky v počtu dle situace na stole.

Dále zde máme země. Kromě těch základních hor a plání naleznete v Event Decku Clifftop Retreat, která dá manu obou barev, jejichž karty se v Event Decku hrají. Aby nešla do hry taplá, musíte mít již na stole vyloženu pláň nebo horu. Boros Guildgate dává též obě barvy many, nicméně do hry půjde taplá vždy. Slayers' Stronghold umí za zaplacení many a tap posílit power cílové nestvůry a navíc jí přidat haste do konce kola.

V sideboardu máte k dispozici Bonds of Faith, což je takový pacifismus pro non-human nestvůry, humany naopak posílí o 2 body síly a výdrže. Electrickery určitě nerad uvidí soupeř, jehož nestvůry mají hodnotu 1 dozadu. Oblivion Ring exiluje cílový nezemní permanent, Scullcrack zabrání soupeři v kole získat životy, zakáže preventování zranění a navíc ještě soupeři udělí ránu za 3 do hlavy. Thunderous Wrath je silné červené pálení, které ale chcete zahrát z vršku knihovny. Zbývá nám už jen War Priest of Thune, který při svém příchodu umožní zničit cílový enchantment.

To je popis všech karet z „Rally and Rout“, na řadě je nyní kompletní decklist s plnými počty.

Rally and Rout WoTC
Main Deck Sideboard
3 Boros Guildgate
1 Clifftop Retreat
8 Mountain
10 Plains
1 Slayers’ Stronghold
1 Ash Zealot
4 Boros Elite
1 Champion of the Parish
4 Doomed Traveler
2 Firefist Striker
2 Lightning Mauler
1 Silverblade Paladin
3 Skyknight Legionnaire
1 Spark Trooper
2 Sunhome Guildmage
1 Thalia, Guardian of Thraben
2 Truefire Paladin
2 Boros Charm
4 Gather the Townsfolk
4 Pillar of Flame
3 Searing Spear
3 Bonds of Faith
3 Electrickery
2 Oblivion Ring
2 Skullcrack
2 Thunderous Wrath
3 War Priest of Thune

 

Celkem se tedy v maindecku balíčku nachází na první pohled vyvážený poměr jednotlivých druhů karet - 23 zemí, dohromady 24 nestvůr a 13 kouzel. 7 karet je pak raritních, zbytek jsou karty typu common a uncommon, mythic rare tradičně obsaženo není. Manová křivka Event decku „Rally and Rout“ (kterou jsem převzal z programu Magic Workstation) vypadá takto:Rozložení barev v Event Decku je pak následující:


Jen na vysvětlenou: R – červená, W – bílá a M – multicolor.

 

Poměr jednotlivých typů karet pak vypadá takto:

 


Hraní balíčku a jeho strategie
. Hraní balíčku rozhodně nebude nikomu dělat závažný problém, protože jeho filosofie je velice přímá. Pomocí levných a agresivních nestvůr tlačíte na soupeře hned od počátku a snažíte se snižovat jeho životy. Postupně se do boje zapojují silnější borci a vy chcete útočit ve větším množství, ideálně nejméně se třemi bojovníky. Pokud se povede abilitu Borosu „battalion“ spustit díky některému z vašich zástupců, tím lépe. Když vaši bojovníci soupeře oslabí, máte k dispozici několik ohnivých kouzel, která jej připraví o ty poslední zbylé životy.

Na druhou stranu, pokud vás soupeř zvládne zastavit už od počátku, máte problém, protože vaši malí bojovníci neprojdou přes silná těla, která na vás může soupeř vychrlit. To je ale nevýhoda všech podobných strategií, která tlačí na soupeře od počátku. Pokud nejste dost agresivní nebo soupeře necháte rozkoukat a nedorazíte jej, máte v pozdější fázi hry mnohem menší šanci zvrátit vítězství na vaši stranu. Další věcí, na kterou si musíte dát pozor, je soupeřův mass removal. Není pro vás nic horšího, než když jsou všichni vaši malí válečníci posláni do hrobu jedním plošným kouzlem. Pokud víte, nebo alespoň tušíte, že by je protivník mohl mít k dispozici, je třeba mu nedat šanci takové kouzlo využít naplno.

Poslední věcí, která se při testování ukázala jako podstatná, byla zásoba many. Může se totiž stát, že budete mít plnou ruku kouzel jedné barvy a vyložené země barvy druhé. V tomto si myslím, že balíček lehce pokulhává a na stabilizaci manové základny je třeba myslet při případném vylepšení. Zařazení Guildgate je vzhledem k ceně produktu naprosto logické, pro tenhle typ balíčku ale bohužel znamená značnou nevýhodu, protože vás na úvod hry zpomalí.

 


Finance:
Pojďme se nyní podívat na finanční stránku věci a představit si z tohoto hlediska nejzajímavější karty. Prostě, jestli se Event Deck vyplatí. Ceny beru podle Černého rytíře ke dni 22.2.2013. Prakticky všechna rare jsou finančně zajímavá. Thalie má 170,- Kč, Silverblade Paladin 150,- Kč a Clifftop Retreat stojí 180,- korun. Ash Zealot má cenu 70,- Kč, Champion 75,- korun. Levnější rare je Spark Trooper za 35,- Kč a Slayers' Stronghold pořídíte za dvacku. Nicméně, máme tu ještě pár jiných karet. Dvojice uncommonových Boros Charmů stojí 110,- korun a čtveřice Searing Spear pak 40,- korun. Tyhle lepší karty dají dohromady cenu 850,- Kč. Porovnejte si tuto částku s  pořizovací cenou Event Decku. A pokud si k ceně přičtete i obyčejnější C, U a země v prodejních cenách kusovek mezi 3-5 Kč, dostanete se v celkovém součtu téměř na dvojnásobek ceny balíčku… Samozřejmě, pokud byste všechny karty sháněli samostatně. I kdybych tedy vzal jen cenná rare a uncommony s jednou zajímavou commonou, není co řešit, Event Deck se koupit vyplatí. Zvláště, pokud si Boros aggro chcete postavit.

Trvanlivost: Je pravda, že do rotace formátu Standard zbývá stále hodně času, takže máte na hraní nějakých 7 měsíců. Po říjnové rotaci a odchodu Innistrad bloku a core setu M13 ale více jak polovina balíčku zmizí. V tuhle chvíli je hledisko trvanlivosti lehce passé, berte to jen jako výhled do budoucna.

Co možné vylepšení? Balíček není takový problém vylepšit a velká část nestvůr základního Event Decku se upravené konstrukci dá použít. Je ale jasné, že nějaké ty „pořádné kousky“ bude potřeba doplnit a cena pak logicky naroste. Pokud byste důsledně trvali na zařazení karet se znakem Borosu, lehce vás zklamu, po úpravě jejich počet naopak klesne. Ale v barvách Legie rozhodně zůstaneme i nadále.

Úprava u zemí je naprosto jasná. Manabase je třeba více stabilizovat, manovou nestabilitou Event Deck dle mého názoru při testování dost trpěl. Odebral bych všechny základní pláně, protože celý upravený deck mi nakonec vychází laděný více do červena. Pokud máte neomezené zdroje, přidejte 3 další Clifftop Retreaty a navíc i 4 boroské shocklandy – Sacred Foundry. Pokud jsou vaše finance omezenější, pak postačí Guildgate. Záleží jen na vaší peněžence. Jak nestvůry? Opět je to o financích. Pokud je máte, zařaďte jistě Boros Reckonera. Velmi by se hodil, ale jeho cena neskutečně vylétla, opět je to na Vás. Já ho do decklistu nezařadím, protože cena upraveného decku by narostla na můj vkus až moc. Myšleno vzhledem k ceně původního Event Decku. Nestvůry by místo něj doplnila, respektive nahradila, čtveřice Stromkirk Noblů a čtyřka Rakdos Cacklerů. Hellridery bych přidal aspoň v počtu 3 kousků, místo by si jistě našel i čtvrtý. Osobně mi velmi zajímavé přijde kombo Spark Trooper + Silverblade Paladin, to bych klidně hrál ještě jednou, aby se mělo šanci sejít na stole. Ash Zealot se v TOP balíčku hraje také 4x, tak aspoň dvojici je určitě též vhodné zařadit. Kouzla se mohou klidně nechat ve stejné podobě, jakou mají v základu, snad jen jeden Charm bych do mainu přidal na úkor Townsfolků a počty Searing Spearů bych prohodil s Pillary. Decklist by pak mohl vypadat třeba takto:

Upgraded Rally and Rout Milape
Main Deck Sideboard
2 Ash Zealot
1 Thalia, Guardian of Thraben
2 Silverblade Paladin
2 Spark Trooper
2 Firefist Striker
3 Hellrider
4 Lightning Mauler
1 Pyreheart Wolf
4 Rakdos Cackler
4 Stromkirk Noble
3 Boros Charm
4 Searing Spear
2 Pillar of Flame
3 Gather the Townsfolk
14 Mountain
4 Clifftop Retreat
4 Boros Guildgate
1 Slayers’ Stronghold
3 Electrickery
3 Oblivion Ring
2 Skullcrack
1 Boros Charm
2 Pillar of Flame
3 Mizzium Mortars
1 Pithing Needle

 

 TOP verze: Jako jednu z možných TOP verzí jsem přidal tu, se kterou Clayton Gereffi skončil na šestém místě na StarCityGames.com Standard Open dne 10.2.2013. Základ a myšlenka je podobná, respektive stejná jako u Event Decku – prostě agresivní aggro, co na začátek kouše, načež pokud jsou útoky nestvůr zastaveny, dojde na červené pálení. Předem ale říkám, že takovýhle balíček hodně naroste na ceně. Už jen stabilizace manové základny – 4 Clifftop Retreaty následované 4 Sacred Foundry dají peněžence dost pocítit. A to nemluvě o Boros Reckonerovi, kterého potřebujete též 4x a jehož cena roste od releasu edice Gatecrash přímo raketově. Pokud jste si jej nepořídili hned, nyní za něj dáte peníze už dost velké a tipnu si, že po současné várce velkých turnajů jeho cena ještě půjde nahoru. Podobný cenový skok nahoru, byť ne do takové výšky, pak předvedl i Hellrider. Výsledný decklist je tak finančně opravdu hodně vzdálen Event Decku a berte jej ... prostě pro inspiraci.
 

Boros aggro, SCG Standard Open Clayton Gereffi
Main Deck Sideboard
4 Ash Zealot
4 Boros Reckoner
4 Hellrider
3 Lightning Mauler
1 Pyreheart Wolf
4 Rakdos Cackler
1 Stonewright
4 Stromkirk Noble
2 Zealous Conscripts
2 Boros Charm
4 Searing Spear
3 Pillar of Flame
15 Mountain
4 Clifftop Retreat
4 Sacred Foundry
1 Slayers’ Stronghold
4 Reckless Waif
3 Volcanic Strength
2 Boros Charm
2 Skullcrack
3 Mizzium Mortars
1 Pillar of Flame

 

A vybral jsem pro inspiraci i jeden decklist z nedávno skončeného Pro Tour Gatecrashe, které se konalo v Montrealu. Tenhle decklist se dá brát jako jedna z aktuálních možných verzí pro Boros Aggro. Konkrétně tento decklist pilotoval Ryan Cribbs. Současná star Boros Reckoner je opět v plném počtu, balíček hraje i plný počet Hellriderů. Oproti o odstavec výše uvedené verzi jsou zde k dispozici 4 Pařížani (Champion of the Parish), zastoupen je i Boros Elite, Frontline Medic a 3 Thalie. Odlišná jsou i kouzla, balíček hraje pouze Searing Speary, nehraje jiné červené střílení v základu. Naopak, v decklistu naleznete 4x Gather the Townsfolk pro zaplavení soupeře malými tokeny. A pak posilovačku pro Humany, respektive „Pacifismus“ pro non-human nestvůry.

Boros aggro, Pro Tour Gatecrash Ryan Cribbs
Main Deck Sideboard
2 Boros Elite
4 Boros Reckoner
4 Champion of the Parish
4 Frontline Medic
4 Hellrider
2 Knight of Glory
4 Stromkirk Noble
3 Thalia, Guardian of Thraben
2 Bonds of Faith
4 Gather the Townsfolk
4 Searing Spear
3 Cavern of Souls
4 Clifftop Retreat
6 Mountain
6 Plains
4 Sacred Foundry
4 Blasphemous Act
2 Boros Charm
2 Mark of Mutiny
4 Skullcrack
3 Volcanic Strength

 


Pokud byste se ještě chtěli podívat i na krátkou video recenzi, zde je odkaz pro „Rally and Rout“. K rozboru už nemám kromě závěrečného zhodnocení co víc dodat, pojďme si tedy spolu shrnout odpovědi na otázky položené v úvodu článku.

 

1/ Je Event deck hratelný? Osobně jsem od něj čekal víc, v testu mě lehce zklamal, ale hratelný myslím je, zvláště když se trochu upraví.
2/ Je Event deck určen pro začátečníka? Začátečník si s ním bez problémů poradí, na balíčku není nic moc k přemýšlení. Prostě sypat potvory na stůl a buď jim čistit kouzly cestu nebo soupeře dostřelit.
3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Nebál bych se jej doporučit, už jen proto, že se dá využít jako základ pro stavbu turnajově konkurenceschopnějšího Borosu.
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Podle mého názoru trpí určitou nekonzistností a hlavně manová základna mi nepřijde moc vyvážená, což při testu balíček sráželo. V neupravené podobě je to maximálně na 2:2 na FNMku.
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Ano. Je to jen otázka finančních možností.
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? Bez debat. Vyplatí se poměrně hodně.
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Do rotace v říjnu si s ním můžete docela zahrát (zvláště, pokud jej upravíte), poté už mu většina karet zmizí.

 

Pokud vás po mém zhodnocení „Rally and Rout zaujal, podívejte se na stránky Veselého draka, partnera serveru Magic-guru, kde si jej za 549,- Kč můžete zakoupit. Legii Borosu máme úspěšně za sebou, pojďme na jeho guildovního konkurenta. Tím je:

 

Event Deck Simic „Thrive and Thrash“

Jak jsem zmínil v úvodu článku, ve dvojici Event Decků je jeden z nich v drtivé většině rychlé aggro a druhý balíček buď kontrol, nebo je zaměřený na mid-late game. Pro Thrive and Thrash platí to druhé. Jedná se o balíček, jehož těžiště leží právě ve střední a pozdější fázi hry. Na sobě nese znak Simické guildy a jde vlastně o rampu v poměrně netradičních barvách zelené a modré. Tato dvojice barev many je navíc ještě doplněna červenou, která zde slouží jako doplněk a podpora pro několik kouzel.

Co obsahuje za karty? Vezmu to zase popořadě po křivce a jednotlivých karetních typech. Začněme nestvůrami. Jednomanovka je jen jedna – zelený Arbor Elf, který slouží jako urychlovačka dalšího postupu. Dvoumanovky už jsou dvě. Fog Bank je létací zpomalovadlo soupeře, co sice jen brání, ale v combat fázi neobdrží zranění. Získá tak čas na pro svého sesilatele. Strangleroot Geist (alias „křivohubka“) se díky abilitě undying vrátí po smrti ještě jednou na bojiště, navíc umožní kousnout soupeře hned po svém příchodu díky abilitě haste. Trojmanový Borderland Ranger opět urychlí postup, protože si díky němu můžete najít jednu základní zemi. Čtyři many mají mezi nestvůrami více zástupců – zelená Yeva, Nature's Herald je středně silný bojovník, jde ji zahrát kdykoli díky abilitě flash a tutéž schopnost umožní i dalším zeleným kartám. Pak tu jsou dva modří zástupci – Mist Raven je slabé letadlo, které ale vrací soupeřovu nestvůru na ruku po svém příchodu na bojiště. Dungeon Geists taktéž létají, navíc tapnou soupeři jeho nestvůru a tak v nehybném stavu zůstane, dokud jsou přízraky pod vaší kontrolou. Pět man je třeba k zahrání Acidic Slime. Slimák po příchodu umí zničit buď zemi, očarování nebo artefakt, navíc disponuje abilitou deathtouch. Nejlepší nestvůrou a kartou balíčku je bezesporu Thragtusk – silné tělo, co při příchodu přidá 5 životů a po svém zabití navíc dodá ještě jeden beast token. Wolfir Silverhearta je po zahrání možné spárovat s jinou nestvůrou, načež hodně povyroste nejen on, ale i s ním spárovaná nestvůra. Zbývají nám už jen 3 nestvůry, které ale chtějí už pro seslání mít alespon 6 man. Přesně šest si jich vezme Deadeye Navigator, který opět po svém spárování umožní za zaplacení drobného poplatku many „bliknout“ sebe, či s ním spojenou nestvůru – respektive sebe či spárovance exiluje a hned zas vrací na bojiště. O manu víc si pak vezme Sphinx of Uthuun. Silný létavec, který navíc dle volby soupeře ještě přinese nějaké karty navíc. Gruul Ragebeast pak vyvolá při svém příchodu ihned souboj s jednou soupeřovou nestvůrou, totéž umožní i jiným vašim nově příchozím nestvůrám.

Máme tu kouzla. Dvoumanový Farseek využijete pro stabilizaci manové základny, umožní totiž v balíčku najít a vyložit na stůl jednu zemi. Ground Assault udělí cílové nestvůře zranění dle počtu vašich zemí. Verdant Haven je očarování země – přidá 2 životy a daná země po tapnutí přidá navíc jednu jakoukoli manu. Bramblecrush je sorcery, které zničí cílový permanent, nesmí však cílit nestvůru. Urban Assault umožní líznout 3 karty a vyložit v kole další zemi.

Krátce jen k zemím. Mimo ty základní máte k dispozici Simic Guildgate, která přijde do hry sice vždy taplá, ale umožní čerpat zelenou nebo modrou manu. Evolving Wilds po svém obětování umožní najít jednu libovolnou základní zemi v balíčku a taplou jí přinést do hry.

A co sideboard? V něm hraje prim Rancor – jednomanový zelený enchantment, který nestvůře přidá 2 body síly a navíc ještě trample. Pokud nestvůra umře, vrací se Rancor zpět na ruku. K dispozici máte i dvě counterování. Negate zruší cílové kouzlo, pokud se nejedná o nestvůru, Dissipate se pak na nic neptá, zruší jakékoli kouzlo, navíc je odešle rovnou do exilu. Naturalize je ničení artefaktu či enchantmentu a Flames of the Firebrand červené střílení, které umožní 3 body zranění rozdělit mezi až 3 cíle.

Tolik zhruba stručný popis jednotlivých karet Event Decku, jak vypadá jeho kompletní decklist?
 

Thrive and Thrash WoTC
Main Deck Sideboard
2 Evolving Wilds
10 Forest
6 Island
1 Mountain
4 Simic Guildgate
2 Acidic Slime
4 Arbor Elf
3 Borderland Ranger
1 Deadeye Navigator
1 Dungeon Geists
2 Fog Bank
1 Gruul Ragebeast
2 Mist Raven
1 Sphinx of Uthuun
3 Strangleroot Geist
1 Thragtusk
1 Wolfir Silverheart
1 Yeva, Nature’s Herald
1 Bramblecrush
4 Farseek
2 Ground Assault
3 Urban Evolution
4 Verdant Haven
4 Dissipate
4 Flames of the Firebrand
2 Naturalize
2 Negate
3 Rancor

 

Složení Event Decku, respektive jeho mainboardu, je v případě „.Thrive and Thrash“ následující: 23 zemí, 23 nestvůr a 14 kouzel. Opět klasických 7 rare, zbytek commony a uncommony. Manová křivka, převzatá z programu Magic Workstation, má následující průběh:Ke křivce jen malou poznámku, ona číslice 6 má být vlastně 6+, program tam onen znak plusu nějak..neuložil :-) a nezobrazil.


Rozložení barev v Event decku je pak následující:


Opět malé vysvětlení k barvám: U – modrá, G – zelená, M – multicolor.

 

Poměr jednotlivých typů karet pak vypadá takto:

 

Hraní a strategie: Jak jsem již zmínil v úvodu, balíček je pomalejší než první dnes recenzovaný Event Deck a funguje de fakto jako klasická rampa. V první fázi hry tedy budujete svou manovou základnu, hrajete urychlovací elfy, hledání zemí nebo jejich očarování. Pokud v začátcích přijdete o nějaké životy, není třeba panikařit, s tím se u téhle strategie prostě počítá. Od střední fáze hry mohou díky manové akceleraci přicházet silnější bijci, kteří by pak měli být schopni ovládnout stůl a soupeře zašlapat do země. Nebo můžete hrát alespoň nestvůry schopné přinést nějakou karetní výhodu. Finální práci nakonec odvedou těžká „prasata“, se kterými soupeře zašlapete do země. A abyste se k silným kartám dostali, máte také k dispozici karetní proliz. Takže se dostanete k těm kartám, které potřebujete, nemusíte čekat na až tak náhodné draw, abyste hru úspěšně zakončili a slavili vítězství.

 

Tolik oficiality ke hraní, obsahu a strategii. Nyní více než trochu osobní dojmologie. To, že balíček docela chodí, to, že jsou tam karty navzájem zajímavě spolupracující, je jedna věc. Naopak, dost karet tvůrci zcela opominuli (ale o tom o něco dále). Zařazení pár karet, obsažených v Event Decku, je alespoň pro mě také poněkud ... překvapivých. Třeba takový Mist Raven je hezký kousek na limited, na constructed už tak dobrý není. Sfinga a Yeva se také na standardu vůbec nehrají a budí na mě dojem, že vývojáři lepší (rozuměj dražší) karty zařadit nemohli a tyhle vyšly do počtu. Bramblecrush je pak úplným šlapancem vedle. Dále mě překvapilo, že v decklistu není zařazena rare dual země. Hinterland Harbor by se do decku hodil, možná by s ním už ale cena Event Decku moc narostla. K dispozici je pouze playset Simic Guildgate. A nezařazení Simic Charmu je pro mě prostě faul.

Wizardi se tímto složením decku snažili navrhnout možný archetyp pro zelenomodrou barevnou kombinaci. Nicméně, položme si teď jednu základní otázku. Je tohle VŮBEC Simic? Už u minulé dvojice jsem si posteskl, že obsah guildovních karet byl velice, velice malý. „Thrive and Thrash“ tomu nasadil korunu úplně. Na krabici znak Simicu, obsahem /pokud pominu Guildgate/ celých 10 karet z Gatecrashe. A navíc žádné Simické rare. To jediné rare z Gatecrashe má znak Gruulu! Pokud bych bral označení Event decku gildou Simicu podle barev karet, i tak to Simic také není, protože máte navíc červenou! Označení znakem Simicu mi tak přijde spíš jen jako marketingový tah. Velice trefnou se mi zdá fabulace jednoho přispěvatele na zahraničním foru, kde si udělal legraci z designérů tohoto Event Decku a kterou si nyní dovolím volně převyprávět.

 

Zaměstnanec 1: „Tak sakra, je tu zeshora zadání na Event Deck. Chtějí ho pro zelenou a modrou, tak mě napadlo, že to bude Simic!“
Zaměstnanec 2: „OK. Je tam zelená, prdnu tam Thragtuska.“
Zaměstnanec 1: „Super! To se dobře prodá, už jsme ho použili 2x a fungovalo to. Dobrej nápad, čéče. Sice už tam moc jiného zajímavýho nedáme, máme naplněnej badžet, ale nevadí. Hmm, co dál...tak...já tam přidám horu.“
Zaměstnanec 2: „Cože? Hele, počkej, vážně horu? Proč? Ses zbláznil, ne, má to být Simic!“
Zaměstnanec 1: „Protože k...a proč ne!“
Zaměstnanec 2: „ Hmm, tak jo, no…“
……debata pokračuje….deck je nadesignován…..přichází zaměstnanec č. 3.
Zaměstnanec 3: „Čau kluci, hele, pro ten novej Event Deck jsem do rad na vylepšení přidal Sphinx´s Relevation“
Zaměstnanec 1: „Joooo, coool! Super! A já tam prdnu pláň.“
Zaměstnanec 2: „Neeee, proboha, je to přece Simic! Simic!!!“
Zaměstnanec 1 a 3 unisono: „No a???“

(ano, milí čtenáři, i tahle rada se v tipech na vylepšení Event Decku vyskytuje! Ne že by to nešlo, ale znamená pak rovnou komplexní přestavbu celého decku.a přidání čtvrté barvy. A proč si pak tenhle Event Deck vůbec pořizovat? O radě s doplněním Omniscience do decku, co stojí 10 man sama o sobě, se už raději ani zmiňovat nebudu)

 

Podle mého názoru mohl a měl deck vypadat úplně jinak. Nemusíte se mnou samozřejmě souhlasit, ale tenhle Event Deck je pro mě hlavně marketingová záležitost. Nehraje se špatně, má myšlenku, ale vzít si jej na turnaj? No nevím…Finance:
Řeknu jedno jediné slovo, které jsem už naznačil v odstavci výše. Thragtusk. V Event Decích již využitý, na ceně neklesá, pořídíte jej samostatně za 340,- Kč. K němu Wolfir za 60,- Kč, pak je zde trojice Rancorů též za 60 korun. Zbylá rare už jsou jen levné kousky – Yevu a Dungeon Geisty pořídíte samostatně za 20,- Kč, Deadeye Navigator je za desetikačku, Sfinga a Ragebeast jsou za 5 korun. Vše v pultových cenách Černého rytíře ke dni vydání Event Decku, tedy 22.2.2013. Když to sečtu, lepší karty a rare jsou za 640,- Kč. Oproti ceně balení jste rozhodně v plusu, když k tomu připočtete i zbytek karet, což jsou 3-5 korunové C a U, rozdíl ještě více naroste. Finančně se tedy Event Deck vyplatí.

Trvanlivost: Do podzimní rotace zbývá ještě dost a dost času, je pravda, že nyní toto hledisko není z těch nejaktuálnějších. Na rozdíl od prvního Event Decku ale cena karet v „Thrive and Thrash“ klesne dříve, z Return to Ravnica bloku v něm moc karet není. Převládá Innistrad blok a core set M13. Takže pokud byste si jej pořizovali později, na standardu se pak moc dlouho neohřeje.

Vylepšení: Přiznám se bez mučení, původně jsem chtěl k odstavci zabývajícím se vylepšení Event Decku v parafrázi napsat něco podobného, jako si hodně realisticky uvažujících lidí myslelo svého času o ´68 roce a Pražském jaru. „Proboha, co chcete reformovat?“ Tedy: „Proboha, co chcete přestavovat?“ Protože ten balíček je v základu, jak to říci...no možná zajímavě postavený, je tam nějaké to kombo a spolupráce, modrozelená rampa je taková netradiční. Ale ruku na srdce, kompetetivní to ve výsledku opravdu nebude. A se Simicem to pro mě osobně nemá vůbec nic společného, jak jsem již naznačil výše. A napsat jednoduše něco jako: přidejte další 3 Tusky, 2 Silverhearty, nějakou Zeganu, nabouchejte to shocklandy a Hinterland Harbory a „nějak to půjde“, to není řešení. Do stále lehce divného decku byste jen narvali kopu peněz za drahé karty a výsledek by za to stejně myslím nestál. Navíc balíčku dle mého názoru poměrně dost chyběla větší protihra, kterou dvě potvorové pětimanovky, dvě kouzla a jeden mamut opravdu nemohly zachránit. Navíc není k dispozici žádný instant pro reakci na akci v soupeřově kole.

Pokud bych tedy balíček přestavoval, respektive upravoval, snažil bych se jej spíš směřovat k Simicu představenému v edici Gatecrash. Neberu to ani tak turnajově, spíš příslušností ke gildě Simic jako takové. Tedy přidat nějaké ty nestvůry s Evolve, snížit o něco manovou křivku nestvůr, balíček nestavět čistě jen jako modrozelenou rampu. A pokud možno bych se snažil využít maximum vhodných karet a alespoň zachovat původní barvy Simicu. Tedy, opustil bych splash na červenou. Upřímně říkám, že vícebarvám moc nevěřím a navíc jsou náročnější na stabilizaci manabáze. Čímž roste cena. Proto ponechám jen modré a zelené karty. Ale k úpravě samotné. Nejprve manová stabilizace a země. Minimálně je třeba přidat Hinterland Harbory na plný počet, pokud máte dost peněz, přidejte Shocklandy (Breeding Pool), ale počítejte, že tím cena balíčku dost naroste. V levnější variantě postačí Simic Guilgate. Co se nestvůr týká – „Evolve“ je docela zajímavá mechanika, proč jí nezkusit – ať je to aspoň trochu do Simicu. Takže nějací ti prckové, co vesele porostou. Určitě bych přeci jen alespoň zdvojnásobil počet „Tusků“ a „Wolfirů“, zkusil bych zařadit i vůdkyni Simicu – Zeganu. Ze side do mainu bych přisunul Rancora, na doplnil 4 Simic Charmy, přidal něco vracení v podobě Unsummonu a pro mě osobně zde velice vhodný Cyclonic Rift, protože v lategame byste many měli mít dost a dost.

Výsledek, který (opět mě osobně) spíše připomíná Simickou guildu a její myšlenku prezentovanou v Gatecrashi s využitím karet z Event Decku, by pak mohl vypadat třeba takto:
 

Fixed Simic Milape
Main Deck Sideboard
4 Experiment One
4 Arbor Elf
3 Shambleshark
3 Drakewing Krasis
1 Acidic Slime
1 Deadeye Navigator
2 Wolfir Silverheart
2 Thragtusk
1 Dungeon Geists
1 Prime Speaker Zegana
2 Rancor
4 Farseek
2 Unsummon
2 Cyclonic Rift
4 Simic Charm
4 Hinterland Harbor
9 Forest
6 Island
4 Simic Guildgate
4 Dissipate
2 Cyclonic Rift
1 Rancor
2 Naturalize
2 Grafdigger’s Cage
2 Negate
1 Pithing Needle

 

TOP verze: Pokud byste hledali nějakou TOP verzi modrozeleného decku, tak Vás víceméně zklamu. Nic podobného se na Standardu alespoň v současné době nehraje. Respektive co jsem hledal na netu před releasem Event Decků, v těhle barvách žádný balíček neudělal žádnou, byť alespoň malou, dírku do světa.

Pokud bych chtěl najít decklist, kde bude alespoň několik v Event Decku zahrnutých karet – a ne že by jich bylo moc, přicházel by do úvahy třeba čtyřbarevný 4C Midrange, se kterým hrál Joseph Tatum ve Standard Bronze TCQ – Huntsville dne 16.2.2013. K modrozeleno(červené) kombinaci Event Decku „Thrive and Thrash“ přibyla ještě bílá barva... takže na rady s relevací by pak opravdu došlo :-) Ale deck opravdu dostane podstatně jinou podobu a bude ve zcela jiných financích. Opět, tedy spíš jen pro inspiraci.

4C Midrange, Bronze TCQ – Huntsville Joseph Tatum
Main Deck Sideboard
2 Centaur Healer
3 Huntmaster of the Fells
1 Prime Speaker Zegana
3 Restoration Angel
4 Thragtusk
2 Aurelia’s Fury
2 Azorius Charm
2 Bonfire of the Damned
2 Detention Sphere
4 Farseek
2 Selesnya Charm
2 Sphinx’s Revelation
2 Urban Evolution
3 Breeding Pool
2 Cavern of Souls
1 Glacial Fortress
2 Hallowed Fountain
2 Hinterland Harbor
1 Kessig Wolf Run
3 Rootbound Crag
1 Sacred Foundry
2 Steam Vents
2 Stomping Ground
1 Sulfur Falls
2 Sunpetal Grove
3 Temple Garden
2 Boros Reckoner
2 Burning Oil
2 Centaur Healer
2 Dispel
2 Garruk, Primal Hunter
1 Jace, Memory Adept
2 Rest in Peace
2 Zealous Conscripts

 


Pokud byste se chtěli opět podívat i na krátkou video recenzi, zde je pro „Thrive and Thrash.

Jestliže se Vám „Thrive and Trash v barvách Simicu po mém zhodnocení líbil, respektive vás zaujal natolik, že si jej chcete koupit, není nic jednoduššího než se podívat na stránky Veselého draka, kde jej za solidních 499,- Kč můžete pořídit.

Oba Event Decky můžete koupit ve zvýhodněném balení taktéž na Veselém drakovi za 949,- Kč, což vzhledem k obsaženým kartám není vůbec špatný kauf, i kdybyste jich třeba velkou část chtěli rozprodat samostatně.

 

A jak by zněly mé odpovědi na otázky položené v úvodu článku pro Event Deck „Thrive and Thrash?

1/ Je Event deck hratelný? Pro mě překvapivě docela ano, byť jsem od něj po zveřejnění decklistů moc nečekal. Při testování se ale nejevil vyloženě špatně, rozhodně má nějakou myšlenku a pár spolupracujících karet. Ale je podle mého určený spíše na domácí hraní.
2/ Je Event deck určen pro začátečníka? Víceméně proč ne. Na pilotáž náročný není.
3/ Je Event deck určen i pro pokročilého či zkušeného hráče Magicu? Rampa je poměrně populární na hraní, ale … nejsem si jist, že zrovna tenhle decklist a tato barevná kombinace by zkušenějšího hráče nějak více zaujala.
4/ Je Event deck turnajově konkurenceschopný, jak uvádějí Wizardi? Podle mého názoru příliš ne, pokud nepřijde ideálně, je poměrně pomalý, mohl by mít více protihry a pokud nedostanete na úvod manovou akceleraci, jste ... no vy víte kde.
5/ Lze Event deck dále kvalitativně vylepšit a použít jej jako základ decku více konkurenceschopného na turnaji? Buď jej přestavět na něco zcela jiného a/nebo do něj nacpat hodně drahé karty. To jsou jediné možnosti vylepšení. A jestli to bude fungovat, toť otázka jak pro Hamleta. Opět bych byl spíše skeptický.
6/ Vyplatí se jeho koupě cenově? Už jen ten Thragtusk stojí za to, plus Silverheart a Rancory. Zbytek už není tak zajímavý, ale deck se i tak vyplatí. Byť tu byly i lepší v poměru cena balení vs obsažené karty. Pokud je pro vás hledisko financí rozhodujícím a/nebo potřebujete dalšího Tuska s tím, že zbytku karet se zbavíte, klidně si jej kupte.
7/ Jak dlouho Event deck ve stávající podobě na Standardu vydrží? Do další rotace = nějakých 8 měsíců. Pak na něj ale klidně zapomeňte.

 

To bude ode mne už pro dnešek vše. Doufám, že se vám článek jako takový líbil a budu se těšit na shledanou zase příště!

 

Milan Pech (milape)

Komentáře
Autor: Goblin @ Tuesday, March 12, 2013 7:39 AM
Kde su recenzie ostatnych intropackov? Pomaly vyjde dalsia edicia a vy nestihnete ani tych par deckov zrecenzovat?

You must be logged in to post a comment. You can login here
Print  
Reklama Minimize
Print  
© 2017 Magic-Guru.czInformacni server pro zacinajici hrace karetni hry Magic the Gathering (Magic, MTG) Terms Of UsePrivacy Statement